Nemilosrdný

(neoficiální název)

Vengeance

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Hongkong / Francie, 2009, 108 min

Je to celkom dobrá akčná dráma od Johnnyho To. Má výborný príbeh o francúzskom majiteľovi reštaurácie, ktorého dcéra s rodinou žije v Hong Kongu a stanú sa cieľom skupiny nájomných zabijakov, ktorí zavraždia jej muža a aj deti, jedine ona ťažké zranenia prežije a tak kuchár so znalosťou zbraní prichádza do Hong Kongu, kde si vyhľadá a najme zabijakov, aby mu pomohli nájsť a dostať tých, ktorí majú rodinu jeho dcéry na svedomí. A navyše sa kvôli zraneniu z minulosti obáva, že všetko zabudne a preto si musí všetko fotiť. Spracovanie je na tom dobre, ale myslím, že sa to dalo podať aj ešte o trochu lepšie. Nadmieru spokojný som s prvou polovicou, ničím sa nezdržiava, rodina je napadnutá a otec hneď prichádza do Hong Kongu, chválim nájdenie a objednanie zabijakov, čo ma veľmi bavilo, rovnako aj hľadanie vrahov, až na pár nevýrazných maličkostí je to úplne ideálne. Ale od stretu oboch skupín nájomných zabijakov v strede filmu sa prakticky začína iný film, ktorému sa treba prispôsobiť. Som zvyknutý na štýl tohto režiséra, preto s tým nemám väčší problém a bavila ma aj druhá polovica, ale už len predsa všetko je dané a už dejovo nemá čo ponúknuť. Akcie je tu pomerne dosť a v rámci svojej kategórie je celkom vydarená. Johnnie To má svoj štýl, takže klasická akcia sa tu nenájde a preto to aj vnímam v jeho kategórii. Tvoria ju samé prestrelky, ktoré sú originálne, rozmanité a oceňujem tú zaujímavú poetiku. Síce ma v nich mrzí, že samotné úmrtia nie sú moc zaujímavé, ale inak je stále na čo pozerať. Ani sa nedá vybrať to najlepšie, každá prestrelka má svoje čaro, či nočná v lese, záverečné hľadanie hlavného záporáka alebo aj takmer až parodická na smetisku. Herecké obsadenie sa mi páči, Johnny Hallyday mi síce ako herec je úplne neznámy, ale bavil ma jeho herecký výkon a aj postava, výborná trojica zabijakov, či už ako vždy perfektný Anthony Wong Chau-Sang, Suet Lam, ktorý nechýba pomaly v žiadnom podobnom filme, alebo aj Ka-Tung Lam. Sklamal ma jedine hlavný záporák, Simon Yam sa na to vôbec nehodil, ale aspoň nemá moc priestoru. A čo sa týka réžie a technickej stránky, tak tu nemám čo vytknúť, Johnnie To si vytvoril vlastný žáner a tento film z neho patrí medzi to lepšie. Kto očakáva klasický akčný film bude pravdepodobne sklamaný, ale mne to sadlo, obzvlášť tá prvá, neakčná polovica. 75%(30.7.2012)

Nebudem znova opakovat, ze Johnny To nie je dobry reziser. Asi jeho styl nesedi iba mne. Celych 45 minut som bol uchvateny a myslel som si, ze sa bude jednat o dalsiu vynimku v jeho filmografii, ktora mi dokonale sadla (dalsie filmy su Mad Detective, PTU, Running Out of Time). Jednoduchy, priamociary, drsny film o pomste. Proste vau. Bohuzial potom To rozohral ten jeho pre mna nepochopitelny humor a divnu stylizaciu akcnych scen, ktora ma vobec nebavi. Film potom uz nezachrania ani skveli herci, ktori nemaju co hrat.(29.12.2009)

Johnny To standartně vizuálně silný a pro tentokrát si navíc tolik neplete budování hutné atmosféry s pouhou rozvleklostí...Oldschoolově zarputilá a drsná cesta za pomstou, která je obohacena o několik zajímavých scenáristických přesahů...Všem hitmanům věříte jejich profesionalitu i vlastní kodex cti...Johnny Hallyday taťka o tvrdosti diamantu...(7.7.2010)

Jean-Philippe se vždy rád objevoval před kamerou, nejčastěji sice v době jeho největší popularity, ale i nyní, kdy už i jeho fanoušci míří do starobního důchodu, si to rád zopakuje, nezřídka v hlavní roli. Tentokrát jako mstitel s chatrnou pamětí, možná proto mi byl tak blízký, asi si budu muset na (ne)přátele také začít lepit nálepky. Tvůrci nezapřou inspiraci v o rok starším filmu Poslední zločin, který je však mnohem komornější. Možná i proto, že od André Dussolliera nikdo akční kousky nečeká. Od pana Smeta už by je také čekal málokdo. Ale tvůrci akčnost snímku vyřešili tak, že ani skoro sedmdesátiletý Hallyday není trapný.(28.4.2014)

Najdu je! Slibuji! Pomstím Tě!..... Co dodat. Po zajímavém úvodu se dostavuje půlhodinové nic moc. Pokusy o nevšední scénáristické a kamerové nápady mne nechávají v klidu. Přestřelka v domě, v parku, na smetišti. Tam lítá listí, tu zase papíry. Ale že by to bylo něco extra... Z netuctového filmu o pomstě tento francouzsko asijský snímek dělá jen zamotanější příběh. Film má průměrné vypravěčské tempo, J.Hallyday nemá charisma a k dokoukání mě nutí jen asijské zvláštnosti a zvědavost. Protože nevědět jak to dopadne je horší, než si tento film vůbec pustit. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(11.1.2010)

• - Převážně se natáčelo v Hong Kongu a Macau. Od listopadu 2008 do ledna 2009. (Terva)

• - Film měl premiéru roku 2009 na filmovém festivalu v Torontu. (Terva)

• - Hlavní postava filmu Francis Costello (Johnny Hallyday) je založena na charakteru Jefa Costella (Alain Delon) ze snímku Samuraj (1967). Podobnost lze najít například ve stylu oblékání. (Jigvell)