Epizody(10)

Horace a Pete je americké komediální drama. Autorem i režisérem všech epizod je komik Louis C.K., který ztvárňuje i jednu z hlavních postav majitele baru Horace. Děj se odehrává ve 100 let starém brooklynském baru, který po generace vedou Horace a Pete (Steve Buscemi), následně jejich synové a synové jejich synů až do současnosti. V jednotlivých epizodách nás potkávají nostalgická, současná, politická a smutná témata, která velice často provázejí náš běžný život. Místy dlouhé dialogy vás vcucnou do příběhu a ukážou vám, že nic není černobílé. (Philber)

Idahou

Tohle je přinejlepším tragikomedie. Možná ani to ne. Neříkám, že je to špatný, ale komedie to prostě není. Bacha na to, docela depresivní. ()

Trammbo

I když se na první pohled Horace and Pete může zdát jako sitcom (motiv rodiny, interiérové lokace, jednoduchá práce s kamerou),jedná se o naprostý protipól sitcomu, anti-sitcom chcete-li. Komik Louis C. K. si ho sám napsal, produkoval, režíroval, hrál v něm (Horace), ale co je hlavní, po dokončení ho vypustil na své webové stránky. Díky téhle naprosto neortodoxní produkční taktice Louis získal plnou tvůrčí svobodu, což je na celém díle, které bychom mohli bez nadsázky označit jako Indie TV, opravdu silně znát. Nihilismus, depresivní humor, extrémně dlouhé záběry, různá délka epizod, komplexnost postav, absence moralizování a politická nekorektnost, která ale není v žádném případě prvoplánová, ale díky které se seriál dokáže dotknout různých ožehavých politicko-sociálních témat nestranně, z více úhlů pohledu, a někdy až překvapivě citlivě. Hlavní dějovou linku, která s každou epizodou nabírá na temnotě, o rozvrácené rodině vlastníci již po sto let hospodu v Brooklynu, barvitě doplňují sami návštěvníci hospody, ať už to jsou postavy štamgastů, jejichž dialogy dost často patří mezi vrcholy epizod, nebo jednorázoví návštěvníci, kteří s sebou do hospody přinášejí svoje depresivní mikropříběhy. Není možné nezmínit, jak je obdivuhodné, že se C. K. do tak neobvyklého projektu podařilo obsadit áčkové herce jako je Steve Buscemi, Eddie Falco, Alan Alda, Jessica Lange nebo Laurie Metcalf, kteří všichni podávají brilantní výkony, a theme song(snad nejlepší, jaký jsem kdy slyšel) mu složil Paul Simon, polovina dua Simon and Garfunkel. Horace and Pete je prostě a jednoduše naprosto jedinečné dílo, které se nepodobá ničemu, co do teď v rámci televizní tvorby vzniklo. Nejlépe ho charakterizuje asi 40 minut dlouhá třetí epizoda, kterou z většiny tvoří monolog bývalé Horacovy ženy (Laurie Metcalf). Pomalý a zdrcující. 10/10 ()

Jablek

Jestli má někdo talent na tragikomedii, tak je to Louie C.K.. Ještě před půl rokem jsem tohohle týpka neznal, ale to jsem rychle napravil. Jinde než v Horace and Peet se vám nestane, že 40 minut sledujete naprosto vážnou (až depresivní) konverzaci, aby vás na konci sestřelil Alan Alda jedinou větou do výbuchu smíchu :D. Jasně, asi to není pro každýho, ale pro mě teda rozhodně jo! ()

GTS_PUNK

Desaťdielna miniséria Louisa C.K., ktorý v nej stvárnil jednu z hlavných postáv, sleduje osud rodiny, ktorej patrí storočný brooklynský bar, dediaci sa z generácie na generáciu. Hoci je dielo prezentované aj ako komédia, pričom mu určite v nejednej scéne nie je humor cudzí, ide najmä o plnohodnotnú drámu, navyše na viacerých miestach "nasiaknutú" poriadnou dávkou depresie, melanchólie a skľučujúcich pocitov. Postavy - hlavné aj vedľajšie - prechádzajú naprieč v podstate krátkym dejom ani nie tak charakterovým vývojom, ako skôr osobnou reflexiou vlastných životov. V kolízii minulosti a súčasnosti, skutkov a chýb má divák možnosť vidieť, čo a najmä kto jednotlivé postavy v živote ovplyvnil - či už pozitívne alebo negatívne. Najmä negatívne teda. Svoj pomyselný kríž si tu tak nesie každý, rovnako ako musí každý viac či menej bojovať s vlastnými démonmi. Od toho všetkého sa zároveň odvíjajú vzťahy medzi postavami, ktoré sú často v konflikte, čo ešte viac zvýrazňuje celkovú atmosféru zúfalstva a prázdnoty vnútri storočného baru. Horace and Pete je plný emócií. Sú to ale najmä tie emócie, od ktorých sa človek väčšinou snaží odkloniť a nechce im čeliť. Ukazuje divákovi, aké dôležité je vysporiadať sa s minulosťou, aby mohol fungovať v prítomnosti. Seriál zároveň výborným spôsobom glosuje americké reálie doby svojho vzniku (2016), nevynímajúc rasizmus, genderové otázky alebo prezidentskú kandidatúru Donalda Trumpa. Výprava je do veľkej miery komorná, takmer pôsobiaca až dojmom divadelného predstavenia. Herecky zvládnuté na vysokej úrovni, spomedzi protagonistov exceluje Alan Alda. ()

Yoshik

Tohle jsem našel cíleně, když jsem sledoval interview s Louiem, jehož jsem příznivcem. Ejhle, Steve Buscemi a Alan Alda, takže mezera ve vzdělání. Dostal jsem něco úplně jiného, než jsem čekal, a těžko můžu být spokojenější. Je to hra s divákem, vzbuzování emocí a stavění jich ad abrusdum. ()

boombang

Tento seriál mění historii - a je sympaticky jiný, pomalý, statický, nekorektní, aktuální. Hereckému obsazení vévodí věčná kráska Jessica a především dva machři, Buscemi a Alda. Buscemi zde hraje svého typického outsidera a Alda je sprostý jak dlaždič - a oba si své role viditelně vychutnávají. Pak ještě hodně překvapí matka Sheldona Coopera. Lidskost je v seriálu stavěna nad vtip, k smíchu to tedy moc není, zato k zamyšlení velmi. Nebýt desátého dílu, který to celé trochu pokazil, dal bych pět hvězd. ()

Sylvin

Takhle nějak si představuju inteligentní americkou tvorbu. Na ty kňourálky, co si tu stěžujou, že to je moc depresivní, se vyprdněte. To, že to napsal Louis C.K. neznamená, že to musí být prdel, u který se budete za břicho popadat. Tímhle počinem si mě získal, je to chytrej člověk, kterej touhle televizní skoroinscenací krásně zahrnul prostředí a témata roku 2016 a mám ho za to ráda. Oni komici nemusej pořád jenom dělat prču, vite? A pokud ji přesto použijou, vězte, že sranda je skvělej prostředek ke sdělení věcí, který vás mají hluboko zasáhnout a zkroutit vám všechny vniřnosti úzkostí. Ten nejlepší bych si i dovolila tvrdit. Skvělej cast, senzační pojetí, baví, akorát to holt není pro blbečky, který si pustěj ameriku a chtěj se jenom plácat do stehen a sledovat jak někdo ústavičně bleje nebo prdí. Jsem ráda, že tahle věc existuje. Je to dobře. ()

prosty_divak

Komorní dílo Louise C. K. není sitcom, to od něj neočekávejme, jinak se s ním mineme, a to bude naše škoda. Je to vlastně na kontrastech vystavěná esej: „vyprávěná“ uvěřitelně citlivými, přirozeně plynulými dialogy, hospodským „pábením“ o palčivostech světa politického, sexuálně-sociálního, kulturního, o naší mezilidské (ko)existenci. Tedy esej dialogická, a proto nabízející různočtení, nahlížení z přehršle úhlů vnímání: ukazuje, že jeden diskutovaný „problém“ spouští nespočet dílčích, mnohdy morálních problémů, že nic není daně jednoduché. Pokud tu jde o komiku, není to humor sitcomový, ale ironie a sarkasmus vyvěraný ze samotné životní empirie: protože život sám je sarkastickou hříčkou, absurdním mámením, mátožením za jakýmisi cíli, fata morgánami. A to je taky Horace and Pete: křivě smutný, groteskní úsměv. ()

DaWz

Louis CK je můj zdaleka nejoblíbenější stand-up komik, takže když mi od něj (přes mailing list na louisck.net) z čista jasna přišel email o tom, že je k dispozici první epizoda seriálu, o kterym do tý chvíle nikdo nevěděl a o kterym ani neposlal žádný info kromě odkazu ke stažení za $5, neváhal jsem ani vteřinu. A neudělal jsem chybu - je to vážně parádní seriál. Nečekejte žádnej stand-up (pokud znáte jeho seriály Lucky Louie a Louie, tak je vám to už jasný). Tohle je seriál, kterej je jednoduchej (odehrává se převážně v baru anebo v Horacově bytě nad ním), vtipnej, divnej, sprostej a žeru na něm to, že si ním Louis dělá co chce. Nedělá to pro žádnou televizi, je to jen jeho seriál, takže každá epizoda je přesně tak dlouhá, jak uzná za vhodné (někdy 30 minut, jindy třeba 50). Lidi v seriálu mezi sebou řeší nejrůznější věci ze života, často různý podivný anebo nějakým způsobem hrozný situace. Docela mi to otevřelo oči, ale především se u toho skvěle bavím. ()

zissou

Louis C.K. si zvolil cestu psaní, produkování a režírování jeho vlastních úplně samostatných projektů, ve kterých si může dovolit naprostou tvůrčí svobodu a to z něj dělá opravdového nezávislého umělce.. a na tomto seriálu je ta tvůrčí svoboda dost vidět...je možná zatím tím nejosobnějším co napsal (sám už dávno přiznal, že jeho stand-upy zas tak osobní nejsou, převážnou většinu materiálu si prostě vymýšlí, i když to tak nezní). Louie experimentuje s formou (např. celý díl jen jako rozhovor dvou lidí), zve si k produkci nečekaně zvučná jména (třeba znělku mu napsal Paul Simon) a nemusí se stresovat obecnými pravidly seriálu. Někdy se ale tahle svoboda stává jeho největším nepřítelem... a seriál občas ztrácí dynamiku, herecké výkony jsou značně nevyrovnané a záživnost jednotlivých dílů dost kolísá. Domnívám se, že by to v trochu seškrtanější formě daleko lépe vyznělo dobře nazkoušené na jevišti divadla (což je tak trochu forma, o kterou při psaní dle rozhovorů usiloval). Ale za vidění to stojí.. minimálně některé naprosto syrové emocionální momenty a neuvěřitelně sprostého Alana Aldu v dnešní standardní na zisk orientované producenty vypulírované seriálové produkci jen tak neuvidíte. ()