Americký inženýr Peter Bowman pomáhá se stavbou přehrady v jihoamerické Tecale, kde žije s manželkou Alicí, poznamenanou potratem, který prodělala v Africe. Po jedné z četných hádek se Peter stane obětí únosu. Vyjednáváním o jeho propuštění je pověřen zkušený vyjednávač Terry Thorne. Vysvětlí Alici a její švagrové Janis, že za únosem stojí osvobozenecká armáda, které jde jen o peníze. Šokovaná Alice zjistí, že společnost Quad Carbon, pro niž manžel pracuje, je před krachem a neplatila za své zaměstnance pojištění. Protože si služby Terryho agentury nemůže dovolit, je muž odvolán a případ převezme místní vyjednávač Fernandez. Zatímco Peter je s několika dalšími zajatci hnán do hor, snaží se Alice s pomocí Janis sehnat peníze na výkupné. Terry je znechucen přístupem nadřízených, a tak se nakonec vrátí. S pomocí bývalého kolegy Dina se zbaví Fernandeze a znovu se pustí do namáhavého vyjednávání. Peter se v jednom z partyzánských táborů spojí s Němcem Kesslerem a společně plánují útěk. Dino začne Terryho přemlouvat k radikální osvobozovací akci, protože podle něj už ví Peter o partyzánech příliš mnoho, aby ho nechali žít. Terry se musí rozhodnout, zda pokračovat ve vyjednávání, nebo se pokusit o riskantní osvobozovací akci. (TV Nova)

Gemini

Po velkých výkonech v Insiderovi a L.A. Confidential menší oddechovka v kariéře australského rváče. Někde se holt ta energie pro Čistou Duši nastřádat musela;) Meg Ryan se drží toho, co umí, i když tentokrát v poněkud vážnějším stylu než obvykle. A ti ostatní...dělají to co mají. Scénář těžko něčím překvapí, i když záchranná akce vypadala hodně dobře. Jo a pokud se vám zdá povědomý hudební styl, pak je to Danny Elfman nadechující se před Planetou Opic, což taky není zrovna jeho nejlepší výkon. A tak to máte s celým velkým Proof Of Life... ()

Lima

Hackford příliš nezatěžuje sentimentem a děj se slušným tempem šine kupředu. Jihoamerické reálie neměly chybu, stejně jako přesvědčivý David Morse v roli zajatce. Co se tomuto filmu v recenzích vyčítalo, je to, že to mezi Croweem a Meg Ryan nepřesvědčivě jiskřilo. Abych řekl pravdu, je to tak a je mi to jedno. Crowe díky svýmu charismatu utáhne celý příběh, je to jeho film a Meg Ryan je tam skoro zbytečná. ()

Isherwood

Co mě napadlo hned po skončení? Že takových thrillerů jsem viděl. Celou dobu se film tváří jako něco co tu ještě nebylo, ale po přečtení upoutávek v novinách mi bylo jasné v jakém stylu bude film probíhat. Scénáristicky i režijně jede film podle přesně nalajnované čáry a neobjeví se ani chvilkový náznak toho, že by se z této dráhy mělo třeba i nepatrně vychýlit. A přitom je to velká škoda. Protože únos je ve filmu poměrně vděčné a ne moc filmované téma. Russel Crowe podává standart. Jeho postava vyjednavače Terryho je sice od počátku sympatická, ale chvílemi poněkud nudná. A i milý úsměv Meg Ryanové brzy začne lézt na nervy. Jo, vypadá sice dobře, ale to jsem ochotný akceptovat v romantických komediích, ale ne v thrilleru. No, i když tento svým tuctovým zpracováním zas až tak moc nějakým thrillerem není. Je to celkem ke škodě a v poslední době mě u filmu štve jistá věc a tou je promarněný potenciál námětu. A přesně do této skupiny patří i Životní zkouška. A navíc mám ten pocit, že se tato škatulka bude čím dál více rozrůstat. ()

Marigold

Problém Životní zkoušky není ani tak trivialita a průhlednost zápletky, dokonce ani milostný trojúhelník čitelný jak největší písmeno u očaře. Problémem Životní zkoušky je scénář, sepsaný v neskutečně tezovitém a zmateném stylu, ve kterém jsou přes sebe namatlány patos červené knihovny, stupidita akčních filmů a rádobyprocítěné psychologizující monology. Není se pak co divit, že ani herecká esa, kterých ve snímku vystupuje požehnaně, nedovedou z prachmizerné hmoty uhníst alespoň trochu věrohodné a plastické postavy. Zůstává u tedy u "klaďase až na věky" Crowa, "nijaké" nešťastnice Meg Ryan, beztvarého vágusoida Davida Morse... Přesto se um hlavních představitelů projevuje aspoň tím, že jejich belhající charaktery dokáží diváka v mezích možností zaujmout a nic na tom nezmění špatný střih a průměrná režie. Ve výsledku není Životní zkouška ani psychologickým, ani milostným filmem, hodí se k ní spíše přízvisko akční drama, přičemž ono drama není nijak zvlášť dramatické. Jediným štěstím Hackfordova dílka je, že titulní roli ztvárnil právě Crowe, jehož charisma triumfuje nad vším špatným... ()

Radyo

Průměrný scénář a předem odhadnuitelné a snadno čitelné charaktery postav trošku degradují tenhle film na standartní akčně-thrillerovou podívanou, která sice ničím diváka neurazí, ale ani nenadchne. Russell Crowe už měl role podobně typově zaměřené a Meg Ryanová už hrála "filmovou ozdobu" v tolika snímcích, že už opravdu nemohou diváka něčím novým zaskočit. Nicméně mám dojem, že Meg Ryanová čím je starší, tím vypadá lépe. No, kdyby ji někdo naklonoval, asi bych si jeden klon domů koupil. Jako ozdobu, samozřejmě. ()

• David Morse natáčení na pár dní opustil, aby mohl naposledy navštívit svého umírajícího otčíma. Této smutné záležitosti může děkovat za svůj život, protože během jeho nepřítomnosti se natáčela scéna, ve které je jeho postava přesouvána z jednoho nákladního auta do druhého, a to potom odjíždí. Místo Davida Morse použil režisér kaskadéra. Nákladní vůz bohužel řídil nezkušený řidič, který nezvládl řízení a nákladní vůz se šesti lidmi na palubě spadl do srázu. Nikdo nepřežil. (Wishkah)
  • Během natáčení v internátní škole ve Stowe se Russel Crowe (Terry Thorne) setkal s šestnáctiletým mladíkem, který mu položil pár otázek ohledně herectví. Tent mladík se jmenoval Henry Cavill a v současné době je hereckou hvězdou a mezi jinými je i představitelem Supermana z filmu Muž z oceli (2013). (Wishkah)