Sociálně apelativní a v současnosti až nepříjemně aktuální snímek vypráví příběh padesátníka Daniela Blakea z Newcastlu, který se poté, co utrpí infarkt, ocitne ve vyčerpávajícím kolotoči žádostí o podpůrné státní dávky. Zatímco se snaží prokousat nesmyslně nastaveným systémem a absurdními byrokratickými procesy, které ho nutí shánět práci v rozporu s doporučením lékaře, potkává svobodnou matku Katie a její dvě děti. Neúplná rodina má jedinou šanci, jak uniknout jednopokojáku na bezdomovecké ubytovně – přijmout byt v neznámém městě 300 mil daleko. Daniel a Katie se každý po svém snaží vypořádat s příkořími systému a přitom neztratit zbytky důstojnosti. (Film Europe)

blondboss

Ach, ako ja len nemusím tieto britské srágory. Ono to v podstate nie je ani zlý film, má dej, má myšlienku a hlboký odkaz, ale jednoducho mne nesedí britský štýl či už režírovania, ale aj celkovo atmosféry. Prišlo mi to celé také nesúrodé a nekompaktné a nudil som sa pritom. Žiaľ, táto téma by sa dala spracovať omnoho pútavejšie. Loach si ma nezískal. 55 % ()

Dejf4

Sociální drama, které pomalým a především všedním tempem plyne kupředu a odhaluje osudy postav. Celé je to uvěřitelné a autentické a to především díky hercům. Celkově to má lidskou atmosféru a je z toho cítit beznaděj postav. A i přestože se snímek vyhýbá všem klišé nezanechal ve mě výraznější stopu. A to především proto, že příběh se v určitém momentu stane příliš doslovným a od té doby je patrné oč ve filmu jde. 6/10 ()

heger

Ken Loach vždy stál na strane tých menej úspešných a dokázal pre svoje postavy získať sympatie divákov. Jeho filmy predstavujú už niekoľko desaťročí niečo ako etalón sociálnej drámy - takmer dokumentaristická autentickosť prostredí, výborné výkony hercov (často "nehercov") a poctivé dodržiavanie klasickej dramatickej štruktúry. Daniel Blake je možno najsympatickejší z Loachových hrdinov, ale jeho príbeh nemá atribúty drámy - sledujeme len sériu (spočiatku aj vtipných) konfliktov a nedorozumení so sociálnymi úradmi. Príliš zjednodušene a pateticky je zobrazený aj zápas slobodnej matky Katie o dôstojný život - scéna v potravinovej banke je síce mrazivá, ale len ťažko uveriteľná. Aj napriek sympatickým postavám pôsobí film len ako plagát, alebo presnejšie ako manifest (bohužiaľ doslova). ()

Gregor_Samsa

Takové velmi přikořeněné, aby to vyšlo, že je v naší společnosti všechno špatně. Že sociální systém je především zákoutí otrokářských paragrafů a předpisů, že jediná práce je ta v escortu a že když se to proti jedinci spikne všechno ve zlym, tak pak není úniku. Dobrá řemeslná práce, ale pro mě až moc přitažené za vlasy, tudíž méně uvěřitelné, tudíž málo vtahující. [60%; 2017-02-03 Kino 35 Francouzský institut] ()

hufnagel

Krutá realita nielen britská,ale povrdzujem z vlastnej skúsenosti aj slovenská.Presne vystihnutá beznádej staršieho pána a generačne z iného konca mladej ženy v boji s byrokraciou.A pritom nám všetkým ide len o prežitie trochu dôstojného života.Ale koho to vlastne zaujíma v tejto konzumej spoločnosti ? ()

wick

Tak ultralevičák Ken docela překvapil... a natočil nadprůměrnou sociální kritiku kapitalismu, kdy mu nestačí náznaky a metafory, ale místy je až zbytečně doslovný. Film dost stojí na hlavní postavě, kde exceluje Dave J. ()

