Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

Zagros

Pro mnoho diváků je film Svatební cesta do Jiljí skvělou komedií, na kterou nedají dopustit. Na mnohá doporučení jsem si ji tedy pustil. No… nic moc. Ač uznávám Josefa Abrháma i Libuši Šafránkovou, jejich svatební cesta mě moc nebavila. Pár úsměvných momentů a vtipných situací z toho rozhodně nadprůměrnou komedii nedělá. Místy jsem se dokonce nudil. Pohodovou letní komedii si také představuji jinak. Atmosféra mně přišla spíš smutně melancholická než veselá a celý film ve mně ani nezanechal hlubší stopu. Díky ústřední dvojici jsou to ale stále ještě slabší tři hvězdy. ()

Slimak

Velice pěkný zážitek tento výlet...tento zkušební maratón do Jiljí.Okamžiky ze kterých se spolehlivě prská smíchy...třeba když dvojice sjíždí řeku...máchaj s pádlama jak s lopatou...jejich orientační smysl taky stojí za to... ()

TerezaVanCZ

Na motivy knížky Miroslava Skály. Budoucí manželé těžte se! Oproti Vaší budoucí svatební cestě byla ta Josefa Abrháma a Libuše Šafránkové procházka růžovou zahradou. ()

F.W.Colqhoun

Nechci být zase sentimentální, ale: který z českých filmů za posledních řekněme 5 let disponuje scénářem alespoň srovnatelně povedeným, jako tahle malá osmdesátková televizní komedie? Dialogy (resp. monology) jsou důvody, proč jsem i v poněkud krušném období před výplatou NEVÁHAL za dývko, na které jsem náhodou v obchoďáku narazil vedle regálů se ženskými časopisy, odevzdat svých pár stokorun, a to i přesto, že jej samozřejmě dlouhodobě přechovávám v mizerném TV-ripu. V době, kdy jsou ženy i muži v nepřetržitém pokušení, sice působí kultivovanost, chytrost a jemnost humoru Svatební cesty do Jiljí takřka archaicky. Vtipně zpracovaný střet typicky ženského a mužského přístupu (můžeme-li o něčem takovém v době gender-studies ještě hovořit), který sice zakládá na ne právě objevných postřežích, na dobytka mého formátu působí stále velmi osvěžujícím způsobem. Přestože nejde o žádnou psychologickou sondu, obsažené pravdy ale nelze, zvlášť s ohledem na über-elegantní formu (přes mile naivní romantické zpracování), odmávnout jako banální. Druhou polovinou úspěchu je výše míněná herecké dvojice. Zvlášť Abrhám je jeden z těch, kteří ustojí i blábol; když má pak co hrát, je to prostě maximální divácké blaho. Chci víc a častěji! ()

Paity

Roztomiloučká Libuška Šafránková a její svatební cesta s Josefem Abrhámem je něco, co si muíte znvu pustit po té, co se oženíte. Perfektní usmiřování kvůli hloupostem rozhádných vás zaručeně rozesměje. ()

vitajak

Tuto televizní komedii mohu doporučit všem budoucím novomanželům – je výborným návodem, jak si otestovat budoucího partnera. Tradičně skvělý Josef Abrhám a L. Šafránková rozehrávají příběh do nepohody plný více či méně originálních gagů. Vše je doplněno trefnými Abrhámovými komentáři. Jak již bylo řečeno v úvodu, je to film pro ty, kteří se chtějí ženit s rozmyslem a toho druhého si otestovat na cestách do nepohody... ()

asanakis

Pobavil jsem se, ale ne až natolik, abych hodnotil výš. Sice jsem váhal mezi čtyřmi a třemi hvězdami, ale film bohužel v určité chvíli tak tošku ztrácí náboj. ()

Matematicka

Úžasná česká komedie. Téměř vše už tu bylo řečeno, tak to nebudu opakovat - plně souhlasím např. s CaptainNorem a sportovcem. Už se těším i na knihu Miroslava Skály! ()

peetriss

Skvělá a především nadčasová novomanželská komedie, která drží trumf v podobě skvělého obsazení ústřední dvojice. ()

ClimbVibe

Malý televizní klenot. Romantická komedie po česku a na výbornou. Co scéna to perla. Osobně mám nejradši tu, kdy Tomáš zkouší Petru z orientace v přírodě. Je tak nelogická a bez systému... ()

Prochy38

Hodně se o tomto filmu básní. Mezi J. Abrhámem a L. Šafránkovou to neskutečně jiskří a jen díky nim je film koukatelný. Jinak ale žádná velká pecka. Jsou lepší. Ale nemohu říct, že by se mi to nelíbilo. ()

Zombi

Tenhle film nemá chybu, už jen ty ironické Abrhámovi komentáře člověka dostanou, ústřední dvojice je dokonalá. ()

Yaan

Tento film vděčí za svoji relativní sledovatelnost pouze a jedině knize podle níž byl natočen (plus tedy možná ústřednímu hereckému páru). Jak scénář, tak režie jsou opravdu politováníhodné. Tak málo vlastní invence oproti knize jsem snad ještě u žádného filmu neviděl! ()