Príbeh filmu je založený na skutočných udalostiach odohrávajúcich sa v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Do detského ústavu v Gudbjergu sa dostanú dvaja bratia, Elmer a Erik, na obdobie, kým sa ich matka (Sonja Richter) nevylieči z vážnej choroby. Avšak z týždňov sa stanú mesiace, z mesiacov roky a chlapci si uvedomujú trpkú skutočnosť, že na to, aby prežili v ťažkých podmienkach, ktorým panuje násilná autorita riaditeľa ústavu (Lars Mikkelsen) a neustále ponižovanie zo strany vychovávateľov, sa musia stať "duchmi", ktorých si nikto nevšíma. A práve mladší z bratov, hendikepovaný Elmer, ktorému sa darí zvládať ťažký život v ústave lepšie a to vďaka inteligencii prevyšujúcej ostatné deti, sa rozhodne svojmu osudu jedného dňa postaviť. (sochoking)

jauahaoas

Nemám čas sledovat špatné filmy, a proto jsem na doporučení tento kus dal a dobře udělal. Není přece smyslem sledovat špatné filmy a seriály. Je to klasická skandinávština a brácha Medse to dal i s těma klukama na výbornou. Že by to takto chodilo ve většině ústavů po celém světě? Občas někdy ano někdy méně. ()

mircxxx

Slavné skandinávské Barnevernety, v tomto případě dánská verze. Často neodbytná nepříjemnost některých scén. V průběhu filmu ale chybí nějaký silný emoční impuls a vazba diváka (čili mě) na postavy. Po úvodních šocích (trochu přeháním) se mi stávalo, že mi bylo trošku jedno, co se těm klukům děje a tušil jsem, že to "dobře" dopadne. Nicméně je to silný kousek, to zase jo. ()

Sopholojong

Danska televizna inscenacia o jednom Bohom zabudnutom sirotinci s par zaujimavymi, drastickymi scenami (hromadna "pastovacka", pedofilny skolnik), ktore sme uz ale videli vo formalne ovela lepsie premakanejsich snimkach. Duo tyranych "hochov" vyborne, Madsov "bracha" Lars ako riaditelsky demon najlepsi, Sofie Grabol ticho trpiaca, ale inak nic... Taky svedsky Ondskan je o dve triedy lepsim, sofistikovanejsie prepracovanejsim dielom, podavajucim sikanu a tazke podmienky v ustavoch pritazlivejsie (minimalne formalne). ()

Soldier_666

Úplně jasných 5. Na rozdíl od sci-fi a akčních pitomostí, které často dostávají plné hodnocení naprosto bezdůvodně, si tento snímek vysoké hodnocení zaslouží. Shlédl jsem několik filmů zabývající se touto problematikou, ale žádný z ostatních nepůsobil tak syrově a uvěřitelně jako tenhle (pár nepřesností tu také je, ale v rámci celku jsou hned zapomenuty). Seveřani jsou výbornými dramaty proslulí, zde se nejedná o žádnou vyjímku, jen ti kteří shlédli hodně podobných počinů či chladnokrevní jedinci budou nejspíš zklamáni. P.S.: Skvěle zahraná role ředitele jen dokazuje že Mikkelsenové mají herectví holt v krvi... ()

selena.hr

Fííha, tak to mi dalo zabrat, koukala jsem na to s otevřenou pusou dokořán, nemohla zpracovat emoce, zda mám jít a začít mlátit hlavou do zdi, či co mám dělat abych ze sebe dostala tu nahořklou pachuť. Opravdu pro citlivější jedince masakrální emocionální nálož. Pěkně syrové, bez příkras. Dlouho bude trvat než si ho pustím znova. ()

andel

Film o utrpení dvou malých kluků týraných v zařízení, které je má vychovávat a chránit. Neobyčejně dobře vykreslená síla a odvaha malých dětí, kteří se pod tlakem okolností dostávají do neskutečně těžké situace, ve které se absolutně nemají o koho opřít. Přes jednotlivé scény, z nichž některé jsou emočně nesmírně vypjaté, chlapci vyzrávají v silné osobnosti, které vědí, že si city a emoce nemohou dovolit. Jako divák jsem si kladla otázku, jestli by taková míra trápení, zklamání a bezvýchodnosti byla vůbec zvládnutelná. Skvěle sehráno všemi zúčastněnými a zejména oběma hlavními dětskými hrdiny. ()

Maskati

Videl jsem nekolik filmu s podobnym tematem. Tento film je excelentni! Naprosto vyvazeny, drsny, žalující, citlivy, smutny, varujici a gradujici. Zaverecna scena, kdy chlapci postupne zvedaji ruce, je obrovsky silna! Dobry scenar, vynikajici herecke vykony, skvele vybrane typy, zejmena reditel a ti dva kluci brachove. Oslava sily zivota, víry a vytrvalosti cloveka. Koncert! Ovsem po zhlednuti jsem musel na panáka.. ()

Hatikva

Velmi silný film. Kvalitně a dokonale zpracované, od výběru herců, výkonu herců přes kameru, hudbu, režii... Smutné je když si člověk uvědomí, že podobné příběhy nejsou jen minulostí. Nepochybuji o tom, že v různých obmenách se to stále opakuje. ()

Filumena

Tento film ve mně zanechal pocit skvěle natočeného díla a zároveň mi stydlo srdce při představě jak dokážou dospěláci dětem ubližovat. Chlapci své role zahráli skvěle. Je to již dlouho co jsem film viděla a opět se mi připomenul po shlédnutí sondy do polského společenského dramatu Klér. ()

C.A.T.

Velmi silný a těžký zážitek. Smekám před hereckými výkony, které mě nejednou dohnaly k slzám. Jsem ráda za šťastný konec. Ale jen tak tohle z hlavy nedostanu... Toho strýce bych pověsila za koule do průvanu. Rodina jak stehno...nechat kluky v takovém pekle...hajzl... ()

mdf

Hodně silné,drsné a smutné. Ředitel a kluci excelentní,jako celá tahle záležitost z Dánska. ()

Začíná Severský filmový podzim

Začíná Severský filmový podzim

07.11.2017

Severský filmový klub již poosmé pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských států. Festival divákům nabídne 24 snímků ze 7 severských zemí. Přehlídka začíná 9. 11. v Praze a… (více)