Čarodějnice

Robert Eggers

Robert Eggers

Jarin Blaschke

Mark Korven

Výtečná záležitost, která se svým osobitým pojetím těžce vymyká většině hororové produkce posledních (mnoha) let. ___ Pomalé tempo, kubrickovsky odtažitý přístup k (poměrně nesympatickým a "nezábavným") hlavním postavám, dobově laděné dialogy, v nichž jsou slova jako "Bůh" či "víra" obsažena zhruba v každé první větě, pozvolná gradace, a hlavně náramně zneklidňující a nepříjemná atmosféra, na níž nese klíčovou zásluhu kromě ohromně soustředěné režie také dokonalý soundtrack v podobě nepříjemných, depresivních disharmonických skladeb. Zkrátka stylový oldschool (psycho)horor pro fajnšmekry. Nepochybuju o tom, že mnoho "běžných" diváků bude těžce zklamáno. Zato dost vážně pochybuju, že se letos v kinech objeví lepší (výjimečnější) žánrový kousek... 85 %(30.3.2016)

• Tom_Lachtan

Tohle je hrozně šmucig film, na jednu stranu je hrozně fajn, že se většinu doby zaobírá nikoliv sestavou laciných lekaček, nýbrž psychologickým prokreslením jednotlivých postav... Počkat, tady vlastně žádné psychologické prokreslení není, byť by to tvůrci evidentně rádi chtěli, postavy jsou tu nudné, šablonovité (matka kráva, dcera přemýšlivá a hodná atp.) a zamrzí to především u postavy otce, který má sice podmanivý hlas, ale to je tak všechno, jeho chování je ukázkovým kreténismem v oblasti scénáře, neboť není ani náznakem vysvětleno, proč se chová jak se chová, nulová motivace, prostě nic. A ani děsivost tu příliš není, neboť jsou všechny postavy nezajímavé a tak trochu jsem doufal, že je alespoň posedne cthulhu a narostou jim kopyta a na hlavách vyraší zrzavé vlasy a půjdou krást duše sousedům, co je vyhnali z města. Ale nic takového se nestane, čímž narážím mimo jiné na to, že něco jako gradace tu neexistuje a samotný závěr je směšný skoro stejně, jako čertík Bertík v jistém nejmenovaném Insidious.(17.7.2016)

Temný, artový hororový kousek s dokonalou ambientní hudbou a úžasnými výkony všech hlavních představitelů. Zvláště u dětí jsem si říkala, jestli je nějaká taková herecká zkušenost nemůže v tak raném věku nějak poznamenat. Protože zrovna v jejich případě je spousta scén natolik sugestivních a tak dobře zahraných, že jsem měla dojem, kdybych byla matka některého z dětí a viděla ho v takovém filmu, asi bych se o něho sakra bála, co to s ním udělá:) Čarodějnice má parádní vizuál a mysteriózní, tíživou atmosféru, která je zdařile budována od začátku filmu. Postupně se příběh zahalený v roušce tajemství začne odkrývat v malých náznacích a detailech. Poté skutečnosti začnou nabývat na významu, a formy strachu a děsu začnou získávat jasnější tvary. Nastává psychický teror a čarodějnický mayhem. Opona, která za sebou celou dobu skrývala temnotu a sílu "Witches of the Woods", padá. The Witch rozhodně není řadový horor s klasickými, osvědčenými žánrovými postupy. Je netradiční, zvláštní a velmi působivý. Kudos to the Kids.(3.8.2016)

Netradičné, originálne natočené, atmosferické, ale zároveň som mal z The Witch pocit, že nebola dôkladne premyslená (čo mi potvrdil aj neuspokojivý záver), dostatočne napínavá a navyše sa mi nepodarilo zosúladiť s postavami natoľko, aby ma ich konečný osud nejak zaujímal. Nebol to úplne zlý film, ale čakal som asi niečo odlišné. Lepší priemer.(12.2.2017)

To byla ale blbost. O tohohle hororu jsem opravdu čekal víc. Atmosféra byla dost mizerná. Děj byl taky dost divný. Moc nevím, co si o tom mám myslet. Možná to má nějaký historický podklad a některé z těch událostí se třeba i mohly stát, ale jako celek to moc nefunguje. Celé je to dost ponuré a depresivní. Zajímavý je leda ten konec. "Já nejsem čarodějnice!"(27.7.2016)

• - Původně se zamýšlelo natočení většího množství scén s Černým Phillipem, ale jelikož byl kozel méně trénovaný než se čekalo, od plánů se upustilo. (Hal_Moore)

• - Kameraman Jarin Blaschke uvedl, že během natáčení bylo používáno většinou přirozené osvětlení. (Hal_Moore)

• - Film sa odohráva v roku 1630. (figliar)