Bože, ochraňuj královnu! Vzestup a pád proslulé punkové kapely v britsko-americkém dokumentu. Dokumentární film Sex Pistols: Děs a běs o „nejzběsilejší" skupině rockové historie, který natočil britský režisér Julien Temple, lze vnímat jako jistou revizi jeho předchozího snímku The Great Rock'n'Roll Swindle (1980), v němž byla tato kapela a punková revoluce nahlížena výhradně z pozice manažera skupiny Malcolma McLarena. Ve zmíněném kontroverzním hraném dokumentu se McLaren v úloze jakéhosi Velkého Manipulátora cynicky vysmál všem příznivcům punku jako pitomcům, kteří naletěli jeho velkému rokenrolovému švindlu se skupinou, jež byla ve skutečnosti pouze jeho výnosným umělým výtvorem. I Temple se tenkrát nechal McLarenem zčásti manipulovat a zřejmě proto se rozhodl doplnit vlastní, jednostranně zdeformovaný obraz kapely tím, že v novém filmu poskytne prostor výhradně členům Sex Pistols. Ve filmu tentokrát s větším odstupem akcentuje i politické, ekonomické, sociální či hudební podhoubí vzniku punkového hnutí, ale i důvody, proč tak záhy původní hněv částečně ztroskotal na úskalí módy.
Templeova anarchistická koláž je poskládána z aktuálně dotočených rozhovorů s přeživšími členy Sex Pistols, nikdy předtím nepoužitých záběrů z koncertů a zkoušek sestříhaných z více než dvacetihodinového soukromého archivu kapely (včetně předsmrtného rozhovoru s baskytaristou Sidem Viciousem), ale také z ukázek z dobových optimistických reklam (kontrastujících se záběry z pouličních nepokojů), z televizních show a z machiavellistického dramatu Richard III s Laurencem Olivierem. Film opětovně rekapituluje všechny známé a pobuřující výtržnosti kapely i okruhu jejích nejdivočejších příznivců z tzv. Bromley Contingentu i její vynucené, ale bohatě vykoupené přestupy od jedné nahrávací společnosti ke druhé. Do filmu je převzato i několik scén z Templeova předchozího filmu z roku 1980 – jde především o animované pasáže, doplněné novým komentářem. Značný prostor je také věnován skonu Sida Viciouse a jeho osudové heroinové lásky Nancy Spungenové, kterou zbytek kapely nenáviděl. (Česká televize)

efka.off

K Pistolím mám silný vztah. Když mi bylo 14, začala moje „doba temna". Černé oblečení a ještě černější oči plus spoustu dalších věcí okolo – znáte to. Stala se ze mě anarchistka :) Poznala jsem Pistole a staly se mojí inspirací... Tenhle dokument mi připomněl, proč jsem je tak milovala, obdivovala a někdy i nenáviděla. Příběh Pistolí tak, jak je zachycen tady, je strhující, poutavý, nesmrtelný. Plno autentických záběrů, které jsem do té doby jinde neviděla, výpovědi Sida a Johnnyho a příběh této legendy spolu se vším tím hnusem okolo – to je na tom to nejlepší. Celou dobu jsem si říkala: „Ať toho Johnnyho ukážou, chci vidět, jak dneska vypadá." Nakonec jsem ráda, že jsem ho neviděla, o to je to všechno ještě zajímavější a myslím, že jsem si i ušetřila pořádný šok :) Žádná jiná kapela za tak krátkou dobu fungování nedokázala to, co oni. A to nemyslím jen v dobrém, spíš naopak. Punk´s Not Dead!!! ()

plagjoklas

Nie som punker (ak nerátam to ze hudbu skupiny Clash si vzdy rad vypocujem) a ani nie som nejaký extra fanusik skupiny Sex Pistols. Na film som sa vybral len kôli naliehaniu jedneho mojho O! Punkového kamaráta a neolutoval som. Dokument je natocený velmi zaujímavo a predkladá aj dobrú tému. Pohlad na anarchistov a rozdrapené deti ocami ich samých, ked uz davno nie su mlady punkaci. Dobré naozaj dobré. Ale aj tak mám radsej filmík Sid a Nancy ()

Syl Wes Ter

Dokumentárny film o skupine Sex Pistols. Podľa niektorých sú zakladateľmi punku. Podľa mňa ním je skupina Ramones. Za svoj úspech môžu ďakovať manažérovi Malcolmovi McLarenovi. Skupinu Sex Pistols obliekala a o ich imidž sa starala Vivienne Westwood. Tak to je "skutočný punk." ()

Honzeechec

Asi nejlepsi hudebni dokument jakej sem kdy videl...posledni veta to vystihla uplne presne; Skoncili ve spravnej cas ze spatnejch duvodu ()

umbjaz

tak jsem to poprvé v životě viděl od začátku až do konce. je to prostě děs... bez ohledu na to, co se zpívá v písničce Plexis, Sid Vicious byl doopravdy vinnej. především tím, že v jeho stopách pokračuje spousta lidí, kteří mají IQ na bodu mrazu a nevidí dál, než za další pivko. Heroin lidi ničí, ale tahle troska byla zničená už před tím. celkově v zato, je zde hezky ukázáno, jak vlastně kluci po punkáčsku na všechno sraly, až se vlastně dostali na vrchol pop-scény. tak to fakt nebyl sen a jak Johnny trefě poznamenal: "to punkáči zkazili punk tou uniformou. my jsem neměly na kožený bundy a drahý boty, museli jsem si poradit jinak.... Punk se stal přijatelným a tím skončil." hudebně za 5* dokumentárně za 3* lidsky za 4*. ()

markotter

Zajímavé z faktografického hlediska, tuhle hudbu moc nemusím. Sex Pistols byli amatéři a pitomci (nedokázali si ani říct o peníze), ale byli ve správným čase na správným místě a to jim už nikdo nevezme. ()

Stanix

Solidní, poutavý a seriózní dokument o tom co se dělo okolo i přímo v uskupení formace Sex Pistols. Celé dílko je velmi dobře sestříháno, takže se konzumuje jedním dechem. Žádné nudné tlachání, žádné obšírné hlubokosáhlé nezáživné informace. Prostě akce, tohle bylo tak, dělo se tohle a takhle apod. Velice zajímavé a to i pro nefandy S.P. nebo punku. Konečně jsem se dozvěděl kde se vzaly všechny ty sychrhajcky, roztrhany hadry a další "ozdoby". ()

TSZ

Zbytečně dlouhý dokument o punkové legendě, kde se zajímavé a zábavné informace střídají se zbytečnými prostřihy do shakespearovských her a nablblých TV pořadů z 60. let. Síla Sex pistols je tady ale znát a unikátní záběry z živých vystoupení to dokreslují. ()

G04T

Chudák jak dopad Sid, ale vybral si to sám. Nancy je hnusná jak prdel, nejradši bych ji kopnul do držky. Každopádně skvělej dokument, nemám co vytknout ani co víc dodat. ()

bohhous22

Klasika a nezbytná učebnice pro mrtvoly jménem PUNX.Pro všechny zombíííky,uchyláky a čuráky, co si z prdele řežou do žil,místo žrádla dlabou hérák jako 3xdenně 3chodový menu a pak zabíjí svý starý!!!Je to prdel prdelí! ()

Hawaj

Sid Vicious: "Ty zasraný pankáči všechno zkazili? My neměli prachy na kožený bundy, museli jsme si pomoct jinak. Drogy sou to největší svinstvo co znám." No a mě zase sralo jak ty vobličeje protagonistů jsou úplne černý, to bylo dost na hovno. ()

henrycruel

Dokument o kapele, kterou tvořila čtveřice totálně vypatlaných individuí. Neuměli hrát, neuměli zpívat a texty také nic převratného, ale spíše prosluli svými kontroverzním chováním a neustálou provokací, což asi i chtěli. Na jednu stranu to byl docela zajímavý dokument, ale na tu druhou, když jsem viděl Viciousovo chování, tak se mi otevírala kudla v kapse... ()

Boudyy

Mě Pistole vždycky brali jakožto průkopníci punku, toho punku roku 1977, jenž si nehrál na ideologizaci postoje a neevokoval něco neuchopitelného. Když si vezmete jednotlivé členy Pistols, byli to kluci jako jiní, prostě jen dostali do ruky nástroje a v geniálním načasování začali, rozdrtili establishment a poté se zase stáhli. Když sledujete archivní televizní záběry a kydy komentátorů či forků na účet Pistols, ještě si myslíte, že na skvělém Západě bylo svobodněji a ostrakizace za jiný názor je jen hříčkou punkových textů? Odpor proti systému, ale ne proti obyčejným lidem, nýbrž vedení. Jak řekl Rotten, napsat God Save the Queen ho nenapadlo z nenávisti k Angličanům, ale k lásce k nim a nenávistí k establishmentu. Anarchií ve Spojeném království se nemyslí absence hodnot a pravidel, ale svoboda konání elitám nevyhovuje a vidí v ní anarchii a ustoupení předem nalinkované cestě do sraček. To je smysl Rottenových textů. Geniální střih k písním Anarchy in the U.K. a God Save the Queen, stejně tak celkem lidsky představen Sid Vicious. Já pálím za jasných pět. ()

Oiolaire

Málokterá skupina se dokázala za tak krátkou dobu působnosti tolik vrýt do povědomí historie, uvidíme, jak dopadne comeback. ()

silak_xup

Sex pistols byli prostě krásný v tom, jak byli oškliví. Na pankáčích sem vyrůstal a poslouchat je budu už asi pořád, i když už dnes ne každý den 3x dokola :-) Dokument je z mého pohledu skvěle sestříhanej, je v něm prostě všechno, co chce člověk co měl a má rád Pistols slyšet a hlavně to odsejpá, člověk se u toho prostě nenudí. ()

Juuroo

Fajn dokument o Sex Pistols. K samotnej kapele samozrejme ešte pridať aj piatu *. Ak chcete ďalšie zaujímavé informácie o Lydonovi odporúčam knihu Rotten - Žádný Iry, žádný černý, žádný psi. ()

Alex_01

Ve chvíli kdy Rotten dostává prostor pro vyjádření k čemukoliv, tak víte že to bude zajímavý. Líbí se mi ta message punku: být sám sebou, být upřímný, ničím sám sebe neomezovat, nepodřizovat se autoritám. ps: Sida mi je opravdu líto. Není nic smutnějšího než umřít mladý v bodu, kdy mám to největší teprve dokázat. ()

punka27

"Mám dnes v uších hodne vosku." - Sid Vicious.... tak túto vetu si pamätám aj keď som ten film videla asi pred desiatimi rokmi... vtedy ma uchvátil... no vtedy ma uchvacovalo veľa vecí, veď som mala 15 :) .. film zachytáva všetko čo má, dokonca aj to, že poburuje širokú verejnosť... a podporuje punkáčov... škoda len, že Johnyho Lydona môžme dnes vidieť, tak v reklame na maslo.. to ma dosť trápi.. ale to je na iné fórum... ako tu už bolo spomínané Punks not dead :) ()