Elser

• Česko Elser - mohl změnit svět (festivalový název) (více)

13 minut dělilo nastraženou bombu od výbuchu, který měl zničit Adolfa Hitlera a jemu nejbližší. Strůjcem atentátu byl Georg Elser – obyčejný muž, pro nějž byly svoboda a lidskost základními životními hodnotami... Georg Elser byl obyčejný muž, kterého mnohem více než politika zajímaly ženy a tahací harmonika. Jeho vírou v lidskou svobodu a humanismus ale silně otřásl vzestup NSDAP k moci a směřování k válce. Rozhodl se využít své zručnosti hodinářského učně a sestavit bombu, který měla v listopadu 1939 odstranit Adolfa Hitlera přímo během jeho projevu v jedné z pivnic. Shodou okolností ale Hitler opustit řečnický pultík příliš brzy… Kdo byl Georg Elser? Muž, který mohl přepsat dějiny 20. století a zachránit život milionům lidí? (Česká televize)

pafka

Pro me to byla lahudka. Skvele odvypraveny pribeh o neskutecne odvaznem cloveku. Emoce, strach, napeti, atmosfera. Je to vse a akorat. Parada. ()

PTuranyi

Výborná historicko-životopisná dráma vykresľujúca osobu Georga Elsera a jeho atentát na Hitlera. Vďaka jeho spomienkam počas výsluchov máme možnosť nahliadnuť do doby vzostupu NSDAP a socialno-ekonomickej situácie v Nemecku. Herci hrajú na výbornú a produkcia si drží nadpriemernú úroveň. 75% ()

pankito

Film jsem zhlédl v rámci týdne německých filmů v brněnské Scale a můžu říct, že mě příjemně překvapil. Poměrně brzy divák získá sympatie k hlavní postavě a spílá těm zlým náckům, kteří se zlobí, že jim Elser chtěl zničit Führerka. Líbilo se mi zobrazování německého venkova s minimálním počtem antifašitů (jako ve skutečnosti). Spousta věcí je tu historicky věrohodných, autoři si dali záležet, O TO VÍC MĚ MRZÍ některé naprosté hlouposti, jako (ke konci filmu) šilhající příslušník SS-Totenkopfverbände, který se chlubí, že ho přijali na hudební školu pro postižené :/ Kladu si jen otázku, proč ve skutečnosti nacistický režim přechovával Elsera jako "zvláštního vězně" v Sachsenhausen až téměř do konce války, když jeho schopností stejně nechtěl využít. (vysvětlení wikipedie - "měl posloužit v poválečném monstrprocesu jako svědek proti poraženým Britům" - mě moc neuspokojuje)... Tschüs! ()