Bába z ledu je dalším autorským projektem režiséra Bohdana Slámy, filmem, který navazuje na autorovu autentickou a sebezpytující analýzu citových a sociálních vztahů v rodině. Jejich utváření, jedinečnost a skryté vnitřní konflikty se promítají do příběhu ženy, která oddaně pomáhá a slouží rodinám svých dospělých synů. Ti ovšem stále žijí ve svém sobeckém světě, na který si nevědomky navykli v dětství, aniž si skutečnou samotu své matky uvědomují. Na jedné procházce s vnukem kolem Vltavy pozná Hana (Z. Kronerová) skupinu sportovních otužilců a díky nim vstoupí do světa odlišných postojů, nadšení a bezprostřednosti. Voda plynoucí řeky je pro ni jakousi nepřímou pozdní životní výzvou. S otužilcem Broňou, který se stane jejím průvodcem dosud nepoznaným světem, prožije lásku i velké zklamání a pozná pomoc nových přátel. Dokáže v sobě najít vnitřní sílu ke vzdoru a vzpouře, dostat svého vnuka z citové uzavřenosti a zbavit se role nesebevědomé, věčné matky. A tak příběh, který rozkrývá nelehké vztahy mezi třemi generacemi, přináší naději, že život lze vzít do vlastních rukou v jakémkoli věku. (Česká televize)

Trailer

Tosim

Na snímku mě nejvíc lákalo spojení Bohdana Slámy a Pavla Nového, které bylo nakonec nejméně zajímavé, Nový nepředvádí nic zvláštního, je sám za sebe, prostě JE. No a dál? Sláma jako vždy sociální, tenhle jeho poslední film je na rozdíl od minulých excentrických Čtyř sluncí velice minimalistický, stačí gesto či věta a divák musí dávat pozor. Moje chyba, čekal jsem asi něco jiného, více dějového, méně formanovského a "novovlnného." Ve výsledku je film vlastně o charekterní ženě a její osamělosti. Vše, co na mě působilo méně, vynahrazovali Neužil a Daniel v rolích synů. Na Švejka se i přesto těším!! ()

T2

Rozpočet CZK 28miliónovTržby Celosvetovo $337,000▐ Klasický rodinný príbeh o problémoch, útrapách, hľadaní stratenej súdržnosti. Nájde sa tu pár svetlých okamihov ako mierne napravenie soplavého Ivana ale ináč to moc čo nemá ponúknuť, dejovo dosť suchopárne, statické. /25%/ ()

Enšpígl

Za sebe říkám, že tohle je filmařsky nejvyspělejší Sláma. Civilní herecké pojetí, zbytečné dialogy zde nahrazujou vše říkající pohledy. Herecké výkony tandemu Kronerová - Nový přirozený a velmi kvalitní. Jediný co bych této sociálně laděné vztahovce vyčetl je nevyvážený prostor pro vedlejší hrdiny (např. Marek s Petrou bez scény na rozdíl od Václava s Tatianou ) , ovšem to nic nemění na faktu, že se jedná o další důkaz, že český film stále souptá, stále stoupá a česká filmová kritika stále klesá a stále klesá. ()

Malarkey

Zaručeně nejlepší Bohdan Sláma. S jinými jeho filmy mám totiž trošku problém. A ani tady to nebude úplně na pohodu. On totiž zajímavé téma prolíná s takovými příběhovými výkruty, které bych si ve filmu klidně z fleku odpustil. Dávám za příklad sexuální scénu nebo když z paní Kronerové udělají rádoby Marilyn Monroe. To jsou takové momenty, u kterých si říkáte, že by ve filmu vůbec být nemuseli. Jenže to by to pak nebylo drama od Bohdana Slámy. Holt to tak prostě má. Pořád se ale jedná o hodně zajímavé drama, ve kterém postavy paní Kronerové a Pavla Nového byly napsaný vysloveně na tělo a byla radost na ně koukat. Arogantní zbytek byl taky fajn, ale hrál jenom druhý housle. Je třeba moc hezký vidět, že Vašek Neužil umí i vysloveně negativní postavu. Bába z ledu je tak naprosto poctivé drama evropských hodnot, což je super. Je vidět, že to taky umíme. ()

Lima

Tak na tomhle dělal Sláma pět roků svého života? V porovnání s jeho předchozími filmy je sdělení Báby z ledu až příliš banální. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4*, ale v porovnání s jinou českou produkcí i tohle Slámovo dílko září jako oáza na poušti, plná osvěžující vody. Což je vlastně dost nelichotivá zpráva o stavu dnešní české kinematografie. Sláma je dneska, v době kdy i ten Hřebejk pomalu upadá, jedna z mála jistot a jeho práce s herci je pořád, pořád obdivuhodná. A pořád mě ty jeho scenáře se sociálním ostnem o lidech, jejichž život je mírně řečeno v prdeli, nebo je v prdeli u jejich nejbližších, moc baví a ještě se neokoukaly. ()

• Od začátku nebylo jasné, zda Zuzana Kronerová postavu Hany vezme. Natáčení bylo vzhledem k častému plavání v ledové vodě pro starší ženu rizikové, a tak hlavní protagonistka dlouho váhala. To, zda roli může ve svém věku zvládnout, konzultovala s lékaři. (Delock)
  • Česká filmová a televizní akademie doporučila film Bába z ledu na nominaci na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční cizojazyčný film. (VášaVF)
  • Herca Pavla Nového si pre úlohu Broni vybrali producenti Oukropek a Strnad. Testom bola scéna vyznania lásky, akú vraj vyznal tak, ako by to žiadny chlap nedokázal. (classic)