Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiální text distributora)

runner85

WTF ? pozerať 100 minút na ženskú čo slope, droguje, kradne, nadáva svojej matke a podrezáva si žili a zostať pri tom chladný je veľké umenie ... možno ako varovný prst nad spoločnosťou a problémom dospievania by som ten film bral, lenže nič nové nám ponúknuté nebolo ... proste nuda .... ()

Lennnnna

Já vím, někde to dost pokulhává, ale přesto...mně se prostě líbí osobitý styl, jakým Catherine Hardwicke umí vyprávět své příběhy. ()

OG_Swifty odpad!

Nečekal jsem, že se někdy nebudu schopen vyjádřit jinak než tak primitivně, jako tomu udělám v případě tohohle "dramatu" .... je to neuvěřitelná SRAČKA o ničem ()

Had6

Místy to je velice odzbrojující, v sedmé třídě jsem dělal trochu jiné věci než Tracy a Evie. Ale podle mě se film v některých pasážích nedokáže vyhnout poněkud prkeným scénám, které by měly asi působit velmi vážně, ale opak je pravdou. Ovšem na to většinou filmy, které se snaží o "autentický" pohled do života teenagerů doplácejí a v mnoha případech to dopadá daleko hůř než tady. ()

MartinNDL

To je přesně ten problém. Mladý holky vypadaj starší a sou nadržený jak námořník v přístavu po několikaměsíční plavbě. Generace teenek jednadvacátýho století je fakt hloupoučká, naivní, ale zároveň cool a sexy. Z pohledu spolužáků super, z pohledu matky peklo. A dost záleží na benevolenci diváka a jeho pohledu na film, protože v několika ohledech je Třináctka třináctkou. Evan Rachel Wood je btw dosti talentovaná holka, co se hraní i vzhledu týče. ()

Antabelus

Smutné je, že tohle není žádné sci-fi, ale syrová a žádným směrem nebarvená realita. Ten hrozný pocit, kdy se cítíte jakoby vám byl váš nejbližší úplně cizí, z některých scén doslova sálá. Závěrečná scéna se pro mě stala kultovní už na první shlédnutí. Víc není třeba dodávat, Třináctka rozhodně není o režii ani o scénáři. Je jasně vidět, že snímek byl natočen srdcem a to zastíní úplně všechny problematické věci, o kterých by se sice dalo diskutovat, ale ani je nechci zmiňovat. Ke čtyřem hvězdám přispělo ale také to, že je zde film značně podhodnocený. ()

Marqta

Dlouho jsem nevěděla co k tomuhle filmu napsat. Jako mladší jsem ho zbožňovala. Teď jen dodávám, že Traycyina máma, je jak se říká "máma za všechny prachy". A konec filmu, je vážně krásně optimisticky smutný, jestli se to tak dá říct. ----"I love you and your brother more than anything in the world. I would die for you, but I won't leave you alone right now."---- ()

baaaja

Hodně realistický, ale v jejich věku tak trochu málo pravděpodobný. Vim že v Americe jsou se vším tak trochu "dál" než my tady u nás, ale tohle mi přišlo fakt až moc. Když si uvědomim co jsem dělala já když mi bylo 13, tak se mi tomuhle fakt moc věřit nechce... ale jinak to bylo fajn, bavilo mě to a doufám že takovýhodle náladovýho spratka jako byla Tracy nebo Evie nikdy mít nebudu :) ()

Wormboy

Som mimoriadne prekvapeny celkovo (cest vynimkam) negativnym hodnotenim tohto filmu. Podla mojho nazoru ide o velmi dobru sondu do zivota dospievajucej mladeze, neuchyluje sa k zbytocnym detailom Ken Parku, ale na druhej strane nedosahuje naliehavost Kids. To co robi vsak tento film vynimocnym oproti obom spominanym su herecke vykony Holly Hunter a mladej E.R.Wood, ktora svoju dospievajucu antihrdinku zvladla skutocne uctyhodne...myslim si, ze v dnesnej dobe prihluplych teen filmov je Thirteen aspon akym takym balzamom. ()

danecek24

61. Zlatý Glóbus za rok 2003 - nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Evan Rachel Wood, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Holly Hunter ()

matrosh

Byl by to pravděpodobně daleko lepší film, kdybych dokázal chápat proč to ta holka dělá. Takhle jsem jen doufal, že už jí dá rychle někdo zaucho aby se probrala. A v tom je kamen úrazu. Režisérka se spíš identifikuje s matkou a veškerá psychologie puberťaček spočíva v efektních nic neříkajících cool záběrech (i když možná právě tak se hrdinky vidí:), ale to řezaní se, bez psychologického přesahu nebo jakéhokoliv vysvětlení jsem už fakt nepobral, možná je to tím že nejsem sebedestruktivní třináctka. ()

emo

Nemusíte to vidieť. Chabé, nudné spracovanie veľmi zaujímavej témy... Hunterová celkom ujde, ale inak... ()

Larushka

Tenhle film je silnej. Moje puberta byla oproti tomuhle filmu prochazka ruzovym sadem. Herecky vykony od Evan Rachel, Nikki az po Holly fakt povedeny. ()

Radiq

Kterak se z milé plyšové princezny stala nehorázná hysterická drogoubrací děvka. A kterak ji Evan Rachel Wood hezky zahrála. Ruční kamera v tomhle filmu vůbec nevadí, což u mnoha filmů říct nemůžu. Nemůžu si taky stěžovat, že bych se nudil. Tak řeknu, že v podstatě to jejich chování chápu. I blbost se někdy musí chápat. ()

Petjaa

Byl to dobrý film, nevím co bych mu měla vytknout. První počin režisérky Catherine Hardwicke, kde prvně obsadila Nikki Reed do svého filmu, který je vlastně náčrtem části jejího života, od kterého se vyprostila i Catherininou pomocí a podílela se na scénáři (jakožto nejmladší písař scénáře :o). Nikki Reed a Sarah Clarke později obsazena do filmu Twilight :-)) ()

moviefilm

Trinástka rozhodne nebola až taká strašná, ako tu niektorí píšu, no jednoznačne mohla byť lepšia. Slabý scenár a nudnú réžiu zachraňujú vynikajúce herecké výkony Holly Hunter, ktorej všetku beznádej, strach a materinskú lásku bez problémov uveríte a Eva Rachel Wood, ktorá svoju premenu z dobrého dievčatka na zlé hrá ohromne. Tiež kamera a strih vytvárajú spolu s hudbou tú správnu atmosféru. Koniec koncov to vôbec nebolo až také zlé a váhal som, či dať 3, alebo 4*, no katastrofálny záver (a povedal by som, že jeden z najhorších koncov) ma donútil dať iba 3*. Skoda, nebyť toho záveru a hrozného scenára (a réžie), mohlo to byť 90-100 percentné... ()

Mylouch

Dcerunka na šikmý ploše se skluzem Sáblíkový. Doba konfliktů, hledání, nacházení a ztrát v celkem přímočaré a důrazné verzi. Rodičům nepřístupno! ()