Pod sluncem

Bengt Fröderberg

Kostýmy:

Camilla Thulin

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(25.6.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $316,020Tržby Celosvetovo $5,000,000(25.4.2010)

.To, co bych chtěla napsat, už zde v komentářích hodně zaznívá, tak to zkusím trochu jinak. Všechny tři hlavní protagonisty v tomto filmu spojovala jedna věc - scházela jim pravá láska. Erikovi - egoista, který znal lásku, ale hlavně tu fyzickou, tvrdě se bránící té skutečné. Ellen - jak jsem postřehla, tak z jakési formy lásky utekla, aby hledala tu pravou, nenaplněnou jinde. Olaf - který ji znal pouze jako mateřskou, ale hledal jinou, manželskou, pravou a trvalou. Nádherný film. Těžko psát komentáře, když film ze mě ještě zcela nevyšuměl. Za hudbu uprostřed parketu bych dala hned pět hvězdiček - tak sladká, ale ona tam dokonale sedla. Není nic nového POD SLUNCEM, že život bez lásky je nenaplněný a prázdný . Možná to zní pateticky, ale není to snad pravda?(5.9.2014)

Zřejmě už filmů s podobným námětem bylo hodně, ale Under Solen na mě zapůsobil. Prostě takovou záležitost si čas od času ráda dopřeju. Všechno, co tyhle filmy mají mít, tu stoprocentně funguje (zápletka, lokace, postavy, záporák, vývoj vztahů i konec). Navíc tady na mě oba hlavní herci působili neuvěřitelně sympaticky, od klasickýho osamělýho samorostlíka Olofa, k pro něj éterickému zjevení Ellen. A navíc ten venkov, taková nádhera! Přiznávám, že někomu se mu to může jevit krapet nasládle, možná i krapet víc, ale sorry, tentokrát si těch pět * prostě neodpustím. Je fajn mít podobnej film, kterým se člověk může nechat oblažovat...(10.5.2006)

Další severská krása. Jednoduchá zápletka, pomaloučké tempo, žádné atraktivní prostředí ani kostýmy - a přesto drama jako víno. Člověku je líto, i při této stopáži, že přijde konec.(7.2.2010)

Under solen ma prekvapil svojou úžasnou atmosférou a aj napriek pomalšiemu tempu, som pri filme ani nedýchal. Štylistické prostriedky tu nádherným spôsobom dotvárajú tento milostný príbeh. Nádherné zábery a hlavne skvelá muzika a to aj napriek tomu, že sa do Škandinávie moc nehodila. S napätím som čakal ako to dopadne s Olafom, prekrásnou Ellen a aj s jeho vychscaným kamarátom Erikom. Koniec ma príjemne pohladil na duši, nuž.... každý dostane to, čo si zaslúži. Niekedy to tak býva, že ten kto nevie dávať nedostane nič a ten kto rád z dobroty srdca rozdáva dostane potom od života viac ako čakal. Tak málo ľudí videlo tento snímok a pritom tak nádherná vec.(5.1.2016)

Po tomto má človek chuť si pozrieť Zelary.(25.12.2009)

Nic nového pod sluncem, leč kouzlo venkova, kde všechno má svůj čas, dokonce i panictví sedláka Olofa, kterému se skromné přání zhmotní do podoby švédské Marylin, je tak upřímně natočeno, že mě na dvě hodiny vrátilo do léta a mimo jiné předvedlo, jaká krása se může skrývat v jednoduchosti...(31.10.2014)

Ten Rolf to zahral úplne geniálne. Veľmi príjemný fíling mal tento film a úžasnú hudbu. (Filmová výzva 2016 - hanagi)(8.9.2016)

Příjemná romance na téma lásky dvou zcela odlišných lidí, kterým však není přáno.(14.7.2012)

Olof, ktorý nevie čítať a písať, sa po smrti matky ocitne sám na farme. Pomáha mu len priateľ Erik, bývalý námorník. Olof si cez inzerát najme domácu Ellen, ktorá jeho život prevráti naruby a získa si jeho srdce.(25.6.2004)

"Osamělý sedlák, 39 let, s autem, hledá mladou ženu jako hospodyni." Inzerát. A od této chvíle se začne odvíjet nesmělý, něžný vztah Olofa a Ellen. On je po smrti matky na statku úplně sám a ona přijímá jeho nabídku práce. Jejich pozvolné poznávání a sbližování narušuje Erik, místní frajírek, který ještě nedospěl a kdo ví, zda vůbec někdy dospěje... Půvabná věcička, okouzlující, moc pěkně natočená, s velice příjemnou atmosférou a sympatickým obsazením, mně milým.(21.5.2018)

Olof se po smrti matky rozhodne, že nechce být sám a podá si inzerát s tím, že hledá hospodyni. Na inzerát odpovídá krásná Ellen, která pod slupkou hromotluckého a neohrabaného Olofa objevuje citlivého chlapíka, do kterého se zamiluje. Tohle všechno je ale čárou přes rozpočet jeho "kamaráda" Erika, který dobráckého Olofa využívá a vlastně mu strašně moc záleží na tom, aby se Ellen nikdy nedozvěděla, že Olof neumí číst a psát a jaké spolu uzavřeli obchody. Výkony ústředního trojlístku jsou skvělé - Olof je v podání Rolfa Lassgarda sice hromotluk, ale chvílemi máte potřebu ho chránit, strašně moc mu přejete, aby mu to s Ellen vyšlo, a zároveň máte vztek, že se tak hloupě nechá zneužívat Erikem. Klíčová byla pro mě scéna, kdy se Erikovi vlastně poprvé vzepře (Víš Eriku, neumím číst a psát, ale hlupák nejsem).Ellen v podání Heleny Bergstrom - krásná, éterická, jemná, vůbec nemusí mluvit, vlastně stačí, když je. Erik je prototyp parchanta, kterých bylo, je a bude bohužel na světě pořád dost. Vzhledem k tomu, že jsem chvílemi tuhle postavu opravdu nenáviděla, tak si myslím, že i Johan Widerberg odvedl skvělou práci. V hlavě mi utkvěla ještě drobná, ale podle mě podstatná role pracovnice inzertního oddělení místních novin v podání Gunilly Roor, která byla takovou dobrou Olofovou duší a vlastně "zavinila", že se s Ellen potkali. Každý její pohled, gesto byly výmluvné. Film jako celek je skvělý - nosný příběh, skvělá kamera, atmosféra švédského venkova 50. let, herecké výkony - všechno dohromady funguje.(3.8.2007)

Po včerajšom romantickom The Notebook, kde som musel rozmýšľať, prečo sa to stalo romantickou klasikou a skôr som mal pocit, že ľudia asi viac ocenili štýl nad všetkým ostatným, som veľmi spokojný. "Under Solen" je presne to, čo by som chcel aby romantický film bol. Má sympatické postavy, nesústredí sa to len na romancu, všetko prichádza postupne a film voľne dýcha a má vlastnú atmosféru. Ellen aj Olof sú sami o sebe zaujímaví a aj spolu pôsobia veľmi nenútene, prirodzene a príjemne. Erik je tu síce len ako záporný hrdina a miestami vie film trošku otáčať nesprávnym smerom, ale som rád, že sa film sústredí na to, na čo sa sústrediť má, čo sú Ellen a Olof. Hudba je super, vizuálne je to pekné a trošku to ukazuje aj pekný život na vidieku. Som rád, že som film videl a myslím, že by som sa k nemu aj vrátil. Príjemná romantika v dobrom filme. Hodnotenie: A-(13.2.2016)

• d-fens

ocenenia : Oscar 2000 - Nominácia na najlepší zahraničný film(1.2.2012)

Trochu předvítatelný děj.(17.10.2005)

Na tohle si vzpomínám jen matně, ale pořád mám před očima krásné obrazy... a dojem, že i jednoduchý děj se dánatočit zajímavě...(14.7.2006)

nádherný švédsky vidiek, úžasní blonďatí herci, pohľad na kone v rieky pri zapadajúcom slnci s oparom nad hladinou ... jednoduchý priamočiari scenár jednoducho príjemný seversky romantikuš film o láske. Nič nové pod slnkom to čo bolo stalo sa a to čo bude tiež sa tak stane. Tá romanická hudba s flautami až tak seversky neznela, ale pasovala.. veľmi. :)(26.5.2015)

"TO, CO BYLO, TO TAKÉ BUDE.... A TO, CO SE STALO, SE TAKÉ STANE...NENÍ NIC NOVÉHO POD SLUNCEM" Nádherný sluncem zalitý film. Kouzelná poetika sršící snad z každého záběru, která úplně prosvítila dnešní typicky podmračený podzimní den. I pohled na vojenskou stíhačku letící na obloze je tu podán s poetickou krásou :-) Jsem si jistý, že si tento "sluníčkový" romantický klenot uprostřed nejtužší zimy pustím znovu, protože tohle je jeden z těch filmů, který dokáže v člověku vykouzlit úsměv nejen na rtech, ale i na duši!(16.11.2014)

Bez pochyby jeden z nejkouzelnějších romantických filmů, které jsem viděl. 10/10(17.4.2017)

<< předchozí 1 2