Anihilace

• Velká Británie Annihilation (více)

Na Zemi se objevil nový, neznámý ekosystém. Každý, kdo se ho rozhodl prozkoumat, v něm nenávratně zmizí. Až na manžela mladé bioložky, která se teď vydává v jeho stopách, aby pochopila, proč se tak změnil. (CinemArt)

gemi

Skvělý nápad (OK, malinko vykradená Věc), který je totálně zabitý impotentní režií. Až na dvě tři scény úplně chybí jakákoliv dramaturgie. Momenty, které posouvají děj kupředu, jsou ředěny retrospektivou, která vyznívá samoúčelně. Logika chování postav žádná (máte v noci hlídku na nepřátelském území a místo osvětlování okolí si necháte svítit světlo do xichtu?!), zato spousta kvazi-filosofických proslovů. Člověk se na to dívá a mimoděk přemýšlí, co asi zrovna píšou na tvitru... No to není optimální vizitka. ()

Ceberus

Anihilaci tímto řadím vedle Promethea a District 9 - na všechny tři filmy jsem šel v domnění, že jdu na nějaké akční sci-fi, ale vždycky se mi dostalo nečekaně krvavé nálože. 🙂 Nakonec ale Anihilace nebyla tak nepříjemná, všehovšudy dvě drsné krvavé scény. Po zbytek filmu autor diváka deptá spíš velmi originálními psychedelickými výjevy, mohutně podporovanými psychedelickou hudbou. 😃 Souhlasil bych také se zde několikrát zmíněnými srovnáními s Kontaktem a s Arrival - závěr má svou sílu, byť bych jej neoznačoval za nějaký špičkový masterpiece. Ani bych netvrdil, že má film nějakou zvláštní filozofickou hloubku, kvůli které by bylo film potřeba vidět pro pochopení znovu. Jinak s ryze dámským obsazením nemám sebemenší problém, dokonce bych se i obešel bez toho, aby na to postavy samy upozorňovaly ("Jdete tam? Samé ženy? - Vědci. Předtím to byli vojáci.") - ale chápu, že pro šťouraly asi bylo třeba zařadit alespoň jednovětné vysvětlení, proč to tak vychází. No nic, jdu spát a budu doufat, že se mi nebude zdát nic krvavého ani psychedelického. 😄 "I don't know." ()

-tHESWINe-

Když jsem šel do kina, moc jsem nechápal, proč proboha Natalia Portman hraje v akční lekačce. Teď už chápu. Divný hybrid X-Menů, King Konga, Aronofskyho Fontány a Eubankova Signálu. Na Stalkera jsem pomyslel jen v jedné scéně, doopravdy tu není skoro žádná podobnost. Naprosto nádherné, vypiplaný vizuál a skvělý soundtrack. Naprosto děsivé. Je důležitá individualita? Je důležité být a zůstat sám sebou, nebo je v pořádku se postupem času měnit, vyvíjet? Po promítání jsem musel poprosit partičku emo puberťáků, aby mi pomohli přejít parkoviště, sám jsem se bál. Viděno v Century Cinemas 16. ()

Scraffy

Tak toto bolo extrémne premárnené dielo. Režisér, ktorý natočil pomerne dobrý film Ex Machina dostal možnosť natočiť ako svoj druhý film toto dielo podľa knihy. A moc sa mu to nepodarilo. Ono, načo mať dobré efekty, kameru, výpravu, keď aj tak vám celý film pokazí zlý scenár. Nehovorte mi, že sa nad tým mám zamyslieť, pretože o tom to nie je. Minimálne to tak malo byť, len je to spracované tak, že to na konci nikoho už nebude zaujímať. Obsadenie je celkom dobré, len zasa sú zle vedený. Tie flashbagy sú otrasné a nehodia sa tam. Zasa ale musím pochváliť scénu, kde sú 3 postavy zviazané a príde k ním to monštrum. To bolo naozaj veľmi dobré. Mám to medzi 2 a 3, ale nakoniec dám 3. ()

