Nastala chyba při přehrávání videa.
 • RHK

  Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(7.7.2010)

 • vypravěč
  ****

  Legendaristicky vyprávěný příběh Alvina Yorka mě nadchl svou věcností, čistotou a naivitou, sourodými s jeho povahovým vykrystalizováním. Přestože režijní zpracování působivého scénáře (věrohodnou fúzí civilního a duchovního typicky houstonovského!) maximálně zohledňuje propagandistické poslání filmu (a ze všech sil idealizuje americký národ, kulturu, ba civilizaci) a samo ztvárnění hrdinova úspěšného válečného zásahu vyznívá zázračněji než první metanoia v bouřlivé noci, působí celek– i na velkorysou délku – živě a povzbudivě. Podstatný podíl na tom má i dokonale hrající Gary Cooper, jenž dokázal Yorkovo proměňování přesvědčivě vtělit. Give Me That Old Time Religion!(27.3.2015)

 • kinderman
  ****

  Propaganda připravující USA na vystoupení z izolacionismu a zapojení se do II.světové války. Z příběhu venkovského prosťáčka (a fenomenálního střelce), jeho náboženského znovuzrození a následného hrdinství ve francouzských zákopech vytřískali tvůrci (Hawks, kameramani S.Polito a A.Edeson a skladatel M.Steiner) maximum, výsledkem je řemeslně perfektní film s několika vzrušujícími akčními scénami. Kdyby někdo natočil Forresta Gumpa před 70 lety, hrál by ho G.Cooper.(8.1.2010)

 • Anderton
  ***

  Americký sniper ročník 1941. Seržant York je milý, naivnučký veľkofilm z obdobia, keď už sme mali ávno za sebou filmy typu Na západnej fronte kľud a Big parade. Čiže filmy s ucelenejším posolstvom a myslím, že aj filmársky inovatívnejšie. Howard Hawks bol ale macher a celú stopáž dokáže nepretržite baviť a o aj pri tých menej svetlých momentoch, vlastne pri väčšine dialógov. Zmysel filmu mi trochu uniká, snáď mal byť reklamou na nábor američanov do druhej svetovej vojny, scenár im navyše vysvetľuje rozpor medzi bohom a službou vlasti, nakoniec sa však prikláňa k antimilitarizmu. Nepríjemné skúsenosti nie sú pre Yorka niečím, na čo by bol hrdý a zabíjanie stále považuje za nutné zlo, s ktorým nikdy nebude súhlasiť.(30.9.2015)

 • Han22
  ***

  Ten film se mnou teda bojoval. Na místo očekávaného válečného eposu je to přes hodinu farmářské sociální drama, navíc hodně naivní a propagandistické. Víra v Boha, tradiční americké hodnoty, spravedlivá válka to vše je vyzdvihováno až nechutným způsobem a sráží film neskutečně dolů. Na druhou stranu Hawks to jako zkušený režisér ukočíroval a jakmile se dostaneme do války je to celkem mazec. Yorkova heroická akce je předzvěst všech rambovin o 40 let později. A nakonec jsem začal i naivnímu hrdinovi fandit. Jeho cesta od pijana, přes pobožného muže, válečného hrdinu ke skromnému farmáři je výborná především díky fantastickému Gary Cooperovi, který s přehledem zahrál všechny odstíny postavy a Oskar přišel naprosto zaslouženě. Lepší 3*.(12.7.2016)

 • - Alvin Cullum York se narodil Pall Mall v Tennessee. Během první světové války sloužil u roty C, 328. pěšího pluku, 82. pěší divize "All Americans" U.S. Army. V hodnosti desátníka se zúčastnil 8. října 1918 diverzní akce proti silně hájené kótě 223, akce proběhla v průběhu ofenzívy Dohodových spojenců v oblasti Meuse-Argonne. Pomocí pěchotní pušky M1917 Enfield a pistolí .45 Colt M1911 zabil 28 Němců, a tak zlomil jejich odpor. Podařilo se mu zajmout 132 německých vojáků, včetně 4 důstojníků, a ukořistil 32 kulometů. Za svůj husarský kousek se mu dostalo vyznamenání Medailí cti, v angličtině Medal of Honor, a povýšení na seržanta. (charlie_ando)

 • - Seržant York (Gary Cooper) ve filmu střílí z německé pistole Luger P.08. Ve skutečnosti střílel z americké pistole Colt 1911 do které filmaři nedokázali sehnat slepé náboje ráže 45. (JohnnyFox)

 • - Film je natočen podle skutečného příběhu nejvyznamenanějšího vojáka první světové války. (Pavlínka9)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace