Životní zkouška

Proof of Life

Skúška života

Akční / Drama / Thriller

USA, 2000, 130 min

Pokud se chcete stát hrdinou, jako je v tomto filmu Russel Crowe, počítejte s tím, že ne vždycky všechno skončí dobře. Že za zásluhy se nebudete mít nadosmrti dobře, že budete trpět a vyčítat si, že jste do toho vůbec šel, ale to už by byl vlastně druhý díl, takže zpět k jedničce ( i když žádná dvojka nikdy nebude ). Film u kterého se rozhodně nudit nebudete. Film, podle kterého se na poslední chvíli rozhodnete neletět do Kolumbie, možná i do celé Jižní Ameriky, a už vůbec ne pracujíc pro naftařskou společnost a jezdíc v kabrioletu. Nevím proč, ale nebyl jsem až tak přesvědčen emocí daného příběhu, přišlo mi někdy, jako kdyby Meg Ryan svého manžela ani nechtěla vykoupit. Vtipná mi přišla scéna jak se vydá Russel jejího manžela vysvobodit a je v takovém tílku, jeho tělo vypadá jak to Hulkovo, ale má přirozenou barvu namísto zelené a ještě k tomu tam políbí Meg. Ta se potom tak sladce a trošku vyčítavě otřese. Vlastně jediná emoční chvíle mi přišla na konci filmu, kde se ho ptá jestli ví co pro ní znamená. Neřekne mám tě ráda, miluji tě, ale víš co pro mě znamenáš. V dané chvíli mi to příjde víc než předchozí dvě věty, které už jsou tak trošku okoukané. Takže až se rozhodnete zachraňovat manžela nějaké sladké ženě, raději si z Bogoty zaleťte už jen kousek do Brazílie na Rio a někoho si tam najděte na festivalu a nebo do Kolumbie či Argentiny za kráskami z telenovel (( ::(6.11.2006)

Nízké náklady, vysoká přidaná hodnota a nulové daňové zatížení - mít na Živnostenském listu zapsaný obor podnikání: "Únosy osob" není vůbec k zahození.. Ze strany Hackforda rutinérsky odvedená práce, k tomu spolehlivý Crowe, bavič Horatio a konec alá Casablanca - viděl jsem to podruhé a nemám s Proof of Life v zásadě žádný problém. Někteří si tady stěžují na slabé jiskření mezi Meg a Russellem. Na to říkám, že není důležité, co se dělo na place před kamerou, ale to, co potom v noci na hotelu..(30.9.2008)

Příběh s působivou gradací zakončený výbornou akční scénou, kde mi snad chyběl jen Crowe nadzvedávající zadek tatrovky a následně jí kopancem posílající mezi nic netušící ozbrojence. Obsazení hlavních rolí tu funguje na jedničku – Russel Crowe mimoně umí, Meg Ryan hrát nemusí a David Morse je zde výborný. Stejně tak je znát, že i výběr představitelů pro vedlejší role zjevně neprobíhal jen podle toho, kdo z obyvatel Bogoty má doma největší prase (zde není řeč o obsazování ženských rolí) nebo snad dokonce lamu. Můj výborný dojem ze ztvárnění jednotlivých postav, a tím celého příběhu, tak kalí jen představitel onoho vychrtlého, nějakým omylem rovněž uneseného, misionáře. Jeho přehrávání jsem se snažil omluvit záměrem scénáristy zvýraznit duševní trauma způsobené dlouhým zajetím, nicméně vskrytu jsem se nemohl zbavit dojmu, že tomuto umělci zřejmě hrabe i v civilu. Film není vytvořen s cílem ovlivnit dějiny kinematografie, není postaven na velkolepých scénách ani světburcujícím apelu. Je to „pouze“ dobré drama se slušnou emocionální hloubkou, ztotožnitelnými postavami a fungujícím napětím. Pro mě 75 %(29.2.2012)

Zvláštní thriller, který je tak dlouhý, že se vytrácí občas "thrill"... Hvězdné obsazení je rozhodně k dobru, tvoří velkou část dojmu z filmu, ale...dlouhé pasáže někdy opravdu nudí, přestože film je opravdu fajn, prima či jinak OK. Akční scény jsou nadprůměrné, ostatní neobjevné, okoukané. Kladně hodnotím realistickou zápletku a koneckonců i rozuzlení.(15.4.2011)

Problém Životní zkoušky není ani tak trivialita a průhlednost zápletky, dokonce ani milostný trojúhelník čitelný jak největší písmeno u očaře. Problémem Životní zkoušky je scénář, sepsaný v neskutečně tezovitém a zmateném stylu, ve kterém jsou přes sebe namatlány patos červené knihovny, stupidita akčních filmů a rádobyprocítěné psychologizující monology. Není se pak co divit, že ani herecká esa, kterých ve snímku vystupuje požehnaně, nedovedou z prachmizerné hmoty uhníst alespoň trochu věrohodné a plastické postavy. Zůstává u tedy u "klaďase až na věky" Crowa, "nijaké" nešťastnice Meg Ryan, beztvarého vágusoida Davida Morse... Přesto se um hlavních představitelů projevuje aspoň tím, že jejich belhající charaktery dokáží diváka v mezích možností zaujmout a nic na tom nezmění špatný střih a průměrná režie. Ve výsledku není Životní zkouška ani psychologickým, ani milostným filmem, hodí se k ní spíše přízvisko akční drama, přičemž ono drama není nijak zvlášť dramatické. Jediným štěstím Hackfordova dílka je, že titulní roli ztvárnil právě Crowe, jehož charisma triumfuje nad vším špatným...(21.11.2004)

• - David Morse natáčení na pár dní opustil, aby mohl naposledy navštívit svého umírajícího otčíma. Této smutné záležitosti může děkovat za svůj život, protože během jeho nepřítomnosti se natáčela scéna, ve které je jeho postava přesouvána z jednoho nákladního auta do druhého, a to potom odjíždí. Místo Davida Morse použil režisér kaskadéra. Nákladní vůz bohužel řídil nezkušený řidič, který nezvládl řízení a nákladní vůz se šesti lidmi na palubě spadl do srázu. Nikdo nepřežil. (Wishkah)

• - "Životní zkouškou" prošli i tehdy zadaní herci Meg Ryan a Russell Crowe, kteří si v době natáčení prožili společný románek. (JARDAHONDA)

• - Během natáčení v internátní škole ve Stowe se Russel Crowe (Terry Thorne) setkal s šestnáctiletým mladíkem, který mu položil pár otázek ohledně herectví. Tent mladík se jmenoval Henry Cavill a v současné době je hereckou hvězdou a mezi jinými je i představitelem Supermana z filmu Muž z oceli (2013). (Wishkah)