Shredder

Nuz, uz sa necudujem, ze to Paramount predal Netflixu, toto by v kinach prepadlo. Knizna predloha vraj bola nesfilmovatelna, ako dobre sa ju podarilo Garladovi preniest na platno netusim, ale film ako taky je sklamanie. Nudne becko, ktore sice ide hlbsie ako sa povodne ocakavalo (co mnoho divakov sklame), no aj tak nezanecha silny dojem. Spoiler! Cely film sluzi ako jedna velka metafora na rakovinu, co robi s nami ludmi, s nasim telom, ako sa ku nej staviame etc. Cele je to prepojene na sebaznicenie, kedze aj pri rakovine sa hovori, ze vlastne telo sa ta pokusa zabit (znicit). Mam vsak pocit, ze cele to bolo podane nejak vlazne. Natalie tentokrat nepodala prilis kvalitny vykon, ostatne herecky tiez akoby tapali v tme. Povedal by som, ze Garland to nemal pevne v rukach a nedokazal natocit uceleny film, ktory by bol naozaj uderny. Ironiou je, ze najlepsou scenou tohto "intelektualneho" filmu, je ta jedina skutocne hororova (zmutovany medved). ()

FaithZombie

V určitém bodě jsem v tom přestala hledat něco výrazně hlubšího a nechala se jen vézt. No a vyklubala se z toho poměrně příjemná jízda. ()

Mkartaylas56

Abych řekl pravdu, tak má očekávání ohledně Anihilace nebyla zrovna vysoká. Kór po shlédnutí traileru, který mě tehdy moc neoslovil. Po shlédnutí jsem ale naprosto opačného názoru. Jediné co bych vytknul byl fakt, že jsem si bohužel nestačil vybudovat nějaký silnější vztah k postavám a že byl film v určitých pasážích lehce zmatený a nevěděl jsem o co zrovinka šlo. Jinak ale celková myšlenka mi nepřipadala vůbec špatná, celkově snímek postupně gradoval a u závěrečných scén jsem ani nedutal, jak napínavé to bylo. Co se týče herců, respektive hereček (nebudu počítat Oscara), tak sice nepředváděly úplně světoborné výkony, ale své role zahráli dobře a podle mě si rozhodně není na co stěžovat. No a samotný konec filmu zůstal otevřený a úplně to vybízí k natočení dvojky, což asi není úplně jisté, ale já bych ji rozhodně uvítal, protože potenciál by měla určitě slušný. 80% ()

Clark_Kent

Úžasná atmosféra a fantasticklá hudba, je to něco docela jiného a nového. Knihu jsem nečetl ale po filmu mě láká číst strašně moc, dobrodružství někde kde nevíte oč vlastně běží. Všude kolem je plno nádherný věcí, že by snad jeden řekl je to ráj. Natalie Portman mě zaujala a musím říct, že ten kreativní vizuál ve mě vzbuzoval spousta otázek. ()

BrianMorello

Bože.. tohle byla nuda k uzoufání!!! Chtělo se to strašně moc prezentovat jako další Příchozí, ale ty nesympatický holčičky ve zbroji mně spíš připomínaly Krotitelky duchů s Melissou McCarthy. Natálka se samopalem působila opravdu komicky. A i zde pokračuje její dlouhodobá proměna ve znuděnou, unylou a antisexuální pí** ... pardon, ale žádný slušný výraz mně opravdu nenapadá :-/ Už ted se nemůžu dočkat druhého dílu... ()

pushover

Výborná meditativní, chvílema až psychedelická sci-fi. Atmosféra podpořená skvělou hudbou utáhne i ty dvě hodiny pomalého děje. ()

celticek

Hodně velká slabota. Edit: Po druhém zhlédnutí z toho nejsem chytrý ani za mák. Hudba mi do toho neseděla. Nevím, jak to uchopit:) Sice pokaždé nemusí všechno dávat logiku, ale.. Myslím, že jsem to viděl naposled. ()

Shanen29

Nu což,jak vidím,stále je těžko natočit a vymyslet opravdu dobré sci-fi,které dokáže to plátno nebo doma obrazovku vystřelit proti vám . ()

Knor

Moc nechápu tak nízký hodnocení, tohle sci-fi je skvělý. Má to myšlenku, krásný efekty, sympatický obsazení, lehce mrazivou temnou atmosféru a i hororový prvky. Možná, že bych uvítal trochu víc akce, ale čert to vem. Já nemůžu říct nic špatnýho, je to pecka ! ()

