Životní zkouška

Skúška života

Akční / Drama / Thriller

USA, 2000, 130 min

• prezdivaka

Není smutné, že úplně plytký film, bez jakéhokoliv poselství či nadstavby, plní sály kin a nakonec i hodnocení nemá tak špatné jak by zasloužil? Je to smutné. Stačí film obsadit nějakým hereckým esem, dodat filmové řemeslo, přidat pár výbuchů, nalomené srdce hlavní hrdinky, která se zamiluje do zachránce manžela, ale abychom to nekomplikovali a zachovali happy end, nakonec odchází s manželem a charismatický záchranář s úsměvem Boggarta odchází na další misi. Co na tom, že to byl vyjednávač. Uměl i skvěle střílet a vyznal se téměř ve všem. Hotový J. Bond. Přesto byl ochoten vsadit vše - i svůj život, aby velkoryse na konci prohlásil, že to byla jeho povinnost a že ničeho nežádá. Tak jak to chtějí divačky amerických kin. Přece se nepošpiní nějakým honorářem, byť dělal svou práci. Ten film je tak špatný, že mi ani nevadilo, že jedna z postav donese (protože si to scénář žádá) do bezpečí Bibli s mapou, pžestože utíkal, klouzal v kotrmelcích ze svahu a letěl z 50 m vodopádu, kde pak plaval o život divokou řekou. Stále nepoužíval jednu ruku, ve které měl bibli. Jedna z hvězd jde na Crowea, který hraje tak úsporně, až máte pocit, že se nenaučil text.(29.8.2015)

Hackford je starý pán, tudíž i moderně pojatý akční film z východního prostředí vypadá v jeho podání místy velmi retro, což kupodivu není na škodu. Jiskření mezi Crowem a Meg Ryan se propíralo svého času zdatně, takže proč raději neotočit list. Akce kvalitní, zvuk výstavní a sekvence ze zajateckých táborů v rámci možností realistické. O "dokumentaristický" styl zdaleka nejde, pořád je tam stále až příliš americké limonádovosti, ale vyloženě nepovedené to rovněž není. Pro diváckou masu tak akorát dostatečně jednoduché, dostatečně dravé a dostatečně akční.(7.5.2005)

Zvláštní thriller, který je tak dlouhý, že se vytrácí občas "thrill"... Hvězdné obsazení je rozhodně k dobru, tvoří velkou část dojmu z filmu, ale...dlouhé pasáže někdy opravdu nudí, přestože film je opravdu fajn, prima či jinak OK. Akční scény jsou nadprůměrné, ostatní neobjevné, okoukané. Kladně hodnotím realistickou zápletku a koneckonců i rozuzlení.(15.4.2011)

pro mě nejlepší je scéna, kde se Ryan ptá, jestli už Russell slyšel, že se všechno děje z nějakého důvodu ... a odpoví si sama, že někdy se věci dějou jenom tak, to samé platí i o jejich pseudovztahu i o samotném únosu, nejen o potratu. Ten film má jako motor náhodu, nikoli osudovost, a proto zůstal většinovými diváky naprosto nepochopen - jak jinak než náhodou se dozví Russell o identitě vyjednávače ... jenže je mu to úplně na nic, protože už se mezitím radikálně změnila situace vyjednáváčů, takže ani tahle náhoda nemá žádný důvod, stejně jako život(18.4.2011)

Reziser Taylor Hackford po brilantnom The Devils Advocate sliapol teda do poriadne smradlaveho scenaristickeho lajna. Chyba tomu ostrejsie tempo, film ma kopu hlucheho miesta a prazdnych dialogov. A ak sa nahodou nekona hluche miesto alebo prazdne dialogy, nastupuje priserna nuda. Ale priserna. A hviezdne herecke osadenstvo ako Meg Ryan, Crowe mi moze byt srdecne ukradnute. 50 %(28.5.2013)

• - "Životní zkouškou" prošli i tehdy zadaní herci Meg Ryan a Russell Crowe, kteří si v době natáčení prožili společný románek. (JARDAHONDA)

• - Během natáčení v internátní škole ve Stowe se Russel Crowe (Terry Thorne) setkal s šestnáctiletým mladíkem, který mu položil pár otázek ohledně herectví. Tent mladík se jmenoval Henry Cavill a v současné době je hereckou hvězdou a mezi jinými je i představitelem Supermana z filmu Muž z oceli (2013). (Wishkah)

• - David Morse natáčení na pár dní opustil, aby mohl naposledy navštívit svého umírajícího otčíma. Této smutné záležitosti může děkovat za svůj život, protože během jeho nepřítomnosti se natáčela scéna, ve které je jeho postava přesouvána z jednoho nákladního auta do druhého, a to potom odjíždí. Místo Davida Morse použil režisér kaskadéra. Nákladní vůz bohužel řídil nezkušený řidič, který nezvládl řízení a nákladní vůz se šesti lidmi na palubě spadl do srázu. Nikdo nepřežil. (Wishkah)