Provaz a kolt

• Česko Jeden provaz, jeden kolt (více)

Baladický western vzniklý v koprodukci Francie a Itálie se vyznačuje melancholií, minimálními dialogy, demytizací tradičního hrdiny-pistolníka a schématu pomsty. Rančeři rozvětvené rodiny Rogersovy oběsí sousedního farmáře Bena Caina. Jeho žena Marie, která se musela na smrt manžela dívat, se pak zcela zaměří na to, aby ho mohla pomstít. Pomáhá jí pistolník Manuel, který žije samotářsky v opuštěném „Městě duchů“, ale sám nepovažuje pomstu za správnou cestu, neboť ta „nese hořké plody pro všechny“. Protože však Marii miluje, rozhodne se jí pomoci uskutečnit její plán. Unesou Rogersovu dceru Johannu, ale ne vše se vyvíjí tak, jak naplánovali. Robert Hossein si nejen ve filmu zahrál jednu z hlavních rolí, ale zároveň ho i režíroval. Málokdo zaznamenal, že se v roce 1968 objevil ve slavném westernu Sergia Leoneho Tenkrát na západě jako jeden ze členů Frankovy bandy. Hossein svůj western, po všech stránkách ovlivněný stylem Leoneho westernů, svému učiteli věnoval. (Česká televize)

Kubaso

Jeden z těch zajímavějších spaghetti westernů a navíc s kuriózním obsazením. A váží se na něj i další zajímavosti. Ve většině verzí filmu je v titulcích uveden Dario Argento jako spoluautor scénáře, což později Hossein popřel. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že to, jak si Hosseinova postava před každou akcí nasazuje koženou rukavici, je Argento jako když vyšije. Scénu u večeře pak prý režíroval sám Sergio Leone. Hned po ní následuje další, tentokrát už úplně němá scéna, která společně s tou předchozí představuje asi to nejlepší z celého filmu, ačkoliv jej trochu zbytečně protahují. Dialogy se tu vůbec šetří; s nadsázkou lze říct, že kněz toho v jedné scéně řekne mrtvým víc, než si říkají živí mezi sebou. Záporáci jsou tentokrát dost nevýrazní. Tohle je jeden z filmů, které za shlédnutí určitě stojí, ale je lepší o nich dopředu nic moc nevědět, aby do něj někdo nevkládal přehnaná očekávání. Ne každému bude komornější ladění a pomalé tempo vyhovovat. ()

Autogram

Nezapieram, že len kvôli ústrednej dvojici som si film pozrel. Niečo na tej krutej pomste a antipomste je, ale bohužiaľ mala logické nedostatky a naviac Hossein nie je Leone, takže tie dlhé pohľady do očí občas vyzneli naprázdno. Ale záver bol dost silný, takže aj tri hviezdy sú veľmi silné. –––– Jestli ji chcete vidět živou, uděláte přesně to, co vám řeknu. Je to jasné?! ()

MR007

Tento western mě nebavil, připomněl mi film Point de chute, taky s Robertem Hosseinem. Jen atmosféra nestačí. Když film nebaví, nepovedl se... ()

kkarx

Téměř umělecky pojaté, s minimem dialogů a velmi pomalým tempem. Pro některé diváky, především ty méně trpělivé, bude jeho plíživé tempo utrpením. Mně se jednou vůbec nelíbil, podruhé zase ano. Je to trochu dilema, protože na jednu stranu je film opravdu kvalitně zrežírovaný, na druhou jeho styl vyžaduje jistou míru specifického vkusu. Jinak Leone v tom nehraje. To je zřejmá chyba. ()

strikeman

Chápu, o co se Hossein snažil, ale holt není Leone. V Leoneho filmech se toho také moc nenamluví, ale rozhodně v nich není nuda a atmosféra, ta, dokreslená skvělou Moriconeho hudbou, se dá krájet. Tady soundtrack také není k zahození, s hustou atmosférou či nějakým napětím však moc nepočítejte ... 50% ()

mira.l

Velká slabota. Od samého začátku mi nebylo zřejmé, kdo je ten hodný a kdo ten zlý, ale zdá se, že tady byli gauneři všichni, zvlášť když ti pobudové vypadali všichni tak nějak stejně. A ten konec tomu nasadil korunu, jedna hvězdička za exteriéry a hudbu. ()

rivah

Komorní ladění, minimum dialogů a volné tempo, s Hosseinem v hlavní roli tento spaghetti western povyšují.(70%) ()

Docflash

Directed by Robert Hossein Writing credits (in alphabetical order) Dario Argento writer (credit only) Claude Desailly writer Robert Hossein writer Cast (in credits order) Michèle Mercier ... Maria Caine Robert Hossein ... Manuel Guido Lollobrigida ... Thomas Caine (as Lee Burton) Daniele Vargas ... Will Rogers (as Daniel Vargas) Serge Marquand ... Larry Rogers Pierre Hatet ... Frank Rogers Philippe Baronnet ... Bud Rogers Pierre Collet ... Sheriff Ben Ivano Staccioli ... Vallee Béatrice Altariba ... Saloon Woman Michel Lemoine ... Eli Caine Anne-Marie Balin ... Johanna rest of cast listed alphabetically: Simón Arriaga ... Employé de Rogers José Canalejas ... Un frère Valley Álvaro de Luna ... Adjoint du shérif Charly Bravo ... Sam Valee (uncredited) Cris Huerta ... Hotel Desk Clerk (uncredited) Lorenzo Robledo ... Roger's Man (uncredited) Benito Stefanelli ... Ben Caine (uncredited) Ángel Álvarez ... Barkeeper (uncredited) Original Music by André Hossein Cinematography by Henri Persin Thanks Sergio Leone .... dedicatee ()