BoKo_CzT

Ak prijmeme náznaky autorov, že v kapitalizme je sociálny systém úmyselne postavený tak, aby ste sa v ňom stratili a prepadli cezeň, tak je to skutočne alarmujúci film. Ako často sa nám na Slovensku stáva, že v podobných situáciách, ako sa ocitol hlavný hrdina nadávame na toho, alebo onoho politika. To Dzurinda, to Fico. Nie chyba nie je v jednotlivých politikoch, či jednotlivých stranách. Práve v tomto filme vidíme, že podobné je to napr. aj vo Veľkej Británii, kde nie sú naši politici. To systém nie je v poriadku. Niečo zhnité je v kráľovstve dánskom. ()

kaukola78

Z tohoto filmu číší bezmoc měrou vrchovatou,která může potkat každého z nás.Teprve pak si každý z nás uvědomí co s filmem soucítí v čem jsou lidské hodnoty.V tomto filmu si člověk také uvědomí že důstojnost je to co člověk nesmí nikdy ztratit jinak by totiž prohrál.Emotivní a silný příběh ze sociálního prostředí. ()

allegria

Pro mě jednoznačně špičkový film. Herci tak výborní (ale nejen oni, je to i věc režie), že člověk zapomene, že se dívá na film a ne na život skrytou kamerou. Kdo ale něco podobného nezažil a nezažívá, tomu by mohla ta síla výpovědi uniknout. Co dodat? BRAVO! ()

Tomas_PO

Výborný film, plný krutej reality kapitalisticko-úradnickeho nastavenia spoločnosti a systému, so slušnou dávkou britského humoru a irónie. Silná téma výborne stvárnená Dave Johnsom. Navyše prekrásny šktótsky akcent. ()

karnifex

Velmi silný snímek - už dlouho se mi nestalo, abych s hrdiny filmu spoluprožíval a soucítil tolik, jako v tomto případě. ()

PTuranyi

Daniel je správny chlapík, ale má problém. Narazil totiž na byrokratického šimla. Hlava 22 v britskom sociálnom systéme, ale tento krát to nie je zábavné. Herecké výkony sú civilné no nie amatérske. Produkcia sa nepokúsila o väčšiu dramatickosť čo je možno škoda. Napriek tomu je atmosféra beznádeje a zúfalstva dostatočne evidentná vďaka hercom. ()

CamilleC

Podtitul sociálního dramatu z prostředí anglického Newcastlu zůstává viset ve vzduchu jako smutná ozvěna ještě dlouho po shlédnutí snímku. Kolik nezájmu okolí může vydržet jedno srdce? Padesátník Daniel Blake byl vždy spořádaným občanem, pracujícím mužem, plátcem daní i účastným sousedem. Poté, co prodělá infarkt, který mu znemožní návrat do pracovního procesu, se však roztáčí absurdní byrokratický kolotoč a marný boj s úřady o přiznání oprávněných dávek v nezaměstnanosti. Je možné tento boj důstojně vyhrát a dokáže být ještě současná společnost solidární? ()

thorax65

Na první pohled zcela průměrný film, jak scénáristicky tak i hereckými výkony. Avšak příkladný popis ostrovního "sociálního" kafemlejnku vás donutí k zamyšlení, co asi tak může tohohle Golema vykolejit. Počítám, že leda Godzilla. 60/100 ()

bodo1

Myslel som, že pozerám Orwella, nejakú jeho adaptáciu strateného diela. Smutný príbeh a až nepochopiteľný. Je toto vôbec možné? Neviem to posúdiť, ale ostala vo mne zlosť a prázdno. ()

terordemon

Až nepríjemne silná sociálna dráma, o tom aký je tento svet pokrivený a systém nefunkčný. Film o ktorom budete ešte dlho rozmýšľať, pretože toto sa môže hocikedy stať aj Vám. ... 81% ()

kodwin

Sociální drama dotažené do extrému. Příliš dokumentární styl filmu spíše ubližuje. Užitečný film a svým způsobem kvalitní film, na který se podruhé určitě nepodívám. Depka ... ()

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

13.07.2017

Vítězný film z Cannes 2016 vstupuje do kin

Vítězný film z Cannes 2016 vstupuje do kin

29.01.2017

Dojemné sociálně apelativní drama Já, Daniel Blake vypráví příběh ovdovělého padesátníka Daniela Blakea, který se po prodělaném infarktu ocitne ve vyčerpávajícím kolotoči žádostí o podpůrné státní… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes