Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Faidra

Tenhle film jsem poprvé viděla v dobách těžké puberty a těžkého odporu k DiCapriovi, zbožňovanému mým okolím. Ne že bych ho po tomhle nebo kdykoli poté zbožňovat začala, ale změnila jsem svůj původní názor, že se jedná o výrostka vzhledově nezajímavého (na tom trvám pravda stále) a herecky nenadaného (od toho jsem díky Erniemu ustoupila). ()

B!shop

Tenhle film je v podstate o nicem, nic moc se tu nedeje, pouze par hlavnich postav a jejich vsedni starosti a radosti. Ale jelikoz se tu seslo fakt kvalitni obsazeni, tak to staci. Vsechny hlavni postavy jsou totiz skvele napsany, takze herci maj co hrat a vetsina to vyuziva naplno. Depp je tradicne perfektni, akorat ta barva vlasu moc nevysla, obcas je ma cerny, obcas zrzavy, to tvurcum nejak uteklo. No a pak tu je prekvapive skvelej DiCaprio, kterej toho dementa hraje tak presvedcive, ze mi fakt lez mistama silne na nervy a mel sem desnou radost, kdyz mu Depp vysvetlil, ze by se mel vykoupat. Celkove misty sice trochu utahany, ale perfektne napsany, zrezirovany a zahrany drama, ktery si pet hvezdicek zaslouzi. ()

Malarkey

Přiznám se, že jsem se na film těšil kvůli Deppovi, ale to co mi nakonec doslova vyrazilo dech nebylo z Deppa, ale z DiCapria, a to se psal prosím rok 1993. DiCaprio tenkrát devatenáctiletej kluk zahrál dost možná jeho nejlepší roli, roli dementního bratra, který dementní doopravdy je, ale tím svým dokonalým herectvím doslova vyráží dech, no a to několik let na to DiCapria pořádně nikdo neměl rád, za to, ve kterých filmech hrál s tím, že hrát pořádně neumí, no a podívejme se jak je na tom teď. Minimálně pro mě jeden z nejlepších herců současnosti. Takže když budu mluvit s nějakým odpůrcem DiCapria tak ho s láskyplným přesvědčením pošlu na tento film, a věřím že změní názor. Jinak film samotný není nic vizionářsky originálního nebo extra nápaditého. Je to životní drama několika lidí, kterých je na světě mnoho, a těch filmových také nebude málo. Jenže tenhle má prostě v sobě takovou energii, že čtyři hvězdičky si se svým uhrančivým výrazem rozhodně zaslouží. ()

Spiker01

Lasse Hallström je můj oblíbený režisér, jež točí vesměs feel good pecky. Grape mě ale vůbec nezaujal tématicky a bohužel jsem se nudil. Podobně jako Pravidla moštárny je to tak melancholicky natočeno a plně chápu, že v určitých kruzích to je kultovka. Nejošklivější role Dicapria je pochopitelně skvěle zahraná, ale moc se na to nechci znovu dívat..možná za pár let. ()

Anderton

Môj najoblúbenejší film od Lassa Hallstroma. Ani neviem prečo, nikdy mu vlastne nemám čo vyčítať. Tie hviezdičky, ktoré jeho filmom udeľujem, sú iba výsledkom emocionálneho dopadu jeho filmov na mňa. Scenáre sú vždy približne rovnako dobré. Zistil som, že Di Caprio nikdy nebol teenagerský pajác pre ujačené dievčatá, že Depp si od začiatku kariéry vyberal veľmi dôkladne, kde bude hrať a že na tomto filme ma nič nežerie. Ja žeriem jeho. ()

• Na náhrobku otcova hrobu je datum 13. října 1978. Toto datum připadalo na pátek. (EndyseQ)

Normální festival

Normální festival