Bratr

Brother

Krimi / Drama

Rusko, 1997, 96 min

• Santino7

Podobne naivné, zvláštne humorné amatérsky pôsobiace ako prvá časť. Zvláštne je, že sám netuším, či to bol Balabanov zámer, vykresliť ruské 90-te roky takýmto, povedzme zvláštnym štýlom, alebo to zámer nebol, a proste to tak "vypálilo". Tak či onak, jednotka ma bavila zhruba tak ako dvojka, opäť som väčšinu času len nechápavo krútil hlavou, čo sa to vlastne deje a rovnako nechápavo krútim hlavou pri hodnoteniach mojich obľúbených uživateľov. Dokonca mi chodí po rozume taká vec, že možno je táto snímka predsalen vysoko hodnotná určitým spôsobom (ba až prevratná), len mi ešte stále uniká jej význam - ktorý možno pochopím (a spätne docením) niekedy v budúcnosti. Alebo aj nie. Akýmsi paradoxom je, že ruský mafiánsky seriál Brigada, ktorý je miestami porovnateľne naivný, naopak zbožňujem a nedám naň dopustiť. 50%(30.8.2016)

Realistická drsná chuťovka z postkomunistického Ruska, kde hodnota života člověka je nulová a zvlášť v anonymním velkoměstě bez zázemí a s pozadím neúprosného zákona volného trhu... a už Oldřich Nový v jedné krimi odehrávájící se v Karlových Varech (Kde alibi nestačí) pronesl krásnou větu: "Vážený pane, svoboda bez peněz je jen klamná představa.." ... tak v tomto případě to platí dvojnásob aneb bez peněz obzvláště do Ruska nelez...(31.1.2006)

• Mariin

Ruský thriller o chladném ruském zabijákovi, který předčí svého staršího bratra. Jeho "kamarádem" je německý bezdomovec, přežívající na petrohradském luterském hřbitově. Marně jsem ve filmu hledal nějakou myšlenku. Napínavé to je, ale pouze na jedno zhlédnutí. Balabanovův Topič se mi zdá lepší, i když ani tam žádné hlubší myšlenky nejsou.(19.12.2015)

Poctivé čtyři kousky, zbaštil jsem i napodruhé s odstupem času. To ten pravý ušmudlaný ruský kolorit, styl bez napodobování zápaďáckých klišé, drsnost bez šokujících krvavých detailů, hlavní hrdina ani úplně psychopat, ani úplně nejhodnější medvídek, konec ani hloupý hepáč, ani srdcervoucí trága. Zkrátka to smrdí životem, ač je to jenom zábava a na nic víc si to nehraje.(10.11.2013)

Hutně atmosférický film z mnohem špinavějšího a chaotičtějšího světa než známe, drsná studie chladnokrevnosti člověka, který nestačil vyrůst a jeho vnitřku snažícího se prorvat ven přes vrstvu ztvrdlou válkou a dsnými podmínkami. Když brilantně zahraný danila pije vajíčko, aby se zmátořil před sexem s tulačkou, ke kterému dochází skoro po slovní dohodě, poukazuje to na eho charaktr mnohem více, než kdž bez zaáhání střílí všechny záporáky. Film není o rychlé akci, není o záěrech špín, jenž stále zůstává na tváři světa - je o malém chlapci, který nemůže jinak než neustále utíkat před kulkami - a citlivých filmů o drsných věcech je málo.(24.3.2008)