Zhasni a zemřeš

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor

USA, 2016, 81 min

Tak jako Don't Breathe mělo být i Lights Out hororovou událostí roku, minimálně co se hororů komerčních a pro většinového (čti nehororového) diváka týče. A stejně jako Smrt ve tmě je i Zhasni a zemřeš (Satanova noho, to jsou zase český názvy, distributore, distributore, návštěvu s motorovou pilou na tebe) vyloženě průměr- kvituju jakous takous originalitu (nebo aspoň pokus o ni), ale jinak nic, co by vás přinutilo nedýchat nebo aspoň rozsvítit (chápete, snaha o symboliku s originálními názvy, hehe). Ale samozřejmě za všechno může James number Wan, páč tu laťku současných hororů nastavil kurevsky vysoko...(30.10.2016)

Jako jednohubka je tenhle film docela fajn. Taky je ale fajn, jak původní myšlenku, zfilmovanou v krátkometrážním filmu, režisér zakomponoval do celovečerního filmu. Není to nic složitého a funguje to. K tomu to taky není vůbec blbý. Lidi se tu chovají jako lidi a ne jako gumy na papíře. Takže celkově vzato? Příjemné hororové překvapení, které neurazí, nenadchne, ale svojí misi splní na plný počet přeživších.(15.12.2017)

Psychologické drama o nefungující rodině s asijským bubákem. Natočit kvalitní duchařinu je zkrátka umění a možná by film fungoval lépe bez strašidla. Tvůrci se nevyhnuli obvyklému nešvaru - strašení diváka třískáním do hrnců....no, to by zvládl každý. Místo původních dvou hvězd přidám jednu za spíše drobnosti. Vyhnutí se klišé se zrcadlem, která se nabízela, a závěrem, který byl logický, a já se obával, zda nedojde na zadní vrátka. Bez trapných zvukových efektů mohli filmaři vytvořit daleko napínavější atmosféru. Snímek, na nějž se snadno zapomene...(11.2.2017)

Tak na tenhle kousek jsem byl hodně zvědavej. Sandberg(ovi) hororový kraťasy byly ve většině případů povedený. Jenže kraťas není celovečerák. Takže jsem byl zvědavej jak se s tím Sandberg popasuje. Na rovinu říkám, že je to pro mě zklamání. Podle zdejších ohlasů jsem čekal daleko víc. Lights Out je stavěnej vyloženě na lekačkách. Za sebe nemůžu hodnotit, protože jsem proti lekačkám imunní. Ale podle reakcí lídí v sále fungovali na výbornou. Téměř rozdrcená ruka od sevření mé přítelkyně hovoří za vše. Jenže film nemůže fungovat jen na lekačkách. Průserem je, že se tady nedá mluvit o nějakým rozvinutějším příběhu. Tady by měl Sandberg na sobě ještě zapracovat. Kraťasy se možná bez většího příběhu utáhnout dají a celovečerák nikoliv. Plusem jsou ještě herecký výkony a celkem obstojnej ( nezkurvenej ) konec. Jako celek mi to, ale moc nesedlo. Určitě se tenhle snímek neztratí, ale podle mě v červenejch číslech dlouho nevydrží. Škona potenciál Diana měla, ale dojela na slabej příběh. Stejně si myslím, že to sponzoroval nějak velkej výrobce a distributor elektřiny a teď si mne ruky nad výdělkem, protože elektroměry jsou na strhnutí. No nic zhasínám.(27.7.2016)

Horor, který neztrácí čas expozicí a budováním napětí, což mu v přímočaré první třetině hodně hraje do karet. Nápad funguje, to si Sandberg otestoval v kraťasu, ale tady ho vytěžuje nad rámec možností. A ve druhé polovině už je to cítit. Lights Out nedokáže našponovat, zaskočit a bohužel ani pořádně vyděsit. Formálně solidní práce, celkově ale pološero.(31.12.2016)

• - Na začátku film, když si Paul (Billy Burke) na obranu bere baseballovou pálku z vitríny, si můžeme všimnout figurky, vzhledově identickou s tváří z původního krátkometrážního Lights out (2013). (Kejf.)

• - Film je natočen podle úspěšného krátkometrážního snímku Lights out (2013). (machmej)

• - Lotta Losten (Esther) je manželkou režiséra filmu Davida Sandberga. Obaja spolupracovali už na sérii úspešných krátkometrážnych hororových filmov. (mato1387)