Životní zkouška

Proof of Life

Skúška života

Akční / Drama / Thriller

USA, 2000, 130 min

„Neberte si to osobne. Je to hra. Zvyknite si.“ Obvykle výborný Taylor Hackford (kto by ho nezbožňoval za Dolores Claiborne?) nakrútil film až do takej miery civilný a realistický, až si tým vlastnoručne napílil konár, na ktorom sedel. Skúške života, obsahujúcej niekoľko strhujúcich scén, zúfalo chýba ostrejšie tempo a viac akcie. Snímka sa neustále drží príliš skromne a príliš nenápadne pri zemi. Crowe je super profesionál, akého by ste v podobnej šlamastike chceli mať za svojím chrbtom, sympaťáčka Meg Ryan je dokonalá obeť a dokonca aj David Caruso, pre mňa jeden z najzbytočnejších, najotravnejších, najotrávenejších a najnesympatickejších hercov Hollywoodu, je ako Croweova pravá ruka dobrý. Lenže celé je to proste dosť veľká nuda. Neviem, či ma viac uspávala do scenára dosť nasilu našraubovaná milostná linka alebo (inak kvalitný) David Morse v divočine. Finále je síce paradoxne komplet akčné, ale veľmi rutinne, nudne nakrútené.(26.10.2004)

Dosť dlhý thriller, pri ktorom som sa však vôbec nenudil. Herci podávajú kvalitné výkony, akcia je takmer dokonalá a všetky ostatné aspekty sú štandartné. Myslím si, že Skúška života je veľmi dobrý film, no aj režisér už natočil mnoho lepších kúskov a ani do filmografií hercov sa nazapíše zlatým písmom.(27.5.2007)

Film vyniká velmi slušně vytvořenou atmosférou a až na pár malých výjimek smysluplným dějem, což jsou dva základní atributy, které v poledních letech často tvůrcům hollywoodských filmů někam unikají z pod ruk. Často tyto dva aspekty stačí aby se snímek dařil s uspokojením dohlédnout do konce. Ztvárnění se podařilo vytvořit velmi dobře. Crowe svým výkonem žene celý příběh zdárně kupředu a zdatně mu k tomu sekunduje unesený filmový manžel Rayenové. Reálie z džungle a závěrečná bojová akce nepostrádají napětí a uvěřitelnost. Děj nikde nevybočuje ze standartů filmové školy státu Californie a závěr samotný už pak pevně drží v ruce samotní producenti.(7.11.2008)

• Arius

Russel Crowe v hlavnej roli, moje najvačšie lákadlo na tento film. Tým druhým bol zasa David Morse tak bolo rozhodnuté. Hackford mal za sebou množstvo velkých diel, jeho najvačšie ho však čakalo až po Skúške Života. Čo ma ešte viac utvrdilo, len čo sa nestalo, film na vás nevyskočí hned od začiatku a nebude vás oboznamovať zo superlatívmi. Musíte sa k tomu prepracovať postupne. Ale ked sa do tej časti dostanete fakt to stojí zato, tentokrát mam na mysli približne polovicu filmu ktorá sa začala prehlbovať do záverečnej časti ktorá už neplynula tak pasívne ako dovtedajší priebeh filmu. Aj tak však musím zdorazniť ze sa Hackford nepodarilo zobraziť to v čo dúfam že v nejakej snímke nájdem. Hlavnú rolu stvárnila Meg Ryan ktorá je podla mojho názoru absolútnou neherečkou, Dlho si bol neistý aj Russel, Morse ako vždy dostal minimum priestore a práve tie najšedšie scény no ako pri každej jeho postave ma len viac utvrdil že je skutočne dobrý v tom čo robí. V Skúške Života bolo navyše množstvo scén kde bolo potrebné špičkové herectvo tak si viete domyslieť nedostatky prvej časti filmu, oscarový Crowe naštastie počas filmu herecký rástol čo divákovi spríjemnilo sledovanie a mne možno ovplyvnilo hodnotenie. Hackfordovi však jasne vyčítam suverenitu aka bola pripadená Russelovi čo vyrovnalo pomer síl a uvrhlo skúšku života v mojích očiach do priepasti zvanej priemer.(9.6.2007)

Popravdě řečeno, jsem dost zklamán. Nečekal jsem žádnou větší akci, ačkoliv to malinko mohla vynahradit ta kvalitní na konci, ale více toho, co chceme od thrilleru - napětí. Každý musel vědět, že rukojmí přežije a že to nepůjde po "dobrém". Naštěstí Životní zkoušku (pěkný překlad "Proof of Life") udržovala při životě dvojice Ryan a Crowe (zvlášť když hrál bývalého příslušníka SAS) spolu s Morsem a překvapivě velice dobrým Carusem, ale ruku na srdce, herecké zázraky se také nekonaly. Co mě vadilo nejvíc, tak trapná romantická zápletka, bez které by se film klidně obešel (já tedy určitě). PoF je zkrátka lehký nadprůměr, ze kterého si máloco odnesete.(22.6.2003)

• - Během natáčení v internátní škole ve Stowe se Russel Crowe (Terry Thorne) setkal s šestnáctiletým mladíkem, který mu položil pár otázek ohledně herectví. Tent mladík se jmenoval Henry Cavill a v současné době je hereckou hvězdou a mezi jinými je i představitelem Supermana z filmu Muž z oceli (2013). (Wishkah)

• - "Životní zkouškou" prošli i tehdy zadaní herci Meg Ryan a Russell Crowe, kteří si v době natáčení prožili společný románek. (JARDAHONDA)

• - David Morse natáčení na pár dní opustil, aby mohl naposledy navštívit svého umírajícího otčíma. Této smutné záležitosti může děkovat za svůj život, protože během jeho nepřítomnosti se natáčela scéna, ve které je jeho postava přesouvána z jednoho nákladního auta do druhého, a to potom odjíždí. Místo Davida Morse použil režisér kaskadéra. Nákladní vůz bohužel řídil nezkušený řidič, který nezvládl řízení a nákladní vůz se šesti lidmi na palubě spadl do srázu. Nikdo nepřežil. (Wishkah)