Bába z ledu

Ice Mother

Baba z ľadu

Drama / Komedie / Romantický

Česko, 2017, 106 min

Veľmi rozporuplné dojmy. Na jednej strane surové (raw) scény, nebývalé pre kinematografiu našich končinách - vrátane absurdného humoru, na druhú stranu veľmi veľa klišé. Pavel Nový ako dobrý strýco, ktorý učí skoro-vnúčka ako sa ubrániť šikane... Osamelá sofistikovaná vdova, ktorú zo stereotypu vykúpi nevšedná záľuba... Rodina hlavnej predstaviteľky tak dementná, že pôsobia skôr ako kulisy... A nehovoriac o o prvoplánovej kritiky spojenia moderné technológie + deti... Avšak dvaja hlavní predstavitelia hrajú dobre a mnohé scény pôsobia veľmi autenticky (veľmi sa mi rátali samotné preteky otužilcov). Váhal som medzi tromi a štyrmi hviezdičkami. Avšak lepšie hodnotenie by som dal len z protekcie, že je film "náš"... P.S. Veľmi ma sklamala postava Táni Vilhelmovej (ako keby vystrihnutá podľa šablóny). Táto podľa môjho názoru najlepšia česká herečka hazarduje poslednú dobu so svojou kariérou podobne ako slovenská najlepšia herečka, zhodou okolností tiež Táňa. Ako správne podotkli iní hodnotiaci, Vilhelmová iba preklopila svoju postavu upätej manželky z Teórie tigra.(27.3.2017)

Prst ukazující na zdeformované mezilidské vztahy byl na můj vkus občas až příliš zdivžený a okatý, ale jinak se mi film moc líbil, včetně neotřelého prostředí otužilců. Všichni hráli dobře, ale Zuzana Kronerová je ve své roli naprosto jedinečná a přesvědčivá. Pro herečky jejího věku je to přímo role snů, ale určitě ne všechny by ji přijaly - vzhledem k tomu, co všechno vyžaduje :-)(24.2.2017)

Hana je dobrý človek ... ale trochu zlyhala, čo sa výchovy svojich synov týka, lebo takých debilkov som už dávno nevidela. Hlavné herecké duo veľmi prirodzené, tempo neúprosne pomalé, pár vtípkov, minimum muziky a kopec studenej vody .. klobúk dole pred Zuzanou, ja by som si tam nenamočila hádam ani prst.(7.7.2017)

• honajz2

Celý ten film asi nejlépe vystihuje komentář uživatele xxmartinxx. Ale na dobré sci-fi je potřeba víc. K filmu - s postavami to je docela špatné, protože jediná postava, která nějak funguje je Hana. Trochu funguje i Broňa, ale to je tak všechno. Zbtyek vedlejších postav je zde tak trochu zbytečný. Ano, mají nějakou funkci, ale příběh to podle mě spíše narušuje. Navíc dost věcí zde není moc vysvětlených - SPOILERy Jak to dopadlo s Ivánkem? Šikanovali ho pořád? Jak to vlastně bylo s Broňou? Proč skončil v Praze, proč odešel? KONEC SPOILERŮ Kronerová hraje dobře, slepice taky. Tím končím. U filmu je potřeba dávat pozor, jinak vám některé věci nedojdou...(2.4.2017)

Na snímku mě nejvíc lákalo spojení Bohdana Slámy a Pavla Nového, které bylo nakonec nejméně zajímavé, Nový nepředvádí nic zvláštního, je sám za sebe, prostě JE. No a dál? Sláma jako vždy sociální, tenhle jeho poslední film je na rozdíl od minulých excentrických Čtyř sluncí velice minimalistický, stačí gesto či věta a divák musí dávat pozor. Moje chyba, čekal jsem asi něco jiného, více dějového, méně formanovského a "novovlnného." Ve výsledku je film vlastně o charekterní ženě a její osamělosti. Vše, co na mě působilo méně, vynahrazovali Neužil a Daniel v rolích synů. Na Švejka se i přesto těším!!(27.2.2017)

• - Režisér Bohdan Sláma netušil, že Pavel Nový je otužilec, který se chodí koupat do studené vody již 30 let. (M.B)

• - Natáčelo se také v Plzni, v komparzu byli závodní otužilci z celé republiky, použita jejich autentická křestní jména, teplota vody také autentická (3,5 st). Luboš Veselý, Pavel Nový i Zuzka Kronerova plavali v ledové vodě spolu s otužilci. (tomeek70)

• - Zuzana Kronerová trénovala otužilectví půl roku před natáčením. (M.B)