Raluca

Krimi / Erotický / Thriller

Česko, 2014, 76 min

Solidně natočený a zahraný libovolný díl průměrného krimiseriálu. Další česká snaha o žánrovou tvorbu dopadla hůř, než jsem čekal a hlavně hůř, než jsem si přál. A to jsem se docela dost těšil. Cynický detektiv Jan Dolanský se tváří natolik protřele, až ho postava femme fatale hravě utáhne na vařené nudli. Sebevědomý je i režisér, který se toho nebál a šel si vlastní cestou. Ocenit to dokážu, výsledek ale docenit neumím.(21.5.2015)

• kajas

Hlavní hrdina, zkušený policista momentálně řídící detektivní agenturu, jednoho večera spatří hezkou slečnu s hlubokým výstřihem a od té chvíle se neohlíží vlevo ani vpravo. Že ho bude tahle neopatrnost docela mrzet, je divákovi jasné prakticky okamžitě, ve výsledku tak už jenom čekáte, jakým způsobem se Raluce podaří týpka ošálit. Z výčtu žánrů bych vyškrtla jak film noir, tak erotiku, protože kromě odhaleného prsu uslyšíte maximálně pár vzdechů. Snaha o vybočení z průměrné české filmové tvorby se samozřejmě cení, ale podle mého skromného názoru pan Viktora žádný velký zázrak nestvořil a výsledné dílo mohl rovnou umístit na televizní obrazovku. Nějaké to životní moudro jsme se ale přece jenom dozvěděli: pánové, nevěřte ženám v červených šatech :D.(8.10.2018)

Tvůrci určitě věděli co dělají, pokud jde kameru a hudební podkres, protože tyhle složky vytvořily hodně vydařenou atmosféru tajemného minimalismu. Velká škoda, že scénař není podobně vydařený zákusek, protože to by teprve bylo veledílo. Jenže když se na scéně objeví Raluca je celkem jasné, jak se věci mají a prokouk by to majitel bílé hole. Přitom stačilo málo, věnovat scénaři a postavám, zejména vedlejším stejnou péči jako kameře. Pokud jde o herecké výkony, zásadní průser se nekoná, ale současně si nemyslím, že by v tomto případě měli herci nějak náročné postavy či dialogy k zahrání. Chlapci, vy si určitě pošmáknete na Malvíně, koukněte do galerie u filmu ať víte o jaký že kosti tady pěju ódy no já tam nehraju, takže holčíčí oči mají smůlu a musí si vystačit s Davidem Novotným nebo Honzíkem Dolánským.(18.6.2015)

Vražedný dekolt Femme Fatale Malvíny Pachlové donutí (nadrženého) muže k nepředloženostem. Třeba i k vraždě. Tady to odskáče a Malvínu poskáče Jan Dolanský. Vraždí v zájmu setrvání v tom dekoltu, případně mezi nohama. Soukromé očko Filip Marold se rázem jednoho krásného dne dostane do víru lží a intrik, které na něho nachystala jeho pohnutá minulost. A minulost je ženského rodu. Sice si párkrát zašuká, ale radost z toho bude mít jen chvilkovou. Kráska s neobvyklým jménem Raluca, se kterou se spustí, je luxusní společnice, která si za číslo s ní počítá pořádně vysokou přirážku. A Dolanský asi přirážet umí, ale to se moc zhodnotit nedá, protože i když je film erotikou nasáklý, žádná z erotických scén nepřekročí patnáct vteřin. A to ty scény nebyly nastaveny vůbec špatně. Do porna to má sice daleko, ale kdyby režisér tolik nekvaltoval, bylo by to v oblasti erotiky a sexu v českém filmu poměrně zdatně odvedeno. Malvína Pachlová zde dokazuje, že to není jen servírka ze seriálu Ulice, která při servírování pokrmů cudně klopí zrak, ale její repertoár je poněkud širší, zvláště pokud jde o široké roztahování jejích nohou. Jan Dolanský to zřejmě rád Na Stojáka a souhra nahých těl u této pozice byla vybalancovaná. A proč se s náruživou partnerkou nevykoupat, že. Takže ani koupelnová erotika není divákovi-čumilovi odepřena. Na závěr velikost kalhotek na Malvínině zadku přeměří užaslým okem a bude mu na to muset stačit milisekundový záběr. Režisér Zdeněk Viktora na všechno moc spěchal. Uspěchanost se příliš nevyplácí. Tím opadá totiž i intenzita zápletky filmu. Bez ní film působí poměrně suchopárně, a to hlavně poté, co opadnou erotické scény. Viktora ve svém celovečerním debutu zachoval svoji přednost z krátkých studentských filmů, a sice film nenatahovat. Film trvá sotva sedmdesát minut a za tu dobu chce stihnout sex, napětí, prvky noir i psychologického filmu, krimi zápletku i osudovost ústřední dvojice. Ne všechno se mu daří. Záblesky pohnuté detektivovy minulosti jsou zvládnuty zajímavě a spolu s propletením noir prvků, kupříkladu ohledně detektivova jména Filip Marold = Phil Marlow, vytvářejí zajímavě vybudovaný plošný půdorys. V oblasti napínavého thrilleru to následně vázne, když filmu schází osobitý režijní rukopis, který by diváka patřičně strhl. Překotná snaha sice vede k překvapivému vyústění filmu, ale určitě se nedá hovořit přímo o unikátní katarzi. Ke všemu je na filmu vidět, že byl natočen za levný rozpočet. Technická stránka filmu jen průměrná a špatný zvuk způsobil, že hercům dost často nebylo rozumět. Dobrou práci odvedla výtvarnice kostýmů, která levný dojem z filmu nějakým způsobem vylepšila. Větší propracovanost by si jistě zasloužila celá řada vedlejších postav, které rozhodně působí zajímavě, ale pocit, že se vyrojily odnikud, celkem převládal. Zdeněk Viktora měl smůlu, že film šel do kin ve vánočním období a minul se tak s případným diváckým zájmem. Přesto je to na debut dílko, které by nemuselo zapadnout prachem uvedením na dvd. Objev Malvína Pachlová a spol. se činí, hektičnost filmu spíše ublížila, ale nenatahování zápletky a její předvídatelnost, to bylo podáno ve zdárném poměru. Divák výlet do (vražedného) ženského dekoltu může absolvovat v podstatě v klidu a bez větších nervů, potažmo emocí. Ale příště by to větší nervy a emoce právě že chtělo. Musím ocenit i odvahu režiséra pustit se do žánru, který v českém filmu není vůbec prověřený. 70%(9.5.2015)

• LadyPupu

Šmankote, to teda byla ptákovina. Se to střídalo v pravidelných intervalech - 10 minut canců, sex, 10 minut canců, sex, rádoby akce, cancy, sex.... A do toho pár flashbacků. Hele, na ČT 1 někdy ve všední den po 10 večer klidně. Jít na to do kina nesmysl. Je to plný klišé (ani ten konec nebyl nijak překvapivej), jinak výtvarné zpracování pěkné, Dolanský hrát umí, herecké umění Píchalové, hodnotit nebudu. Vypadalo by to, že ze mě mluví zášť :-) Jednou a dost. Znovu vidět netřeba.(30.12.2015)