ABBAmánie

• Česko ABBA: The Movie (více)

Film, který natočil režisér Lasse Hallström během úspěšného turné ABBY po Austrálii, vás vezme na retrospektivní cestu do 70. let, kdy vládlo disco a ABBA byla královnou parketu. Film obsahuje mimořádně vzácné záběry ze zákulisí i celovečerní provedení jejích největších hitů, včetně písní „Dancing Queen“, „SOS“, „Name of the Game“ a „Waterloo“. ABBA: The Movie přibližuje nesmírně populární kapelu v době její největší popularity. Součástí je i příběh moderátora z venkovského rádia, který se pokouší získat vytoužený rozhovor s kapelou. Výsledkem snažení mladého DJe je napáchaný mix náhod a omylů, zatímco oddaný bodyguard skupiny dělá vše pro to, aby mu v jeho počínání zabránil. (Aerofilms)

FilmFan24

Zajímavě natočený dokument s jednou slavnou skupinou. Tenkrát bylo narvané kino, které spontánně když ABBA spustilana plátně nějakou tu svoji, zpívalo a tleskalo...Neopakovatelné! ()

ilemas

Na Abbě tehdy mé nejlepší skupině jsem vyrůstal, ale postupem času jsem se propracoval k rockové hudbě a metalu. Film jsem viděl v kině nesčetněkrát,ono se tenkrát ani na nic pořádného chodit nedalo. Pak jsem na ni nějak zanevřel, písničky jednoduché a ohrané, dnes poslouchám Metalliku, Judas Priest a Iron Maiden, to je jiná kvalita, propracovaná hudba. Po dlouhé době jsem slyšel zase ABBU a začínám se opět vracet do mladých let. Nestárnoucí hudba, nádherné hlasy. Když jsem si ji osolil doma přes bedny tak jsem vychutnával nádherně křištálově čistý zvuk. ()

honajz2

ABBU mám rád už od mala a dodnes ji poslouchám. Proto se divím, že jsem na tenhle film narazil až teď. Navíc tak slavný režisér za ním stojí... No nic, viděl jsem to a jsem dost spokojený. Skvělé písničky od ABBY, funkční koncertová atmosféra, příjemně se mi na to koukalo... Vlastně si ani nemám moc na co stěžovat. A mě osobně se líbil i ten příběh v tom. Sice to šlo líp domyslet, ale i tak mi přišlo, že tam ten (skoro) vždy neúspěšný novinař měl své místo a dodal tomu grády. Aspoň to pak nebyl jenom koncert nebo sled klipů, jako u Moonwalkera. Silné 4* ()

MarekT

Není to žádný filmový skvost, hlavně po dějové stránce, jenomže co chcete dělat, když tu máme moji oblíbenou popovou skupinu ABBA. Písně reprodukované z úst této slavné skupiny mě uspokojit dokázaly. Navíc se mi líbí potvrzování historické důležitosti této skupiny - dav fanoušků nejen na koncertech, ale i jako vítací ceremonie - něco úžasného. Škoda, že na takové skupiny se už jenom vzpomíná a to, co máme teď, mi ani nestojí za poslech. "We want ABBA!" ()

Autogram

Ani mimoriadne zmätený novinár ma nedokázal odradiť od tohto filmu, a viac ako film som to bral ako netradičný zostrih austrálskych koncertov. Tak to aj režisér myslel, aspoň ja som to tak pochopil. Preto je celkom scestné kritizovať plytkosť príbehu a očakávať hlbokú myšlienku od tých pár minút, ktoré dáva k dispozícii film medzi pesničkami. Na známych aj menej známych hitoch, aj keď som na nich už nevyrastal, obdivujem väčšinou to, čo aj okoloidúci v prestrihoch. Jednoduchosť, melodickosť a tiež severskú pohodovú angličtinu zrozumiteľnú aj mierne pokročilým začiatočníkom. Takže ABBE virtuálne odkazujem: Thank you for your music. ()

Bernhardiner

Hudba, kterou ABBA produkovala, byla naprosto skvělá, ale je to v podstatě vše, čím tenhle film vyniká. Kdyby prostě vydali záznam z koncertů v Austrálii, udělali by asi líp. Tzv. příběh tomu nepřidává žádnou hodnotu a je to celé takové nějaké zmatené a diváka to jen otravuje. 50% ()

Paity

Jeden z prvních nehudebních filmů, které jsem o ABBA vůbec za komunistů viděl. Dodnes veliké vzpomínky. ()

asanakis

O děj zde zřejmě nejde, spíš je to takový lehce dokumentární film o Abbě proložený záběry z jejich koncertu a příběhem naprosto neschopného novináře. To byl vážně břídil a moc jsem nepochopil to jeho náhodné setkání s Abbou - rozhodně jsem mu to s jeho schopnostma moc nepřál! ()

Garch

Nejřív jako slabota, ale, pak jsem tomu Hallstörmovi přišel na chuť. PS: hvězda za reportérův sen. PPS: a jeho profi střih na tom tříhlavém kotoučáku, to nezapomenu :-) ()

waits

Když jsem jakožto teenager tenkrát oddcházel z kina (distributorský název Abba ve filmu), měl jsem v hlavě muzikálově vygradované Thank you for the Music a před očima vrtící se zadek Agnethy (dík, Hallstrome). Po letech je už příběh australského novináře jen zbytečným zdržováním při sledování samotných koncertních záběrů. Abba zrovna vydala LP Abba-The Music,a tu já mám tedy nejradši, když to chcete vědět.. Na druhou stranu, film o Abbě by šel natočit mnohem, mnohem lépe než jako stroze dokumentární, notně povrchní a trochu umělý zážitak, který nám Hallstrom připravil...A co můžete vidět? "Tiger" "S.O.S." "Money, Money, Money" "He Is Your Brother" "Intermezzo No.1" "Waterloo" "Mamma Mia" "Rock Me" "I've Been Waiting for You" "The Name of the Game" "Why Did It Have to Be Me?" "When I Kissed the Teacher" "Get on the Carousel" "I'm a Marionette" "Fernando" "Dancing Queen" "So Long" "Eagle" "Thank You for the Music" ()

