poster

Svéráz národního lovu v zimě

 • Česko

  Svéráz národního lovu v zimním období

  (festivalový název)
 • Rusko

  Osobennosti nacionaľnoj ochoty v zimnij period

 • Rusko

  Osobennosti natsionalnoy okhoty v zimniy period

 • Rusko

  Особенности национальной охоты в зимний период

 • angličtina

  Peculiarities of the National Hunt in the Winter

 • angličtina

  The Peculiarities of the National Hunt Under Winter Conditions

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Zvláštnosti ruskej poľovačky v zime

Komedie

Rusko, 2001, 98 min

 • Rex Mundi
  ***

  Súhlasím s názorom, že táto časť ruských "Osobenností" je o niečo slabšia, ale nájde sa v nej viacero veľmi milých scénok a zachováva si príjemnú atmosféru aj "svojráz" celej série. Za zapamätanie určite stojí Kuzmičova kamenná záhrada, Masľukovej medvedie intermezzo, už spomenuté pozorovanie kančej migrácie alebo letecký lov :-)(25.4.2005)

 • Vančura
  **

  Osobně tomuto filmu nemůžu upřít to, že se mi v něm líbí jistá bezstarostná atmosféra, kterou je celý děj prodchnutý. Ať se stane cokoli, Kuzmiče a spol. to nikdy nevyvede z míry, což současně neznamená, že by na vzniklou situaci adekvátně nezareagovali - velmi sympatický rys. Jinak je mi ale komika tohoto snímku protivná a celý film v mých očích naprosto degraduje skutečnost, že je to natřikrát ohraná stejná písnička - pořád ta samá výchozí situace s někým nezasvěceným, koho je třeba v patřičném ohledu připravit o iluze - a pořádně se u toho ožrat. Za sebe nemám problém napsat, že mi většina situační komiky v tomto filmu přijde vyloženě přiblblá, a film mi dokonce připomíná mnohé české filmové hříchy z 90. let, à la třeba ty, které na svět přiváděl Jaroslav Soukup. Díkybohu, že je ta šílená doba za námi - osobně mohu jen doufat, že takové filmy už navždy patří minulosti. Důvod, proč na ně po letech koukat, už není.(19.3.2015)

 • Isherwood
  ****

  Rusko je rozlehlá země, ale stačí jeden její kousek, elegantně zasněžený a může vzniknout krásný film. Nějak se nemůžu rozhodnout jestli rusové chtěli ukázat parodii na vlastní životní zázemí Sibiře nebo jestli mám tento film brát smrtelně vážně. Myslím, že od každého trochu. Vždyť pověstná vodka teče proudem a při lovení nejde o úlovek, ale o to, jakým způsobem bude probíhat. No, ale taky musí být co lovit. Kořist je jistá asi tak jako, že generál Michaljič vyndá doutník z pusy. Filozofie lovu je zde rozebrána pod drobnohledem komických figurek, které jasně dokazují, že Aristoteles ovládal pouze filozofii své doby a že v Rusku..., tam je všechno možný.(1.4.2005)

 • viperblade
  ***

  Když jsem asi dva roky zpátky viděl část Svérázu národní politiky, tak jsem se slušně bavil (to mi připomíná, že se na ten film musím dodívat :-)) a proto, když mi kámoš nabídl další dva díly, neváhal jsem. Bohužel, tenhle byl dost slabší, než výše jmenovaný. Neříkám, byly zde skvělé místa, kdy jsem se opravdu zasmál (vzlétnutí na židli s balónky, přilepení k hrnku), ale na jeden slušný fór je zde pět scén o ničem. Místy mi přišlo, že všechna ta poetičnost, o kterou se film snaží, totálně zabijí atmosféru a já tak nevěděl, na co vlastně koukám - jestli to je komedie, či nějaký pokus o vážný film. Proto musím dát průměrné hodnocení s tím, že jednou bohatě stačilo. Jinak nevím, kde IMDb (CSFD nepočítám, protože ta bere údaje právě z IMDb) přišlo na čas 98 minut, protože já viděl film, který měl 80 minut.(21.3.2011)

 • Radyo
  ***

  Je to slabší, než první dva díly, v tom se asi shodneme všichni. Každopádně ruská nátura je tady vykreslena opět svébytně, dialogy jsou typicky "ruské", nechybí ani starý známý medvěd a i když ubylo vodky i humoru, je celkem na co koukat, i proto, že film plyne poměrně svižně k závěrečným titulkům. Skoro stejně svižně, jako uběhne každý lovecký den nezvyklé party, která se u Kuzmiče v hájence sešla...(8.5.2013)