Formule!

Formula!

Akční / Drama / Sportovní

USA / Kanada / Austrálie, 2001, 108 min

• monolog

Formule je klasickým představitelem akčního filmu, jak se dělat nemá. Postavy plochý, příběh nulovej, herci jenom na oko a prostředí na první pohled efektní. Vždycky mě dostane, když se ulicí města prořítí dvě F1 a výkladní skříně s mnohdy pancéřovaným sklem vyletí jako kanárek z klícky. Sly sice dělá svůj standard, jenže jeho postava je zkrachovalec a ne obvyklej akční hrdina a tak mu to moc nejde. Celej film vlastně nad vodou drží jenom to prostředí závodiště, ale to člověk na F1 nezávislý nedocení. Je to prostě jedna velká trapná efektně bouraná nuda.(1.12.2005)

• Martin741

Renny Harlin-a a jeho filmy som nikdy s oblubou nevyhladaval, a tento Formule nie je vynimkou. Chatrny dej pochovavaju spatne herecke vykony, kde suverenne vedie Stallone, pricom jeho charakterove herectvo sa rovna katastrofe. A ked uz film nadhodil temu rychlych auticok, tak siahnem radsej po Rychle a Zbesile 1 nez po tejto ubohosti. 5 %(27.3.2013)

Filmů z prostředí automobilových závodů je poměrně málo (těch kvalitních ještě méně) tudíž jsem se na tuto podívanou celkem těšil. Bohužel jsem docela na rozpacích. Ne tím, že film absolutně postrádá realitu (bouračky jsou ve většině připadů totálně nereálné) ale spíše tím, že jsem se docela nudil a těch pár efektních "crashů" to nezachrání. Závodů tu podle mě bylo méně než by si takový film zasloužil. Takže snad příště, ale pořád ještě koukatelné.(1.5.2007)

• Radyo

Sylvestr Stallone coby scénárista se nám pokusil naservírovat rádoby charakterní scénář, zasazený do atraktivního prostředí automobilových závodů. Ale jelikož jediná dobrá věc, kterou dosud napsal, byl Rocky, nedalo se očekávat (zvláště s přibývající senilitou jmenovaného), že by nás snad tentokrát překvapil nějakým trhákem. A hle! - skutečně se nestalo. :) Stallone (při vší úctě) už by měl definitivně zanechat všech činností, souvisejících s filmařinou a odebrat se do ústraní, kde by si mohl užívat zaslouženého důchodu. Jeho herecká "ekvilibristika" byla známá už dříve, ale v tomhle filmu jí snad nasazuje korunu - zatímco dříve si vystačil s kamennou tváří, nebo max.3 drsnými výrazy na film, ve Formuli se pokusil rozehrát celou škálu obličejů, dokonce se snažil i o úsměv (!). Nic na tom, že úsměv v jeho podání vypadá jako křeč, při níž mu koutky úst stejně pořád visí dolů (jak to ten chlap dělá?), co nedohnal výrazivem fyzickým, to se snažil dohnat coby mentor mladého závodníka slovní domluvou. Leč na tomto poli dopadl ještě žalostněji. Mnohé jeho rádoby poučné hlášky vyznívají přinejmenším trapně, pokud ne rovnou směšně. Logika některých dialogů je nabouraná snad ještě více, než celá řada formulí v tomto filmu (mimochodem, kdo chce vidět až přemrštěně efektní havárie, a mnoho, ten si přijde na své). Některé postavy působí v ději naprosto nepřirozeně a stejně tak se i chovají a hovoří, ačkoliv je k tomu nic nevede. Zkrátka a dobře, coby herec a scénárista Sylvester tentokrát dokonale propadl. Před výsměchem tento film zachraňují hlavně ony zmíněné bouračky - jejich množství je sice na jednu závodní sezónu značně přemrštěné, ale zato vypadají nesmírně efektně. Bohužel v celkovém kontextu filmu mají své místo jen coby "lepidlo" na díry ve zmíněném scénáři. Druhá složka, která se celkem vydařila, je hudební podklad. Ve filmu podehrává mnoho (i celkem známých) hitů, které jsou skoro vždy docela dobře zvolené vzhledem k aktuálně probíhajícímu ději. Bohužel ani ony nedokážou film vyzdvihnout alespoň na průměr. Je to škoda, kdyby se scénáře ujal nějaký zručný pisatel, dokázal by do něj určitě zakomponovat lepší děj i zápletku. Protože točit film o formulích je v dnešní době pro filmaře daleko snazší, než před lety. Ale aby ten film vypadal zajímavě, potřebuje mít sladěny všechny prvky. Tento měl jen hudbu a efekty. Nic víc.(19.6.2003)

• Figusek

Ještě než mé oči spatří velice úspěšné Rivaly, chtěli vidět něco poslabšího s podobnou tematikou. Vyšlo to dokonale! Téma formulek bylo přesné a poslabší to bylo dostatečně! Srandovní příběh s naprosto šílenými efekty, který je neustále obklopen hloupou a směšnou hudbou a hlavně v čele s nejtrapnějším kníratým Burtem Raynoldsem! Každý špičkový herec má své slabší období a neminulo to ani Stallona a i kdybych nevěděl, kdy to období prožíval, tak spolehlivě tuším, že někdy kolem roku natočení skvostné Formule!... Ano, je to tak. Začátek jednadvacátého století Slyovi nevyšel, ovšem dnes nám dokazuje, že je opět špičkou! 40%(30.10.2013)

• - Ve filmových závodech je mnoho odkazů na závody reálné. (Elisebah)

• - Film se natáčel 8 měsíců na 9 velkých cenách v 5 zemích světa. (hippyman)

• - Joe Tanto (Sylvester Stallone) i Jimmy Bly (Kip Pardue) jezdí ve voze z týmu Pac West. (Dawid199)