Sedm zlatých upírů (neoficiální název)

The Legend of the 7 Golden Vampires

The 7 Brothers Meet Dracula

The Seven Brothers Meet Dracula

Akční / Fantasy / Horor

Velká Británie / Hong Kong, 1974, 83 min

Dracula má šikmé oči! (z té aktuálnosti až mrazí) Spojení dobrodružného kung-fu a hammerovské gothiky mě bavilo. Pokud divák přistoupí na hru, nevadí mu mix žánrů (včetně místy úsměvných pohádkových scén) a hledá zábavu, pak zklamán být nemusí. Z provařené Transylvanie se děj přesouvá do Číny, což je horror sám o sobě. Legenda o sedmi zlatých upírech, co sužují malou vesnici v pustině, se ukáže jako pravdivá. Nezbývá, než aby do hry vstoupil Van Helsing (Cushingovi nelze vytknout vůbec nic) a ukázal domorodcům, jak zatočit nejen s upíry a jejich pánem, ale i kopicí nemrtvých, která jim slouží. Sem tam šplíchá krev, občas se objeví ňadra z Asie. Soubojů je poměrně dost, mrtvol rovněž. A mrtví padají na obou stranách. Potěšily rozkošné mechanické efekty (rozpadání se upírů), úsměv vykouzlili gumoví netopýři, standardní výbava Hammeru. Barvotiskové, lehce ulítlé a nenudící.(1.4.2016)

„The Legend of the 7 Golden Vampires“ je tedy zvláštním završením celé hammerovské série, ale musím říct, že to je završení, které se mi vyloženě neprotivilo, ale ve skutečnosti mě docela bavilo. Peter Cushing si zde drží svůj standard a ani příběh v tom čínském prostředí nevypadá až tak špatně. Nadšením přímo nehýřím, ale za špatný film „The Legend of the 7 Golden Vampires“ nepovažuji.(27.1.2016)

Film jsem viděl dnes v noci a chci na něj něco napsat než zapomenu o co se vlastně jedná. Ano bohžel jedná se asi o nejslabší kousek z Hammerovské Drakulovské série. Když pominu neobyčejně špatnej příběh kterej je fakt totálně mimo a polovina scén je nesmyslná a i když opominu ty scény o lásce. Tak stejnak zbyde slabší odvar starších kousků. Je to celkem škoda protože Bakerovy jsem fandil. Tohle mu nevyšlo. Navíc Drakula vypadal strašně směšně. Necharismatickej týpek naštěstí je tu jen na chvíli, ale co následuje po jeho převtělení není taky žádná sláva. Zdálo se mi že si tvrůci chtěly vydělat na úspěších kung-fu filmů a tak si natočily tohle dílko. Atmosféra naprosto nikde a ani Cushing moc nezářil. Aspoň že masky byly sympatické, a i krve tu bylo na Hammer dost. Ale dávám hodně ale opravdu hodně slabé 3*.(26.3.2012)

• Bloody13

Z nečekané spolupráce dvou filmových studií z odlišných kontinentů vzniklo opravdu bizarní pokoukáníčko. Zatímco Hammer se snažil novátorsky navázat na jednu ze svých nejúspěšnějších sérií o lordu Draculovi, hongkongské Shaw Brothers neuskočilo ze svého standardu ani o krok. V praxi to tedy znamená, že tu sice máme Petera Cushinga a jakési nemrtvé (kterým však díky maskám nevidíme do ksichtu), ve výsledku je to ale fuk, protože jedna kung-fu mlátička střídá druhou, gotické hrady nahradily tamní chrámy a samotného Draculu fousatý Číňan. Ano, je to přesně tak srandovní a blbé, jak to vypadá, tudíž záleží hlavně na vaší nátuře a momentálnímu rozpoložení, jak tenhle experiment přijmete.(16.12.2014)

• liquido26

Když pominu to, že tento film nedává smysl v rámci hammerovské Drákulovské série, tak pominout se nedá to, že nedává smysl ani ve svém rámci. Drákula je roku 1802 probuzen veleknězem chrámu 7 zlatých upírů z Číny, přijímá jeho podobu a odchází do Číny, kde zaujímá jeho místo a terorizuje okolí. O sto let později, tedy v roce 1902 se mu postaví 7 čínských bratrů a jedna čínská sestra a po svém boku mají profesora Van helsinga. Až sem by se vše zdálo být OK, jenomže Van helsing několikrát tvrdí, že s Drákulou již v minulosti bojoval v Transylvánii. To by mu muselo být minimálně takových 120 let anebo si Drákula párkrát odběhl z Číny na svůj hrad, popral se s Van Helsingem a zase se vrátil? Můžeme buď vymýšlet takovéto nepravděpodobné varianty anebo přijmout t o, že to scénárista prostě zvoral. Christopher Lee po přečtení scénáře roli Drákuly odmítl a dobře udělal. Samotný hrabě Drákula se tam ve své podobě objeví pouze v první a poslední scéně a jinak tam skotačí v podobě Číňana. Nastupce Christophera David Forbs-Robertson nebyl šťastná volba. Působí jako nabalzamovaný zženštilý důchodce bez špetky Drákulovského charismatu. Peter Cushing se zde objevuje ve své tradiční roli profesora Van Helsinga, nicméně udělal by lépe, kdyby odmítl, stejně jako Christopher. Ve filmu nemá téměř žádný prostor, drží se jakoby stranou a hraje druhé housle Číňanům a svému filmovému synovi. Dokonce i když jeho syn po dlouhém boji utluče protivníka, ani ho nenapadne jít se zeptat, jestli se mu třeba něco nestalo :-) Na druhou stranu Cushing je jediný důvod, proč se na tenhle film dá vůbec dívat. Hlavní záporňáci - Sedm zlatých upírů - vypadají jako plesnivé mumie s dlouhými mastnými vlasy a zlatými maskami na obličeji. Jejich sluhové, zombíci, jsou ještě "děsivější". Záchvat smíchu pokaždé, když se objeví na plátně opravdu nelze potlačit. :-)(27.7.2008)

• - Role Drákuly byla opět nabídnuta Christopherovi Lee, ale ten jí po přečtení scénáře odmítnul, a tak si hrabětě Drákulu zahrál John Forbes-Robertson. (liquido26)

• - Devátý a poslední drákulovský film studia Hammer, zároveň pátý, ve kterém hraje Peter Cushing roli Van Helsinga. (liquido26)

• - Ve Spojených Státech snímek vyšel pod názvem The Seven Brothers Meet Dracula (Sedm bratrů se střetává s Drákulou). V různých místech Británie byly použity různé názvy pro film, např. Last Warning (Poslední varování), Seven Golden Vampires: Last Varning (Sedm zlatých upírů: Poslední varování), Seven Golden Vampires (Sedm zlatých upírů), Seven Brothers of Dracula (Sedm Drákulových bratrů) nebo Seven Brothers and a Sister Meet Dracula (Sedm bratrů a sestra se střetávají s Drákulou). (liquido26)