Seržant West (Samuel Jackson) dostal za úkol trénovat v obtížných podmínkách panamského deštného pralesa speciální jednotku o šesti mužích. Čtyři vojáci jsou brutálně zabiti, jeden zraněn a šestý se stává hlavním podezřelým. Jak ke zločinům došlo? A proč? Vyšetřování se ujímá důstojnice(Connie Nielsen) a pomoci jí má bývalý ranger, svérázný Hardy (John Travolta). Dvě verze případu se proplétají se spoustou nevyjasněných okolností. Nic nedává smysl a řešení je stále v nedohlednu... Thriller Zelené peklo vytvořil tandem scénáristy Jamese Vanderbilta a režiséra Johna McTiernana (Smrtonosná past, Aféra Thomase Crowna). Jejich záměrem bylo podnítit zvědavost a dát divákovi až do poslední chvíle příležitost k vlastnímu názoru na rozuzlení. Něco vidíme na plátně a něco se ještě uvnitř filmového příběhu skrývá. Je tu řada otázek bez přímých odpovědí. Přitažlivým prvkem - kromě této hry na pravdu - je i obsazení hlavního představitele, drsného chlápka s nohama na stole. Není to nikdo jiný než hvězdná stálice a král hollywoodských comebacků John Travolta (Generálova dcera, Tenká červená linie). (oficiální text distributora)

Trailer

mzss1

Celkem dobrý thriller, který mi teda chvílema přišel dost těžký na pochopení. Od režiséra filmů Predátor, Smrtonosná past 1 atd bych čekal trochu více teda. I více akce bych uvítal. Film moc nudit nemůže, jako thriller je zvládnut celkem dobře. Konečné rozuzlení dokáže překvapit. Hudba průměr. Herecké obsazení je slušné, Travolta zaujal, i Samuel L. Jackson hrál přesvědčivě. Film mě nenadchnul, ale dostatečně pobavil. Tak je to tak lehký nadprůměr. Mé hodnocení je 63% = *** ()

movieband

"Chcete vědět, co se stalo? No, je několik verzí kapitáne. Víte, vždycky to jsou jenom verze a nic není, jak to vypadá, víte?" Zelené peklo byl můj první velký thriller. Tenkrát (období základní školy) jsem hltal obal, líbil se mi, jak je zpracovaný a hrozně mě táhlo prostředí armády, kde se vyšetřoval brutální masakr na jednom z cvičení. Celkově je Basic solidním filmem, který atmosféru určitě má. Travolta je sympaťák a Nielsen mu dobře sekunduje. Celkově je zápletka dobrá, ale má jeden velký problém. Překombinovanost. McTiernanovi nestačí dva velké zvraty, on jich tam musí narvat hned několik, diváka to úplně zamotá a na poprvé je film vcelku těžké pobrat, hlavně se vyznat, kdo je s kým a kdo pro koho pracuje. Protože, jak už bylo řečeno, vždycky to jsou jenom verze a nic není, jak to vypadá. Pravda ve filmu je určitě pár chyb, které nedávají úplný smysl. Přišlo mi, že už sám scénárista se zamotával do vlastní myšlenky, ale i tak si myslím, že se jedná o povedený film. Vřele doporučuju, s hodnocením tady nesouhlasím, podle mě se jedná o dost podhodnocený film. "Jde jen o to, jak se ta historka podá." ()

Derek

Cimrmanovsky sialene... Belosi su cernosi a naopak... Mctiernana zboznujem ale toto je i na mna trocha moc... Obcas na vas dycha slusna atmosfera ale vsetko je to utopene v sialenej prekombinovasti... Ako to uz niekto povedal... Basic nie je najlepsi film roku!!! Je to najlepsich sedem filmov roku!!! ()

Anderton

Povesť tohto filmu je tak tristná, že očakávania boli doslova na bode mrazu. Ale proste išlo to v telke, tak som tomu dal šancu. Rozprávanie v štýle Rašomonu vždy poteší a táto zápletka sa k tomu perfektne hodí. Už od začiatku ale snahu o napínavosť brzdia pomerne dementné dialógy a preslovy typu "Daj mi jeden dôvod, prečo ti neprestreliť mozog guľkou" a podobné, "nikde" doposiaľ nepočuté perly. V záverečných 20 minútach som narátal nejakých 5 zásadných zvratov, pričom ten skutočne zásadný sa nakoniec ukáže až ten záverečný. Bohužiaľ ale namiesto otvorených úst od prekvapenia skôr vyvoláva otázky typu, prečo si to aktéri takto celé komplikovali. ()

monolog

Celkem koukatelný snímek, který však finálním rozuzlením jde úplně do hajzlu. Vyšetřování, které nám tu předkládají je sice celkem zajímavé, ale je to vlastně jen vyprávění dvou přeživších o tom, co se vlastně stalo a nejde tu vůbec o nějáké vyšetřování spiknutí nebo cokoliv na ten způsob. Chvílemi se v tom člověk ztrácí a konečné odkrytí karet je spíš jen aby diváka překvapily (karty) a nemá podle mě žádnou spojitost s předchozím dějem. To si tvůrci prostě řekli, že chtějí hodně překvapit a logická návaznost jim je ukradená. Jinak by to byl aspoň o třídu lepší film, ale do dramatického thrilleru s občasnými akčními scénami se prostě absolutní happyendy nehodí, to je můj názor a nikdo mi ho nevymluví. ()

Související novinky

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)

McTiernan uvízl ve Smrtonosné pasti

McTiernan uvízl ve Smrtonosné pasti

18.09.2006

To, že se chystá čtvrté pokračování této populární akční série, ví asi každý. Bohužel, v tomto případě ani zdaleka nejde o záminku na bujaré oslavy, ale právě naopak film s podtitulem připomínajícím… (více)