Četař York

• USA Sergeant York (více)
USA, 1941, 134 min

Zálesácky ostrostrelec sa stáva jedným z najoslavovanejších amerických hrdinov prvej svetovej vojny potom, čo bez akejkoľvek pomoci zaútočil a zaujal nemeckú pozíciu... (matriosa)

Rozjimatel

1,5  "Put you trust in the Book, Alvin." "But here is another book, York. History of the United States." Neveril som vlastným ušiam. Síce treba dodržiavať, čo je písané v Biblii, takže zabíjať by sa nemalo, ale pozor, je tu ešte jedna (!) kniha. História USA. A v nej sú takí skvelí ľudia, že svätá trojica aj so všetkými ostatnými svätými sa môžu strčiť. Toľko otravných patetických žvástov pokope sa len tak nevidí (náboženských, či vlasteneckých). Tento slávny film už dnes podľa mňa nefunguje v takmer nijakom ohľade. Skutočný príbeh je totálne neskutočný, Postavy sú príšerne teatrálne (matka!). Romanca je naivná a hrozne zahraná. Humor je plytký a nevtipný (ožrani, bitky, atď.). Hudba je až otravne jednoduchá, doslova lepkavá. Ako tak znesiteľné sú až vojnové scény na konci, hoci aj tie sú poriadne prehnané (komické umieranie, strieľanie kŕdľa moriakov). Hlavný hrdina Alvin C. York rieši veľké morálne dilemy (za slávu Boha, či za slávu skvelej Ameriky?), hoci na začiatku je vykreslený ako primitívny dedinský ožran. No a tento ožran sa náhle (božím zjavením) zmení na pacifistického svätuškára (a ja neviem posúdiť, v ktorej polohe bol otravnejší) a aby toho nebolo málo, nakoniec sa zmení ešte aj na Ramba. ()

JimiH

Těžkopádná agitka, kde Cooper představuje ještě naivnější postavu než byl pan Deeds v Úžasné události. Jenže zde chybí Caprův nadhled, zajímavý děj, satirický humor... na místo toho se mlátí prázdná sláma patrioctví, bagatelizování války a oslava všeho amerického. Film lze dnes brát už jen jako dobový artefakt (válečná agitka) a nikoliv jako plnohodnotnou klasiku. Škoda Hawksova talentu... ()

Kragujevac

Celkem povedený avšak velmi naivní film o první světové válce. V porovnání s filmem Fighting 69th ze stejného roku, pokulhává ve spoustě aspektech. A hlavně se mu nedaří diváka natolik upoutat a ukázat mu ono válečné peklo, ale o to se ani nesnaží. Na druhou stranu, především díky hereckým výkonům (Gary Cooper) má ten film, taky něco do sebe. ()

Gromit

Tento film sice vznikl v rámci hollywoodské válečné propagandy, přesto je ale nádherný. Je mi upřímně jedno, jestli se ten příběh stal nebo ne, odvyprávěný je ale obdivuhodným způsobem. Aby ne, když na režisérské stoličce seděl žánrový všeuměl Howard Hawks a pod scénářem je podepsaný John Huston. Co ale ze Seržanta Yorka dělá vskutku nezapomenutelný zážitek, je excelentní Gary Cooper v titulní roli. Vůbec mě nepřekvapuje, že si za tento film odnesl svého prvního Oscara (druhý následoval za western V pravé poledne). Cooper byl nejen sympaťák, ale také skvělý herec - a takových vždycky bylo, je a bude málo. ()

hidden666

Jen malá poznámka - film byl natočen na základě skutečných událostí, sharpshooter York opravdu existoval a za svůj výkon medaili Kongresu dostal. ()

pollstro

Americký životopisný film skutečně žijící postavy Alvina Yorka, jakožto psychologická předpříprava na blížící se vstup USA do války a velmi účinný nástroj na rekrutování budoucích vojáků. Kdyby se film zbytečně nezaobíral skutečnými reáliemi farmářského venkovského života v Tennassee, jednalo by se o mnohem působivější příběh z válečného prostředí, které je v druhé části jednoznačně poutavější. Bez válečného velební a zbytečné propagandy, ale za to vytvořené v zastaralém a velkolepém stylu. ()

cinemafil

Gary Cooper  v roli, co mu sedí,  obyčejný chlap, co ani nechtěl do války, ale když už tam je, tak  se předvede. A má co ukazovat.   Je to předobraz šerifa z V pravé poledne  o 16 let později.  I ostatní herci mu slušně sekundují.   Jen ta přeměna  z chuligána  na  zbožného křesťana je  jako  biblická Šavla v Pavla.  4* ()