Bába z ledu

Baba z ľadu

Drama / Komedie / Romantický

Česko, 2017, 106 min

• xxmartinxx

Velmi odvážný počin vyprávějící o mimozemské rodině, která se svědomitě účastné LARPu Planeta Země. Dokonce s takovým zápalem, že občas i sami sebe přesvědčí, že jsou opravdoví lidé.(23.2.2017)

Veľmi rozporuplné dojmy. Na jednej strane surové (raw) scény, nebývalé pre kinematografiu našich končinách - vrátane absurdného humoru, na druhú stranu veľmi veľa klišé. Pavel Nový ako dobrý strýco, ktorý učí skoro-vnúčka ako sa ubrániť šikane... Osamelá sofistikovaná vdova, ktorú zo stereotypu vykúpi nevšedná záľuba... Rodina hlavnej predstaviteľky tak dementná, že pôsobia skôr ako kulisy... A nehovoriac o o prvoplánovej kritiky spojenia moderné technológie + deti... Avšak dvaja hlavní predstavitelia hrajú dobre a mnohé scény pôsobia veľmi autenticky (veľmi sa mi rátali samotné preteky otužilcov). Váhal som medzi tromi a štyrmi hviezdičkami. Avšak lepšie hodnotenie by som dal len z protekcie, že je film "náš"... P.S. Veľmi ma sklamala postava Táni Vilhelmovej (ako keby vystrihnutá podľa šablóny). Táto podľa môjho názoru najlepšia česká herečka hazarduje poslednú dobu so svojou kariérou podobne ako slovenská najlepšia herečka, zhodou okolností tiež Táňa. Ako správne podotkli iní hodnotiaci, Vilhelmová iba preklopila svoju postavu upätej manželky z Teórie tigra.(27.3.2017)

• poz3n

Teorie tygra Vol. 2 v jakémsi pokusu o hlubokomyslnější pojetí. Výsledek je ale dost podobný. Vše v jedné osobě krásně reprezentuje postava Vilhelmové. Ta totiž zřejmě jen přešla z jednoho placu na druhý a zůstala v jedné a té samé roli. Jestli jí v podobném pojetí upjaté a věčně nasrané manželky uvidím ještě jednou, snad si raději už vydloubnu oči. Ostatně jediná postava, která ve filmu nějak normálně funguje je postava Hany (stejně tak herectví Kronerové je asi jediné, které snese nějaké měřítko). Všechny vedlejší postavy, myslím tím hlavně její rodinu, jsou jen charakterově plochá banda dementů. Synové jsou sobečtí kreténi, ale Haně (a zřejmě ani tvůrcům) po celou dobu filmu jaksi nedošlo, že jaký si to uděláš, takový to máš. Charaktery jejích synů jsou tak z velké části právě jejím dílem. A nijak líp z toho nevyplouvá ani postava Broni, který sice kecá do výchovy cizího dítěte, ale ve skutečnosti je ještě větším blbcem on sám. Sláma se tak po celou dobu filmu pohybuje v naprostých extrémech a tím pádem bere příběhu jakoukoliv kapku realismu. Proto, abyste žil svobodný život bez nadvlády lidí okolo sebe, nemusíte hned mít při obědě na stole živou slepici. Korunu tomu nasadila ještě technická stránka. Podle mě je Bába z ledu minimálně velice průměrně, ale snad bych řekl, že i podprůměrně nasnímaný film. Neumětelské a mnohdy nehezké kompozice, neustálé nepříjemné pohupování kamery v prostoru, někdy až amatérské záběrování scén. 4/10(13.3.2017)

Na snímku mě nejvíc lákalo spojení Bohdana Slámy a Pavla Nového, které bylo nakonec nejméně zajímavé, Nový nepředvádí nic zvláštního, je sám za sebe, prostě JE. No a dál? Sláma jako vždy sociální, tenhle jeho poslední film je na rozdíl od minulých excentrických Čtyř sluncí velice minimalistický, stačí gesto či věta a divák musí dávat pozor. Moje chyba, čekal jsem asi něco jiného, více dějového, méně formanovského a "novovlnného." Ve výsledku je film vlastně o charekterní ženě a její osamělosti. Vše, co na mě působilo méně, vynahrazovali Neužil a Daniel v rolích synů. Na Švejka se i přesto těším!!(27.2.2017)

Za sebe říkám, že tohle je filmařsky nejvyspělejší Sláma. Civilní herecké pojetí, zbytečné dialogy zde nahrazujou vše říkající pohledy. Herecké výkony tandemu Kronerová - Nový přirozený a velmi kvalitní. Jediný co bych této sociálně laděné vztahovce vyčetl je nevyvážený prostor pro vedlejší hrdiny (např. Marek s Petrou bez scény na rozdíl od Václava s Tatianou ) , ovšem to nic nemění na faktu, že se jedná o další důkaz, že český film stále souptá, stále stoupá a česká filmová kritika stále klesá a stále klesá.(24.2.2017)

• - Natáčelo se také v Plzni, v komparzu byli závodní otužilci z celé republiky, použita jejich autentická křestní jména, teplota vody také autentická (3,5 st). Luboš Veselý, Pavel Nový i Zuzka Kronerova plavali v ledové vodě spolu s otužilci. (tomeek70)

• - Natáčelo se v Hradci Králové. (San Miguel)