Dárius

Jo jo jo-ABBU si poslechnu se zájmem i dnes,a vidět Australské turné s Agnethou v čele-to se mi může povést zas jenom ve filmu. ()

sigf07

Film je bohužel pouhopouhým záznamem australského turné skupiny ABBA, přičemž ale mohl být i něčím víc. Těžko řícti, kdo je na vině, zda scénárista nebo režisér, ale skutečností zůstává, že honba zoufalého reportéra za vytouženým interview postrádá náboj a po určité době začíná neskonale nudit. Na druhou stranu mě ústřední švédská čtveřice nezklamala a je jasné, že zpěváci i jejich písně mají co říct i po letech, jak jsme se ostatně přesvědčili i v muzikálu Mamma mia. Scény z vystoupení ABBY jsou tím nejlepším, co může film nabídnout, jenže to samo o sobě na nejvyšší známky nestačí... Švédové v tomto případě nedokázali překonat podobné snímky s Beatles nebo Elvisem Presleym (vinou filmařů) a tak hodnotím jako čistý průměr. ()

quixote

WE WANT ABBA!!! WE WANT ABBA!!! Režisér nechtěl nasnímat jen koncertní šňůru, tak si vymyslel "děj". Ta story samozřejmě není nic moc, ale funguje výborně. Stejně tu jde hlavně o Abbu a té si ve filmu užijeme do sytosti. V žádném jiném filmu, ani v klipech nemá tolik energie a ajfru. "Abbamánie" po australsku byl vážně fenomén a filmu se to podařilo zachytit. Pro fanoušky 5 hvězd - bez debat. Ostatní ať si dají třeba Odpad!, nebude to nic platné - ABBA je prostě fenomén, který časem zraje a sílí. THANK YOU FOR THE MUSIC!!! ()

Mik_e

Příjemná hodinka a půl se skupinou ABBA.Film je samozřejmě především o písničkách, občas nějaká ta úsměvná situace - zkrátka pohodová podívaná, která se nicméně občas trochu vleče.Stejně tak ten konec působil jako pěst na oko.Přesto jako nostalgie dost dobrý.Výsledné hodnocení 70%. ()

Ivo

Kdyby tam běžely jen ty písně na pódiu, bylo by to skvělé a dokonalé, ale ten nesmyslný pokus o rádoby "story" s neúspěšným reportérem atd. je docela přihlouplý opruz. Písně Abby jsou ale ve většině případů naprosto geniální, úžasné, originální a nádherně propracované a Bjorn a Benny byli prostě takoví popoví Mozarti... Škoda že nedávno souhlasili s tak trapnými hrůzami jako třeba film Mamma Mia (brrr)... zlaťáků mají jistě nad hlavu i tak. Tady se aspoň člověk potěší neopakovatelnou atmosférou tehdejších živých koncertů a taky si opět uvědomí jak všechno jen rychle pomíjí... teď je jim už skoro 80 (a ani nechceme vědět jak aktuálně vypadají ony zde nadšeně zmiňované "zadečky" :) a za chvíli z nich bude jen tradiční hromádka prachu (a z nás také;) Mohli třeba na závěr udělat poučnou píseň na probouzející texty z delfské věštírny: Memento Mori - Gnothi Seauton... :) Je ale bohužel pravda, že i když si odmyslíme jejich nedávné (ehm) "live" digitální koncerty, samotný čerstvý pokus o nové písně už byl trošku nic moc. A člověk by čekal že ještě dále dozráli... Některé konstelace jsou prostě neopakovatelné a tak aspoň díky dnešní záznamové technice se na jejich nejlepší časy můžeme odrazem minulosti aspoň občas virtuálně podívat. Třeba živý australský "Tiger" je naprosto úchvatný (včetně náběhu na pódium a omdlévajícího publika v dešti... :) ()

polonius

Pohodový film hlavně pro pamětníky s pěknými záběry z koncertů a ze zákulisí kapely, který by se klidně obešel i bez zoufalého novináře shánějícího interview. Dějový rámec mohl být trochu sofistikovanější , anebo vůbec žádný. Geniální melodie zafungují vždy a všude... ()

BrianStorker

O tom, že skupina ABBA byla legendou 70. a zčásti i 80. let nelze pochybovat. Byl to fenomén té doby a co si budeme nalhávat, jedna z mála hudebních skupin, které nahrávky se daly koupit v československém Supraphonu. Brácha byl jimi posedlý a díky tomu nyní vlastním jejich všechny vydané LP :-) Snímek "ABBA ve filmu (ABBA: The Movie)" /kde jste přišli na to "ABBAmánie"??/ je svým dějem nezajímavý. Děj spíše propojuje jednotlivé písničky, které můžeme slyšet a vidět na jejich australském turné, a nemá zde prioritní místo. To, čeho si cením a obdivuji na snímku nejvíc, jsou právě nestárnoucí písně legendy nedávné doby, krásné kostýmy a výprava. ()