poster

Četař York

 • anglický

  Sergeant York

Drama / Válečný / Životopisný

USA, 1941, 134 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ZkuKol
  ****

  Hodně naivní a patetické, ale taky poctivé a fungující. Je zde vytvořeno mnoho klasických stereotypů, jenž budou provázet většinu válečných filmů 20.století, je tu i otisk klasických studiových postupů zlatého věku holywoodu. Cooper hraje roztomilého hrdinu naplno, Leslie to sluší a Hawks zručně vypráví. Dostane se nám mnohých poučení, vojenské agitky a jedné z prvních válečných scén. Dnes už je věk cítit, ale filmu se nedá upřít kvalita, zábavnost i zajímavost. Zlobivý kluk z Tennese, našel dívku, víru a vyhrál válku... 70%(30.8.2011)

 • Han22
  ***

  Ten film se mnou teda bojoval. Na místo očekávaného válečného eposu je to přes hodinu farmářské sociální drama, navíc hodně naivní a propagandistické. Víra v Boha, tradiční americké hodnoty, spravedlivá válka to vše je vyzdvihováno až nechutným způsobem a sráží film neskutečně dolů. Na druhou stranu Hawks to jako zkušený režisér ukočíroval a jakmile se dostaneme do války je to celkem mazec. Yorkova heroická akce je předzvěst všech rambovin o 40 let později. A nakonec jsem začal i naivnímu hrdinovi fandit. Jeho cesta od pijana, přes pobožného muže, válečného hrdinu ke skromnému farmáři je výborná především díky fantastickému Gary Cooperovi, který s přehledem zahrál všechny odstíny postavy a Oskar přišel naprosto zaslouženě. Lepší 3*.(12.7.2016)

 • Slasher
  ***

  Jediná škoda, že se tento příběh válečného hrdiny Alvina Yorka věnuje až příliš moc jeho osudu před válkou jako prosťáčka z Tennessee; tedy střílení krocanů, uhánění milé, orání pole a obracení na víru - menší puritánský čočce. Jinak totiž zdá se vesměs věrný bio oplývá šarmem G. Coopera, impozantní akční sekvencí z argonských lesů a dá i dobrý (byť banální) vhled do úvah mezi Bohem a vlastí. Představte si, kolik američanů tehdy vědělo jen úplný šumák o nějakém dění za oceánem a co se jim tak asi mohlo honit hlavou poté, co Wilson náhle deklaroval vstup do první světové (doporučím). Zkrátka ale druhá polovina jednoznačně zábavnější. Stručně z reálií zde. "Folks say you’re no good except for fighting and hell raising and I’m thinking they’re plumb right!"(4.2.2018)

 • JimiH
  ***

  Těžkopádná agitka, kde Cooper představuje ještě naivnější postavu než byl pan Deeds v Úžasné události. Jenže zde chybí Caprův nadhled, zajímavý děj, satirický humor... na místo toho se mlátí prázdná sláma patrioctví, bagatelizování války a oslava všeho amerického. Film lze dnes brát už jen jako dobový artefakt (válečná agitka) a nikoliv jako plnohodnotnou klasiku. Škoda Hawksova talentu...(24.2.2011)

 • kaylin
  ***

  Gary Cooper je skvělým tahounem tohoto filmu. Bez něho by to nikdy nebylo ono. Jeho pohled, jeho mluva, to, jak celkem jednoduše a přirozeně hraje, jsou okrasy filmu o tom, jak se může změnit život jednoho člověka, ale jak se sám člověk změnit nemusí. Nebo alespoň ne tolik. Hezký příběh o člověku, který nechtěl být velkým, ale tak trochu se jím stal. Asi jsem ale stejně čekal trochu silnější zážitek.(8.9.2014)

 • - Seržant York (Gary Cooper) ve filmu střílí z německé pistole Luger P.08. Ve skutečnosti střílel z americké pistole Colt 1911 do které filmaři nedokázali sehnat slepé náboje ráže 45. (JohnnyFox)

 • - Film je natočen podle skutečného příběhu nejvyznamenanějšího vojáka první světové války. (Pavlínka9)

 • - Alvin Cullum York se narodil Pall Mall v Tennessee. Během první světové války sloužil u roty C, 328. pěšího pluku, 82. pěší divize "All Americans" U.S. Army. V hodnosti desátníka se zúčastnil 8. října 1918 diverzní akce proti silně hájené kótě 223, akce proběhla v průběhu ofenzívy Dohodových spojenců v oblasti Meuse-Argonne. Pomocí pěchotní pušky M1917 Enfield a pistolí .45 Colt M1911 zabil 28 Němců, a tak zlomil jejich odpor. Podařilo se mu zajmout 132 německých vojáků, včetně 4 důstojníků, a ukořistil 32 kulometů. Za svůj husarský kousek se mu dostalo vyznamenání Medailí cti, v angličtině Medal of Honor, a povýšení na seržanta. (charlie_ando)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace