Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her. Dokud nepřijde zpráva, která všechno změní. Začíná překvapivá a zábavná cesta, při které jsou zásady této volnomyšlenkářské rodiny vystaveny zkouškám našeho světa. (Aerofilms)

jura-roy

Zkrátka fantastické představení jiných světů, ve kterých můžeme žít. Dva různé pohledy na to, co je pro nás podstatné a ani jeden se ve skutečnosti ve filmu zcela neshazuje, za což určitě palec nahoru. Proč má smysl se na film podívat? Třeba z důvodu zrekapitulování si a možná přehodnocení osobního žebříčku životních hodnot. ()

pilarius

Bravurní výchova, kterou však leckdo jen tak neschválí, se začíná společně s hodnotami šéfa tak trochu hroutit po odchodu "parťáka ve zločinu", ale díky tomu, že ty hodnoty fakt mají smysl, umožňují změnu k něčemu přijatelnějšímu a ke změněné situaci vhodnějšímu. Agitku v tom nespatřuji, každému musí být jasné, že ti dva prostě nakombinovali vhodný genetický materiál a k tomu byli sami i úžasně vzdělaní, tohle by nemohlo fungovat jen tak někomu. Myšlenkový materiál parádní, k tomu přihoďte dobrou výpravu, slušnou kameru, výborné herecké výkony, pohodovou hudbu, a v důsledku musíte mít jasno. ()

Eluin

Vzpomínáte si na rodinu pana Mlčocha, která žila (a patrně ještě stále žije) alternativním způsobem v lesích v maringotkách? Režisérka Eva Tomanová o tom před lety natočila slušný dokument Stále spolu. Pokud ano a líbilo se vám to, tak předpokládám, že dobrou volbou pro doporučení by mohl být i snímek Captain Fantastic (Tohle je náš svět), v mnoha ohledech je totiž stejný jako výše uvedený dokument. Režisér a scénárista v jedné osobě Matt Ross pravděpodobně celkem dopodrobna studoval podobné alternativní rodiny, které žijí v odlehlé přírodě/divočině (koneckonců sám s tím má osobní zkušenost), protože obraz který nám tu vyvstává, působí velmi uvěřitelně. Jsou zde tedy originální jména, která otec rodiny Ben (Viggo Mortensen) dává svým potomkům, můžeme zde nalézt mnoho odkazů na výhody a celkovou prospěšnost domácího vzdělávání v kontrastu s tradičním pojetím, a pak také velkou míru autority rodiče u jeho dětí i netradiční slavení svátků (žádné Vánoce, dárky se zde dávají na den Noama Chomského – ano, to je ten pán se který nedávno rozvířil vody i v našem českém rybníčku zp) Ve výsledku se jedná o typický „film z festivalu Sundance“, je to tedy zástupce nezávislé americké filmové tvorby s fajn hudbou, který vás dokáže naplnit hřejivě hladivým pocitem a navrch přidá ještě několik vtipných scének, byť škatulkovat jej jako komedii by asi bylo dost nepřesné. Filmu někteří vytýkají absenci většího nadhledu, s tím nesouhlasím. Ben a jeho rodina vedou svoji marnou válku proti systému, o níž asi už předem tušíte, jak dopadne. Ano, v tomto světě je mnoho špatných věcí a podle mě je dobře, když se někdo rozhodne plavat proti proudu, nicméně to „špatné“ je v nás asi nějak zakódováno a logicky se tak přenáší i do jiných pokusů o společenské uspořádání. Aspoň tak jsem tedy film chápal. Celý film je navíc ještě natočen natolik působivě, že pokud nejste vyloženě nastaveni proti tomu, co Ben reprezentuje, tak vám nebude činit velkou potíž mu trpělivě fandit (a že takových situací ve filmu je požehnaně). Cesta rodiny zpět do společnosti, jejíž racionální tvář reprezentuje Benův tchán (Frank Langella) je nakonec o něco méně bolestná, než by to asi bylo ve skutečnosti. To ale není výtka, nejedná se o dokumentární i film, či o přísně realistické drama. ()

