Bába z ledu

Ice Mother

Baba z ľadu

Drama / Komedie / Romantický

Česko, 2017, 106 min

Skromný film, který má co říct a říká to tak, že i kdyby člověk ne úplně se vším souhlasil, musí to respektovat. Těžko vydrží v kinech rok a půl jako křečovitá slátanina Všechno nebo nic, ale přál bych Slámě malý tuzemácký zázrak. Novýho Pavla jsem tuhle potkal v metru na eskalátorech a zdálo se mi, že má na sobě kraťasy z filmu. Tomu se říká vžití do role!(2.3.2017)

Bohdan Sláma je podľa mňa veľmi dobrý scenárista a režisér. Má skvelé nápady a sú dobre v jeho filmoch zapracované. Ukázalo sa mi to už v roku 2005, keď prišlo jeho Štěstí. A "Bába Z Ledu" je opäť veľmi Slámovský film. Má to ten istý feeling, kde sa príjemné skombinuje so smutným a vznike z toho taká zvláštna dramédia, ktorá však pôsobí veľmi uveriteľne. A vie si aj vybrať správnych hercov do týchto rolí. Zuzana Kronerová a Pavel Nový tu fungujú spolu bravúrne a len oni dvaja spolu sú zárukou toho, že si tento film človek užije. A mám pocit, že obaja tomu dávajú všetko, čo len môžu. A ich postavy skutočne na mňa pôsobia príjemne. Skvelý je podľa mňa aj malý chalan, ktorý hrá Ivana mladšieho. Chválim. Osobne mám pocit, že všetci herci podali dobré výkony. No jedno tu spomeniem a to je Tatiana Vilhelmová. Mám túto dámu veľmi rád, no osobne musím povedať, že jej postava ma tu absolútne iritovala. Viem, že to zahrala skvele a viem si takú osobu predstaviť, no mám pocit, že z toho mala plynúť komédia filmu. Mňa osobne v každej scénke svojimi reakciami len otravovala. A to ma úprimne mrzí. Plus občas tu padnú vety, kde som skutočne prevracal očami a mal pocit, že sa film otáča smerom, ktorým to moc nechcem. Ale inak nemám pocit, že by ma film v niečom iritoval. Som rád, že som ho videl a myslím si, že podobne ako "Štěstí" si ho musím niekedy pozrieť znovu. Možno ma to potom bude baviť viac. Každopádne než ešte ukončím komentár chválim ešte sliepku Adélu a rovnako ešte poviem, že komédia väčšinou v tomto filme funguje. V scénkach, kde som sa mal smiať, som sa skutočne väčšinou rehotal. Či už scénka s olejom alebo bielymi šatami. Myslím si, že ten film stojí za pozornosť. A určite sa k nemu ešte niekedy vrátim. Uvidíme, či potom nezmením svoje súčasné hodnotenie. Hodnotenie: B(15.3.2017)

Po tomhle snímku mohu naprosto legálně říct, miluju Václava Neužila. Herecké obsazení je fakt super a zahráno to je ještě líp! Ač je to komedie o hořkých vztazích rodinných, ani vtip neztratil své místo. Je super, že český film zase boduje! A v neposlední řadě je třeba zmínit, že perfektní výkony Zuzany Kronerové mě budou ve snech provázet asi ještě celkem dlouho!(25.2.2017)

Na snímku mě nejvíc lákalo spojení Bohdana Slámy a Pavla Nového, které bylo nakonec nejméně zajímavé, Nový nepředvádí nic zvláštního, je sám za sebe, prostě JE. No a dál? Sláma jako vždy sociální, tenhle jeho poslední film je na rozdíl od minulých excentrických Čtyř sluncí velice minimalistický, stačí gesto či věta a divák musí dávat pozor. Moje chyba, čekal jsem asi něco jiného, více dějového, méně formanovského a "novovlnného." Ve výsledku je film vlastně o charekterní ženě a její osamělosti. Vše, co na mě působilo méně, vynahrazovali Neužil a Daniel v rolích synů. Na Švejka se i přesto těším!!(27.2.2017)

Naprosto fantastický film a jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Bohdan Sláma mě zatím nikdy nezklamal a musím říct, že tento film překonal i jeho trhák Štěstí. Alespoň pro mně. Bohdan Sláma napsal skvělý scénář plný vtipných hlášek, ale i velice charakterních a složitých scén. Zuzana Kronerová byla fantastická a Pavel Nový také. Daniel Vízek jako Ivánek byl vynikající. Marek Daniel, který je už dlouho něco jako dvorní herec Bohdana Slámy předvedl výkon za který bych se mu nebál dát českého lva za mužský vedlejší výkon. Václav Neužil, Petra Špalková i Tatiana Vilhelmová byli též skvělí. Pro mě byla nejlepší scéna u stolu a slepicí na stole. Unikátní kamerový pohled kameramana Diviše Marka na unikátní pohled Marka Daniela koukajícího na slepici byl fantastický. Dále výborná hláška Pavla Nového, "Pičusové jsou to, oba dva. A ten jejich fotr to musel bejt taky pěknej pičus." Vynikající hlášky. Obrat filmu byl ve chvíli kdy shořel autobus. Pak to začalo být velice složité a hlavně charakterní. Musím velice pochválit vymakaný zvuk a krásný střih. Kamera byla fantastická. Dal bych minimálně čtyři lvy a to za hlavní herecké výkony, scénář a zvuk. Klidně bych, ale dal i cenu pro nejlepší film, ale letos tam bude velká konkurence. Zdeněk a Jan Svěrákovi představí Po strništi bos a Jan Hřebejk uvede trilogii Zahradnictví. U mě to nejlepší hodnocení.(8.3.2017)

• - Natáčelo se v Hradci Králové. (San Miguel)

• - Režisér Bohdan Sláma netušil, že Pavel Nový je otužilec, který se chodí koupat do studené vody již 30 let. (M.B)

• - Natáčelo se také v Plzni, v komparzu byli závodní otužilci z celé republiky, použita jejich autentická křestní jména, teplota vody také autentická (3,5 st). Luboš Veselý, Pavel Nový i Zuzka Kronerova plavali v ledové vodě spolu s otužilci. (tomeek70)