Životní zkouška

Proof of Life

Skúška života

Akční / Drama / Thriller

USA, 2000, 130 min

Čtyřhvězdičkové hodnocení uděluji nejspíš kvůli Russellu Croweovi a pro mě excelentní chemií mezi ním a Meg Ryan. Ovšem ani hlavní dějová linie, záchrana drahého manžela v podání Davida Morse, nijak ve zpracování nezaostává. Rozhodně jsem se nenudila, film má spád, akci a spoustu dobrých momentů. Ale ten hlavní důvod, proč jsem byla "přilepena" k obrazovce a bedlivě sledovala každou scénu, byl ten, že jsem napjatě očekávala, kdy se mezi Russellem a Meg konečně protrhne hráz skrytých pocitů:) Až k ní po neúnosně dlouhém čekání došlo, totálně mě dostala. Stejně jako jejich závěrečná chvíle, při níž jsem se nedokázala ubránit záplavě slz. Takže nejspíše kvůli jejich herecké souhře a těmto skromným, avšak pro mě emotivním scénám, hodnotím takto.(17.4.2011)

Musím říci, že po všech záporných recenzích, co jsem kde přečetla, mě Životní zkouška docela překvapila. Čekala jsem akcí nabité dílko, a dostalo se mi mírně psychologizujícího dramatu. Má na tom podíl hlavně herecká suita Russel (přesvědčivý a čestný), Ryanová (zdrženlivá), Morse (nejednoznačný) a Reedová (svérázná). Ovšem, že se nejedná o nic extra ve smyslu scénáristickém (únosy, vyjednávání - na Nově toho je v podprůměrné televizní produkci jako smetí). Problém však je, že na film jdou buď fandové akce a ti se nedočkají, a ostatní ho radši ani neuvidí, prostě toto dílko není příliš vděčné ani zajímavé, tak trochu nudné.(8.1.2005)

Dosť dlhý thriller, pri ktorom som sa však vôbec nenudil. Herci podávajú kvalitné výkony, akcia je takmer dokonalá a všetky ostatné aspekty sú štandartné. Myslím si, že Skúška života je veľmi dobrý film, no aj režisér už natočil mnoho lepších kúskov a ani do filmografií hercov sa nazapíše zlatým písmom.(27.5.2007)

• starbrejkr

Bohužel zklamání a jednoduše nuda. Film se vleče svou neúnosnou délkou strašně pomalu a chybí mu takřka vše, co podobně laděný snímek potřebuje - vypjaté scény, drama, emoce a akci (a při její absenci aspoň propracovanou psychologii postav, ale anu toho se tu nedočkáme). Až je mi záhadou, že se do toho hlavně Crowe s Morsem nechali natáhnout. U Meg Ryan mě to až tak nepřekvapuje, asi chtěla zas jednou pro změnu zkusit vážnou roli a podle toho to i dopadlo...Film aspoň částečně zachraňuje paradoxně pro děj filmu zbytečný prolog v Čečensku, krásná jihoamerická příroda a závěrečná akce, ovšem i ta určitě šla udělat líp. Vzhledem k tématu a hereckému obsazení zatraceně nevyužitý potenciál...A tolik zmiňované jiskření mezi Russelem a Meg Ryan? Nevšiml jsem si, proto závěrečné emoce působilo nanejvýš uměle a vykonstruovaně.(8.11.2008)

Pridlhé, zbytočne moc rozťahované, no skrátka to chcelo ešte zopár cvaknutí nožnicami. Plusom sú herci. Crowe klasicky výborný a Morse tiež nezaostáva. Dobrý vedlajšák pre Carusa. Mínusom okrem dĺžky sú vzťahy medzi hercami navzájom a medzi hercami a divákom. Bolo mi celkom jedno či toho chlapíka zachránia a rovnako mi bolo jedno či sa Ryan a Crowe dajú dokopy. Aspoň, že si svoje role zajatcu (Morse) a vyjednávača/vojaka (Crowe) vystrihli jak sa patrí. No a záverečná záchranná akcia je jednou z tých najlepších čo som videl. Tak si predstavujem profesionálne naplánovanú a prevedenú akciu. Ten záver to ťahá k 4* , ale dám velice dobré 3*. 65%(19.6.2009)

• - David Morse natáčení na pár dní opustil, aby mohl naposledy navštívit svého umírajícího otčíma. Této smutné záležitosti může děkovat za svůj život, protože během jeho nepřítomnosti se natáčela scéna, ve které je jeho postava přesouvána z jednoho nákladního auta do druhého, a to potom odjíždí. Místo Davida Morse použil režisér kaskadéra. Nákladní vůz bohužel řídil nezkušený řidič, který nezvládl řízení a nákladní vůz se šesti lidmi na palubě spadl do srázu. Nikdo nepřežil. (Wishkah)

• - "Životní zkouškou" prošli i tehdy zadaní herci Meg Ryan a Russell Crowe, kteří si v době natáčení prožili společný románek. (JARDAHONDA)

• - Během natáčení v internátní škole ve Stowe se Russel Crowe (Terry Thorne) setkal s šestnáctiletým mladíkem, který mu položil pár otázek ohledně herectví. Tent mladík se jmenoval Henry Cavill a v současné době je hereckou hvězdou a mezi jinými je i představitelem Supermana z filmu Muž z oceli (2013). (Wishkah)