Reklama

Reklama

Spojené království

  • Velká Británie A United Kingdom (více)
Trailer 1

Snímek je inspirován skutečnými událostmi. V roce 1947 se botswanský král Seretse Khama setkal s londýnskou úřednicí Ruth Williamsovou. Okamžitě mezi nimi přeskočila jiskra. Ona byla okouzlena jeho vizí lepšího světa, on zase ohromen její ochotou se s touto vizí ztotožnit. Oba si navzájem připadali rovnoprávní v důsledku společenských otřesů, které následovaly po válce. Přestože byli stvořeni jeden pro druhého, proti jejich zasnoubení se postavily nejen jejich rodiny, ale i britská a hlavně jihoafrická vláda. Ta totiž nedávno zavedla politiku apartheidu a představa, že sousední zemi bude vládnout rasově smíšený pár, pro ni byla zcela nepřijatelná. Jihoafrická republika začala Británii vyhrožovat – buď dvojici zhatí jejich plány, nebo jí bude odepřen přístup k jihoafrickému uranu a zlatu a zároveň bude čelit riziku, že Jihoafrická republika napadne Botswanu. I přes obrovský tlak, kterému byli vystaveni, se Seretse a Ruth nikdy nenechali zlomit – za svoji lásku bojovali na každém kroku této strastiplné cesty a tím změnili svůj národ a inspirovali celý svět. (HBO Europe)

(více)

Videa (11)

Trailer 1

Recenze (18)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak nějak mám dojem, že většině komentujícíh ušlo, že je film točen podle skutečnosti. Krátce po válce ještě stále byla Británie impériem (na rozdíl od toho čím je nyní a to se od ní ještě brzy odtrhne Skotsko..) a držela si vliv ve svých koloniích. Pod svým mandátem měla i Palestinu a zcela samozřejmě z tohoto titulu rozhodovala o tom co se kde bude dít hlavně aby to bylo ve prospěch koruny. Potřeby zemiček byly vnímány až pak. Ve filmu to bylo skvěle řečeno Seretsemu toho času internovaného v Londýně Sirem Alistairem Canningem: ,,vyhlásíme přímou správu Bečuánska, přičemž se oblastní komisař Lancaster stane státním správcem. Vznikne i kmenová rada, aby vaši lidé měli jistý vliv na naše řízení vašich záležitostí''..:-) !!! Z toho je myslím zřejmé vše. Ten příběh o bílé Angličance a černém králi a vládci zemičky uprostřed Afriky zní opravdu až neuvěřitelně. Neuvěřitelný je o to více, že poválečná doba byla dobou dekolonizací a usilování nejedné kolonie o nezávislost. V JAR začal tvrdý apartheid a do toho si černoch přiveze ke svému kmeni bělošku... Musela to být od Ruth Williamsové neskutečná odvaha a věřím, že v Anglii z toho šíleli. Zdá se to tedy jako taková pohádka, navíc s dobrým koncem. Dnešní Botswana patří v Africe k těm bohatším zemím a měla opravdu velkou výhodu v tom jak Seretse Khama úspěšně spojil úctu k tradicím s demokratickým systémem západního střihu. Velkou pomocí mu byla velká naleziště diamantů, to se pak hned lépe vládne. Škoda, že se podobný zázrak nekonal v ostatních zemích Afriky. Ze sousední Rhodésie (dnešní Zimbabwe) je zkrachovalá země, která dříve exportovala a nebýt mezidnárodní pomoci jsou tam dnes hladomory. Podobně jsou na tom i ostatní státy kde po odchodu (nebo přímo vyhnání) bílých došlo ke zhroucení ekonomik, státním převratům a bídě. Netvrdím, že se bílý muž choval v těchto zemích k původnímu obyvatelstvu vždy slušně, dokonce že je nevykořisťoval... Ale jak to tak vypadá Afričané si sami vládnout neumí. Nízká životní úroveň a vysoká porodnost je pak žene hledat si štěstí jinde, třeba v Evropě. Film byl úžasný, Rosamunde Pike krásou předčila Ruth o několik řádů. Sympaticky hrál i David Oyelovo, který svému vzoru jako by z oka vypadl a Jack Davenport coby prototyp Brita se skvěle zhostil fiktivní postavy Sira Canninga (fiktivní postava byl i Lancaster). Dávám tedy za 5 LP s jazzem. * * * * * ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Taková milá pohádka o tom, jak jeden černo-bílý pár prosadil svou lásku navzdory všem, málem tím položil britskou ekonomiku a udělal z Botswany jeden z nejstabilnějších států Afriky. Působí to trošku naivně a také to naivně natočené je, ale na druhou stranu není to zase tak daleko od pravdy. Celý film je samozřejmě prodchnutý rasismem, protože o něm to koneckonců je, ale tím, že se zamilovaná dvojice nelíbí žádné ze stran, neleze to tolik na nervy. Navíc britské kultivovaně povýšenecké předsudky působí z filmařského hlediska přijatelněji, než ty hrubě násilné americké. Větší výhrady nemám ani k hercům, takže i když se nejedná o nic nezapomenutelného, je to určitě důstojná adaptace příběhu, který stojí za připomenutí. 65% ()

