Umanutý dobrodruh Fitzcarraldo si usmyslí, že do peruánských pralesů dopraví zázrak evropské kultury - operu. Jeho cesta do nitra neprobádaných končin naráží na bezpočet potíží, k nejpověstnějším patří přesouvání parníku přes horský hřeben. Ve filmu zaznějí slavní operní melodie, z gramofonových desek uslyšíme i hlas Enrika Carusa, jenž téměř zázračně uklidní nepřátelsky naladěné Indiány. Film se natáčel za mimořádně obtížných podmínek tři roky, během nichž musel režisér měnit i herecké obsazení - mimo jiné odstoupili např. Jack Nicholson a Mick Jagger. (oficiální text distributora)

Hans.

Herzog musel bejt dobrej blázen, když krom několika ateliérových záběrů točil celý film v jeho skutečném dějišti... A povedlo se mu to více než dobře, vizuálně dokonalý film. A Kinski si zaslouží poklonu. ()

majo25

Rozhodne lepšie ako Aguirre, aj keď ohromná a poriadne premrštená stopáž dáva divákovi zabrať. Kinski sa do role šialencov hodí, tu je jeho postava ešte okorenená o naturel rojka, povedal by som obrovského rojka, ktorý nepozná a ani nechce poznať svoje hranice. Asi každému divákovi ostane v pamäti z tohoto filmu scéna prenosu riečneho parníka cez horu či potom splavenie perejí, aj keď tam si Hercog pomohol modelíkom. Operu nemusím a ani jej nerozumiem, preto už akékoľvek zmienky o nej v dialógoch, nie to ešte jej neustále počúvanie, ma dosť iritovali. No a taktiež je tu ohromná stopáž, ktorá sa pokojne a bez okolkov mohla zmrštiť o hodinu. ()

Doudis19

Super výpravná pouť do amazonského pralesa s milovníkem opery Clausem Kinski. To co museli všichni na onom kopci zažít, to už není filmařina, ale čiré šílenství :-). Tady se tvořili dějiny umění. ()

senor

Snílek, dobrodruh, vůdce a blázen. Kinski a Herzog to je spojení, které funguje. Nechápu jaktože se vzájemně neuškrtili. ()

Kaferano

"Tento film vznikl za cenu, která mi dnes připadá vlastně až příliš vysoká" ... Vlastní režisérova slova nezní moc přesvědčivě. Chlapská posedlost tohoto typu mi jde proti srsti. Když se při natáčení vydrancuje kus pralesa, indiáni při natáčení zaplatí životem a místní kmeny zapálí filmový štáb, tak něco neni vpořádku. Tenhle film je dobrej snad jen v tom, že v celé své kráse ukazuje umanutost lidského ega, které jde doslova přes mrtvoly. ()

Jazzzz

Klaus Kinski hraje dobře, hezky se na něj kouká, ale ta hudba... Ta se mi neposlouchala zrovna nejlépe, vím že se k filmu a hrdinovi hodila, ale film byl na můj vkus příliš dlouhý. Děj se hýbal pozvolna a já se stále nemohl do filmu zakoukat, vžít se do někoho kdo dokázat něco pro mě nesmyslného a kuli tomu táhne loď přes hory, no já si prostě nemůžu pomoci, ale tento člověk sice šel za svým cílem hlava nehlava ale měl by možná mít omezené vycházky - nebezpečný člověk... Co oceňuji je krajina do které je film posazen. Víc toho bohužel ocenit nemohu. Musím bohužel konstatovat, že tento režisér si mě tímto filmem, který je první z jeho uznávané filmografie moc nezjískal... ()

neoBlast

Werner Herzog opět představuje témata a motivy pro něj typické - hraniční pošetilost, přílišná tvrdohlavost a nezkrotná síla lidského ducha. To co známe z jeho dokumentární i fiktivní tvorby je vlastně všechno jednou velkou součástí Fitzcarralda. Jen mě trochu zklamala značná podobnost s Aquirre, hněv boží - ale snad je to jenom kvůli té neokoukané Amazónii. PS: Jsem jediný komu Klaus Kinsi ve zdejším sáčku a klobouku připomíná Dana Nekonečného? 75 % ()

