Životní zkouška

Proof of Life

Skúška života

Akční / Drama / Thriller

USA, 2000, 130 min

Pokud se chcete stát hrdinou, jako je v tomto filmu Russel Crowe, počítejte s tím, že ne vždycky všechno skončí dobře. Že za zásluhy se nebudete mít nadosmrti dobře, že budete trpět a vyčítat si, že jste do toho vůbec šel, ale to už by byl vlastně druhý díl, takže zpět k jedničce ( i když žádná dvojka nikdy nebude ). Film u kterého se rozhodně nudit nebudete. Film, podle kterého se na poslední chvíli rozhodnete neletět do Kolumbie, možná i do celé Jižní Ameriky, a už vůbec ne pracujíc pro naftařskou společnost a jezdíc v kabrioletu. Nevím proč, ale nebyl jsem až tak přesvědčen emocí daného příběhu, přišlo mi někdy, jako kdyby Meg Ryan svého manžela ani nechtěla vykoupit. Vtipná mi přišla scéna jak se vydá Russel jejího manžela vysvobodit a je v takovém tílku, jeho tělo vypadá jak to Hulkovo, ale má přirozenou barvu namísto zelené a ještě k tomu tam políbí Meg. Ta se potom tak sladce a trošku vyčítavě otřese. Vlastně jediná emoční chvíle mi přišla na konci filmu, kde se ho ptá jestli ví co pro ní znamená. Neřekne mám tě ráda, miluji tě, ale víš co pro mě znamenáš. V dané chvíli mi to příjde víc než předchozí dvě věty, které už jsou tak trošku okoukané. Takže až se rozhodnete zachraňovat manžela nějaké sladké ženě, raději si z Bogoty zaleťte už jen kousek do Brazílie na Rio a někoho si tam najděte na festivalu a nebo do Kolumbie či Argentiny za kráskami z telenovel (( ::(6.11.2006)

Prečo tam nie je tých hviezdičiek viac? Sa neviem rozhodnúť. Ale ťahá to viac ku štyrom ako ku trom. Prečo? Ten scenár nie je zase až taký otrepaný a Russell sa mi ako herec vždy páčil. Ale celkovo trochu nadpriemerná akčná dráma. Psychologické črty postáv sú vykreslené akurát, už aj tak bol film dosť dlhý. A záver? Nie je to až taký čistý happy-end, takže určite poteší. 80%.(10.3.2006)

Nízké náklady, vysoká přidaná hodnota a nulové daňové zatížení - mít na Živnostenském listu zapsaný obor podnikání: "Únosy osob" není vůbec k zahození.. Ze strany Hackforda rutinérsky odvedená práce, k tomu spolehlivý Crowe, bavič Horatio a konec alá Casablanca - viděl jsem to podruhé a nemám s Proof of Life v zásadě žádný problém. Někteří si tady stěžují na slabé jiskření mezi Meg a Russellem. Na to říkám, že není důležité, co se dělo na place před kamerou, ale to, co potom v noci na hotelu..(30.9.2008)

U mě je to podobně jako píše Tosim, spokojenost, i když vlastně ani nevím, proč přesně. Přitom se nedá říct, že by mě dějově ten film zas až tolik zaujal... ale prostě mám ráda Russella Crowa a Meg Ryan. A i když jsem si celu dobu říkala, že to na víc, jak tři hvězdičky nebude, hodně oceňuji lehce neamerický závěr, ve kterém milostný trojúhelník nekončí smrtí jedné z hlavních postav, ale charaktery se se vším musí vypořádat bez pomoci jakýkoliv vnější síly. Snad to na ty čtyři hvězdičky občas stačí.(25.5.2007)

Zvláštní thriller, který je tak dlouhý, že se vytrácí občas "thrill"... Hvězdné obsazení je rozhodně k dobru, tvoří velkou část dojmu z filmu, ale...dlouhé pasáže někdy opravdu nudí, přestože film je opravdu fajn, prima či jinak OK. Akční scény jsou nadprůměrné, ostatní neobjevné, okoukané. Kladně hodnotím realistickou zápletku a koneckonců i rozuzlení.(15.4.2011)

• - David Morse natáčení na pár dní opustil, aby mohl naposledy navštívit svého umírajícího otčíma. Této smutné záležitosti může děkovat za svůj život, protože během jeho nepřítomnosti se natáčela scéna, ve které je jeho postava přesouvána z jednoho nákladního auta do druhého, a to potom odjíždí. Místo Davida Morse použil režisér kaskadéra. Nákladní vůz bohužel řídil nezkušený řidič, který nezvládl řízení a nákladní vůz se šesti lidmi na palubě spadl do srázu. Nikdo nepřežil. (Wishkah)

• - Během natáčení v internátní škole ve Stowe se Russel Crowe (Terry Thorne) setkal s šestnáctiletým mladíkem, který mu položil pár otázek ohledně herectví. Tent mladík se jmenoval Henry Cavill a v současné době je hereckou hvězdou a mezi jinými je i představitelem Supermana z filmu Muž z oceli (2013). (Wishkah)

• - "Životní zkouškou" prošli i tehdy zadaní herci Meg Ryan a Russell Crowe, kteří si v době natáčení prožili společný románek. (JARDAHONDA)