Bláznivá a zdánlivě bezcílná jízda přes Římskou riviéru svede dohromady bezstarostného řidiče se zastydlým studentem práv a jejich životy navždy změní směr. V polovině srpna se koná svátek Ferragosto, přičemž většina Italů slaví tak, že zavře krám a vyrazí na venkov nebo k moři. A právě v takový rozpálený den křižuje Bruno (Vittorio Gassman) liduprázdným Římem a shání telefon. Narazí na zakřiknutého vysokoškoláka Roberta (Jean-Louis Trintignant), který celé léto sedí nad právnickými skripty, a vytáhne ho ven na skleničku aperitivu. Z krátké zajížďky se ovšem rychle stává neřízený dvoudenní výlet po Římské riviéře až do Toskánska, plný šíleného předjíždění v úzkých zatáčkách, rozhlížení se po krásných ženách a všemožných eskapád při každém vystoupení z Brunova kabrioletu Lancia Aurelia Spider. Přes počáteční nesympatie a následné okouzlení velkohubým a bezstarostným řidičem si ovšem Robert stále více uvědomuje tragičnost svého nového přítele a skrze něj i své vlastní bezútěšné vyhlídky... Režisér snímku Dino Risi se proslavil jako tvůrce italských komedií s ostnem společenské kritiky. Ve svém ranějším díle dává Risi do kontrastu dva povahově rozdílné hrdiny a přes jejich upjatost či dětinskost však ani jednomu nestraní. V jistém smyslu představuje setkání Bruna a Roberta střet generací, fanfarónské lehkomyslnosti 50. let, kdy se poválečná generace mohla poprvé zhluboka nadechnout, a nastupující generace 60. let, vychovávaná uprostřed tržního kapitalismu a v honbě za kariérou. Svá nejslavnější díla natočil Risi právě s italským komikem Vittorio Gassmanem, který se stal jednoznačnou tváří režisérových tragikomických postav. Sváteční vyjížďku (1962) uvádí Česká televize v nově zrestaurované verzi a s původním barrandovským dabingem, stejným s jakým byl film před více než padesáti lety promítán v československých kinech. (Česká televize)

skinny9

"Co blábolí?" "To je latinsky, ptá se nás, jestli máme hever." "Jak se řekne, že ho nemáme?" "Non habemus." "Non habemus heverus desolatus!" Geniální dabing... ()

Habanera

Bruno je jako Brouk Pytlík, všude byl vše zná, pak je tady Robert - mladý, plachý a nadějný student práva. Zdánlivě neslučitelná dvojice a jeden slunný, horký víkend na konci srpna. Veselá bezstarostná roadmovie, kupa vnitřních poryvů a lehkovážně sešlápnutý rychlostní pedál až k podlaze. ()

DonBraso

ČT vytáhla tenhle kousek a rovnou s jejich původním dabingem, který laťku tohoto filmu zvedá měrou vrchovatou. Kontrast obou herců je bravůrní. Do toho si hodíte italskou dobu dob minulých a vcelku tvrdý konec a máte vyjížďku plnou života. Tedy skoro. ()

zigy

Název z plakátu "Le Fanfaron " je zcela výstižný....Zajímavý, leč poněkud nudný střet dvou protikladných charakterů - lehkomyslný a upjatý. Hodně tomu přidává dobovost 60tých let a hlavně mladičký Brabec s Voskou. ()

MrKrahujec

Ani se mi tomu zpočátku nechtělo věřit, ale musel jsem konstatovat, že pár takových lidí, jako byl Bruno, znám i ve skutečnosti. Je rozhodně pravda, že každé setkání s nimi je pokaždé ukrutně příjemné i nepříjemné zároveň... ()

PTuranyi

Krásna roadmovie o krátkom priateľstve plachého študenta práva Roberta a "bláznivého" a nezodpovedného vetroplacha Bruna. Bruno je taký nabudený, že by mu dnes diagnostikovali ADHD a strháva na seba všetku pozornosť. Herci sú takí prirodzení a produkcia kvalitná, že to spočiatku vyzerá, že ani nemajú scenár a kamera len skrátka sleduje výlet dvoch priateľov. Dobrý príbeh však nemusí končiť šťastne. 90% ()

Elwyn

Typický film pro přelom padesátek a šedesátek ve francouské a italské kinematografii, svěžest a lehkost ze "sváteční vyjížďky" jen prýští. Na pozadí slunné Itálie, herecká lehkost Gassmana a přirozenost Trintignanta ženou film k neodvratnému konci. Poctivé čtyři hvězdičky filmu sluší. ()

tulen

Vyborny film s naprosto zbytecnym koncem, ktery nema opodstatneni a shazuje razem cele vyzneni filmu a jeho poetiky a otaciho uplne jinam, proto musim hodnoceni snizit. ()

Hombre8

Relativně bezobsažné road-movie přesně v italském stylu dolce far niente o osudovém spojení cest dvou zcela odlišných lidí. Krásné pozorovat po tolika letech rozdíl v životním stylu. Zajímavé, jak už tehdy měli Italové vesměs bezvadné silnice. Na hranici čtyř hvězd. ()

PORTER44

To bylo ale praštěný ,hlavně V.Gassman, ale hrál famozně ,hubu nezastavil a to neustálé troubení, no blázen ale docela to pobavilo až na ten tragickej konec,J.L.Trintignant zahrál nemotoru taky dobře. ()

StaryMech

Komedie po italsku v rozpuku mládí. Český název z nějakého mně neznámého důvodu zpacifikoval chlapáctví původního "Předjíždění". ()

bighead

Krásné staré časy v Itálii,sportovní káry,moře,všichni twistující -vesničani výborní,akorát z těch jejich klaksonů by mě asi brzy jeblo,a z těch songů asi taky. ()