Na jaře roku 1917 po únorové revoluci v Rusku se vlivem bolševických agitátorů i německých špiónů rozpadá bojová morálka armády, ale i tradiční společenské vazby. Velitelé nemohou rozhodovat bez souhlasu tzv. rudých vojenských výborů. Vojáci nechtějí bojovat. Ztracenou bojovou disciplínu chce velitelství pozdvihnout pomocí vzorového ženského bataliónu smrti. Dobrovolnice, dívky z různých společenských vrstev, procházejí výcvikem v týlu a poté odcházejí na frontu. Zde se setkávají s demoralizovanou armádou a pochopitelně i s drsnou realitou války. Jejich kamarádky umírají na otravy nebo v nerovném boji. Svou odvahou a chrabrostí jdou příkladem a probouzí zbytky cti i v ruských vojácích. (fly)

Ivoshek

Ruské válečné filmy z 21. století mají poněkud kolísavou úroveň. Asi to souvisí s celkově jiným vnímáním světa, než mají středoevropané. Je tu spousta obtížně uvěřitelného patosu i individuálních situací, které jsou podané na můj vkus strašně polopatě. Vlastně bych tomu vyčetl totéž, co většině filmů z US produkce. Rusové by se měli vrátit k tomu, co je šlechtilo třeba v Idi i smotri (naturalismus a civilnost) nebo v 9. rotě, kde se (až na výjimky) z těch vojáků nedělají hrdinští nadlidé. ()

Nach

Před rusy klobouk dolu. Nevím, kde sbírají svůj kompraz, ale jejich historické filmy - a tento je toho ukázkou - je narvaný dobovým životem. Batalon je zvládnutým válečným filmem o ženském sboru, který byl nasazen, aby mužská bojová morálka se zlepšila. Zní to pitomě a tvůrci to jako pitomé myslím i chápaly. Proto je převážná část příběhu o tom, jak se ženy duševně vypořádávají s hrůzami Velké války a co je kde jako nezkušené ženy může překvapit. Sledujeme tak přerod z hezkých, dlouhovlasých dívek do polomužů, jenž jsou od sebe téměř k nepoznání. A to je zároveň i velký negativ. V úvodu si řeknete.... tohle je hlavní hrdinka a jde pomstít milého. Tohle je služka, která jí má přivést k matce. A toto je kamarádka téhle a tamta je zase šlechtična. Jenže jakmile jsou ostříhány, sotva si vzpomenete která je která. Nenajdete žádné styčné znaky, které by vám určili, že žena, co chce pomstít milého je tato, protože má pod okem pihu či že šlechtična nosí brýle. Na to zapomeňte. Díky tomu ztrácíte pouto s postavami, což je škoda, protože film je to výborný, dobře natočený i vedený. A ruské bojové scény jsou samozřejmě úchvatné. Palec nahoru a doporučuji všem milovníkům válečných dramatů. P.S. Feministky tento film budou milovat, neb muže vykresluje jako odpadlíky nemilující svůj národ, které ženy musí učit, co to znamená patriotství. 75% ()

Rodriguez

Nádherně vykreslený příběh prvního ženského bataliónu! Když mužská morálka šla po revoluci v roce 1917 v Rusku prudce k ledu, tak vojenský výbor rozhodl, že budou verbovat i ženy, aby armáda získala zpět svoji ztracenou disciplínu. Jenže tahle akce se nesetkala s povzbudivou reakcí a trvalo ještě hodně dlouho než se ženský batalion dočkal opravdového uznání! 80% ()

gogo76

Iba nedávno Rusi urobili celkom vydarený remake slávneho hitu A rána sú tiché a už tu máme "ruskije ďévačky i žénštiny" opäť v plnej paráde. Príbeh podľa skutočnej udalosti dokáže upútať na 100%, zvlášť vynikne v pôvodnom znení v ruštine a celkovo si myslím, že sa film výnimočne podaril. Náborové i výcvikové scény sú rovnako dobré ako tie zákopové, v ktorých sa krvou a blatom rozhodne nešetrí. Na prvý pohľad prísna, ale spravodlivá veliteľka bataliónu zahral fantasticky. Pri scéne prvej ženskej obete, ktorú dovezú chlapi na povoze podala srdcervúci výkon, až sa mi slzy tlačili do očí. Výkony všetkých sú na profi úrovni, výborne bola vykreslená i nálada na fronte, v tých časoch už bol chaos a bordel v celom Rusku , to je skutočná pravda, ktorú potvrdzujú i knihy našich českých a slovenských legionárov z tej doby. Asi prvý krát som vo filme videl detailne strieľať plechovky s plynom!, celkovo úžasná scéna, vrátane všetkých zákopových scén, kde dostáva slušný priestor i nemecká strana a takto to mám rád. Má to celkovo ten správny náboj, adrenalín a sympatické a obetavé dévušky. Príjemné prekvapenie, ktoré je hriech vidieť s dabingom. Len titulky! 100%. ()

