Príbeh filmu je založený na skutočných udalostiach odohrávajúcich sa v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Do detského ústavu v Gudbjergu sa dostanú dvaja bratia, Elmer a Erik, na obdobie, kým sa ich matka (Sonja Richter) nevylieči z vážnej choroby. Avšak z týždňov sa stanú mesiace, z mesiacov roky a chlapci si uvedomujú trpkú skutočnosť, že na to, aby prežili v ťažkých podmienkach, ktorým panuje násilná autorita riaditeľa ústavu (Lars Mikkelsen) a neustále ponižovanie zo strany vychovávateľov, sa musia stať "duchmi", ktorých si nikto nevšíma. A práve mladší z bratov, hendikepovaný Elmer, ktorému sa darí zvládať ťažký život v ústave lepšie a to vďaka inteligencii prevyšujúcej ostatné deti, sa rozhodne svojmu osudu jedného dňa postaviť. (sochoking)

ervina

Zase jedna severská depresivní perlička. A ještě podle skutečnosti. "Slušné chování se cení a bývá odměněno" ()

SAINTS

Silny film ktory sa neyhyba ani drsnejšim scenam.Dani natočily dalši film ktory strhne divaka atmosferou aj hereckymi vykonmi. ()

Plastík

Kdy skončí moc těhle hajzlů? Až nastoupí odvaha těch nehajzlů. Ta odvaha musí být hodně veliká. Hodně. Celý svět leží v moci toho ničemného. 1. dopis Jana 5:19 ()

Pete

Vykoupení z děcáku Godhavn - ten den nakonec přišel, ale málem mě to stálo infarkt. Pobyt v polepšovně nikdy není žádný med, tady se to sešlo všechno naráz - hrubé zacházení a tělesné tresty v zájmu disciplíny, šikana od "spoluvězňů", znásilňování od "učitele". Dánové se s divákem nemazlí, a zobrazují vše realisticky, až to bolí. Sledovat takové násilí na dětech bylo pro mě místy už za hranou, až jsem pochyboval, jestli tuhle depresivní a emocionálně vyčerpávající podívanou unesu. Vydržel jsem, katarze přišla, znovu bych si tím však dobrovolně neprocházel. ()

oasismanik

Nj, Dáni tento typ filmov vedia robiť na jedničku. Nie je to príjemné pozeranie, často budete zatínať päste a zuby, ale je dobré, že sa takéto filmy točia. ()

Anthonny

Reálny a veľmi silní, drsní, dojímaví príbeh z prostredia Dánskej polepšovne ma vtiahol do deja od začiatku až po koniec + vynikajúce herecké výkony dodávali filmu vážnosť. ()

Blazis34

Silný příběh (nejen) dvou chlapců. Lidská ohavnost nezná mezí a doufám, že všichni pachatelé byli náležitě potrestáni. Tvůrci filmu vybrali dobré herce jako hlavní postavy a i klukům se dalo vše věřit. Chovanců mi bylo moc líto, snad už toto nikde neexistuje. Jako film hodnotím velice dobře, některé scény působily až mrazivě reálně, o což se tvůrci asi snažili. Jsem rád za happy end. Hodnotím za 80%, čtyři hvězdy. ()

yazik

Další Dánské psychologické peklo. Opět skvěle natočené a opět bych ho nejraději neviděl. Nechápu, že něco takového člověk dokáže udělat nebo tomu jen přihlížet a nic proti tomu neudělat. ()

Dejf4

Silné drama. Drsný, dojemný příběh, který je těžko k uvěření. Natočené je to bravurně a od začátku to šroubuje tísnivou atmosféru. Po herecké stránce též paráda (Před hereckým výkonem dětí smekám). Opravdu doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy, které ve Vás něco zanechají. „Musíš pochopit, že to bylo pro vaše dobro. Jednoho dne mi budete vděční.“ 8/10 ()

mkee

Nik nerobí drámy s takou ľahkosťou, nenútenosťou a prirodzenosťou, ako práve najšťastnejší národ na svete (podľa viacerých oficiálnych indexov). Film ma prekvapil tým, že vlastne vôbec nenudil. Ak by som však mal vyzdvihnúť len jeden vyčnievajúci element za všetky, bolo by to herectvo. Ak by totiž šlo o americký film, Lars Mikkelsen, ako priam nacistický a despotický riaditeľ detského domova, by zaň bezpochyby dostal Oscara. Harald Kaiser Hermann v hlavnej role Elmera úchvatný. Sofie Gråbøl a Albert Rudbeck Lindhardt výborní. Film vďaka hereckej výnimočnosti viacerých, aj tu nemenovaných, nabral rysy geniality, ktorú si treba zhliadnuť a precítiť. Výsledok bude stáť za to. ()

Saxos

Bez nutnosti rozmýšlení a pod vlivem zážitku se hvězdy sází dobře. Když srovnám s podobnými českými projekty jako Marian, Requiem pro panenku, dostal jsem ze severu ještě víc. Prožít přechod z dětství po dospívání pod dozorem sebestředného fanatika, sadisty, pedofila, staré nerozhodné baby a dalších rádoby vychovatelů, je hrůza kombinovaná s noční můrou. ()

Kozlowski8

Příběh z dánského děcáku pro chlapce, kam přicházejí dva malí kluci - bratři, kterým umírá vážně nemocná máma a není nikdo, kdo by se o ně staral. V domově panují otřesné poměry - šikana, fyzické i psychické násilí a znásilňování... Člověk žasne nad tím, čeho jsou někteří lidé schopni a že se taková zvěrstva dějí i v současné "demokratické" a vyspělé evropské společnosti. Dánsko lze za takovou zemi považovat. Film Jespera Nielsena tyto děsivé poměry a atmosféru v ústavu přibližuje neskutečně reálně a o to děsivěji to celé působí. Velice tomu pomáhají skvělí herci v rolích vychovatelů a absolutně přirození a věrohodní oba kluci v hlavních rolích. Velice silný příběh a skvělý snímek. 90%. ()

jirkahorn

Tenhle film nejde popsat slovy, ten se proste musi videt! Dokonala prace s herci, s hudbou, s atmosferou, s divakovymi emocemi, stopaz je tak akorat, aby film divaka dokonale vcucnul, ale zaroven aby se nemusel zacit babrat v nejakym silenym patosu. Cele to pusobilo celkem realistickym dojmem, casto az i dost syrovym a to u filmu obecne miluju. Krucinal, kdyby slo dat 6 hvezdicek, tak je tam nacpu. Film nedoporucuji snad jen jedincum se slabym zaludkem a pak hlavne ne k romantickemu rande s pritelkyni :-D ()

Kalda69

Tak tohle je hodne podobny Piseni za chudeho chlapce a je to dobre, strhujici tema drastickych detskych domovu v minulosti stoji za zfilmovani. ()

hony23

Hodně silné drama, místy nahánějící husí kůži, tohle prostě Dánové umí! Dva bratři se dostanou do sirotčince, kde musí čelit šikaně od jiných dětí a především od vychovatelů. Ti malí kluci své role zahráli skvěle, hereckým výkonům však vévodí démonický šéf domova Mikkelsen, větší lidskou zrůdu opravdu jen tak nevidíte. Místy to opravdu nebyla příjemná podívaná, ale o to silnější to divácký zážitek byl. ()

Začíná Severský filmový podzim

Začíná Severský filmový podzim

07.11.2017

Severský filmový klub již poosmé pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských států. Festival divákům nabídne 24 snímků ze 7 severských zemí. Přehlídka začíná 9. 11. v Praze a… (více)