Čarodějnice

Robert Eggers

Robert Eggers

Jarin Blaschke

Mark Korven

Unikát. Jakoby se kameraman přenesl strojem času o několik století zpět a točil pocity rodiny v izolaci uprostřed temných hvozdů. A těmhle dobovým pocitům je podřízeno vše – archaický jazyk, velká zbožnost, která v té době prostupovala každým jedincem, strach z neznámého, strach dokonce i z lesa vedle vás, kde dle tehdejších doměnek sídlilo zlo, zlí duchové a čarodějnice. Protože víra v Krista a strach z pekelných sil byla tehdy vším, je celý film prosáknut zbožnou mluvou, modlitbami a iracionálním chováním, což – jak se zdá ze zdejšího hodnocení – tupé verbalí osazenstvo, bez znalostí historických souvislostí a zpitomělé mainstreamem, samozřejmě nedocení. My ostatní dáváme palec nahoru, protože takovýchto dobových podobenství, kde autor čerpal z tehdejších písemných pramenů, přibližujích čarodějnické procesy a myšlení zbožných lidiček, je v dnešních kinech jako šafránu. Škoda jen příliš návodného závěru, kdyby měl autor koule na to to hnát přes obyčejnou „psychózu“ jedné vystrašené rodiny, tleskal bych ještě víc. A Anna Taylor-Joy? O té ještě hodně uslyšíme, to si pište!(31.7.2016)

Výtečná záležitost, která se svým osobitým pojetím těžce vymyká většině hororové produkce posledních (mnoha) let. ___ Pomalé tempo, kubrickovsky odtažitý přístup k (poměrně nesympatickým a "nezábavným") hlavním postavám, dobově laděné dialogy, v nichž jsou slova jako "Bůh" či "víra" obsažena zhruba v každé první větě, pozvolná gradace, a hlavně náramně zneklidňující a nepříjemná atmosféra, na níž nese klíčovou zásluhu kromě ohromně soustředěné režie také dokonalý soundtrack v podobě nepříjemných, depresivních disharmonických skladeb. ___ Dokonce jsem si párkrát během projekce řekl něco ve smyslu: "Takhle točí bohové!" ;) ___ Zkrátka stylový oldschool (psycho)horor pro fajnšmekry. Nepochybuju o tom, že mnoho "běžných" diváků bude těžce zklamáno. Zato dost vážně pochybuju, že se letos v kinech objeví lepší (výjimečnější) žánrový kousek... 80 - 90 %(30.3.2016)

Trochu si jde svou cestou, trochu sází na starou školu a atmosféru, ale děsí pramálo. Alespoň pokud nejste školou povinní a nevyděsí vás vlnící se závěsy. Jedna přísně věřící rodina farmáře je vykázaná z vesnice, značně odlehlý a nehostinný kousek půdy u lesů ničemu dvakrát nepomáhá, jídlo dochází a navíc se ztratí nejmladší člen rodiny: nepokřtěný kojenec. Nastává obviňování a postupná destrukce vzájemných vztahů, jakmile se do rukou berou sekera nebo nůž a do úst silná slova o čarodějnictví, není cesty zpět. Sic je to solidně natočené, ve výsledku tohle psychologické drama nestrhne. Za mě přemíra náboženství, přemíra hysterie i mého kroucení hlavou. Příště radši klasickou americkou hororovou limonádu, kdy prsatá blondýna v bílém tričku pokaždé zvolí špatnou možnost. Umorousané tři hvězdy.(20.2.2017)

To byla ale blbost. O tohohle hororu jsem opravdu čekal víc. Atmosféra byla dost mizerná. Děj byl taky dost divný. Moc nevím, co si o tom mám myslet. Možná to má nějaký historický podklad a některé z těch událostí se třeba i mohly stát, ale jako celek to moc nefunguje. Celé je to dost ponuré a depresivní. Zajímavý je leda ten konec. "Já nejsem čarodějnice!"(27.7.2016)

• mzss1

|29%| Uf, tak tohle mi vůbec ale nesedlo. U některých uživatelů vidím celkem dobré dojmy, ale tentokrát si spíš myslím, že je chyba ve mně – prostě subjektivní názor na toto mám. Samozřejmě i objektivně když se hlubokomyslně ponořím, tak to pecka není, je to laciné atd, ale mě to místy přišlo i odporné. Malé děti, vraždění v rodině atd – asi jsem vyměkl, kdo ví. Sledovat retardovaného otce co věří v nějaké pobožné nesmysly a vraždí pak, hystericky zničenou matku, to jsem vidět fakt nechtěl. Samozřejmě jsem to přežil bez úhony a do pár minut jsem na to zapomněl. Bylo víc věcí, které mě nebavilo. Třeba ty pobožné kecy, jednak mi lezli na nervy a také to u mě vyvolávalo nedobrou myšlenku. Jako je to pouze film, ale co když ve skutečnosti se tohle může někdy dít? Kvůli posraným pobožným výmyslům aby bylo vraždění? Asi to přeháním, ale něco na tom prostě musí být. Abych se trochu držel té mnou nedávno zmiňované objektivity. Co se týče hororových prvků. Nevím, jestli jsem tu zaznamenal něco z hororu, tím si jist nejsem, brutalita tu ke konci trochu byla, krev také, menší děsivost, tíživá atmosféra a tak – to vše se dá chválit, takže bych to ohodnotit měl lépe, alespoň ty 2*, ale kvůli níže popsaným věcem, které se mi osobně nelíbili, dávám jen 1*. Myslím, že jsem to sepsal slušně, takže by se to nemělo dotknout případným fanouškům. Tečka.(22.4.2016)