J.e.r.e.c

Atmosferická jednohubka se spíš televizním než filmovým rozpočtem, čemuž odpovídají levnější kulisy i ne tak úplně dokonalé triky. Dělat z Anihilace nějakou událost sezóny je nesmysl, ale na rozdíl od přehypovaného Ready Player One je tu alespoň jeden neotřelý nápad, díky kterému je naplněna jedna ze základních podmínek kvalitní sci-fi - přivést k zamyšlení či znepokojit. A vzhledem k podprahovému strachu z rakoviny, který má asi skoro každý, je ta druhá možnost naplněna měrou vrchovatou. 73% ()

FunnyXis

Můj původní záměr pustit si tento film byl čistě jako kulisa k usínání, ale po první trochu chaotické půlhodině jsem prostě nemohl odtrhnout oči od monitoru. Těžko říct co se mi na tomto filmu líbilo, jestli to byla poutavá hudba, minimum dialogů, medvěd nebo prostě jen ten klid, který v oblasti panoval. Každopádně tvůrci dokázali předvést UFO nebo chybu evoluce velice zajímavou formou a i když film nesklidil takové nadšení za velkou louží, tak přesto si zaslouží sáhnout na těch 70, mé hodnocení je teda 7,5/10 chilli 4 hvězdy. ()

Godhaj

,,The shimmer is aprism but it refracts everything.“ Na tento film jsem se hodně těšil, protože knižní předloha je nádherná kniha, která vybízí k zamyšlení se nad ekosystémem přírody a na otázku, jakou roli v něm hraje člověk, kde jsou hranice živých bytostí, a zda-li tyto otázky nevnímáme celé špatným způsobem. Oproti tomu došlo u filmu ke značnému zploštění. Tajemnost a neurčitost zóny se tu v půlce filmu vysvětlila, v závěru navíc zjistíme i příčinu, jak zóna vznikla. Atmosféricky je děj laděný do survival hororu s nechutnými scénami s vnitřnostmi, což se mi vůbec nelíbilo, a film by se bez toho klidně obešel. Na druhou stranu je sympatické s jakou odvahou se tvůrci pustili do vyobrazení Crawlera, u kterého při čtení předlohy pracuje představivost na maximum a stejně to zcela nelze. Hlavní čtveřice vědkyň je ve filmu pojata bohužel víc univerzálně než v předloze, takže nesympatická Natálka je zase za největší hrdinu, která umí ze všech vše nejlépe. To jde přitom zcela proti předloze a určitá vnitřní soudržnost tím trpí. Škoda, že tento film nebyl pojat s menším rozpočtem a více podle předlohy. Větší rozpočet patrně stojí za tím, že je to celé dost ploché, aby to pochopilo co nejvíce lidí. Annihilation by si dle mého názoru zasloužilo mnohem intelektuálně náročnějšího zpracování, např. jako Tarkovského Stalker. Škoda. ()

beso74

Garland sa rozhodol vytvoriť ďalší svojrázny filmový vesmír a k tomu účelu si vybral hrdinku, ktorá sa podobne ako jej predchodcovia Orfeus či Alica vyberá do veľmi zvláštnej krajiny, kde je všetko iné, nie je to síce podsvetie či krajina za zrkadlom, ale jednoduchšie to určite mať nebude. Kdesi v bažinách Floridy vznikla akási anomália a tá transformuje okolie do niečoho nevídaného, hýriac nevídaným množstvom nových foriem života. Len tak mimochodom, transformácia pohlcuje všetko staré a takmer všetci, ktorí sa do oblasti X dostali, sa už nikdy nevrátili, až na Kanea, manžela vedátorky Leny, avšak aj on trpí ťažkými následkami. A tak sa Lena pripojí k novej - čisto ženskej výprave. Svet "Shimmeru" je hrozivo krásny, námet určite nie tuctový. Avšak, aby sa to u mňa dostalo do nadpriemeru, chýba tomu na konci istý zmysel. Je škoda, keď divák na konci filmu musí dať za pravdu Kaneovi a na väčšinu zásadných otázok si odpovedať:"Neviem..." ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt