Otec neznámý aneb Cesta do hlubin duše výstrojního náčelníka (TV film)

Komedie

Česko, 2001, 84 min

V záplavě naprosto zbytečných televizních filmů a inscenací se občas najde pravý poklad. Určitě jich není málo, jak by se dalo předpokládat, ale nutno říci, že procentuelně je nutno hledat je v záplavě všelijakých tvůrcovských malých domů v rámci České televize lupou. A mezi takové poklady, které se mohou dočkat nikoliv jedné, ale celých desítek či stovek repríz, počítám i toto dílo s excelujícím Karlem Heřmánkem. Perfektně jsem se bavil. Ivo Pelant psát umí, ale zpravidla mu musíte jít trochu naproti a naladit se na takovou tu "rodinnou pohodu". U Otce neznámého ale nejsou žádné takové berličky třeba. Bavil jsem se královsky, za což bezpochyby nese zásluhu i režisér Karel Kachyňa a již zmíněný Karel Heřmánek, který si svého zoufale-komického zeleného mozka neuvěřitelně užil.(14.12.2012)

• kingik

S mistrem Kachyněm to na sklonku jeho života vypadalo po umělecké stránce poměrně bídně, ale i mistr režisér se někdy utne. S Heřmánkem natočil v době minulé pár filmů, co mu přinesly pět minut české filmové slávy, a tak to s ním zkusil po letech znovu, a tentokrát v rámci televizní tvorby. Tentokrát už ovšem v komické poloze otce pátrajícího po otci dítěte své dcery. Po všech stránkách obyčejně napsané. Hlavně mě na příběhu nebavilo skoro nic. Televizní režie se pro Kachyňu stala od poloviny devadesátých let doménou, ale teprve až tady mně bylo líto, že jeden z našich nejlepších režisérů marní čas s takovou hovadskou krávovinou, pro něj zcela nedůstojnou. Herci do jednoho děs, až možná Heřmánek se nesmířil s podprůměrností. Bez něho by to bylo zralé na odpad. Pro mě jeden z nejubožejších výtvorů od režiséra, který dělal takové "osudové" filmy a pak se zahodil s blábolem od Pelanta, který nikdy nedokázal nic napsat tak, aby to vybočovalo z limitu uhozeného televizního formátu. Já osobně neznám od tohoto scénáristy nic zajímavého. 10%(19.7.2012)

Samozřejmě, že filmy, kde se dělá legrace z armády beru. Armáda je totiž věc vskutku zbytečná, stejně jako války. Ta Česká tím spíš. Předražené zakázky atd., atd. Ostatně jak je vidno i ve filmu, v armádě se povaluje celá řada budižkničemů, kteří berou státní peníze a leckdy mají na starosti akorát tak rozpadající se sklady. Karel Heřmánek se na roli perfektně hodil a skvěle ji zvládl. Určitě by Miroslav Donutil film ještě o kousek povýšil. Výborný byl i Jakub Zdeněk. Určitě to není kdovíjaká řachanda, ale jeden z nejpohodovějších filmů o armádě. Taková oddychovka s milými hereckými osobnostmi.(31.7.2020)

Filmy z vojenského prostředí musí být opravdu dobré, aby mě zaujaly. Tady se to tak úplně nestalo. Není to televizní formou ani herci (zejména Heřmánek a Budař stojí za to). Vojenská pakárna prolézá do člověka mnohem víc než jiná zaměstnání (snad jen ti nádražáci jsou horší ;-) ) a proto je na toto téma tolik napsáno a natočeno. Ale ty cedulky připravené v programu Word, ty stály za to.(20.12.2012)

Kachyna to aspon rezisersky ustrazil na relativne dobrej urovni, pribehovo dobre, inteligentne. Fakt len dobova tuctova kinematografia, nic viac. Akurat Hermanka fuckt nemusim - no, nejak som ho prezil, srdcene ho mam v prdeli. Teda abych nedaval niekomu plane nadeje, tak v ignore liste. Hermankovo "herectvo" je pre mna ako silne osoleny caj : 60 %(26.8.2017)

• - Karel Kachyňa chtěl do hlavní role obsadit Miroslava Donutila. V době, kdy o něm uvažoval, jej potkal v televizi na chodbě a řekl mu, že by s ním potřeboval mluvit a zamýšlel mu roli nabídnout. Donutil mu odvětil, že jestli nespěchá, tak on si odskočí natočit svůj díl televizního pořadu Věšák (od r. 1999), a pak se můžou sejít. Po natáčení se skutečně sešli a Kachyňa mu vysvětlil o čem by role měla být. Donutil však musel s lítostí odmítnout, neboť právě při natáčení Věšáku oznámil divákům, že s rolemi důstojínků končí, což stvrdil pověšením vojenské brigadýrky, ve které odehrál své tři vojenské role (Tankový prapor – 1991, Černí baroni – 1992 a Pelíšky – 1999), na symbolický televizní věšák. (cundak)

• - Film byl natáčen na letišti v Praze - Kbelích a Čáslavi, bydliště kpt. Outlého (Karel Heřmánek) je v Praze - Miškovicích. (rakovnik)