Bába z ledu

Ice Mother

Baba z ľadu

Drama / Komedie / Romantický

Česko, 2017, 106 min

Naprosto fantastický film a jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Bohdan Sláma mě zatím nikdy nezklamal a musím říct, že tento film překonal i jeho trhák Štěstí. Alespoň pro mně. Bohdan Sláma napsal skvělý scénář plný vtipných hlášek, ale i velice charakterních a složitých scén. Zuzana Kronerová byla fantastická a Pavel Nový také. Daniel Vízek jako Ivánek byl vynikající. Marek Daniel, který je už dlouho něco jako dvorní herec Bohdana Slámy předvedl výkon za který bych se mu nebál dát českého lva za mužský vedlejší výkon. Václav Neužil, Petra Špalková i Tatiana Vilhelmová byli též skvělí. Pro mě byla nejlepší scéna u stolu a slepicí na stole. Unikátní kamerový pohled kameramana Diviše Marka na unikátní pohled Marka Daniela koukajícího na slepici byl fantastický. Dále výborná hláška Pavla Nového, "Pičusové jsou to, oba dva. A ten jejich fotr to musel bejt taky pěknej pičus." Vynikající hlášky. Obrat filmu byl ve chvíli kdy shořel autobus. Pak to začalo být velice složité a hlavně charakterní. Musím velice pochválit vymakaný zvuk a krásný střih. Kamera byla fantastická. Dal bych minimálně čtyři lvy a to za hlavní herecké výkony, scénář a zvuk. Klidně bych, ale dal i cenu pro nejlepší film, ale letos tam bude velká konkurence. Zdeněk a Jan Svěrákovi představí Po strništi bos a Jan Hřebejk uvede trilogii Zahradnictví. U mě to nejlepší hodnocení.(8.3.2017)

• kelto44

Sorry , mozno som nieco vynechal alebo pri sledovani filmu nedaval ziadny pozor , no mne sa to jednoducho vobec nepacilo. Ano herci su na poznanie lepsi , ako typicki ceski alebo slovenski , ale zase ziadny dobry humor som tam nepochytil. Ano par dobrych scien sa tam mozno naslo , ale bohuzial , mne to ani raz nevycarovalo ani kratky usmev na tvari. Dokonca ani mojej zene , ktora ma rada podobne filmy sa to velmi nepozdavalo , a to je uz *urva co povedat! No ako zas take hrozne to nebolo , ale aj tak som sklamany , cakal som naozaj nieco viac. /40%/(9.4.2017)

Za sebe říkám, že tohle je filmařsky nejvyspělejší Sláma. Civilní herecké pojetí, zbytečné dialogy zde nahrazujou vše říkající pohledy. Herecké výkony tandemu Kronerová - Nový přirozený a velmi kvalitní. Jediný co bych této sociálně laděné vztahovce vyčetl je nevyvážený prostor pro vedlejší hrdiny (např. Marek s Petrou bez scény na rozdíl od Václava s Tatianou ) , ovšem to nic nemění na faktu, že se jedná o další důkaz, že český film stále souptá, stále stoupá a česká filmová kritika stále klesá a stále klesá.(24.2.2017)

• poz3n

Teorie tygra Vol. 2 v jakémsi pokusu o hlubokomyslnější pojetí. Výsledek je ale dost podobný. Vše v jedné osobě krásně reprezentuje postava Vilhelmové. Ta totiž zřejmě jen přešla z jednoho placu na druhý a zůstala v jedné a té samé roli. Jestli jí v podobném pojetí upjaté a věčně nasrané manželky uvidím ještě jednou, snad si raději už vydloubnu oči. Ostatně jediná postava, která ve filmu nějak normálně funguje je postava Hany (stejně tak herectví Kronerové je asi jediné, které snese nějaké měřítko). Všechny vedlejší postavy, myslím tím hlavně její rodinu, jsou jen charakterově plochá banda dementů. Synové jsou sobečtí kreténi, ale Haně (a zřejmě ani tvůrcům) po celou dobu filmu jaksi nedošlo, že jaký si to uděláš, takový to máš. Charaktery jejích synů jsou tak z velké části právě jejím dílem. A nijak líp z toho nevyplouvá ani postava Broni, který sice kecá do výchovy cizího dítěte, ale ve skutečnosti je ještě větším blbcem on sám. Sláma se tak po celou dobu filmu pohybuje v naprostých extrémech a tím pádem bere příběhu jakoukoliv kapku realismu. Proto, abyste žil svobodný život bez nadvlády lidí okolo sebe, nemusíte hned mít při obědě na stole živou slepici. Korunu tomu nasadila ještě technická stránka. Podle mě je Bába z ledu minimálně velice průměrně, ale snad bych řekl, že i podprůměrně nasnímaný film. Neumětelské a mnohdy nehezké kompozice, neustálé nepříjemné pohupování kamery v prostoru, někdy až amatérské záběrování scén. 4/10(13.3.2017)

Hana je dobrý človek ... ale trochu zlyhala, čo sa výchovy svojich synov týka, lebo takých debilkov som už dávno nevidela. Hlavné herecké duo veľmi prirodzené, tempo neúprosne pomalé, pár vtípkov, minimum muziky a kopec studenej vody .. klobúk dole pred Zuzanou, ja by som si tam nenamočila hádam ani prst.(7.7.2017)

• - Režisér Bohdan Sláma netušil, že Pavel Nový je otužilec, který se chodí koupat do studené vody již 30 let. (M.B)

• - Herca Pavla Nového si pre úlohu Broni vybrali producenti Oukropek a Strnad. Testom bola scéna vyznania lásky, akú vraj vyznal tak, ako by to žiadny chlap nedokázal. (classic)

• - Natáčelo se také v Plzni, v komparzu byli závodní otužilci z celé republiky, použita jejich autentická křestní jména, teplota vody také autentická (3,5 st). Luboš Veselý, Pavel Nový i Zuzka Kronerova plavali v ledové vodě spolu s otužilci. (tomeek70)