Wallis3

Ač vzdělání, přec o životě nemajíc ani páru. Tak by se dal shrnout děj filmu o otci a dětech, které měly originální jména, aby byly jediní na světě. Na film se dívat dalo, ale tak jednou a dost. Vysvětlování, proč by muž měl ženě strkat svůj penis do její vagíny, když se tamtudy čůrá, asi nejlepší okamžik filmu 😂 ()

Ombak▼Penari

Zamyšlení nad nesystémovým způsobem života a naopak sešněrováním společenskými konvencemi, ale především síle rodiny. Zajímavé, ale forma mi přeci jen úplně nesedla a celkové poselství bylo pro mě přeci jen poněkud nesrozumitelné. ()

MickeyStuma

Po sociální stránce se jedná o hodně dráždivý film, neboť je morálně nepřípustné, aby šest dětí žilo s otcem mimo civilizaci někde v lesích. Nakonec, v příběhu je to také dáno najevo, ale byť otec vyznívá tímto stylem života jako podivín, děti nijak zaostalé nejsou. Učí je nejen přežít v nástrahách džungle, ale dává jim také takové vzdělání, že jeho učitelskému umu nesahají školy ani po podrážky. Ano, je to příběh poněkud progresivního, avšak hlavně svobodomyslného, otce, který se sám sobě zavázal vychovat své děti v divočině, kde se ráno coby lovci honí za potravou, odpoledne šplhají v dešti po strmých útesech a večer čtou filozofické romány a analyzují Marxe. Ospravedlňuje ty, kteří se zaměřili na jedinečnost jeho rozhodnutí a šokujícím způsobem připomíná, že i laskaví rodiče mohou být ke svým dětem krutí a násilničtí. Každého jistě napadne, kde je matka dětí. Po smrti, což taktéž, v jistém smyslu, vede k určité dramatizaci děje. Takže o co tady jde především? Jedná se o nejlepšího tátu na světě a nebo ne? Sociální úřad samozřejmě bude mít jasno okamžitě. A ostatní? Viggo Mortensen v hlavní roli dělá co může, aby v daném přesvědčení udržel rovnováhu mezi dvěma protikladnými silami, aby se nenadržovalo žádné straně. A dá se říct, že se mu to daří. Jeho postava je svým způsobem antikonformní hipík učící své děti doma a hovořící s nimi přímočaře, což by žádný jiný rodič neudělal. Každopádně u svých dětí respektuje nejen inteligenci, ale hlavně vnímání a posouzení stavu věci. Je velmi kompromisní a má respekt k jiným názorům a ideologiím, ale pro svůj prospěch s nimi zároveň manipuluje. Hlavně svobodně rozhoduje sám za sebe a to je pro něj to nejdůležitější. Snaha prarodičů dětí získat do osobní péče je už léta provařená dějová šablona. Připomenout si můžeme třeba snímek ´Do útoku´ (1987), kde tomu s patřičným rázem čelil řidič kamionu starající se o svého synka, taktéž po smrti jeho matky. Originální název snímku ´Captain Fantastic´, dle režiséra a scenáristy v jedné osobě Matta Rosse, odkazuje na slavné stejnojmenné album Eltona Johna a proč, musejí znát především jeho fanoušci. Každopádně prý stačí porovnat písně s událostmi v příběhu tohoto snímku, který zajímavě povznáší myšlenku o civilizovanosti lidského pokolení. Ochrání člověka lidské zákony nebo zákony přírody? Jaký život je přínosnější? A to nejen pro člověka, ale právě i k té přírodě. Přes hlavní dějovou linku je tu motivů více než dost. jen se snažit je vysledovat a zamyslet se nad nimi. Z tohoto hlediska lze doporučit také snímek vzniklý rok po tomto ´Beze stop´ (2018) v podstatě na obdobné téma. ()

