Bába z ledu

Ice Mother

Baba z ľadu

Drama / Komedie / Romantický

Česko, 2017, 106 min

Hana je dobrý človek ... ale trochu zlyhala, čo sa výchovy svojich synov týka, lebo takých debilkov som už dávno nevidela. Hlavné herecké duo veľmi prirodzené, tempo neúprosne pomalé, pár vtípkov, minimum muziky a kopec studenej vody .. klobúk dole pred Zuzanou, ja by som si tam nenamočila hádam ani prst.(7.7.2017)

• Johnny.ARN

Češkovia sa zjavne boja dávať do filmu hudbu a točiť niečo iné, ako sú drámy o rozvrátených rodinách a depresívnych sliepkach. Ale to ani zďaleka neni to najhoršie, čo diváka postretne pri tomto veľdiele. Prvý vrchol je, keď sa banda geriatrikov pokúša mať sex a druhý vrchol je, keď banda geriatrikov vtesnáva svoje amorfné telá do ľadovej vody, lebo sa hrajú na otužilcov a závodia medzi sebou. Pipíš s lálami sa vrátili naspäť do tela a poslali mi esemesku, že keď to prestanem pozerať, mám dať vedieť, oni znova vylezú. Dovtedy mám zakúriť. Jediný Vašek ma bavil a nvm prečo v každom filme robia z Tatiani mrchu. My na Oskarov vraj posielame Čiaru, pri čom sa človek aspoň uchechtne, aj keď hodnotne je to rovnaká píčovina. Aspoň svorne ruku v ruke vyletia už v prvom kole. Ani vlastne neviem začo 1 z 5(22.9.2017)

Krásné dny, krásné chvíle... Jen oni dva. Dva osamělí lidé, kteří se potkali, protože to tak mělo být. O kolik jinak člověk vnímá krásu, když je sdílená. Silná, až do bolesti. Že je pomíjivá? Ne. To, co v člověku zůstane, i když třeba jen v záblescích vzpomínek, se stává jeho součástí a zničí je až smrt. Slámovi se podařilo skrze ledovou vodu vytvořit film plný hřejivých momentů. Pro mě důkaz, že s novodobým českým filmem to ještě není tak úplně špatné.(3.10.2017)

• kelto44

Sorry , mozno som nieco vynechal alebo pri sledovani filmu nedaval ziadny pozor , no mne sa to jednoducho vobec nepacilo. Ano herci su na poznanie lepsi , ako typicki ceski alebo slovenski , ale zase ziadny dobry humor som tam nepochytil. Ano par dobrych scien sa tam mozno naslo , ale bohuzial , mne to ani raz nevycarovalo ani kratky usmev na tvari. Dokonca ani mojej zene , ktora ma rada podobne filmy sa to velmi nepozdavalo , a to je uz *urva co povedat! No ako zas take hrozne to nebolo , ale aj tak som sklamany , cakal som naozaj nieco viac. /40%/(9.4.2017)

Nový film Bohdana Slámy mne celkem překvapil, zpočátku jsem měl za to, že jde o soft Slámu, že tentokráte rezignoval na výrazný umělecký rozměr a natočil žánrovou oddychovou, jakousi romanci třetího věku, jak běh filmu ale postupoval, Bohdan utahoval šrouby a celý ten příběh pokřivených rodinných vztahů a determinace dysfunkční rodinnou minulostí začal být čím dál působivější, psychologicky prokreslenější a autentičtější. Každá z postav je uvnitř nějak porouchaná a ono porouchání má původ ve výchově a v chladu rodinných krbů. Rodinné štěstí je jen předstírané, na venek všechno nějak funguje a fasáda drží, ale uvnitř se už rodinné vazby pomalu bortí, až nakonec vše vyhřezne a množina rodin se začne pomalu rozpadávat. Ani návštěvník zvenku, Hančin nový přítel Broňa, není jiný, i on ve své minulosti pečlivě střeží svou třináctou komnatu. Scenáristicky excelentní. Motiv otužilectví je nosný (a americkému divákovi bude jistě fungovat jako originální exotický prvek typický pro (post)sovětský prostor Východní Evropy - to je aluze k nominaci filmu na americké Oskary) a chytře v sobě schovává leitmotiv chladu rodinných vztahů i citů jednotlivých hrdinů, vizuálem a některými dalšími motivy (veslařský klub, odcizená studená Praha...) mi Bába z ledu trochu připomínala jiný Slámův projekt Život a doba soudce A. K., má to takový ,,televizní" charakter; vedení i výběr herců klasicky vynikající (dvorní Slámova herečka Zuzana Kronerová zaslouží absolutorium, jak za herecký projev, tak za odvahu, ona erotická scéna byla možná nejodvážnější v české kinematografii vůbec), jen se mi zdá, že tenhle projekt je až moc skromný, komorní, neokázalý, chybí mi ta podmanivá práce s kamerou (jinak typická pro Slámovy filmy) a trochu více útočení na city...ždímání diváka... Každopádně velmi dobrý, překvapivě jiný, příměstsky velkoměstský ,,Mistrův" film... PS: Držím palce na Oskarech!(21.9.2017)

• - Režisér Bohdan Sláma netušil, že Pavel Nový je otužilec, který se chodí koupat do studené vody již 30 let. (M.B)

• - Herca Pavla Nového si pre úlohu Broni vybrali producenti Oukropek a Strnad. Testom bola scéna vyznania lásky, akú vraj vyznal tak, ako by to žiadny chlap nedokázal. (classic)

• - Natáčelo se také v Plzni, v komparzu byli závodní otužilci z celé republiky, použita jejich autentická křestní jména, teplota vody také autentická (3,5 st). Luboš Veselý, Pavel Nový i Zuzka Kronerova plavali v ledové vodě spolu s otužilci. (tomeek70)