Neviditelný

Scénografie:

Alex Holmes

Kostýmy:

Emily Seresin

Novela vizionáře (a mého už v dětství velkého oblíbence) Wellse z 19.století byla upravena pro století 21. Vznikl z toho nadprůměrně povedený thriller a nebýt toho trapného kašlíku, kolem kterého se teď tolik hysterčí, přizdisere a předposírá se, jistě by tvůrcům vydělal víc merglí. Za mě velká spokojenost - napínavá atmosféra, dobrý fantastický příběh, pečlivá kamera, působivá zvuková složka, sympatičtí vedlejší herci i herečky, všechno jak má být... Tedy až na jeden detail, ovšem detail to dost podstatný. A teď opravdu nechci být hnusný, Líza Mossová bude možná v civilu hodně fajn baba a já taky nejsem žádný krasavec. Ale já taky nehraju hlavní role ve dvouhodinových celovečerácích. Na filmy se většina lidí přece dívá proto, aby unikla ze svého všedního života, aby se odpoutala od reality, od všeobklopující obyčejnosti. Takže záměr tvůrců obsadit do hlavní role tu bezkonkurenčně nejošklivější herečku, jakou jsem za můj dlouhý divácký život v hlavní roli viděl, popravdě vůbec nechápu. Líza hrůzností své vizáže bezpečně trumfla i mou dosavadní favoritku ošklivosti, tranďáka Miloše Jovoviće, a to už je co říct. A do tohohle zjevení že by se měl posedle a žárlivě zamilovat atletický hezoun a prachatý geniální vědec v jedné osobě? Hm, tak teď třeba tu o Červené Karkulce.(20.3.2020)

Neskutočná pecka. Minimálne tri razy som vyvalil oči a povedal som si „no dopr...“. Skvelé herecké obsadenie (Elisabeth Moss nejako extra nemusím, ale tu sa hodila ako strom do lesa), asi tucet vynikajúcich scén, brutálne zlovestná a znepokojivá atmosféra plná príjemne nepríjemných hororovo-trilerových náznakov (v štýle „divák 10 sekúnd bez žmurknutia pozerá na isté konkrétne miesto a čaká na aspoň drobný náznak prítomnosti neviditeľného a možno sa ho dočká a možno nie“). Páčilo sa mi aj vyvrcholenie, ktoré o čo bolo komornejšie, o to bolo zaujímavejšie a pôsobivejšie.(23.3.2020)

Skvěle paranoidní režie a kamera dělají v Neviditelném s divákem to, co s ním dělají třeba Spielbergovy Čelisti - znepokojivé statické záběry vám prostě vsugerují, že někde tam stojí někdo, kdo není vidět. Nebo tam? Nebo tam? Vážně úžasná práce a spolu s dokonale věrohodnou Elizabeth Moss hlavní trumf tohoto nenápadného, ale o to působivějšího a překvapivého hororu, který se ovšem stejně jako strašení věnuje seriózní tématice domácího násilí a omezování. Kdyby to bylo o něco kratší a zmizela třeba celá část v podkroví, neměl bych absolutně co vytknout.(5.3.2020)

Leigh Whannell v Neviditelném potvrzuje, že se s ním musí počítat jako s režisérem, který hororový žánr umí. K těm nejlepším mu však pořád ještě kousek schází. Jeho novince by slušelo zkrácení o nějakých dvacet minut, jinak je to však sice nepříliš originální, ale výtečně natočená thrillerová podívaná. Whannell u mí šponovat napětí, notně mu s tím pomáhá i vynikající Elizabeth Moss, a ve všech akčnějších scénách navíc potvrzuje kvality naznačené už v Upgrade. Navíc hraje s divákem od začátku fér hru a všechny karty vyloží na stůl překvapivě brzy, což mu ovšem nebrání v tom, aby fungovala dost nepříjemná atmosféra. Osobně mi Neviditelný sedl víc v okamžicích, kdy se bral stoprocentně vážně, protože díky sázce na atmosféru a dospělejší přístup k celé látce to fakt funguje tím způsobem, o němž většina současných hororů sní. Ale ačkoliv celé béčkové vyznění působí možná až příliš uspěchaně a trošku z něj čiší snaha hrotit to za každou cenu, celkově jde o hodně nadprůměrné řemeslo, které fandům hororů ukáže, že tu pořád jsou talentovaní režiséři, kteří i okoukaný příběh dovedou odvyprávět tak, že se člověk dvě hodiny nenudí. I když na novou žánrovou klasiku to bohužel asi stačit nebude.(1.3.2020)

Naprosto božská Elizabeth Moss, která ukázala díky Příběhu služebnice, že hrát pro ní silné ženské hrdinky není žádný problém a proto celý film naprosto bezpečně utáhne jen ona sama. Není to horor, ale spíše scifi thriller s hororovými prvky, ale pozor, to jsem asi udělal velký spoiler :-) Musím říci, že ona akční scéna v blázinci, byť je svým rozsahem malá, naprosto bezpečně svojí intenzitou překoná i Avengeří finále :-) Skvělý film, který vás vydrží dráždit od začátku až do konce. 90%(25.3.2020)

• - Scénář se během natáčení ani trochu neupravoval. (TheSlezy)

• - Když Cecilia (Elisabeth Moss) utíká z léčebny, nastupuje do jednoho z nabouraných aut. V pozadí si na zdi můžeme všimnout namalovaného Jigsawa, záporáka z hororu Saw (2003), ke kterému Leigh Whannell napsal scénář. (Kejf.)

• - Film se odehrával v blízké budoucnosti od roku vzniku filmu, aby si ho mohlo užít tehdejší publikum. (TheSlezy)