sniper18

Keďže ruské vojnové filmy sú v posledných rokoch čím ďalej lepšie a tentokrát ešte s tématikou prvej svetovej vojny a zákopového typu boja, čo mám veľmi rád, pričom sa ale moc často nevyužíva, tak som si Batalion nemohol nechať ujsť a síce sa nemôžem zbaviť pocitu, že potenciál bol predsa len väčší, ale aj tak sa mi to páčilo. Hlavne by to chcelo trochu rovnomernejšie rozloženie filmu, aby bola tá pokojnejšia, ale aj bojová fáza v aspoň približnej rovnováhe. Ale aj tak mi to dlhý čas vyhovovalo, tá pokojná fáza síce zaberá takmer dve tretiny filmu, ale v priebehu mi to vôbec nevadilo, keďže je veľmi dobre zvládnutá. Ponúka síce len také typy scén, aké sa v tomto žánri dali vidieť už nespočetnekrát, ale hlavne, že to stále funguje. Dokázal som si vytvoriť vzťah k viacerým postavám, aj keď musím priznať, že po radikálnom skrátení vlasov som mal občas problém sa pri niektorých orientovať, veľkým plusom je perfektne podaná postava veliteľky, či už sama o sebe, ale aj vo vzťahu k vojačkám, k tomu atraktívny tréning a mnoho štandardných, síce mnohokrát videných, ale aj tak stále zaujímavých problémov, takže tu som sa ani na okamih nenudil, dosť ma to bavilo a tešil sa, čo prinesie presun na front. Ale tu predsa len príde sklamanie, potrebovalo by to výrazne predĺžiť, lebo už to skončí až príliš skoro a navyše sa mi to zdalo až príliš priamočiare, pričom viacero prvkov, ktoré som bral za samozrejmosť mi tu chýbalo. Toto sa už obmedzilo prakticky len na ten boj žien na ruskej strane a štandardných vojakov na nemeckej, doplnené o problémy s disciplinovanosťou mužov, čo ma ale moc nezaujímalo a to, na čo som sa tešil najviac, spoluprácu oboch pohlaví na jednej strane, pričom po počiatočnom pohŕdaní žien ako vojakov si časom vďaka svojej odvahe získajú ich rešpekt, čo som pokladal za úplnú samozrejmosť som nakoniec vôbec nedočkal. Ale beriem, že to bola moja chyba a predsa len sa tu stále nájde dosť kladov, takže aj táto fáza ma stále bavila. Po akčnej stránke som celkom spokojný, nájde sa tu síce len pár sekvencií, ale tie sú dobre zvládnuté. Mohli byť síce aj trochu veľkolepejšie, ale predsa len tu proti sebe stále stoja desiatky vojakov a tak v tom nie je väčší problém, vizuálne sú na tom perfektne, tá kamera sa mi miestami veľmi páčila, nesklame ani drsnosť, tu nemá s nežnejším pohlavím nikto zľutovania. Ale neprišlo mi to až tak dôveryhodné, niekedy sa až príliš málo strieľalo, akoby vojaci čakali len na to, aby mohli použiť bodáky a nože a tiež sa tu ženám občas darilo až príliš moc, ale zase beriem, že je to len film. A tak hlavne na tie akcie v zákopoch je radosť pozerať, no spomenúť musím ešte aj pár momentov, ktoré na mňa zapôsobili, lebo sa mi zdali až príliš kruté. Predsa len je rozdiel, keď vojak umrie štandardne v boji, ako tu, kde si nejakú postavu za dve tretiny filmu celkom obľúbim a potom zbytočne zomrie nejakým drsným spôsobom, lebo napríklad len chvíľu nedávala pozor. Takže celkovo som asi čakal o trochu viac, ale príbeh, postavy, vizuálna stránka a aj akcia sú na tom dobre a tak nemôžem hodnotiť horšie. 71% () (méně) (více)

• Zbraně použité ve filmu byly puška Mosin-Nagant, revolver Nagant a kulomet Maxim. (K98)