V žáru slunce

• Brazílie Abril Despedaçado (více)

Krev se prý dá smýt pouze krví… Režisér a scenárista Walter Salles se stal nejlepší devizou brazilské kinematografie na přelomu tisíciletí. Velkého mezinárodního uznání se dostalo především jeho Hlavnímu nádraží z roku 1998, z dalších uveďme např. filmy Motocyklové deníky (2004), road movie o mladém Che Guevarovi, či adaptaci stěžejní knihy beatnické generace Na cestě (2012). Snímek Pod spalujícím sluncem natočil Salles v roce 2001 podle vlastního scénáře (a podle románu Ismaila Kadarého, odehrávajícího se ovšem v Albánii). Na nehostinném brazilském venkově na počátku 20. století, v izolaci od světa, přežívají dvě farmářské rodiny, které spojuje kromě dřiny jediné – generace přetrvávající krevní msta. Letitý boj o půdu si pravidelně vybírá svou nesmyslnou daň: oko za oko, syn za syna. Teď je řada na Tonhovi, kterému se však čekat na smrt vůbec nechce. Ve svých dvaceti zná ze života a světa jen každodenní, každoroční otročinu a cestu se surovým cukrem do města ke kupci. Navíc jej i jeho malého bratra ovlivní setkání s potulnými umělci, zejména s krásnou Clarou, která – i když už projela kus světa – má s Tonhem podobný osud: i ona je nucena dodržovat stanovený řád, šlapat v kruhu, podobně jako dobytek u lisu na farmě Tonhova otce... Sugestivní film, jehož tragický a současně osvobozující příběh umocňuje výtvarná kamera (Walter Carvalho, mnohokrát oceněný – včetně zmíněného Sallesova filmu Hlavní nádraží) a herecké výkony (především pak malého představitele Tonhova bratra). Nominován a oceněn na řadě filmových festivalů (Havana, Benátky…) (Česká televize)

KOZEL84

No.To je ono.Příběh silný i když teda to co se tam děje je debilita na biliontou,ale nuda hele,že by se člověk posral. ()

Narciska

Žhavé slunce prostoupilo celou zem, její tvrdost přešla do lidských tváří, horkost zakonzervovala jejich zvyky. Zlobu. Pomstu. Je na mladých, krásných, nepopsaných, starobylé tradice překonat... Užívají k tomu fantazii, příběhy, sny, víru, nezdolnost a sílu charakteru... v prostředí, s nímž si asi nějaký choreograf (scény na houpačce a laně) či scénograf pěkně vyhrál! ()

Galahad

Dva hadi se navzájem koušou do ocasu,až z nich zbyde jen krvavá louže..Takhle nějak to trefně vyjádřil ten cirkusák.Depresivní film o krevní mstě dvou rodin,které se navzájem vraždí a možná už sami ani nevědí proč.Skvělý herecký výkon Santora.Určitě kvalitní snímek,ale výrazně mě neoslovil. ()

Eluin

Brazilský režisér Salles (autor slavných Motocyklových deníků) má na svém kontě nejeden pozoruhodný filmařský zářez. Film V žáru slunce nás přivádí do roku 1910 na brazilskou - poměrně chudou - plantáž, kde rodina Breves dře do úmoru, aby si zajistila základní obživu. Tato rodina žije v silném nepřátelství (které se snad už dědí po generace) s rodinou svých sousedů jménem Ferreiras. Právě motiv pomsty a vzájemné nenávisti je hnacím motorem děje filmu, který nám představuje jeho vyprávěč - Pacu, malý chlapec, který svou specifickou dětskou myslí je někdy moudřejší než jeho otec, jenž ctí zásadu, "oko za oko, zub za zub", což však v konečném důsledku vede k anihilaci obou soupeřících stran. Tento snímek má poklidné tempo, divák si může vychutnávat pomalé záběry poutavé brazilské krajiny, z nichž přímo sálá všudypřítomné horko. Dobrý je i výběr herců, z nichž zejména Rodrigo Santoro v roli staršího syna a později též "živé mrtvoly" hraje opravdu skvěle. Asi je to atmosférou, netradičností onoho místa, ale film je přes počáteční nepřístupnost velmi poutavý a zajímavý, nicméně v naší zemi - soudě dle reakcí mého okolí a relativně nízkého počtu hodnocení na čsfd - docela neznámý. Nikdy asi nezapomenu na to, co znamená, když krev na košili zežloutne... A kniha se dá číst i vzhůru nohama. I to se z filmu dozvíte (samozřejmě v patřičných souvislostech). ()

Rathalos

Za slnkom je fakt posobiva drama a boji medzi dvoma rodinami,takzvanej krvavej pomste,ale aj o laske a zivote,takze davam 4 hviezdicky...:-) ()

Pesosek

Další klasický brazilský film, na kterých je sympatické, že poukazují na vlastní chyby, konkrétně sociální problémy, jež největší latinoamerickou zemi zmítaly a zmítají . Tentokrát nás zavádí do odlehlých končin brazilského venkova, kde se na počátku 20. století odehrává příběh krevní msty. Působivé minimalistické drama s osobitou atmosférou drsného vyprahlého venkova, smrti, lásky, snahy vzepřít se tradicím, osudu. ()

