Hladová srdce

• Kanada

• Austrálie

Drama / Thriller

Itálie, 2014, 109 min

Být rodičem je obrovská zodpovědnost. Je to zkušenost, která od základů změní život a která může být pro hodně lidí revoluční i v tom, že musí svá absolutní přesvědčení, často i morálního rázu, podrobit hlubšímu zkoumání a ujasnit si, do jaké míry je budou za každou cenu vnucovat svým potomkům. Jedna věc je totiž nějaká partnerská odlišnost, která se dá tolerovat, nicméně druhá věc je výchova dítěte, na které by se oba rodiče měli v zásadních bodech shodnout. Tento film varuje před kupováním zajíce v pytli, aneb když přesně nevíte, co je druhý za člověka a jaké má životní postoje. Ano, Mina se sice v průběhu filmu radikalizovala, nicméně určité tendence a varovné znaky v ní byly již od začátku. Nemyslím si, že ústředním problémem bylo veganství, jak se film tváří, ale spíše chorobná majetnickost matky a její fobie z nečistot/kontaminace svého dítěte, její ideologické přesvědčení, že je skrze titul matky i vědmou/lékařkou a vším ostatním, takže nikoho dalšího nepotřebuje, její stupidita, kdy by dítě asi radši nechala zemřít, než mu dát něco živočišného a její naprostá neznalost nutného nutričního příjmů novorozenců pro zdravý vývoj. Jako vegetariánka dokáži sympatizovat s jinými způsoby stravování, nicméně ve výsledku by prioritou mělo být vždycky zdraví a v pozdějších fázích života dítěte i určitá tolerance a svoboda, se kterou si může zvolit vlastní životní cestu, namísto aby mu byla ideologicky vnucena.(1.2.2016)

Propojení způsobu snímání a obsahu/ději i žánru filmu je perfektní, jediné výrazné zaškobrtnutí na celém filmu je pro mě nesmyslná snaha autora doříkávat. (spoiler) Monolog matky ve vězení se stává naprosto nadbytečným a vlastně trochu otravným, všichni přece víme, proč udělala to, co udělala. Nebezpečí závěrečné otravy.(11.7.2015)

Já bych tohle a priori nebral jako antiveganský pamflet, ale spíše jako postoj vůči všem matkám, které si myslí, že jedině a pouze ony vědí, co je pro jejich dítě nejlepší. To se nutně nemusí týkat jen stravování. První půlhodina, která předcházela narození dítěte, se maličko táhla, ale už z ní na mě trochu padala deka a bylo jasné, že to děvče nemá v hlavě tak úplně v pořádku. To pravé psycho ale přišlo až po porodu a několikrát jsem se hodně nepříjemně orosil. Konec sám pak překvapil a mě, do určité míry, i ulevil. Líbilo se mi i civilní nasnímání, které tomu všemu dodávalo na věrohodnosti, což platí dvojnásob pro Albu Rochrwacher. Ani si nevzpomenu, kdy naposledy jsem chtěl nějakou filmovou postavu tak strašně moc zabít. Další z výborných filmů, který už nechci nikdy vidět. 90%(30.1.2016)

Mně tedy bylo té ubohé šílené ženské především líto, což je s podivem, protože třeba moje matka je taky šílená a té mi líto není. Takže je to jasné - kdyby ona bláznivá Tyrolanka byla moje matka, líto mi jí nebude. Mimo jiné proto, že bych už nežil, pošel bych totiž hladem. Ale stejně si nemůžu pomoct a z trojlístku otec - matka - babička mi byla matka... ne snad nejsympatičtější, ale jaksi nejsrozumitelnější, lidsky nejbližší, protože já sám jsem taky idealista, i když na poněkud jiný způsob. Otec, podivný přerostlý kolohnát, mi byl fyzicky odporný už od úvodní scény ze smradlavého hajzlu, no a plešatějící babička byla postava jak z horroru - mít starý Bruna ze Zemanovy Studny ženský ekvivalent, mohla by ho hrát ona. Tak či onak soudím, že někteří lidé by měli mít násilně znemožněno se rozmnožovat. Na druhou stranu - kolik z nás by tady dneska nebylo, nebo kolik z nás by zůstalo bezdětných, kdyby všechny pošahance a hlupáky už v pubertě sterilizovali, že?(26.1.2017)

Uff, to byla nepříjemná podívaná. Manželská/rodičovská krize natočená jako psychologický horor. Rodiče Adam Driver a (výborná!) Alba Rohrwacher se nemohou shodnout na výchově a především výživě svého novorozeněte, počáteční slovní neshody postupně začnou nabírat podobu otevřeného a čím dál silněji vyhroceného konfliktu. Oku nelahodící úhly kamery vyvolávají pocit stísněnosti, úzkosti. A v sázce je bezbranné dítě, což divákovi na klidu taky nepřidá. Působivý film, ale mám docela problém s jeho ukončením. Nejsem si totiž jistý, jak ho číst. Respektive se mi zdá, že sami filmaři v něm lavírují mezi přikloněním se na jednu, respektive druhou stranu, a nestranností. Příklon na jednu stranu mi nesedí k dosavadnímu tónu filmu, příklon na druhou stranu je pro mě eticky sporný. A zcela nestranné podání tam formálně nevidím. Tak nevím. Ke zhlédnutí a následné diskuzi nicméně doporučitelné.(21.6.2015)