Čtec

Tak Fitzcarraldo je to. Konečně. Vzpomínal jsem totiž léta na dva filmy - jeden, jak se stavěla opera v Manausu a ten druhý, kde přetahovali velkou loď někde v Jižní Americe přes hory a kde hrál někdo s vizáží šílence... A teď mi to všechno docvaklo dohromady. Šílencem je Klaus Kinski (kdo taky jiný..) a je to všechno v jednom filmu. To musí být ale film! Už se těším, až se na něj znovu podívám :-) ()

ZkuKol

Herzog = posedlost. Celý film je o posedlosti, tvůrce byl zjevně jeho přesnou realizací posedlý a Klaus Kinsky je Herzogovo mentální dvojče. Fitzcarraldo je nádherně symbolický příběh plný podobenství, lidského šílenství, neústupnosti a fascinujícím bojem proti nepřejícím okolnostem. Kinski svým zjevem i projevem doslova řve na diváka veškerá Wernerova sdělení, kamera se vyžívá v nádheře i krutosti přírody a pak přijde scéna, kde se táhne parník přes kopec a vy zjistíte, že jste posledních 10 minut nedýchali. Do toho všeho hraje jedna operní nádhera za druhou a vy pomalu začnete toho irského hrdinu i německého režiséra pomalu chápat. Abychom jen nechválili, Herzog ve svém úsilí o sílu celku přehlížel (nebo na ně neměl čas a energii) detaily.Takže někteří herci menších rolích hrají otřesně, občas si křoví své role opravdu jen odstojí a samozřejmě přijdou pasáže, kdy se (v lepším případě) nic neděje, nebo (v tom horším případě) se nic neděje a všichni na sebe civí (možná je v tom přesah, já ho neobjevil). Přesto ten film uteče velmi dobře, zanechá silný dojem a ještě pár dní vám bude vrtat hlavou. Fitzcarraldo miluje operu a je velký snílek, chce přinést operu do amazonské džungle a chce si na to vydělat ďábelskou výpravou za kaučukem. Půjdete do toho pekla s ním?... 75% ()

Rozjimatel

Keď som Fitzcarralda videl voľakedy veľmi dávno, dosť silno na mňa zapôsobil, najmä vďaka kombinácií dobrodružstva v divočine a opery. Dodnes si pamätám tóny nádherných árií nesúcich sa z gramofónu po hladine Amazonky. Lenže dnes už je zážitok z filmu úplne odlišný. Už ma nijako neohúri, ako jeden blázon prenáša parník cez kopec, aby natočil film o inom bláznovi, ako prenáša parník cez kopec. Navyše toho filmového blázna hraje Klaus Kinski, jeden z najnesympatickejších hercov vôbec. A ako odpudivo tento herec pôsobil, tak sa aj správal v súkromí (grobiansky, neustále vyrábal konflikty). Keď sa stalo pri nakrúcaní našťastie (najskôr pád vrtuľníka so štábom, potom jeden herec prišiel o nohu kvôli uštipnutiu hadom), milý Klaus dostal zúrivý amok, že si ho nikto nevšíma, alebo že ma vlažnú kávu. Prítomnosť tohto herca vo filme nevyváži ani sympatická Claudia Cardinale, ktorá tu navyše hraje druhé husle. Vyzerá to tak, že nemecká kinematografia mi je najvzdialenejšia zo všetkých. ()

Pafl

Podruhé jsem měl možnost vidět tenhle skvost a nestačil jsem se divit, co všechno jsem napoprvé přehlédnul. Kromě trošku nešikovně působícího španělského dabingu bezchybný film je jedním z Herzogových režijních vrcholů. Málokomu se podařilo tak syrově - a přitom jakoby mimochodem - popsat, co se v jižní Americe na přelomu 19. a 20. století odehrávalo mezi bílým mužem a jeho indiánskými bratry. "Aguirrovský" příběh o obrovském úsilí, které celé vyjde vniveč a o marnosti, s jakou stojíme tváří v tvář džungli. ()

Mikino00

Taková dlouhá stopáž a ono se tam téměř nic neděje, každý záběr je neskutečně natažený a působí to rozvlekle. Konec teda nic moc, celé to vyzní do ztracena. Čekal jsem epickou plavbu s řadu problémů po cestě a to se bohužel nedostavilo. I děj mi přišel nepromyšlený a těžko uvěřitelný. ()

serioga

Snílek, ktorý má svoj veľký sen priniest operu tam, kde si to vlastne miestny ani nezaslúžia.Nie všetko mu ide ako on chce.Scéna prenášania lode po suchu cez kopec je vskutku ojedinelá a tím pádom nezabudnuteľná. ()

PhillM.

