Bába z ledu

Ice Mother

Baba z ľadu

Drama / Komedie / Romantický

Česko, 2017, 106 min

Nesmírně lidský film. Při scénách se syny jsem cítil velkou nutkavou potřebu vstát, jít tam a vylískat jim. Setkání s Broňou a následné kontakty byly zase velmi dojemné a neuvěřitelně intimní (teď nemyslím jen tu explicitně milostnou scénu). Celý film mě tedy udržoval v pozornosti a v citovém napětí. To už se mi dlouho nestalo a u českého filmu ještě déle. Nevyumělkované, přirozené, radostné i smutné, prostě jako život sám...(7.10.2017)

Před lety, když jsem byl na CSFD bažant, bych si při sledování filmu říkal, kolik pak procent asi získal? Jelikož vím, že nelze brát na zdejší hodnocení zřetel, jsem si po skončení filmu tipl, že asi tak 30%. Těší mě, že jsem se mýlil, a že se zdejší celkové hodnocení alespoň částečně přiblížilo skutečnosti. Na to, že se jedná o českou produkci, jsem byl mile překvapen. No, vždyť on ten Ivánek z Prahy přesně vykresluje novodobé rodiny, kde rodiče umějí dát dětem drahé hračky a vše okolo, ale nedokážou dát lásku a pak se nejen oni diví, že jejich ratolesti jsou jako z divokých vaječníků. Děti vesměs nemohou za svou rozmazlenost. To je dílo rodičů. A tak i když jsem si nejednou říkal, že Ivánek zaslouží ohnout přes koleno a dostat pětadvacet na holou prdel, později jsem si posměšně notoval kyšky lišky dobře vám tak drazí rodičové!(9.10.2017)

• kelto44

Sorry , mozno som nieco vynechal alebo pri sledovani filmu nedaval ziadny pozor , no mne sa to jednoducho vobec nepacilo. Ano herci su na poznanie lepsi , ako typicki ceski alebo slovenski , ale zase ziadny dobry humor som tam nepochytil. Ano par dobrych scien sa tam mozno naslo , ale bohuzial , mne to ani raz nevycarovalo ani kratky usmev na tvari. Dokonca ani mojej zene , ktora ma rada podobne filmy sa to velmi nepozdavalo , a to je uz *urva co povedat! No ako zas take hrozne to nebolo , ale aj tak som sklamany , cakal som naozaj nieco viac. /40%/(9.4.2017)

• honajz2

Celý ten film asi nejlépe vystihuje komentář uživatele xxmartinxx. Ale na dobré sci-fi je potřeba víc. K filmu - s postavami to je docela špatné, protože jediná postava, která nějak funguje je Hana. Trochu funguje i Broňa, ale to je tak všechno. Zbtyek vedlejších postav je zde tak trochu zbytečný. Ano, mají nějakou funkci, ale příběh to podle mě spíše narušuje. Navíc dost věcí zde není moc vysvětlených - SPOILERy Jak to dopadlo s Ivánkem? Šikanovali ho pořád? Jak to vlastně bylo s Broňou? Proč skončil v Praze, proč odešel? KONEC SPOILERŮ Kronerová hraje dobře, slepice taky. Tím končím. U filmu je potřeba dávat pozor, jinak vám některé věci nedojdou...(2.4.2017)

Sláma si libuje ve vztahových sociálních dramatech a nejinak je tomu i v tomto filmu. Nový a Kronerová tu podali parádní herecké výkony a zejména u Nového jsem rád, že na podzim jeho hereckého života dostal takovou pěknou roli. Sám příběh je celkem jednoduchý. Vdova využívána svými dvěma syny a jejich rodinami (však si je ale tak sama také vychovala) se náhodně zamiluje. Nový partner je pro rodinu šokem, protože najednou je tu někdo další, komu se matka věnuje a přizpůsobuje. Není to jen ale sám vetřelec v jejich rodném domě (často navíc se svou partou otužilců), je to zejména změna letitých návyků jejich matky, která s novým partnerem poznává, že žít se dá i jinak, než postupně chřadnout ve starém domě u nekonečného vaření společných rodinných obědů a večeří. Oba bratři s rodinami totiž na nich až sobecky lpí. Bróňa má však pozitivní vliv nejen na Hanu, ale i na jejího vnuka Ivánka, který je ve škole šikanován. Když už se zdá, že by Hana na sklonku života v náručí Bróni mohla najít onen pověstný klidný přístav, zjistí, že její partner z nějakého nepochopitelného důvodu tají svoji minulost a rozhodne se ono tajemství odhalit.... - Já pořádně nevím jaké z tohoto filmu mít pocity. Na jednu stranu zde všichni hráli parádně. Synové byli krapet co se týče rolí schematičtější, ale jak Neužil tak Daniel jsou vynikající a stejně tak Vilhelmová, které role vyšinutých manželek sice jdou výborně (hned mne napadla teorie Tygra), ale chtělo by už změnu! Neznat Slámovu tvorbu, asi bych v celém filmu hledal kalkul. Brnkání na art-festivalovou strunu, políčená železa na nějakého toho lva. Sláma má rád ulítlé lidi a ulítlé komunity a tento film z jeho tvorby nijak nevybočuje. Je natočen řemeslně zručně, scény z mrazivých vod Labe spolehlivě rozcvakají zuby i do larisy zachumlaného diváka, který si i tak dojde pro hrnek teplého čaje. Smekám před paní Krónerovou i Novým. Co bych vypustil jsou ony intimní momenty zamilovaného páru. Nic proti sexu před sedmdesátkou když je chuť, ale proč se na to koukat... ehm.. Já to hřejivost a lásku z filmu cítil i bez explicitních scén, tak proč? Krom toho bych vytkl nulové napětí. Ačkoliv prakticky celá rodina Hany je dost šáhlá a o vypjaté momenty není nouze, na mne z toho celého padl jen jakýsi smutek... nevím jestli to byl záměr. vnitřně mi ale cosi říká, že na 4 hvězdy by to nemělo i kdyby ústřední pár svými tempy rozrážel slabý led na hladině... Tři vejce. * * *(17.10.2017)

• - Režisér Bohdan Sláma netušil, že Pavel Nový je otužilec, který se chodí koupat do studené vody již 30 let. (M.B)

• - Natáčelo se v Hradci Králové. (San Miguel)

• - Natáčelo se také v Plzni, v komparzu byli závodní otužilci z celé republiky, použita jejich autentická křestní jména, teplota vody také autentická (3,5 st). Luboš Veselý, Pavel Nový i Zuzka Kronerova plavali v ledové vodě spolu s otužilci. (tomeek70)