Zhasni a zemřeš

Nezhasínaj!

Lights Out

Horor

USA, 2016, 81 min

Tak veľmi rád by som tentoraz dal lepšie hodnotenie, ale nemôžem. Na to, že sa jedná o americký komerčný horor, ktorý sa objavil v kinách a ešte k tomu ho nenatočil James Wan má až prekvapivo kvalitné hororové scény. Zase určite sa nejedná o nič desivé a navyše aj tento základ, keď sú postavy v bezpečí len vo svetle už bol použitý viackrát, ale aj tak mi všetky tieto hororové sekvencie prišli výborne zvládnuté, sú dostatočne napínavé a aj rozmanité a síce vrchol dosiahne film hneď vo svojom úvode, táto sekvencia sa mi páčila najviac, ale ani ostatné moc nezaostávajú a napríklad finále je tiež dosť úderné. Ale film nanešťastie úplne zbytočne sklamal v ostatných aspektoch. Aj na pomery žánru je až príliš krátky a tak sa vôbec nestihne plnohodnotne rozvinúť zápletka a celé pozadie ohľadom samotného ducha, ktorý je inak tiež vzhľadom dostatočne nepríjemný. A podobne sú na tom aj postavy, všetky sú sympatické, pričom ich ešte k tomu tvoria slušní a známi herci, hlavne ženské duo Teresa Palmer a Maria Bello, no dosť ma bavil aj priateľ hlavnej hrdinky a nesklame ani chlapec, ale opäť nedostali taký priestor, aký by som chcel. A režijne a technicky je to samozrejme úplne bez problémov a som veľmi zvedavý, s čím príde David F. Sandberg nabudúce. Takže Lights out si kvôli hororovým scénam s radosťou pozriem znovu, toto je úplne iná liga, než drvivá väčšina konkurencie, ale jednoducho celé je to tak nahustené a zbytočne rýchle, že som si to nestihol ani poriadne užiť a už prišlo finále a koniec. Keby sa na to išlo pomalšie, napríklad po vzore japonských ducharín, ktoré tento žáner poriadne nakopli a v Hollywoode z toho ťažia dodnes, mohla to byť výborná žánrovka. 68%(12.10.2016)

Tyjo, to hodnocení bych nečekal. Podle mě je to naprosto průměrný horor. Je fakt, že napětí je solidní, pár lekaček ujde, ale příběh je neoriginální, scénář a chování postav total stupidní. Přitom bych si dovedl představit, že by to mohla být fakt pecka. Kdyby tam bylo víc krve a duch by nebyl tak směšný. No co už, dávám 60%, na víc to fakt není, je mi líto...(4.9.2016)

Zábavný malý horor, komorní svým prostředím (dva interiéry - dům a byt) i způsobem natočení (v některých scénách se místo světel použily prostě jen svíčky nebo baterka a bylo to), ale poměrně hodně působivý. Straší se tu hned od začátku, na nic se nečeká a příběh rovnou jede. Pobaví i vystoupení Lotty Lostenové v úvodní scéně, hned je třeba si na kraťas Lights Out vzpomenout. A hlavně to strašení - to je natočené výborně. Každou chvíli nějaká lekačka, i kdyžř se už sem tam opakují motivy, ale hlavní potvora je zpodobněná skvěle, třebaže není většinu filmu vidět a je jen ve tmě. Ale takové ty ujeté neobvyklé pohyby a podobně, to je hodně, hodně znepokojující. Podobně jako "legenda jejího vzniku"... Jenže pak tu jsou postavy, dobře zahrané, ale strašně špatně napsané. Malej desetiletej kluk rozumuje nad podstatou odvahy. No jasně. Všichni vědí, co je poslední noc čeká, a stejně jdou spát každej zvlášť. No jasně. A to už vůbec nemluvím o těch neuvěřitelných klišé v dialozích a vztazích mezi postavami. Konflikt matka vs. dcera o tom, kdo koho opustil a proč. Jejich vzájemné rozhovory. Rozhovory sestra x bratr. A tak dál... ono to není divu, protože scénář dělal vedle Sandberga i Eric Heisserer, vysvětluje se tím ledacos. Škoda, jinak by to byl skvělý film. I takhle je velice, velice dobrý - ale když jsou rozhovory jedno velké klišé...(21.7.2016)

Jako jednohubka je tenhle film docela fajn. Taky je ale fajn, jak původní myšlenku, zfilmovanou v krátkometrážním filmu, režisér zakomponoval do celovečerního filmu. Není to nic složitého a funguje to. K tomu to taky není vůbec blbý. Lidi se tu chovají jako lidi a ne jako gumy na papíře. Takže celkově vzato? Příjemné hororové překvapení, které neurazí, nenadchne, ale svojí misi splní na plný počet přeživších.(15.12.2017)

Tak jsem se konečně dočkal pro mě 100% hororu.Sandberg se po několika schopných krátkometrážích ukázal jako dost možná největší naděje současného hororu a nástupce Jamese Wana, kterému dochází dech, hlavně kvůli druhému Conjuringu, kde Wan nesmyslně tlačí na příběh přepálenou stopáží na úkor strašení.Sandberg dokázal v 81 minutách perfektně, trefně a zcela jednoduše díky pár fotkám, záznamům a pohledům do minulosti vysvětlit vše podstatné a zbytek filmu se soustředil jen na strašení...efektivní a neskutečné strašení.Hlavní potvora je naprosto dokonalá, atmosféra svazující a lekačky infarktové a i když mají neskutečnou kadenci, prostě se neopakují a neomrzí.Každý záběr v rodinném domě je děsivý, i když jen koukáte do rohu pokoje, kde je trochu tma.Všichni jsme se někdy báli tmy, nebo ještě bojíme a tady víte, že tam ta svině prostě číhá, ukrytá ve tmě aby vás z nenadání dostala třeba ze stropu (geniální scéna).Najde se určitě pár chybiček, otazníků a předvídatelnost děje je bohužel taky poměrně vysoká a velice rychle uhadnutelná, jenže...scénář je dobrý, herecké výkony všech skvělé, Teresa Palmer je neskutečná kočka, hlavní příšera nemá obdoby a Wanovu jeptišku strká do kapsy a celé je to podpořené údernou stopáží a vynikajícím zvukem a hudbou.Nemám až na pár drobností k tomuhle hororu jedinou výtku a z kina jsem odcházel velice, velice bledý.Pro mě horor roku, možná i několika let a opravdu přemýšlím nad další návštěvou kina.Pro mě je Sandberg teď tvůrce, od kterého hodně čekám a věřím, že Annabell 2 vyšperkuje, stejně jako pokračování Lights Out.99%.(8.8.2016)

• - Lotta Losten (Esther) je manželkou režiséra filmu Davida Sandberga. Obaja spolupracovali už na sérii úspešných krátkometrážnych hororových filmov. (mato1387)

• - Krátkou a téměř identickou scénu jako ve snímku Lights out (2013) si zde zahrála stejná herečka Lotta Losten. (machmej)

• - Teresa Palmer (Rebecca) v jednom interview priznala, že v dobe natáčania filmu Lights Out (2016) spávala s rozsvieteným svetlom. Sama si tento fakt neuvedomovala až do momentu, keď ju na to upozornil otrávený manžel. (Marceloo)