Spalovač mrtvol

The Cremator

Drama / Horor / Thriller / Psychologický / Komedie

Československo, 1968, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 519)

Scénář: Juraj Herz .. Silné! Opravdu silné kafe!! Božsky mile sadistický Rudolf Hrušínský předvádí nezapomenutelný herecký koncert. Výtečně temný příběh na jehož samotném konci přichází tak neskutečně mrazivé vyústění, zvláště když si domyslíte co by následovalo, nebýt to fikce.. Bravurní klenot (české) kinematografie. 100%.(13.4.2005)

Těžko napsat něco, co zde již nebylo napsáno. Mohu tedy jen potvrdit, že výkon Rudolfa Hrušínského je opravdu vyjímečný, kamera nápaditá a dynamická a atmosféra neuvěřitelně mrazivá. I přes mou nelibost vůči české (a československé) kinematografii tedy musím uznat řemeslnou dokonalost, kterou Herzův snímek oplývá, a hodnotit plným počtem, ačkoliv za stoprocentní zážitek se ho označit neodvážím.(20.11.2011)

Tato veta sice vo filme nezaznela, ale pochadza odo mna : "Je drazi jaxi na pixu pouzivat hlasky ze Spalovace Mrtvol protoze se clovek jaxi stava 5 -imi litrami krve. Jo a tak na cele hlasky ze Spalovce zvysoka seru". Spolu s Kladivom Na Carodejnice je Spalovac Mrtvol najlepsi film z celej ceskoslovenskej kinematografie. Naprosto genialny scenar a pribeh o premene vludneho cloveka, ktory miluje rodinu v sialeneho psychopata. A k tomu vyborny Rudolf Hrusinsky. Fakt ako, dlho som si myslel, ze najlepsi Hrusinsky bol vo filmoch ako Slavnosti Snezenek alebo Vesnicko. Hovno! Az tuna bola jeho najlepsia rola. Okrem Hrusinskeho sa tu objavil aj dalsi genialny herec ceskoslovenskej kinematografie , a to konkretne Vladimir Mensik /Happy End, neskor aj trilogia Bourlive Vino - Mlade Vino/. Spalovac mrtvol je genialny film, ktory kombinuje dramu a horor, cize pre fundov hororu je tento film tzv. povinna jazda. A na zaver genialna veta : "V Ludskom popole predsa nie je rozdiel" 100 %(22.1.2013)

Strašné Psycho.(19.11.2013)

Úchvatný film ukazující a nabízející mnoho. Fašistický fanatismus, psychologickou proměnu osobnosti, brilantního Rudolfa Hrušínského ve velmi děsivé roli, plíživou hororovou atmosféru a surrealistické výjevy. To vše dělá Spalovače mrtvol nejlepším českým filmem všech dob. A jak se tak dívám na dnešní tvorbu, nebojím se říct, že nepřekonatelným, 5 hvězd.(4.4.2015)

Absolutně ujetý a kultivovaný český horůrek... kdy mě konečně překvapil i konec. ]:) nejlepší scéna u které muselo mrazit naprosto každého byl závěrečný, mistr pecař I mengele by si nakadil do gatí.... :D Zkutečně byl P.Hrušinský skutečný pan herec.. všechna čest, smekám čepec. :) Dobré na tom i je... že to děsí stejně dobře jako před 50 lety.. už jen silou slova. Nějaké ty morbidní běžné scény už jsou jen takový bonus pro zpestření. To u morbidních dvoubarevných před komunistických záležitostí neříkám moc často:)(27.9.2015)

Spalovač mrtvol je jedním z nejodvážnějších českých filmů, které jsem viděl. Výrazná hudba, avantgardní kamera a hlavně střihová skladba (!) odkazuje na francouzskou novou vlnu - vzpomněl jsem si na mnou nenáviděný U konce s dechem. Ale naštěstí žánr, děj a výborná gradace k mrazivému závěru posunuje Herzův opus do úplně jiné ligy než Godardovo sebemrskačství. Grandiózní Hrušínský by si mohl klidně střihnout Hannibala za mořem v Hollywoodu, nenechá nikoho dalšího vyniknout a tak si uzmul Spalovače jen pro sebe. Technicky možná film zastaral, ale i přes padesát křížků na krku nabízí stále působivou atmosféru. 80 %(19.11.2015)

Povinná četba, film prý velice věrohodný knize. Jestli to tak je, tak klobouk dolů. Mazec film a nadšenost. Řekla bych, že nejlepší český film vůbec. Rudolf Hrušínský by zasloužil Oskara! Vlasta Chamostová mě také fascinovala celou dobu. A do role Miliho snad nemohli obsadit lepšího herce. Doprovodná hudba byla vynikající i když se opakovala celým filmem. Opravdu perfektní, přemýšlím i o četbě.(9.3.2016)

Životní role Rudolfa Hrušínského. Tento snímek je tak děsivě psychický tíživý, až je ve své niterné podstatě naprosto hezký a komický - jak nečekané, že?(8.12.2016)

Hrušínský doslova exceluje. S jeho výkonom stojí a padá celý film. Takto geniálne zahranú postavu som v českom (v slovenskom jakbysmet) filme ešte nevidel. Film pôsobí akoby predbehol svoju dobu. Všetky tie rýchle prestrihy, plynulé prechody scén...nádhera. Asi najlepší tuzemský film aký som videl.//////////////Po dlhej dobe som film videl znova. Neuveriteľne nápaditá a audio-vizuálne úžasne spravená vec (hudba!). Keby Spalovača mŕtvol urobil rovnakým spôsobom niekto aj v roku 2016, stále by to bola pecka. Herzovi, Liškovi a Hrušínskému sa podarilo niečo výnimočné.(16.8.2006)

Neskutecne bizardni prestup Hrusinskeho k "Temne strane". Jeden z nejdepresivnejsich filmu co jsem kdy videl.(25.8.2006)

Menzel, Chytilová, Němec - ač mam tyto tři tvůrce rád, museli si myslím minmálně několikrát provinile polknout, po tom co Herze neustále odstrkovali od projektu perličky na dně, že není filmově vzdělán a když jím to v šedesátém osmém Jůra takhle naseríroval a všem "natrhl tipec" tímhle mistrovským dílem, které nikdy nemůže zestárnout! 100%(23.5.2007)

To je síla! Kamera Miloty tu předvádí čarodějný rej. Prej se u toho Holanďani smáli. No já se tedy nesmál. My češi s tím zkušenost máme, lhostejno jestli rakouskou, fašistickou nebo komunistickou. Rudolf by za to měl dostat Nobelovu cenu....minimálně. RH tam vlastně pořád mluví. Je to vlastně monolog zrůdnosti lidstva. Obávám se, že takový film byl první a poslední. Tedy díky Miloto, Herzi, Hrušínský a Chramostová!(27.10.2007)

Hodně působivý horor, výrok ,,Nic není v životě jisté, jenom smrt" se mi vryl do paměti a při vzpomínce na tento film si ho vždy vybavím, navíc Rudolf Hrušinský, vdechl tomuto snímku takovou atmosféru, že vám mrazí v zádech ještě notnou chvíli po jeho skončení...(11.12.2007)

Film s opravdu neuvěřitelnou a děsivou atmosférou, která jen tak nezmizí. Kamarád, který mi film před pár lety pustil, mě oslovuje "něžná" a "čarokrásná" a občas se přeptá jestli si dám věneček nebo rakvičku :-)(8.1.2008)

Nezapomenutelný R. Hrušínský st. !(1.5.2008)

Československá definícia monštruozity presahuje svojou noblesnou morbídnosťou všetko, čo som doteraz videl.(23.6.2008)

Bolo zaujímavé na to pozerať, ako sa zo vzorného otca rodiny, vďaka hnusnému nacizmu stáva blázon úplne mu preplo v palici a kvôli ríši bol ochotný zbaviť sa svojej milovanej rodiny.(4.7.2008)

Nezapomenutelný herecky výkon, nezapomenutelný pocit zhnusení a odporu, nezapomenutelný pocit pernamentního tlaku...zkrátka NEZAPOMENUTELNÝ FILM.(17.11.2008)

Spalovače jsem sledoval uprostřed noci v potemnělém obývacím pokoji a co se nestalo? Téměř jsem přestal dýchat, snažil sem se nevnímat stíny kolem mě a pozorně sledoval televizní obrazovku z které sálala snad ještě větší temnota než z toho pokoje ve kterém jsem byl a který při troše přefstavivosti dokáže lehce poděsit. Ten snímek byl vskutku velmi děsivý svoji podstatou, po zhlédnutí bych se ani nebál navštívit peklo a utkat se se samotným ďáblem, který by mě asi ani nedokázal vyděsit. Nemá to hlavu ani patu? Však to jsou jen mé pocity...(6.1.2009)

Chvílema naprosto dokonalý a bez chybičky, chvílema podle mě až moc jakoby parodický. Nevim proč, ale třeba scéna, ehm... SPOILER!!! ...tedy, scéna, kdy jde pověsit svojí manželku a ta se vůbec nebrání, mi přišla hodně ujetá (což je sám o sobě celej film, ale to je na něm právě to hezký). Asi jsem i trochu zklamaný, nedávno jsem viděl Kladivo na čarodějnice a Ucho a oboje mi úplně vyrazilo dech, od Spalovače jsem čekal to samý a nekonalo se..(10.4.2009)