Danila je úplně obyčejný mladík. Na svém milovaném discmanu Sony nejraději poslouchá rockovou skupinu Nautilus. Dokončil vojenskou službu v ruské armádě a je nezaměstnaný. Zrovna dorazil do Petrohradu, aby se podíval po svém starším bratrovi Viktorovi, ale zatím neví, že ten se zde uchytil jako nájemný vrah. Bez jakéhokoliv uvítání zatahuje Viktor svého mladšího a méně zkušeného bratříčka do "rodinného podniku". (oficiální text distributora)

Toja34

Je to už dlouho, co jsem to viděla, ale kdysi na mě Bratr nechal velký dojem. Tím, že o Rusku slyšíme drsné zkazky, člověk prostě neví, jestli by to nebylo možné :))) ()

Ed.

Dnes již v Rusku kultovní film, Sergej Bodorov v roli veterána, co toho moc nenamluví, není ztělesněním akčního hrdiny západu, ale není dobré ho naštvat! Jeho postava se umí zlehka pohybovat v nelehkém prostředí, někdo tvrdí že ta postava je jednoduchá, i to je názor. Podle mně skoro splynula s prostředím, odlišnosti jsou patrné až ve chvílích kdy se rozehraje. Bodorov má jasné charizma a to vtiskl i své postavě, krom vzdoru je to i jasně individuální hráč ve hře života. Jako většina Rusů je postava přirozeně družná ale tvrdá a nesmlouvavá. Tento film je velice osobitý a určitě zaujme lidi bez předsudků k Ruské kinematografii. ()

Udet

..asi hodnotím trošku výš než si to vlastně zaslouží, ale.. ..výborná atmosféra omšelého Petrohradu, oprýskané baráky, hřbitov,tržnice, ulice i byty plné nepořádku.. ..příběh i když je vlastně dosti průhledný tak má přesto slušný spád i děj, vhodná hudba, dobrá kamera.. ..hlavní hrdina, nájemný zabiják přesto působí zcela sympaticky, protože likviduje vlastně jen ty špatné a dobrým nikdy neublíží, ani korunnímu svědkovi čtyřnásobné vraždy.. ..možná se to někomu zdá přehnané, no pro mě je to mnohem uvěřitelnější než všechny ty thrillery západní provenience.. ()

MilaSli

Film Alexeje Balabanova Bratr není jen kultovní gangsterka z prostředí Sankt Peterburgu, je to jakýsi manifest hodnot postsovětského Ruska. Hlavní postava filmu Danilo se po návratu z vojny vydává hledat do města svého bratra, při čemž zažívá epizodky, které zobrazují kulturní stereotypy té doby. Sám Danilo je obrazem jakéhosi Robina Hooda, jehož identita by se dala shrnout právě do pojmu Bratr. Dělí lidi na své bratry a ty ostatní. Ti, kteří nejsou jeho bratry, jsou automaticky jeho nepřáteli, jako by nesledoval žádný vlastní zájem, ale sloužil jakémusi pomyslnému bratrstvu. Ve scéně v tramvaji se Danilo setkává se dvěma Kavkazany a násilím je donutí, aby zaplatili revizorovi pokutu. Ti ho prosí: ,,Bratře, nestřílej.” Danilo jim odpovídá: ,,Nejsem tvůj bratr, ty černá hnido.” Náš hrdina se nestaví do opozice jen vůči zločincům, ale i vůči jiným kulturám. Až komická je scéna na diskotéce, kdy opilý Danilo turistovi vykládá: ,,Tvoje americká hudba je hovno,” při čemž sám nerozeznává, že turista je Francouz a zmíněná hudba je europopová skladba německé skupiny E-rotic. Ke konci rozhovoru ještě turistovi pohrozí: ,,Všechny vás čeká kridyk” jinými slovy, všechny vás dostaneme. Naopak ke svým bratrům Danila přistupuje s nekritickou shovívavostí. Viktor, Danilův vlastní bratr a nájemný vrah, který Danila poslal na smrt, se nedočká hněvu a odsouzení. Naopak ho Danilo se slovy ,,vždyť jsi můj bratr” na konci filmu zachrání. A kde bere Danilo svoji motivaci a sílu? Odpověď zazní až v druhém díle filmu, méně úspěšnému, ale stále kultovním filmu Bratr 2. ,,Síla je v pravdě. Kdo má pravdu, ten je silnější.” ()