Démonické. Zjevně nejsem jediný, komu se při sledování vybavila Coppolova Apokalypsa, resp. Conradovo Heart of Darkness. A to nejen díky motivu "šílenství na řece", ale taky pro ten konec, kdy se ptám, to je jako úspěch pro ty postavy, nebo jak? Jak se zdá, srovnatelné jsou i okolnosti vzniku obou filmů. Ale: Kdyby mě aspoň trošilinku zajímala opera, bylo by to ještě o dost zajímavější :-) ()

kamil.i

Muž a jeho megalomanský sen. Fitzcarraldo je metafora Herzogovho filmového sna. Iba on vie koľko z toho, čo chcel počas života vytvoriť, naozaj natočil. Kladom je, že Herzog akoby si uvedomoval aké nebezpečné môžu byť jeho nápady a preto Fitzcarralda a jeho kolegov kolonizátorov neukazuje v nijak pozitívnom svetle. Celý film sledujeme fanatika, ktorý pre splnenie svojho šialeného cieľa ide cez mŕtvoly. A tu sa fikcia a realita okolo produkcie nepríjemne prelínajú. ()

Klajnik

Takový náměr, jaký má tento film, je opravdu unikátní. Každý rok vychází stovky filmů, které jsou stejné jako jiné stovky filmů. Fitzcarraldo ale vypráví něco tak šíleného, že se divák nestačí divit - a to i proto, že tvůrci filmu reálně udělali to, co ve filmu uvidíme...    < Takže vášnivý milovník opery chce do Amazonie přinést tento ušlechtilý výkvět západní civilizace, ale aby na to vydělal, tak se musí vydat těžit kaučuk do oblasti, která je stále volná, protože cestu k ní znemožňují peřeje. Fitzcarraldo má však megalomanský plán. Hodlá na parníku plout proti proudu po jiné řece do bodu, kde je prostor mezi touto řekou a řekou s peřejemi nejbližší. Tam následně odsekají stromy z horského hřebenu s pomocí stovky indiánů divokého kmene, kteří ho považují za boha, urovnají prudký svah dynamitem, vybudují kladkový systém a vytáhnout parníkem na vršek hory, z něhož ho spustí do druhé řeky, která už vede k oblasti s kaučukovníky. Te bude úspěšně získán s tím, že Fitzcarraldo plánuje doplout zase po proudu zpět a přetáhnout parník opět na druhou stranu. Indián však odváže lano, protože pokud loď přelezla horu, tak zdolá i peřeje. Parníček tedy nakonec sjede i peřeje, otluče se, ale vše dopadne dobře. Fitzcarraldo pak prodá kaučuk i loď, dopraví do pralesa operu a zahraje si tamějšímu obyvatelstvu. >    Námět je boží, kamera dobrá stejně jako herci, ale tempo filmu občas příliš táhlé, kvůli němuž se divák začne nudit a celá absurdita a velikost toho, co vidí, k němu nemusí tak silně promlouvat. Viděl jsem reálně delší filmy, které však byly podstatně záživnější. Přesto dávám 4/5 z obdivu. Tohle vidět je skoro nutnost. Doporučuji se podívat i na dokument Můj milovaný nepřítel, protože celé natáčení bylo náročné a lemováno historkami, protože hlavní hvězda filmu, Klaus Kinski, byl hrozný charakter. ()

Gastovski

Mé druhé setkání s duem Herzog/Kinsky na peruánských řekách dopadlo o mnoho lépe, než Aguirre. Velmi pěkná výprava, hypnotický Klaus Kinsky coby milovník opery a úchvatný přesun parníku po souši. Nezapomenutelné! ()

13. Seminář archivního filmu

13. Seminář archivního filmu

01.05.2011

Od čtvrtka 5. května do neděle 8. května 2011 se v Uherském Hradišti uskuteční v pořadí již 13. Seminář archivního filmu. Hlavním tématem letošního ročníku bude osobnost a dílo německého režiséra… (více)

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků