Sedm zlatých upírů (neoficiální název)

The Legend of the 7 Golden Vampires

The Seven Brothers Meet Dracula

Akční / Fantasy / Horor

Velká Británie / Hongkong, 1974, 83 min

• Oktavianus

Hammer. Čistokrevná komedie od Hammeru, jinak to nejde nazvat. Podivuhodný mix kung-fu a gotického horor skutečně byl osvěžujícím prvkem na závěr jinak nádherné draculovské série, ale jiným způsobem, než si tvůrci asi přáli. Ze všech upírských a kung-fu filmů si totiž vzali pouze ta nejhorší klišé. O logických chybách a děravým scénáři ani nemluvím, něco tu vypočítal Liquido, já ještě doplním úplně zbytečnou epizodu zkraje s tím čínským gangsterem (asi aby se film natáhl a přibyla jedna kung-fu bitka) nebo kravinu v tom duchu, aby malou ztracenou vesnici pořád terorizovalo sedm upírů plus Dracula tím, že pokaždé odvlečou sedm dívek a pak na nich ukájejí své choutky: kolik v té vesnici muselo být adolescentek, když se jimi upíři údajně živili minimálně sto let? Za jak dlouho by ji vyčistili úplně? Za měsíc? Takže asi tak. Herecké výkony kromě Cushinga, kterého by fakt bylo líto, do čeho to vlezl, nestojí za řeč, jeho synek je nesympatický floutek a Dracula je buď směšně nalíčenej evropskej transvestita, nebo Číňan. Vyberte si. Jasně, zase nechci, aby to vypadalo, že jde o nejhorší film na světě, to ne: příjemně se na něj kouká, rychle uteče, je to zábava, jen už holt trochu pitomá. Nejvtipnější jsou totiž nejen upíři, ale i jejich zombícká armáda: kdyby jenom vzhledem, ale především tím neustálým hopsáním. To se musí vidět.(14.12.2014)

Film jsem viděl dnes v noci a chci na něj něco napsat než zapomenu o co se vlastně jedná. Ano bohžel jedná se asi o nejslabší kousek z Hammerovské Drakulovské série. Když pominu neobyčejně špatnej příběh kterej je fakt totálně mimo a polovina scén je nesmyslná a i když opominu ty scény o lásce. Tak stejnak zbyde slabší odvar starších kousků. Je to celkem škoda protože Bakerovy jsem fandil. Tohle mu nevyšlo. Navíc Drakula vypadal strašně směšně. Necharismatickej týpek naštěstí je tu jen na chvíli, ale co následuje po jeho převtělení není taky žádná sláva. Zdálo se mi že si tvrůci chtěly vydělat na úspěších kung-fu filmů a tak si natočily tohle dílko. Atmosféra naprosto nikde a ani Cushing moc nezářil. Aspoň že masky byly sympatické, a i krve tu bylo na Hammer dost. Ale dávám hodně ale opravdu hodně slabé 3*.(26.3.2012)

• Quint

Společnost Hammer Films po sérii spíše konzeravtivních předelávek klasických gotických hororů začala trochu víc experimentovat se žánrem. Britské studio se v tomto případě dokonce spojilo s hongkongským studiem Shaw Brothers. Výsledkem je gotický kung-fu horor. Navenek osvěžující žánrový mišmaš ovšem pobaví jen příznivce výše uvedených společností, kteří budou chtít vidět profesora Van Helsinga, Draculu a kungfisty vedle sebe.(22.1.2004)

Oproti uživatelům, kteří zde mají (v současné době) komentáře spíše negativní, já budu jen chválit. Proč trochu neobměnit zažité schéma filmů o Draculovi a nenatočit pořádný akční film? A proč příběh nezasadit třeba do Číny? Spojením východního bojového umění a krve ala Hammer byla ona legenda o Draculovi řádně oživena. K tomu kopa nemrtvých, nepřetáhnutá stopáž filmu, minimum romantiky, zemřou i někteří z hlavních kladných hrdinů, točeno v krásné přírodě, herci naprosto v pořádku a v neposlední řadě i několik určitě ne schválně, ale přesto vtipných scén. A pro plný počet hraje také to, že jsem opravdu fanda do tvorby tohoto studia, dnes nemohu hodnotit jinak…(7.7.2008)

„The Legend of the 7 Golden Vampires“ je tedy zvláštním završením celé hammerovské série, ale musím říct, že to je završení, které se mi vyloženě neprotivilo, ale ve skutečnosti mě docela bavilo. Peter Cushing si zde drží svůj standard a ani příběh v tom čínském prostředí nevypadá až tak špatně. Nadšením přímo nehýřím, ale za špatný film „The Legend of the 7 Golden Vampires“ nepovažuji.(27.1.2016)

• - Ve Spojených Státech snímek vyšel pod názvem The Seven Brothers Meet Dracula (Sedm bratrů se střetává s Drákulou). V různých místech Británie byly použity různé názvy pro film, např. Last Warning (Poslední varování), Seven Golden Vampires: Last Varning (Sedm zlatých upírů: Poslední varování), Seven Golden Vampires (Sedm zlatých upírů), Seven Brothers of Dracula (Sedm Drákulových bratrů) nebo Seven Brothers and a Sister Meet Dracula (Sedm bratrů a sestra se střetávají s Drákulou). (liquido26)

• - Role Drákuly byla opět nabídnuta Christopherovi Lee, ale ten jí po přečtení scénáře odmítnul, a tak si hrabětě Drákulu zahrál John Forbes-Robertson. (liquido26)

• - Devátý a poslední drákulovský film studia Hammer, zároveň pátý, ve kterém hraje Peter Cushing roli Van Helsinga. (liquido26)