K Ciriiným pronásledovatelům se přidá mocný mág a princezna se s Vesemirem domluví na tom, jak využít mimořádný objev. Geralt zkoumá záhadné monolity. (Netflix)

kenkaku

Idiocie mě vadí - jako třeba když zneškodním hlídku, nenechám tam postávat koně (obzvlášť když šlapu jako debil pěšky). Jsou to drobnosti, které napovídají o tom jak scénárista přemýšlí. Respektive nepřemýšlí. Pak nemá být epizoda jen dalším konverzačním cvičením, které se točí v kruzích i přes to, že tentokrát sledujeme linie 3. ()

darkrobyk

Možná, kdybych četl předlohu, tak budu prskat, ale popravdě, Hru o trůny jsem četl a nakonec jsem seriál komplet zvládl bez ztráty kytičky, tak třeba ne. Osudy postav se pěkně proplétají a šmodrchají, z vězení a do vězení, za všechno se platí, kurva si klidně vezme i od protistran. Tentokrát je hodně popuštěna uzda fantazii, což kvituji. Monolitová monstra budou jistě přibývat, a jelikož jejich jména nezná ani zaklínač, pak se je těžko dozví divák. A vadí to? Ne. Každopádně začíná přituhovat stále víc... ()

Colby Sawyer

Ve scénách, kdy Rience vyslýchal Marigolda jsem cítil mírnou radost, nebylo to sice ve stodole, ale i tak jsem měl dojem, že to zase vypadá trochu jako adaptace, jenže moje radost trvala všehovšudy tak dvě minuty, jinak to byla opět cesta peklem. Vezmeme to postupně, Lydia je v Cintře a mluví... jasný, tady se vlastně neadaptují postavy z knih, jen se kopírují jména na náhodné charaktery. Celá linka Yen je stále pořád slátanina a přítomnost skvělého Marigolda ji nezachraňuje, ta random supermocná čarodějnice je taková berlička, která má zastírat, že celá linka je jen přešlapování na místě a reálně vlastně nic nepřináší. Je nudná, nemá žádné napětí a deus ex machina je koncept už pár století překonaný. Vážně Rience vzal Marigolda jen na půdu hospody, kde je může každý jednoduše najít? Další linkou na holení je tvorba nových zaklínačů, byl bych v pohodě, kdyby si tam tvůrci prostě vymysleli něco navíc, jenže tohle je blábol, který jde proti loru, základním charakterovým rysům postav i proti základům logiky. Vesemir v knihách by Ciri nikdy takhle neohrozil, navíc ani nemá potřebu zachraňovat řád nebo tvořit nové zaklínače. Netflixovský Vesemir s tím problém evidentně nemá a řád mermomocí zachránit chce, ok, dejme tomu. Oba Vesemirové však mají jedno společné, ani jeden nemají reálně páru, jak dělat zaklínače. V Nightmare of the Wolf je jasně ukázaný, že Vesemir nové rekruty nikdy před pádem Kaer Morhen ani pořádně netrénoval, natož aby měl sebemenší páru o komplexnosti mutací či o tom, co musí dělat mág. Argument, že si tohle někde nastudoval fakt neobstojí. Navíc to, že jsou zaklínači z Elder blood, je taky pěkná hovadina, pokud teda Elder blood neznamená na Netflixu něco jiného, což je dost pravděpodobný. Problém taky je, že všechno, co postavy v této lince pronáší, jsou nic neříkající blbosti. Však Ciri tam ze sebe souká jen trapný kýčovitý hovadiny, který mají dát těm situacím nějakou hloubku, ale reálně jsou jen k smíchu, protože nemají žádné rozumné pozadí, vůči kterému by dávaly smysl. Potřeba Lauren cpát do každého dílu sen/vizi/halucinaci už je taky pěkně otravná, vím, proč tu je tahle. Má navnadit na budoucnost a klást divákům otázky, jenže je to celé zas tak prkenné, že Istreddovo studování rodokmenu působí jako majstrštyk celé scénáristky, protože je mnohem elegantnější a není zbytečně vyhrocené. Jeho linka však není o nic lepší, protože koncept monolitů se nám začíná rozpínat do ohromnýho clusterfucku, který fakt bolí a je hlavně tak laciný, že je to vyloženě urážka diváků, kteří čekali nějakou hloubku a komplexnost. Jo a jak Istredd teleportoval Geralta někam, kde nikdy nebyl? No to by scénáristi museli myslet na víc, než jen na další náhodné "zachránění situace na poslední chvíli". Cintru vezmu jen ve zkratce, když jsem viděl Daru, tak jsem upřímně chytnul výtlem, protože tenhle chocoafro elf je fakt něco, tím spíš, že stál mezi elfi, kteří jsou všichni normálně světlí. No a BFF Francesci a Fringilly jsou takový cringe, že by se za něj nemusely stydět české romantické komedie, ale jedeme dál, věřím, že bude hůř. () (méně) (více)

agentmiky

S druhým dílem zatím nejslabší. Trochu mě mrzí, že seriál nesází na větší angažovanost monster. Tvůrci nám slibovaly hory doly, ale zatím spíše jen náznaky (lešij se vytratil tak rychle, jak se na scéně objevil...jen ta bruxa dostala v pilotu stěžejní roli). Líbila se mi celá vsuvka s Ciri zakončená Divokým ohněm. Uvidíme, co bude dál. Chtělo by to už poctivou šťavnatou a krvavou akci. Za mě 6,5/10 ()

Necrotongue

Po minulém zlepšení jsem si dovolil trochu doufat, ale pátá epizoda mě příliš nepotěšila. Opět jsem se nedočkal žádného výrazného posunu v příběhu, místo toho se zase mocně žvanilo. Nevím, čím to je, že se každý fantasy seriál po slibném začátku změní na setkávání se menšího či většího počtu postav, které vedou nekonečné dialogy o ničem. A aby se neřeklo, občas dostane někdo přes hubu, protože divák přece touží i po akci. ()

• Ve 47. minutě jde v jednom záběru zahlédnout zavřené dveře. Později ale budou otevřené. (Duoscop)
  • V epizodě zazní část tzv. Ithlinnina proroctví, staré elfské proroctví vyslovené elfskou prorokyní Ithlinnou zvěstující konec světa a příchod velké zimy, která pokryje celý známý kontinent ledem. (NiWi)