Bába z ledu

Ice Mother

Baba z ľadu

Drama / Komedie / Romantický

Česko, 2017, 106 min

Před lety, když jsem byl na CSFD bažant, bych si při sledování filmu říkal, kolik pak procent asi získal? Jelikož vím, že nelze brát na zdejší hodnocení zřetel, jsem si po skončení filmu tipl, že asi tak 30%. Těší mě, že jsem se mýlil, a že se zdejší celkové hodnocení alespoň částečně přiblížilo skutečnosti. Na to, že se jedná o českou produkci, jsem byl mile překvapen. No, vždyť on ten Ivánek z Prahy přesně vykresluje novodobé rodiny, kde rodiče umějí dát dětem drahé hračky a vše okolo, ale nedokážou dát lásku a pak se nejen oni diví, že jejich ratolesti jsou jako z divokých vaječníků. Děti vesměs nemohou za svou rozmazlenost. To je dílo rodičů. A tak i když jsem si nejednou říkal, že Ivánek zaslouží ohnout přes koleno a dostat pětadvacet na holou prdel, později jsem si posměšně notoval kyšky lišky dobře vám tak drazí rodičové!(9.10.2017)

Dříve by mě filmy Bohdana Slámy nebavily, ale poslední dobou zjišťuju, že se mi ten jeho pohled na člověka a na svět docela líbí. Zuzana Krónerová je zde zajímavá, ale celkově se herci starají o to, aby ztvárnili absurditu lidského chování a hlavně vztahů v rodině. Docela dobré zrcadlo toho, jací debilové někdy jsme.(28.9.2017)

• poz3n

Teorie tygra Vol. 2 v jakémsi pokusu o hlubokomyslnější pojetí. Výsledek je ale dost podobný. Vše v jedné osobě krásně reprezentuje postava Vilhelmové. Ta totiž zřejmě jen přešla z jednoho placu na druhý a zůstala v jedné a té samé roli. Jestli jí v podobném pojetí upjaté a věčně nasrané manželky uvidím ještě jednou, snad si raději už vydloubnu oči. Ostatně jediná postava, která ve filmu nějak normálně funguje je postava Hany (stejně tak herectví Kronerové je asi jediné, které snese nějaké měřítko). Všechny vedlejší postavy, myslím tím hlavně její rodinu, jsou jen charakterově plochá banda dementů. Synové jsou sobečtí kreténi, ale Haně (a zřejmě ani tvůrcům) po celou dobu filmu jaksi nedošlo, že jaký si to uděláš, takový to máš. Charaktery jejích synů jsou tak z velké části právě jejím dílem. A nijak líp z toho nevyplouvá ani postava Broni, který sice kecá do výchovy cizího dítěte, ale ve skutečnosti je ještě větším blbcem on sám. Sláma se tak po celou dobu filmu pohybuje v naprostých extrémech a tím pádem bere příběhu jakoukoliv kapku realismu. Proto, abyste žil svobodný život bez nadvlády lidí okolo sebe, nemusíte hned mít při obědě na stole živou slepici. Korunu tomu nasadila ještě technická stránka. Podle mě je Bába z ledu minimálně velice průměrně, ale snad bych řekl, že i podprůměrně nasnímaný film. Neumětelské a mnohdy nehezké kompozice, neustálé nepříjemné pohupování kamery v prostoru, někdy až amatérské záběrování scén. 4/10(13.3.2017)

Bohdan Sláma je podľa mňa veľmi dobrý scenárista a režisér. Má skvelé nápady a sú dobre v jeho filmoch zapracované. Ukázalo sa mi to už v roku 2005, keď prišlo jeho Štěstí. A "Bába Z Ledu" je opäť veľmi Slámovský film. Má to ten istý feeling, kde sa príjemné skombinuje so smutným a vznike z toho taká zvláštna dramédia, ktorá však pôsobí veľmi uveriteľne. A vie si aj vybrať správnych hercov do týchto rolí. Zuzana Kronerová a Pavel Nový tu fungujú spolu bravúrne a len oni dvaja spolu sú zárukou toho, že si tento film človek užije. A mám pocit, že obaja tomu dávajú všetko, čo len môžu. A ich postavy skutočne na mňa pôsobia príjemne. Skvelý je podľa mňa aj malý chalan, ktorý hrá Ivana mladšieho. Chválim. Osobne mám pocit, že všetci herci podali dobré výkony. No jedno tu spomeniem a to je Tatiana Vilhelmová. Mám túto dámu veľmi rád, no osobne musím povedať, že jej postava ma tu absolútne iritovala. Viem, že to zahrala skvele a viem si takú osobu predstaviť, no mám pocit, že z toho mala plynúť komédia filmu. Mňa osobne v každej scénke svojimi reakciami len otravovala. A to ma úprimne mrzí. Plus občas tu padnú vety, kde som skutočne prevracal očami a mal pocit, že sa film otáča smerom, ktorým to moc nechcem. Ale inak nemám pocit, že by ma film v niečom iritoval. Som rád, že som ho videl a myslím si, že podobne ako "Štěstí" si ho musím niekedy pozrieť znovu. Možno ma to potom bude baviť viac. Každopádne než ešte ukončím komentár chválim ešte sliepku Adélu a rovnako ešte poviem, že komédia väčšinou v tomto filme funguje. V scénkach, kde som sa mal smiať, som sa skutočne väčšinou rehotal. Či už scénka s olejom alebo bielymi šatami. Myslím si, že ten film stojí za pozornosť. A určite sa k nemu ešte niekedy vrátim. Uvidíme, či potom nezmením svoje súčasné hodnotenie. Hodnotenie: B(15.3.2017)

Krásné dny, krásné chvíle... Jen oni dva. Dva osamělí lidé, kteří se potkali, protože to tak mělo být. O kolik jinak člověk vnímá krásu, když je sdílená. Silná, až do bolesti. Že je pomíjivá? Ne. To, co v člověku zůstane, i když třeba jen v záblescích vzpomínek, se stává jeho součástí a zničí je až smrt. Slámovi se podařilo skrze ledovou vodu vytvořit film plný hřejivých momentů. Pro mě důkaz, že s novodobým českým filmem to ještě není tak úplně špatné.(3.10.2017)

• - Natáčelo se také v Plzni, v komparzu byli závodní otužilci z celé republiky, použita jejich autentická křestní jména, teplota vody také autentická (3,5 st). Luboš Veselý, Pavel Nový i Zuzka Kronerova plavali v ledové vodě spolu s otužilci. (tomeek70)

• - Zuzana Kronerová trénovala otužilectví půl roku před natáčením. (M.B)

• - Herca Pavla Nového si pre úlohu Broni vybrali producenti Oukropek a Strnad. Testom bola scéna vyznania lásky, akú vraj vyznal tak, ako by to žiadny chlap nedokázal. (classic)