Raluca

Film-Noir / Krimi / Erotický / Thriller

Česko, 2014, 76 min

• helianto

Když je závěrečná melodie lepší než celý film, dává to tušit, že něco není v pořádku. Raluca si stále na něco hraje. Od začátku do konce. Temný komentář pronášený zastřeným hlasem hlavního hrdiny vyvolává očekávání… něčeho. To něco, závěrečné skandální odhalení, se však nekoná. Ztraceno v překladu. Film proběhne a divák přemýšlí nad tím, zda se mu jen nezdál. Vášnivé erotické scény? Osudová žena, pro kterou bývalý policista, zvyklý na ledacos, úplně ztratí hlavu? Kde že. Dáma je to sice pěkná, ale vcelku tuctová. Vášeň těžko uvěřitelná. Ale může být, že chlapům nerozumím. Mnohem osudovější a nebezpečnější ženou se mi zdá být Kristýna Frejová. To si nemohu odpustit, mimořádně se zde podobala vzhledem své matce – Věře Galatíkové. A zajímavá role pro majitelku královského hlasu Danu Syslovou, českým filmem trestuhodně opomíjenou. Celkový dojem však nezachránily ani ony, ani Jan Dolanský s Davidem Novotným. Další pokus o dobrou českou krimi opět až tak úplně nevyšel... Challenge Tour Special - Filmový lov - červen 2015.(16.6.2015)

Na české poměry nezvykle dobře napsaný scénář nemůže zakrýt, že jde v jádru "pouze" o zručnou aktualizaci žánru noir, která takřka nijak nevybočuje z jeho klasických pravidel. Zatímco venku se už několik dekád točí řady nápaditých neo-noirových variací, které žánrové konvence vsazují do překvapivých prostředí nebo je všelijak překrucují, u nás se teprve učíme první lekci. Pěkně se soukromým očkem Filipem Maroldem (fakt!), osudovou zrádnou femme fatale, flashbacky, kontrastním svícením (co to možnosti dovolí), prostě se vším všudy. Ono je to na jednu stranu pochopitelné, vzhledem k tomu, že noir - a žánrový film obecně - u nás má pramalou, nebo vůbec žádnou tradici, ale na druhou stranu... eh. Tři a půl.(9.5.2015)

• Styxos

Zdeněk Viktora má určitě rád noir a drsnou školu. Z Ralucy je to cítit. Jenže ten film trpí tím, že se snaží narvat strašně moc materiálu do rámce 80 minut. A to je prostě pro film smrtící. Jako tří 90 minutový filmy by to běželo určitě mnohem líp. Začátek nevypadá marně. Jsou tu voice overy, sympatický Dolanský a jeho tým. Film se snaží o tu správnou atmosféru. Jenže pak se na scéně objeví Raluca a ze slušně rozjetý detektivky se to zvrhne v porno. Hrdinovi jde spíš o to, jak si užít. A těch posledních 20 minut, kdy se to vrátí zase do režimu detektivky už to fakt nezachrání. Ale abych jen nemudroval - Dolanský super, Stanislav Majer má prostoru tak akorát, David Novotný vypadá spíš jako hodnej strejda, než policajt. Jana Pachlová je pak případ sama pro sebe - je sexy, ale to je tak asi všechno. Takovou tu jiskru femme fatale prostě nemá. Takhle je to jalový, místy nudný, až sterilní. Škoda.(22.11.2015)

Tak si říkám, kde je ta hranice mezi tím, co noir je a není. Mě tohle přišlo jako obyčejná kriminálka se soukromým očkem, kterému zamotala hlavu jedna zatraceně sexy holka a ta ho časem dostala někam, kde určitě být nechtěl. A jako taková je Raluca nadprůměrem. Herecky fajn a nevadil mi ani Dolanský, ačkoliv mám neodbytný pocit, že tu měl hrát něco jiného, než zahrál. Ale to, co neměl zahrát, zahrál dobře. No a Pachlová sice žádná herecká ocenění nejspíš nikdy sbírat nebude, ale mít jí doma na hraní by se mi určitě nezajídalo. Na tuzemskou produkci slušná práce. 70%(23.5.2015)

Na tuzemské poměry celkem slušně natočený pokus o Noir krimi, co má alespoň hlavu a patu. Zároveň jde i o celovečerní prvotinu Zdeňka Viktora, pod dojmem tohoto faktu se jedná o celkem slušný debut. Slibně nakročeno má Raluca po technické stránce, která se opravdu povedla. Děj není nijak objevný, ale je okořeněn spoustou erotiky a tak dokáže alespoň udržet u obrazovky. Bohužel herecky už to tak zdařilé není. Jan Dolanský nemá potřebné charisma a popravdě řečeno mě většinu doby neskutečně sral. Škoda že málo prostoru dostal Stanislav Majer, který by mohl být daleko lepší volbou pro hlavní roli. Bohužel ani Malvína Pachlová jako hlavní femme fatale nijak neoslnila. Dále by mě zajímalo, kdo vymýšlel tak debilní jména postav (ty cizího původu ještě pochopím). Například David Novotný jako typický český kriminalista Bruno (to snad ne). Celkově šla Raluca provést ještě lépe, ale v našich podmínkách můžeme být rádi alespoň za toto.(21.11.2015)