poster

Obchodník se zeleninou

 • Západní Německo

  Der Händler der vier Jahreszeiten

 • anglický

  The Merchant of Four Seasons

Drama

Západní Německo, 1971, 89 min

 • lena60
  *****

  Objektivně jsou to spíš hvězdy čtyři, ale vynaložila jsem spolu s přáteli nemalé úsilí (překlad titulků do češtiny), abych Obchodníka se zeleninou vůbec mohla vidět, takže mám k filmu trochu nekritický přístup. - Fassbinder nám předkládá jednoduchý příběh nešťastníka Hanse, který poté, co je vyhozen od policie, stane se prodavačem spíš ovoce než zeleniny (to jen tak na okraj poznamenávám k českému názvu filmu). Volbou tohoto obyčejného povolání zklamal nejen svou matku, která se proto za Hanse stydí, ale že je pouhý prodavač se nezamlouvá ani největší lásce jeho života, která trpí předsudky, Hanse se bojí uvést do své honosné rodiny a odmítá jej. Hlavní hrdina se tedy ožení s jistou Irmgard, vedou běžný život (Hans pracuje, občas nezřízeně pije, a pak svou ženu bije, oba jsou si vzájemně nevěrní...). Stereotyp naruší až Hansův srdeční kolaps. Po jeho návratu z nemocnice se rodina na chvíli zmátoří, oba manželé se vrhnou s nadšením znovu do obchodování, Irmgard je šťastná...až do chvíle, než Hans podlehne depresím z nicotného života, upadne do apatie a naposledy zavítá mezi přátele do své oblíbené hospůdky.(16.10.2010)

 • emma53
  ****

  Opět se mně podařilo smazat si celý komentář, tak jen v krátkosti. Rainerův rukopis je trochu jiný, než na jaký jsem běžně zvyklá, ale například film Strach jíst duše mně sednul daleko víc. Na svou dobu tam byly i docela odvážné erotické scény, které měly svůj význam a obrazně doplňovaly už tak Hansův neuspokojivý život nejen v manželství, ale potažmu ani v prodeji zeleniny, který mu časem začal i přes krušné začátky prosperovat, ho neučinil šťastnějším. A tak to celé jeho žití a nežití gradovalo s čím dál větší intenzitou, že Hans nemohl skončit jinak, než tak, jak nám to předložil Reiner. Mám zvláštní pocit, jako kdyby tam kus svého života vložil i on sám, který ačkoliv byl slavný scénárista, ukončil svůj život o deset let později ve 37 letech za ne zrovna příjemných okolností. Najít skutečný smysl života je pro člověka někdy velmi obtížné. Souhlasím s komentáři uživatelů lena60 a Biff.(21.5.2016)

 • eLeR
  ****

  Stroho a priamočiaro o obyčajnom živote. Bez zbytočných odbočiek. Zase. Fassbinderov Obchodník so zeleninou mal príbeh, ktorý zaujme, ale najviac ma bavili dialógy a herci ... neviem kde ich splašil, ale pôsobia na mňa akoby boli z hraných kurzov nemčiny. Silná štvorka. 5 x 5 tour : Po stopách režisérov(12.6.2016)

 • tomtomtoma
  ****

  Obchodník se zeleninou je zničením muže ženami. Rainer Werner Fassbinder opět útočí na celé maloměšťácké ukotvení společnosti, s despektem se pohlíží na předsudky, třídní povýšenost a pohrdání. Nezůstává se pouze na okraji, vchází se přímo dovnitř uzavřeného rodinného života a se smutkem v očích se rozhlíží po neshodách, nárocích, očekávání, domácím násilí, způsobech chování, sexuální aktivitě a sebezničujícím tendencím. Vnitřní svět je zde bičován něžnou ženskou rukou v bělostné hedvábné rukavičce, potřeby a přání nejbližšího rodinného okolí musí být upřednostněny před vlastní potřebou lidského nitra jednotlivce a ve jménu ctihodné společenské spořádanosti se musí zodpovídat z každé nestoudné odchylky a nepřizpůsobivosti matkou očekávané a též plánované prosperity. Smutným hrdinou příběhu je Hans Epp (zajímavý Hans Hirschmüller), podomní prodejce ovoce a zeleniny. Jeho vnitřní svět trpí na zásadní poruchu již od dětství a despotických životních nároků vlastní matky. Jeho životní pouť není svobodnou vůlí, ale kompromisem, proto se i přes dosažený úspěch stává převládajícím intimním pocitem zbytečnost a neužitečnost. Hlavní ženskou postavou je Irmgard Epp (velmi zajímavá Irm Hermann), Hansova spořádaná a žárlivá manželka. Maloměšťácké vidění světa je její vírou, s ní se brání nejen násilné partnerově frustraci, ale též možnému pocitu ohrožení svého počestného postavení. Důležitou postavou je Hansova matka (příjemná Gusti Kreissl), neústupná žena ve svém vlastním přesvědčení vyšší střední třídy. Syn s téměř vlastní cestou pod úrovní stavu nemůže přeci žádat žádný projev uznání. Výraznou postavou je Anzell (velmi příjemný Karl Scheydt), úspěšný Hansův spolupracovník a oběť Irmgardiny maloměšťácké intriky, hystericky bránící možné pošpinění poctivosti ženského srdce. K výraznějším postavám příběhu patří Hansova životní láska (příjemná Ingrid Caven), odmítající společný život pro stavovské předsudky, byť je její tělo stále otevřené a připravené zahrnout něžností svou tajnou lásku. K výraznějším patří také Anna Epp (příjemná Hanna Schygulla), Hansova mladší sestra, studující vysokou školu. Jen ona je schopna pohledu na svět bez maloměšťáckých předsudků. Z dalších rolí: nejlepší Hansův kamarád z válečných časů legií a jeho úspěšně spolupracující partner v podomním obchodě Harry Radek (Klaus Löwitsch), malá a základní školou stále povinná Hansova dcerka Renate (Andrea Schober), Hansova spořádaně vdaná sestra Heide (Heide Simon), její manžel a maloměšťáckou hráz ctihodnosti bránicí Kurt (Kurt Raab s hlasem Petera Gauheho), Hansova osudově vstřícná prostitutka z policejního období Marile Kosemund (Elga Sorbas), či Hanse mučící arabský voják (El Hedi ben Salem). Film Obchodník se zeleninou je konvenčněji vedenou kritikou maloměšťáckého vnímání světa, přesto zde jde stále především o bolestné vylíčení přísně intimních obrazů rozervanosti závažně ublíženého vnitřního světa. Intenzivní to filmový prožitek!(24.12.2019)

 • - Byt Fassbinderova asistenta Harryho Baera, který si zahrál jednoho ze zájemců o místo pomocníka, posloužil zčásti jako místo natáčení. Kvůli stížnostem sousedů na údajné hlasité chování pak Baer dostal z bytu výpověď.

 • - Postava Hanse byla vytvořena podle Fassbinderova strýce, který byl rovněž takovým prodavačem.

 • - Název filmu je doslovným překladem francouzského termínu "marchand des quatre-saisons" pro pojízdného prodavače ovoce a zeleniny.