Tormentor665

Hossein hraje jako náměsíčný. A vůbec ta režie...je to jiné, je to hodně jiné a to se musí ocenit. Leone se musel spokojit "pouze" s rolí:-) Jinak úžasná kamera, celkově město duchů působivé a ten konec, no prostě doporučuji všem. ()

ostravak30

Provaz a kolt se naprosto odlišuje od všech typických westernů. Hlavní hrdina sice je takový ten nemluvný typ, co mnoho neřekne, ale rychle střílí a přitom má jistý smysl pro spravedlnost. Jenže ono se toho ve filmu vůbec moc nenamluví, prim hraje hudba a výrazy herců. Právě na pohledy z tváře do tváře kamera hodně sází, jenže to by musel být film lépe obsazen a více se sázet na tvrdost výrazů. Nečekejte žádné napjaté přestřelky. Ani ta závěrečná si nevytvoří dostatečné napětí, aby to celé vygradovala. Francouzský baladický western? To není nic pro mě... ()

Ironhead

Tohle se bohužel moc nepovedlo, i když potenciál a určitou atmosféru to mělo... většinou ale díky drobným vykrádačkám od Hesseinova přítele Leoneho. A co že to tu táhlo film dolů? Především scénky jak z ochotnického divadla (už chyběl jen Vítr z hor :_), dámy vždy dokonale nalíčené i s umělými řasami uprostřed doslova bídy a ničeho plus prapodivný ne moc hodící se hudební doprovod. ()

Repulsion odpad!

Italskému westernu se říká spagetti western, jak se bude říkat francouzskému? Escarcott western? Žabowestern? … tak jsem trochu gůglil, a prý je to baguette western 😊 I když ve skutečnosti je to teda spíš antiwestern. Zaujala mě tam třeba scéna, kdy Maria (Mercier) poprvé přijede za Manuelem (Hossein) do jakéhosi opuštěného městečka, kde zjevně kromě něj nikdo jiný nežije. A Manuel tam jenom tak sedí a ořezává si bambus. Teda ne, co si myslíte. Fakt kousek té rostliny. Co roste převážně v Číně. Tak on má takový bambusový kolík a ten si ořezává. Nikdo neví (a ani se to nedozví) proč, ani kde ho vzal. Možná ho koupil od nějakých čínských přistěhovalců. A napadlo ho, že by se to dalo dobře pižlat. Nejlépe v nějakém opuštěném městě, kde ho u toho nebude nikdo rušit. Pak je tam třeba scéna, kdy asi pět minut všichni jedí polívku. A nikdo u toho nemluví. Jenom na sebe tak různě významně čumí. Vůbec ten film je charakteristický tím, že tam všichni furt děsně čumí. Mnohem víc než v sovětských filmech. Které jsou čuměním známé. Jednotlivé postavy si tam počínají neobyčejně debilně a nelogicky. „Vrať se domů, zítra pro tebe přijedu.“ To samozřejmě žádný dívák nečekal, co se stane, až ta p*ča přijede domů, že? ()

Cascabel

Sergio Leone: Bobe, co tam dát nějakou dramatickou scénu? - Robert Hossein: To stahování králíka nestačí? Dramatičtejší neumím, ale když ji zrežíruješ sám, tak OK. - Sergio Leone: Neboj, udělám to v tvém stylu. - Westernový experiment pro dvanáct kamenných tváří a pravou rukavici. "Baladická" režie důmyslně zastírá, že děj snímku se odehrává v rozsahu čtyř dnů. ()

PTuranyi

Nie, nie je to Angelika markíza anjelov vo westerne ako by mohlo nasvedčovať obsadenie. Robert Hossein napísal s kolegami klasický western o pomste s dobrou atmosférou a drsným koncom. V hlavných úlohách "Markíza du Plessis-Bellière" a "Joffrey de Peyrac". Robert Hossein zvládol úlohu herca aj režiséra veľmi dobre. Aj hudba je celkom obstojná. No a žiadny šťastný koniec sa nekoná, lebo pomsta je síce sladká ale jej plody chutia trpko. 70% ()

morlumak

Pomalý western, kde se nevyskytuje prakticky žádná kladná postava a nejvíc sympatií vzbuzuje postava bohatého rančera, který ale nejspíš dle scénáře měl být "záporákem". Na to, že má film pouze 90 minut se strašlivě vleče, ale pokud se přes to dokážete přenést, tak dostanete neotřelý a dost depresivní snímek, kde se všichni chovají jako naprosté svině a podle toho také skončí. ()

Zemřel Robert Hossein

Zemřel Robert Hossein