Reklama

boshke 

všechny recenze uživatele

Popravdě nechápu poměrně nízké hodnocení a jsem rád, že jsem se i přes něj na film podíval. Čekal jsem obyčejnou pitomou romanci, ale i díky politickému přesahu a reálnosti celého příběhu nabízí film mnohem víc. Byl bych i schopen uznat výtky, že se film sem tam moc táhne, ale to je holt dáno tím, že je to opravdový příběh. Takže se budu raději "opravdově táhnout", než kdyby se ve scénáři použily nějaké divácky orientované zkratky a pak bych si četl v zajímavostech "Seretse ve skutečnosti strávil v odloučení od Ruth X let, ale ve scénáři byla tato doba zkrácena, protože jinak by to byla nuda"... 90% ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Ďalší z milióna rasovo motivovaných filmov, tentokrát pre zmenu z väčšej časti z prostredia Afriky, čo je príjemná zmena. Dozvieme sa tu aj o rasistickom a dobyvateľskom anglickom impériu a aj o tom, aká bol v skutočnosti Churchill sviňa.. (na ktorú sa aj v skutočnosti podobal, čo je divná náhoda). Rosamund Pike žiari, ako v každom filme. Hudba síce nenápadná ale príjemná dobová zo 40.rokov minulého storočia. Dobové kostýmy a automobily tiež na jednotku, čo si ja osobne vždy vážim, pretože som milovníkom filmov z tohto prostredia, obzvlášť keď si dajú záležať na vizuál filmu. Stopáž je veľmi dlhá a práve tento fakt filmu škodí, aj keď je to zaujímavý a pravdivý príbeh, ktorý si zaslúži vyrozprávať. Film je ale nevyrovnaný - začiatok zaujme - koncom filmu je to len politické naťahovanie a človeka už ani nezaujíma, ako to dopadne. Každopádne pre mňa príjemná zmena, pozerať sa na film z prostredia konca 40tych rokov zasadeného do Afriky. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý příběh, ale velice průměrný film. Jakoby se nemohl rozhodnout mezi osobní a politickou linkou překvapivého manželství, které zpočátku kromě snoubenců nevítal vůbec nikdo - rodiče, Britové ani Afričané. Podle mě větší propracovanost politické linky by snímku prospěla. I citová část byla spíš ilustrativní a plná klišé, než že by nabídla silné emoce. SHRNUTÍ: Když ti do manželství kecá i britská, jihoafrická a botswanská vláda. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (2)

  • Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)
  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho filmovanie, ktoré trvalo zhruba dva mesiace, prebiehalo na autentických miestach vo Veľkej Británii a africkej Botswane. (MikaelSVK)

Související novinky

Rosamund Pike a válečná dramata

Rosamund Pike a válečná dramata

08.02.2016

Po oscarové nominaci za Zmizelou začala být po Rosamund Pike daleko větší sháňka. Komedie Hector and the Search for Happiness a Dlouhá cesta dolů bohužel díru do světa neudělaly a podobně dopadl… (více)

Reklama

Reklama