Amonasr

Poeticko smutný snímek o nejvyšší oběti malého kluka pro lásku k bratrovi aby mohla žít jeho láska a bylo ukončeno nesmyslné vraždění ve jménu krevní msty. Filmařsky skvěle zpracováno. ()

Hydr0gen

Pro mě neznámý režisér mě opravdu dostal pomalým tempem, krásným obrazem a celkem nijak zásadním, ale neuvěřitelně sugestivně podaným dějem. Nevím jak to, že film působí tak přesvědčivě a hlavně je tak pohlcující, ale to je jedno-prostě tak funguje.9/10 ()

nula87

Jednoduchý, přesto naprosto strhující příběh krevní msty. Každá scéna má svůj hluboký smysl, vizuálně vynikající. Někdy je důležité poznat, že kniha se dá číst i vzhůru nohama a že někdy musíme opustit život v kruhu, abychom se v něm netočili jako ti volci... ()

Pete

Vynikající román Krvavý Duben albánského spisovatele Ismaila Kadareho posloužil pouze jako námět s motivem rodové krevní msty. Film nabízí poutavé obrazy vyprahlého Brazilského vnitrozemí, úmorné nekonečné dřiny při farmaření s cukrovou třtinou, téma možnosti vzepření se vlastnímu osudu. Silný, koncentrovaný snímek, který bych ale znovu už ani vidět nechtěl. 70% ()

ostravak30

Brazilský film na tuzemské obrazovce, to jsem si nemohl nechat ujít. Na druhé straně je třeba říct, že bez znalosti situace v Brazílii a její historie je sledování filmu poněkud komplikovanější a složitější na chápání. Ovšem tradice a krevní msta, ač nepochopitelná, je zapsána v historii mnoha kmenů, celých národů nebo jednotlivých rodin. Snímek je poutavě vyprávěn a zvláště cenné jsou pak obrazy, kdy není třeba slov. Štěstí i neštěstí vyjádřené smíchem a láska jedním pohledem. To se nedá vyprávět, to se musí zažít. ()

PlysovyMacko

Príbeh sa odohráva na brazílskom vidieku na zaciatku dvadsiateho storočia s rozpráva o dvoch znepriatelenych rodinách a pomste, ktorú na sebe vykonávajú. Hlavný hrdina vie, že ho čoskoro čaká smrť, ale zoznámi sa s mladou ženou a v živote mu svitne nádej. Veľmi sa mi páči neopozerané prostredie , atmosféra a ako sa v hrozných životných okolnostiach dá nájsť kúsok radosti (húpačka). ()

Humprt Pum

Jakou cenu má čest? Cenu lidského života? Stojí za ni umřít? Pokud může být poselství o cti někomu předáno, pak ano. Ale za cenu vyvraždění celé své rodiny...nikoli. Princip cti pak ztrácí smysl. A o tom možná tenhle film byl. Dal nám nahlédnout do myšlení lidí, kteří kromě své cti nemají nic jiného. Krásný film. Stává se z Brazílie filmová velmoc? Město Bohů je nezapomenutelné a V Žáru Slunce jakbysmet. ()

Achab

Naprosto neznámý film a ejhle filmový klub nnabídl zajímavou podívanou.Spalující slunce a řevnivost mezi rody a následná msta - určitě jsem se nenudil po celý film. ()

Anitta

4,5* Nádherně zobrazený život uprostřed pouště, krásná hudba, uchvacující scény, ale ta půlka hvězdičky tam ještě pořád chybí. ()

Mustaffa

Velmi jednoduchý, ale za to silný a drsný příběh o rodinné cti. Příjemní herci, klidně se rozvíjející děj v nelítostném prostředí i době. ()

pafka

Vlastne male mistni drama, kde v hlavni roli je krevni msta. Dej neotrely, rekl bych az unikatni a to je velka deviza filmu. Atmosfera naprosto dokonale syrova a skvele funkcni. ()

florins

Působivé drama z brazilské nehostinné krajiny. Příběh vypraví o krevní mstě, která se vykonává mezi rodinnými klany po celé generace a o vzpouře proti těmto nesmyslným násilnostem. Snímek nabídl zajímavý pohled na krevní mstu, která byla na brazilském venkově zcela běžnou součástí životů místních rodin. Atmosféru blízkosti smrti a složitého života místních lidí vytváří i vyprahlá krajina, která jakoby odrážela nesmyslné smyšlení a těžkost životů lidí žijící na tomto místě. Závěr snímku je zároveň tragický a zároveň je zde záblesk naděje na pozitivní změnu konce vraždění a změny myšlení nové generace. ()

BarGoldstein

Z tohoto unylého hnoje by se radovali jedině ti nejzavilejší megapederasti. Celý film jsem čekal na nějaký děj a viděl jsem jen žvatlání pomateného klučiny beze jména. ()