Životní zkouška

Proof of Life

Skúška života

Akční / Drama / Thriller

USA, 2000, 130 min

Příběh s působivou gradací zakončený výbornou akční scénou, kde mi snad chyběl jen Crowe nadzvedávající zadek tatrovky a následně jí kopancem posílající mezi nic netušící ozbrojence. Obsazení hlavních rolí tu funguje na jedničku – Russel Crowe mimoně umí, Meg Ryan hrát nemusí a David Morse je zde výborný. Stejně tak je znát, že i výběr představitelů pro vedlejší role zjevně neprobíhal jen podle toho, kdo z obyvatel Bogoty má doma největší prase (zde není řeč o obsazování ženských rolí) nebo snad dokonce lamu. Můj výborný dojem ze ztvárnění jednotlivých postav, a tím celého příběhu, tak kalí jen představitel onoho vychrtlého, nějakým omylem rovněž uneseného, misionáře. Jeho přehrávání jsem se snažil omluvit záměrem scénáristy zvýraznit duševní trauma způsobené dlouhým zajetím, nicméně vskrytu jsem se nemohl zbavit dojmu, že tomuto umělci zřejmě hrabe i v civilu. Film není vytvořen s cílem ovlivnit dějiny kinematografie, není postaven na velkolepých scénách ani světburcujícím apelu. Je to „pouze“ dobré drama se slušnou emocionální hloubkou, ztotožnitelnými postavami a fungujícím napětím. Pro mě 75 %(29.2.2012)

Či som bol jednoducho správne naladený, alebo ide proste o podhodnocovaný film, neviem. Ja som si ho užil. Crow jednoznačne zachraňuje nie len rukojemníkov, ale v konečnom dôsledku aj celý film. Veril som mu jeho kľud, vyrovnanosť a profesionálny prístup ku klientom. Ono to na konci síce.. Ale to memôžem prezradiť. Takže to dopadlo napokon tak, že.. Kruci! Ani toto nemôžem spojliť.. No vlastne to je aj všetko, čo som chcel. Príbeh príjemne odsýpa, dĺžku som si vôbec neuvedomil a aj keď rozbeh má pomalší, vcelku zaujímavé zvraty na konci to vyvážia.(4.12.2014)

U mě je to podobně jako píše Tosim, spokojenost, i když vlastně ani nevím, proč přesně. Přitom se nedá říct, že by mě dějově ten film zas až tolik zaujal... ale prostě mám ráda Russella Crowa a Meg Ryan. A i když jsem si celu dobu říkala, že to na víc, jak tři hvězdičky nebude, hodně oceňuji lehce neamerický závěr, ve kterém milostný trojúhelník nekončí smrtí jedné z hlavních postav, ale charaktery se se vším musí vypořádat bez pomoci jakýkoliv vnější síly. Snad to na ty čtyři hvězdičky občas stačí.(25.5.2007)

Po velkých výkonech v Insiderovi a L.A. Confidential menší oddechovka v kariéře australského rváče. Někde se holt ta energie pro Čistou Duši nastřádat musela;) Meg Ryan se drží toho, co umí, i když tentokrát v poněkud vážnějším stylu než obvykle. A ti ostatní...dělají to co mají. Scénář těžko něčím překvapí, i když záchranná akce vypadala hodně dobře. Jo a pokud se vám zdá povědomý hudební styl, pak je to Danny Elfman nadechující se před Planetou Opic, což taky není zrovna jeho nejlepší výkon. A tak to máte s celým velkým Proof Of Life...(23.4.2005)

Zvláštní thriller, který je tak dlouhý, že se vytrácí občas "thrill"... Hvězdné obsazení je rozhodně k dobru, tvoří velkou část dojmu z filmu, ale...dlouhé pasáže někdy opravdu nudí, přestože film je opravdu fajn, prima či jinak OK. Akční scény jsou nadprůměrné, ostatní neobjevné, okoukané. Kladně hodnotím realistickou zápletku a koneckonců i rozuzlení.(15.4.2011)

• - David Morse natáčení na pár dní opustil, aby mohl naposledy navštívit svého umírajícího otčíma. Této smutné záležitosti může děkovat za svůj život, protože během jeho nepřítomnosti se natáčela scéna, ve které je jeho postava přesouvána z jednoho nákladního auta do druhého, a to potom odjíždí. Místo Davida Morse použil režisér kaskadéra. Nákladní vůz bohužel řídil nezkušený řidič, který nezvládl řízení a nákladní vůz se šesti lidmi na palubě spadl do srázu. Nikdo nepřežil. (Wishkah)

• - "Životní zkouškou" prošli i tehdy zadaní herci Meg Ryan a Russell Crowe, kteří si v době natáčení prožili společný románek. (JARDAHONDA)

• - Během natáčení v internátní škole ve Stowe se Russel Crowe (Terry Thorne) setkal s šestnáctiletým mladíkem, který mu položil pár otázek ohledně herectví. Tent mladík se jmenoval Henry Cavill a v současné době je hereckou hvězdou a mezi jinými je i představitelem Supermana z filmu Muž z oceli (2013). (Wishkah)