Čarodějnice

Robert Eggers

Robert Eggers

Jarin Blaschke

Mark Korven

I když vidím v Čarodějnici dostatek nevyužitýho potenciálu co se do rozsahu příběhu týče, především pak do jeho zakončení, i tak je to pravděpodobně v rámci obsaženého nejlepší natočený film čistě o čarodejnictví. Periskop do doby osidlování Ameriky je bezchybný, beznaděj a černoprdelnický potrefení dané doby je za nehty zalízající. Znalec storek o Salemu a dalších si musí u tohoto vyloženě vrnět blahem. Absentující úvod bych i oželel, fajn, ovšem dost mě mrzí, že film nebyl ještě o půl hodinky delší, přičemž nefinišoval ve smyslu svaté inkvizice. Ne že bych byl nějaký svatouškovský fanatik, ale mentální a náboženské rozpoložení postav k nečemu podobnému nejen že nebránilo, ale dějový vývoj až do úplného finále k tomu vyloženě vybízel. Minispoiler: Takže být místo závěrečnýho táboráku (nebo i po něm) ještě trocha toho správnýho institucionálního křivdění za pomoci palečnic a dalších rozžhavených hraček, mohl vzniknout ultimátní čarodějnickej masterpiece, o kterým by si už žádný blázen nedovolil spekulovat, jestli Čarodějnice je, nebo není hororem. Konec minispoileru A stejně jako ostatní závěrem dodám, že toto není mainstream pro každého, takže když se pokusím to přiblížit tématicky nebo formou, zjistíte, že to třeba ani vlastně vidět nechcete. Za mě 90%.(29.3.2016)

ani nepamatuji, kdy jsem naposledy viděl tak přesný, tak výstižný film, kde logika vývoje ve vzájemně neodlučitelných rovinách světské i duchovní ani na okamžik nezaváhá a vymezuje děsivě jednosměrnou cestu ke znepokojivému cíli jasně determinovanému ve vůbec první scéně prvním hříchem. nejen vzhledem k ohromující autenticitě při vystižení dobové mentality, k dokonale cílevědomému zpracování, které mi z nějakého důvodu připomnělo přísnou soustředěnost režie Michaela Hanekeho, a velmi výstižnému, uváženému a uvědomělému uchopení nadpřirozeného elementu, ale především zmíněnou determinovaností v logice pevného řetězce událostí budil film takovou hrůzu a plně si zasloužil zařazení do kategorie "hororu". bojím se, že přesně takto se věci měly a mají.(28.3.2016)

• hrona

Nuda, neskutečná nuda, už upozornění na dývku, že je film přístupný pouze od patnácti o něčem svědčí. Připomnělo mi to hlášku ze Slunce seno pár facek: ,,prosim tě Josef cos nám to tam pustil, to je hrůza furt se tam akorát někdo modlí,, a to prosím pěkné doslova, tak, jako se modlí v tomto filmu, není ani u biblických příběhů O nějakém tajemnu tu absolutně není žádná řeč, jestli toto někdo srovnává s Vesnicí, tak netuším, nač hleděl. Rozhodně by filmu slušel dramatičtější a hororovější nádech. Chápu, že se tvůrci snažili o podobenství tehdejší doby, až fanatické křesťanství, víra a pocit strachu snad úplně ze všeho, izolace se do svých vnitřních pocitů víry a podobných duchovních a duševních stavů, ale.... Hlavní dospělý herci, včetně dcerunky jsou těžce nesympatičtí a herecky nijak nezáří, naopak dětská část je roztomilejší i co se herectví týče, podstatně na vyšší úrovni. Slabota, veliká slabota.(6.9.2016)

Minimalistický film s mimořádně hutnou atmosférou. Mimořádně. Z vesnice vyhnaná rodina žije u lesa a v tom lese zase žije čarodějnice. Zlá. Děsně zlá. A tihle dobří, pobožní lidé z toho mají tuze zamotané hlavy... už od momentu, kdy zmizí kojenec, je jasné, že to nebude dobré. Body za dobové hadry a starou angličtinu, za kameru, děsivě skřípavou hudbu a herecké výkony.(30.9.2016)

• darkrobyk

Horror? Ale kdeže....sociální drama o rodině, která je v zajetí tmářství a bludů. Nekonečné bláboly o Bohu natahují nijak napínavý ani originální snímek. Z větší části jsem měl pocit, jako bych sledoval švédský seriál Raskenové (1976), pak Čarodějky ze Salemu, trocha z Vesnice a štipec Záhady Blair Witch. Nejlepší tak jsou les, černý kozlík a pošmourný vizuál. Z osazenstva mě zaujala jen dvojčata. Zbytek nehezké rodiny je amatérský přehrávající ansábl z HorníDolní. O co více jsem se těšil, o to více jsem byl ubit nezáživným blábolem bez atmosféry a napětí. Děkuji sám sobě, že v kině jsem tuhle bosorku nestihl...(25.4.2016)