Pantata

Mortensen výbornej. První polovina filmu zajímavá, ale od dojetí na pohřeb už jen jedno velké scénáristické WTF, vyvrcholené táboráčkem s maminkou. ()

joker30

V dnešnej dobe, kedy začínam byť z ľudstva ako takého čím ďalej tým viac znechutený, mi prišiel tento filmík ako závan sviežeho vetra. Vigga mám proste rád a opäť nesklamal. Výkony detí tiež naozaj na úrovni. Celý film a aj koniec bez zbytočného patosu a patetizmu. Je mi jasné, že film potenciálne rozdelí spoločnosť na velebiteľov alebo totálnych haterov, a možno aj práve preto pre mňa 5* bez zaváhania. PS: Hlavne Sweet child of mine potešilo. Tak nejako si predstavujem pohreby, nie plakanie v kapličke. 90% ()

tomik99

Před zhlédnutím filmu jsem o snímku nic nevěděl. Viděl jsem pouze pár plakátů a pod názvem „Captain Fantastic“ jsem vážně nevěděl, co si mám představit. Když uběhlo prvních pár minut, musel jsem si film stopnout a zkontrolovat, zda vůbec sleduji správný film. Podle mě se určitě nejedná o romantickou komedii, jak se zde na CSFD chybně označuje. „Tohle je náš svět“ je film k zamyšlení, zda opravdu my lidé ovládající každý den počítače a naprosto přetechnizovaný lid něco umíme ze „skutečného“ života. Nic moc z toho, co se děti učili ve filmu a co plně ovládali, asi neumíme. Ale vše má svou druhou stranu mince. I když děti byli v jednom směru naprosto úžasní, ve druhém, jak už to tak bývá, naprosto nepoužitelní. Film se mi velice líbil, mladí představitelé byli úžasní, stejně tak Viggo Mortensen. Jednu hvězdu strhávám za trochu happy-endovský konec, který se sem nehodil. Opravdu jsem čekal, že děti zůstanou s babičkou a dědečkem a nechají tyranského otce, kterého jako postavu milujete a zároveň nenávidíte, na pospas svému osudu. ()

Rockerman

Nádhera! Nemá cenu nic komentovat, to je třeba vidět. Přírodní lidé proti našemu zkaženému, konzumnímu světu. Pohádkový příběh s pohádkovým závěrem a pro mne s bonusem, Sweet child o mine akusticky. ()

Kingjiri

Ačkoliv nemám žádnej zásadní problém s konzumnim stylem života, určitě se nebránim ani takovýhle agitce, brojící právě proti němu. Jenže krajně nesympatický mi byly snahy hlavy rodiny o "antisystémový" myšlení jeho potomků (krádež v obchodě a protikapitalistický reči), přehnaná upřímnost k nim (fakt je nutný malýmu dítěti vysvětlovat encyklopedicky pohlavní styk nebo detailně popsat smrt jeho matky?) a výcvik jak někoho nejlíp zabít (kdyby šlo o sebeobranu, je to naprosto v pořádku). Rozsáhlý znalosti dětí vychovávanejch v lese mi zase přišly dost přitažený za vlasy (jedno z nich se dostane hned na několik prestižních univerzit - tak určitě). Kdyby scénář nedělal z "lesního" otce psychopata a nechal plně na divákovi rozhudnutí, jaká životní cesta je mu bližší, šlo by o mnohem zajímavější a sympatičtější exkurzi do života alternativně smýšlejících lidí, dvě silnější hvězdy. ()

Torgal

Taká typická festivalová produkcia s neotrelými postavami a príjemnou nezávislou muzikou. Neviem či bola hlavná rola písaná Mortensenovi na telo, ale zhostil sa jej suverénnym spôsobom. Až sa mi chce povzdychnúť nad tým, že sa s ním vo filmoch stretávam tak zriedka. Dej je síce trochu idealizovaný (tu prezentovaný príklad výchovy detí v divočine by reálne ani zďaleka tak oslnivo nedopadol), ale potešilo ma, že to nie je len o kritizovaní konzumného spôsobu života – ponaučenia sa dočká aj Viggova postava predstavujúca opačný extrém. 8/10 ()

mazic

levičácko naivní film s předem jasným koncem, ale i tak mě to pobavilo. opět jsem o něco víc hrdej, že společnosti nic nepřináším a pouze jí využívám. nechť tento stav při vůli boží trvá co nejdéle. ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz