Životní zkouška

Proof of Life

Skúška života

Akční / Drama / Thriller

USA, 2000, 130 min

"Dostaneme tady někdy pití? Oni snad unesli i toho barmana." Nemám nejmenší zájem jít pracovat do nějakého latinskoamerického tataristánu, ve kterém zfetovaní revolucionáři unášejí všechno bílé, co by se dalo zpeněžit. Pokud však podobnou chybu při vidině zisku udělá někdo jiný, tak se na to docela rád mrknu a velebím přitom svou prozíravost. Zkusil jsem to i s Životní zkouškou a musím konstatovat, že se žádný zázrak nekonal. Přesto jsem se docela pobavil při vyjednávacích metodách Terryho Thornea nebo při objednávce bitvy a poučil jsem se o tom, že správná hospodyňka by měla mít pod polštářem uškudlených alespoň 600.000 dolarů pro případ únosu manžela. Jinak by asi nebylo o co hrát a mohlo by se začít hned střílet, což by byla škoda.(14.11.2018)

• Arius

Russel Crowe v hlavnej roli, moje najvačšie lákadlo na tento film. Tým druhým bol zasa David Morse tak bolo rozhodnuté. Hackford mal za sebou množstvo velkých diel, jeho najvačšie ho však čakalo až po Skúške Života. Čo ma ešte viac utvrdilo, len čo sa nestalo, film na vás nevyskočí hned od začiatku a nebude vás oboznamovať zo superlatívmi. Musíte sa k tomu prepracovať postupne. Ale ked sa do tej časti dostanete fakt to stojí zato, tentokrát mam na mysli približne polovicu filmu ktorá sa začala prehlbovať do záverečnej časti ktorá už neplynula tak pasívne ako dovtedajší priebeh filmu. Aj tak však musím zdorazniť ze sa Hackford nepodarilo zobraziť to v čo dúfam že v nejakej snímke nájdem. Hlavnú rolu stvárnila Meg Ryan ktorá je podla mojho názoru absolútnou neherečkou, Dlho si bol neistý aj Russel, Morse ako vždy dostal minimum priestore a práve tie najšedšie scény no ako pri každej jeho postave ma len viac utvrdil že je skutočne dobrý v tom čo robí. V Skúške Života bolo navyše množstvo scén kde bolo potrebné špičkové herectvo tak si viete domyslieť nedostatky prvej časti filmu, oscarový Crowe naštastie počas filmu herecký rástol čo divákovi spríjemnilo sledovanie a mne možno ovplyvnilo hodnotenie. Hackfordovi však jasne vyčítam suverenitu aka bola pripadená Russelovi čo vyrovnalo pomer síl a uvrhlo skúšku života v mojích očiach do priepasti zvanej priemer.(9.6.2007)

pro mě nejlepší je scéna, kde se Ryan ptá, jestli už Russell slyšel, že se všechno děje z nějakého důvodu ... a odpoví si sama, že někdy se věci dějou jenom tak, to samé platí i o jejich pseudovztahu i o samotném únosu, nejen o potratu. Ten film má jako motor náhodu, nikoli osudovost, a proto zůstal většinovými diváky naprosto nepochopen - jak jinak než náhodou se dozví Russell o identitě vyjednávače ... jenže je mu to úplně na nic, protože už se mezitím radikálně změnila situace vyjednáváčů, takže ani tahle náhoda nemá žádný důvod, stejně jako život(18.4.2011)

Tak tady byla jedna velká chyba, a tou byla délka celého filmu. První polovinu se prakticky nic moc neděje a věřím, že se dost lidí nudilo, dokonce možná usínali. Takže celý film zachraňuje druhá polovina a zvláště závěrečná záchranná operace (dost se střílí). A plus nějaké body za Russella, Meg a za sympatické prostředí.(8.11.2008)

Priemerný, možno ľahko nadpriemerný akčný thriller. Nič prevratné, síce som som veľmi nenudil, že by som bol nadšený a chcel film vidieť znovu, to nie. Meg Ryan nemusím ako herečku, čo sa potvrdilo aj v tomto filme, kde mi pripadala otravná. Naopak spoľahlivo dobrý Russell Crowe je tu sympaťák a David Morse tiež zaujal. Ide o akčný thriller, ktorý ak zaujme počas daného pozerania, výrazný pozitívny dojem som z neho ale nemal. Dej klasický, akcia relatívne slušná, film samotný OK, taký slušný priemer. 6/10(29.3.2015)

• - David Morse natáčení na pár dní opustil, aby mohl naposledy navštívit svého umírajícího otčíma. Této smutné záležitosti může děkovat za svůj život, protože během jeho nepřítomnosti se natáčela scéna, ve které je jeho postava přesouvána z jednoho nákladního auta do druhého, a to potom odjíždí. Místo Davida Morse použil režisér kaskadéra. Nákladní vůz bohužel řídil nezkušený řidič, který nezvládl řízení a nákladní vůz se šesti lidmi na palubě spadl do srázu. Nikdo nepřežil. (Wishkah)

• - Během natáčení v internátní škole ve Stowe se Russel Crowe (Terry Thorne) setkal s šestnáctiletým mladíkem, který mu položil pár otázek ohledně herectví. Tent mladík se jmenoval Henry Cavill a v současné době je hereckou hvězdou a mezi jinými je i představitelem Supermana z filmu Muž z oceli (2013). (Wishkah)

• - "Životní zkouškou" prošli i tehdy zadaní herci Meg Ryan a Russell Crowe, kteří si v době natáčení prožili společný románek. (JARDAHONDA)