Otec neznámý aneb Cesta do hlubin duše výstrojního náčelníka (TV film)

Komedie

Česko, 2001, 84 min

V záplavě naprosto zbytečných televizních filmů a inscenací se občas najde pravý poklad. Určitě jich není málo, jak by se dalo předpokládat, ale nutno říci, že procentuelně je nutno hledat je v záplavě všelijakých tvůrcovských malých domů v rámci České televize lupou. A mezi takové poklady, které se mohou dočkat nikoliv jedné, ale celých desítek či stovek repríz, počítám i toto dílo s excelujícím Karlem Heřmánkem. Perfektně jsem se bavil. Ivo Pelant psát umí, ale zpravidla mu musíte jít trochu naproti a naladit se na takovou tu "rodinnou pohodu". U Otce neznámého ale nejsou žádné takové berličky třeba. Bavil jsem se královsky, za což bezpochyby nese zásluhu i režisér Karel Kachyňa a již zmíněný Karel Heřmánek, který si svého zoufale-komického zeleného mozka neuvěřitelně užil.(14.12.2012)

Velice příjemná komedie o strastech výstrojního náčelníka a jeho rodiny. Karel Heřmánek je prostě neodolatelný. Jeho kapitán Outlý je nádherná postava a příjemně zábavná a lidská. Naďa Konvalinková v roli jeho ženy mu skvěle nahrává na smeč a s ní i herci, které jinak moc nemusím (Jan Budař, Bohumil Klepl). Karel Kachyňa prostě věděl jak točit a natočil velmi zábavnou a hlavně opravdovou podívanou.(23.7.2007)

Dobrá televizní komedie, která možná nevyvolá salvy smíchu, ale úsmívala jsem se skoro permanentně. Film teda stojí výlučně na hereckých výkonech, které jsou naštěstí velmi dobré a kde září i ti, u kterých bych to dvakrát nečekala (Martha Issová mi nejenže nevadila, dokonce jí tu mohu jen chválit), a samozřejmě na dobře napsaném scénáři a dobrých dialozích. 78%(7.4.2015)

Proč stojí za to film vidět? Výkon Karla Heřmánka. Proč byste se mu měli obloukem vyhnout? Armáda, panelák a nezajímavé exteriéry. Děj? Hledání otce nemanželského dítěte, strasti postaršího výstrojního náčelníka nehodícího se do moderní doby. Hodnocení? Neurazí, nepotěší, K. Heřmánek zaujme a zbytek vidět nemusíte anebo jste již někde viděli.(16.1.2014)

Příjemné překvapení. Karla Heřmánka sice moc jako herce nemusím (změnilo se to trochu až Srncema), ale on tu podal skutečně zcela přirozený a přesvědčivý výkon, bez něj by byl film téměř poloviční. Skvěle mu vsak přitom sekundovali jednak jeho žena Naďa Konvalinková, a Marta Issová v roli utrápené, sotva odrostlé adolescentky-matky. Kbelské letiště kde se film natáčel znám, tak to bylo další malé plus v mém konečném rozhodování jinak nejlepší na filmu bylo jednoznačně to konečné odpočítávání vojáků-jdoucích do civilu 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 - civil!!! To jsem si ihned vzpomněl na sebe, a na mou skutečnou svobodu. Film byl také uváděn pod podtitulem "Cesta do hlubin duše výstrojního náčelníka".(22.7.2007)

• - Karel Kachyňa chtěl do hlavní role obsadit Miroslava Donutila. V době, kdy o něm uvažoval, jej potkal v televizi na chodbě a řekl mu, že by s ním potřeboval mluvit a zamýšlel mu roli nabídnout. Donutil mu odvětil, že jestli nespěchá, tak on si odskočí natočit svůj díl televizního pořadu Věšák (od r. 1999), a pak se můžou sejít. Po natáčení se skutečně sešli a Kachyňa mu vysvětlil o čem by role měla být. Donutil však musel s lítostí odmítnout, neboť právě při natáčení Věšáku oznámil divákům, že s rolemi důstojínků končí, což stvrdil pověšením vojenské brigadýrky, ve které odehrál své tři vojenské role (Tankový prapor – 1991, Černí baroni – 1992 a Pelíšky – 1999), na symbolický televizní věšák. (cundak)

• - Film byl natáčen na letišti v Praze - Kbelích a Čáslavi, bydliště kpt. Outlého (Karel Heřmánek) je v Praze - Miškovicích. (rakovnik)