Raluca

Film-Noir / Krimi / Erotický / Thriller

Česko, 2014, 76 min

Solidně natočený a zahraný libovolný díl průměrného krimiseriálu. Další česká snaha o žánrovou tvorbu dopadla hůř, než jsem čekal a hlavně hůř, než jsem si přál. A to jsem se docela dost těšil. Cynický detektiv Jan Dolanský se tváří natolik protřele, až ho postava femme fatale hravě utáhne na vařené nudli. Sebevědomý je i režisér, který se toho nebál a šel si vlastní cestou. Ocenit to dokážu, výsledek ale docenit neumím.(21.5.2015)

Jen fatální femme umí proměnit přirození soukromého očka na psí vodítko, aneb když žižkovský Marlow propadne Raluce, v noci už u něj nehrozí poluce.. Sebevědomá forma, nepříliš přesvědčivý obsah. Navíc ve filmech halících se pod žánrové zaklínadlo „noir“ musí byt pravidlem, že dialogy a monology jsou vybroušené diamanty a já našel jen pár vltavínů. Dolanský není Humphrey Bogart, ale mohl být Stanislav Majer..(31.8.2015)

Od prvopočátku jsem čekal průser a snad proto jsem byl celkem mile překvapen. Pravda pointu jsem čmuchal už od prvpočátku (asi bych měl také raději dělat soukromé očko nebo kriminalistu). Dolanského mám však rád, je to sympaťák a hraje s nadšením a je jedno jestli zasypává zavražděné v barelu louhem nebo se bezhlavě zamiluje do Rumunky Raluci. Nejsem žádná řádová sestra, ale té nahoty tam místy bylo na můj vkus snad až zbytečně moc. Dolanský je borec, že do tohohle odvážnějšího pojetí šel! Jinak mi sedli i Helenka Dvořáková a borec Novotný. Ten dá cokoliv s živočišnou bravurou! A víte co? Já si už ani nepamatuji, kdy jsem viděl český film, který by mne bavil... Jakýkoliv. Všechno předtím točené u nás nedávno jsem jen ze zvědavosti dokoukal... tady mne zajímalo jak to dopadne. Velmi se mi také líbila kamera a vybrané lokace pro jednotlivé scény. A Raclavský se taky vytáhl s hudbou. Celkově velmi solidní průměr a já dávám tři kanystry benzínu! * * *(22.6.2015)

Tvůrci určitě věděli co dělají, pokud jde kameru a hudební podkres, protože tyhle složky vytvořily hodně vydařenou atmosféru tajemného minimalismu. Velká škoda, že scénař není podobně vydařený zákusek, protože to by teprve bylo veledílo. Jenže když se na scéně objeví Raluca je celkem jasné, jak se věci mají a prokouk by to majitel bílé hole. Přitom stačilo málo, věnovat scénaři a postavám, zejména vedlejším stejnou péči jako kameře. Pokud jde o herecké výkony, zásadní průser se nekoná, ale současně si nemyslím, že by v tomto případě měli herci nějak náročné postavy či dialogy k zahrání. Chlapci, vy si určitě pošmáknete na Malvíně, koukněte do galerie u filmu ať víte o jaký že kosti tady pěju ódy no já tam nehraju, takže holčíčí oči mají smůlu a musí si vystačit s Davidem Novotným nebo Honzíkem Dolánským.(18.6.2015)

Tak si říkám, kde je ta hranice mezi tím, co noir je a není. Mě tohle přišlo jako obyčejná kriminálka se soukromým očkem, kterému zamotala hlavu jedna zatraceně sexy holka a ta ho časem dostala někam, kde určitě být nechtěl. A jako taková je Raluca nadprůměrem. Herecky fajn a nevadil mi ani Dolanský, ačkoliv mám neodbytný pocit, že tu měl hrát něco jiného, než zahrál. Ale to, co neměl zahrát, zahrál dobře. No a Pachlová sice žádná herecká ocenění nejspíš nikdy sbírat nebude, ale mít jí doma na hraní by se mi určitě nezajídalo. Na tuzemskou produkci slušná práce. 70%(23.5.2015)