poster

Spojené království

 • Velká Británie

  A United Kingdom

 • Nový Zéland

  A United Kingdom

 • Austrálie

  A United Kingdom

Životopisný / Romantický / Drama

Velká Británie / USA / Česko, 2016, 111 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Fiftis
  ****

  Ďalší z milióna rasovo motivovaných filmov, tentokrát pre zmenu z väčšej časti z prostredia Afriky, čo je príjemná zmena. Dozvieme sa tu aj o rasistickom a dobyvateľskom anglickom impériu a aj o tom, aká bol v skutočnosti Churchill sviňa.. (na ktorú sa aj v skutočnosti podobal, čo je divná náhoda). Rosamund Pike žiari, ako v každom filme. Hudba síce nenápadná ale príjemná dobová zo 40.rokov minulého storočia. Dobové kostýmy a automobily tiež na jednotku, čo si ja osobne vždy vážim, pretože som milovníkom filmov z tohto prostredia, obzvlášť keď si dajú záležať na vizuál filmu. Stopáž je veľmi dlhá a práve tento fakt filmu škodí, aj keď je to zaujímavý a pravdivý príbeh, ktorý si zaslúži vyrozprávať. Film je ale nevyrovnaný - začiatok zaujme - koncom filmu je to len politické naťahovanie a človeka už ani nezaujíma, ako to dopadne. Každopádne pre mňa príjemná zmena, pozerať sa na film z prostredia konca 40tych rokov zasadeného do Afriky.(23.9.2018)

 • Pierre95
  *****

  Pěkný a dojemný film o pravé lásce a kousku světové historie. Jsem zase o něco chytřejší. Kdo má rád filmy dle skutečných událostí, neměl by si tento film nechat ujít a alespoň každý by se měl na film alespoň jednou podívat. Pátá hvězda je za krásnou a talentovanou Rosamund Pike a podíl Česka na tomhle filmu.(31.3.2017)

 • Big Bear
  *****

  Tak nějak mám dojem, že většině komentujícíh ušlo, že je film točen podle skutečnosti. Krátce po válce ještě stále byla Británie impériem (na rozdíl od toho čím je nyní a to se od ní ještě brzy odtrhne Skotsko..) a držela si vliv ve svých koloniích. Pod svým mandátem měla i Palestinu a zcela samozřejmě z tohoto titulu rozhodovala o tom co se kde bude dít hlavně aby to bylo ve prospěch koruny. Potřeby zemiček byly vnímány až pak. Ve filmu to bylo skvěle řečeno Seretsemu toho času internovaného v Londýně Sirem Alistairem Canningem: ,,vyhlásíme přímou správu Bečuánska, přičemž se oblastní komisař Lancaster stane státním správcem. Vznikne i kmenová rada, aby vaši lidé měli jistý vliv na naše řízení vašich záležitostí''..:-) !!! Z toho je myslím zřejmé vše. Ten příběh o bílé Angličance a černém králi a vládci zemičky uprostřed Afriky zní opravdu až neuvěřitelně. Neuvěřitelný je o to více, že poválečná doba byla dobou dekolonizací a usilování nejedné kolonie o nezávislost. V JAR začal tvrdý apartheid a do toho si černoch přiveze ke svému kmeni bělošku... Musela to být od Ruth Williamsové neskutečná odvaha a věřím, že v Anglii z toho šíleli. Zdá se to tedy jako taková pohádka, navíc s dobrým koncem. Dnešní Botswana patří v Africe k těm bohatším zemím a měla opravdu velkou výhodu v tom jak Seretse Khama úspěšně spojil úctu k tradicím s demokratickým systémem západního střihu. Velkou pomocí mu byla velká naleziště diamantů, to se pak hned lépe vládne. Škoda, že se podobný zázrak nekonal v ostatních zemích Afriky. Ze sousední Rhodésie (dnešní Zimbabwe) je zkrachovalá země, která dříve exportovala a nebýt mezidnárodní pomoci jsou tam dnes hladomory. Podobně jsou na tom i ostatní státy kde po odchodu (nebo přímo vyhnání) bílých došlo ke zhroucení ekonomik, státním převratům a bídě. Netvrdím, že se bílý muž choval v těchto zemích k původnímu obyvatelstvu vždy slušně, dokonce že je nevykořisťoval... Ale jak to tak vypadá Afričané si sami vládnout neumí. Nízká životní úroveň a vysoká porodnost je pak žene hledat si štěstí jinde, třeba v Evropě. Film byl úžasný, Rosamunde Pike krásou předčila Ruth o několik řádů. Sympaticky hrál i David Oyelovo, který svému vzoru jako by z oka vypadl a Jack Davenport coby prototyp Brita se skvěle zhostil fiktivní postavy Sira Canninga (fiktivní postava byl i Lancaster). Dávám tedy za 5 LP s jazzem. * * * * *(29.10.2018)

 • hansel97
  ***

  Hezký a zajímavý příběh, který se na plátna určitě podívat měl. Pike i Oyelowo svými výkony rozhodně neukazují nic jiného než poctu svým předlohám z reálného života, ale občas je to takové "obyčejné" a prostě neslané nesladké drama. Belle se mi od Ammy Asante rozhodně líbila více. Každopádně si cením filmu za jeho sociální důležitost, ta tematika této režisérce evidentně velmi sedí.(19.12.2017)

 • Minimie
  ****

  3,5/5. Film to není špatný, ale něco tomu zkrátka chybělo. Nemůžu se zbavit pocitu, že za všechno může trailer, který obsahuje úplně všechno podstatné, včetně nejdůležitějších momentů. Když pak sledujete film a v každé zásadní scéně dopředu víte, jaká slova budou následovat, je něco špatně a horko těžko se z toho vykřesává nějaký pořádný filmový zážitek. Na jedno zhlédnutí OK, ale brzo celý film pustíte z hlavy.(3.12.2016)

 • - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho filmovanie, ktoré trvalo zhruba dva mesiace, prebiehalo na autentických miestach vo Veľkej Británii a africkej Botswane. (MikaelSVK)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)