Film líčí vzpomínky jedenáctiletého chlapce na letní pobyt ve venkovském sídle svého spolužáka z velmi bohaté rodiny, jež jsou nejen plné pro něj dosud neznámých dojmů z atmosféry nádherného domu, pěstovaných zahrad, zapomenutých zákoutí a norfolské krajiny, ale především pocitů z pronikání k tajemstvím světa dospělých, jež ve svém důsledku jsou pro něj nakonec traumatizující. (NFA)

Filomena.I.

Vystihnuv dusivou atmosféru parného léta na anglickém venkově v hávu secesním a domě středně stavovské rodiny rozkrývá a poodhaluje režisér charaktery, emoce a vnitřní dramata jednotlivých postav, zahaleny rouškou zvyků a společenského bontonu. K tomuto intimnímu poodhalování přispívá výborná kamera umocněna vynikající hudbou. Třináctiletý posel (anděl) vtáhnut do komplikovaného světa dospělých ztrácí bílou roušku dětství. Utajovaný vztah společensky neakceptovatelný nemůže v době upřednostňující společenský stav před láskou dojíti naplnění a žádný šťastný konec se nekoná. ()

Akana

Křehké vyprávění plné podpovrchového napětí. Začátek století v prostředí upjaté anglické smetánky a jejího venkovského sídla, kde dochází ke střetu dětské nevinnosti se zakázanými milostnými pletkami dospělých. Citový zmatek hlavního hrdiny, vášně obou milenců, nabubřelost a bezkrevnost panské společnosti, všechno je podávané v náznacích, drobných detailech. A v těch je právě to napětí, které nedovoluje film označit jako "pomalý". Esteticky vytříbená, soustředěná a přesně zacílená záležitost, které bych těch čtyřicet let ani nehádal. ()

GAVIN17

Film jsem viděl koncem osmdesátých let v kině a, i když přišel s as 17-ti letým zpožděním od premiéry, nic neztratil ze svého významu. Z mnoha hledisek je to výborný film, ať se hereckých výkonů, či technické stránky díla týče. Poklidá atmosféra konzervativního sídla šlechty ukrývá pod maskou spořádanosti vznikající vření citů mezi zámeckou dcerou a nájemcem blízké farmy. Tento vztah je udržován a posilován dopisy, které donáší třináctiletý Leo, který je na zámku hostem svého spolužáka ze školy, který je nejmladším synem zámeckého pána. Leo se do jeho sestry záhy zamiluje první dětskou platonickou láskou a netuší dlouho, k čemu se propůjčil. Když to objeví je zdrcen..následné finále krutě ukončí jeho dětství azanechá v něm pocit křivdy a prázdnoty s níž se již nikdy zcela nevyrovná a zůstane po celý život svobodný... Kamera vemlouvavě přiblíží atmosféru sídla i ustálený a neměnný řád britské aristokracie, hudba Michela Legranda je strhující a vtahuje do děje, vyzdvihuje pocity a směřuje k dramatu, jehož konec se nevyhnutelně blíží.... Pět hvězdiček. ()

Smrtholka

Zbožňuji napoleonské,viktoriánské, edvardiánské adaptace, zkrátka romantiku 19. století, a když se zde navíc sejdou výteční a pohlední herci, jako byli Julie Christie a Alan Bates, kteří se sešli ještě v ,,Daleko od hlučícího davu" (Far from the Madding Crowd), je vyhráno. Film o utajované lásce mezi urozenou Mariann, lady Trimingham (Christie) a chudším farmářem (Bates), jimž dělá prostředníka a poslíčka Mariannin mladší příbuzný, který k ní pociťuje ehm...jistou náklonnost". Vstříc zkostnatělé společnosti konce 19.století musí oba milenci svoji lásku tajit. Podaří se jjim to? Zkuste se na to podívat. Já jsem to sehnala u nás na fakultě v oddělení anglického jazyka. James Ivory nejspíš převzal žezlo po Josephu Loseym... ()

ilclassico

Ač mám rád filmy Jamese Ivoryho, tenhle Loseyho snímek mě nenadchl, nevzbudil ve mně totiž vůbec žádné (žádoucí) pocity. Pěkný obrázek, nic víc. V rámci žánru za 3. ()

Radek273

Kdysi možná dobrý film, pro nové generace (filmů a lidí) však už jen vleklý dokument o rozmarném stylu života pánů. ()

Dr.dogous

Sonda do viktoriánského období, život šlechty na venkově zpočátku XX.st. Výpravné, krásné, poetické. Místy pomalu tekoucí děj. Odříkaného nejvíce. 70% ()

hciet

Poněkud jiný pohled na mnohokrát ohrané téma "prázdniny, kterými definitivně skončilo hrdinovo dětství." Scénář Harolda Pintera, střídmé dialogy, herci a hudba dohromady vytvářejí atmosféru, která by se dala krájet a na kterou se jen tak nezapomíná. Pro mě osobně to byl jeden z nejsilnějších filmových zážitků, škoda že není snadno k sehnání. ()

to08.net

Snad jen britové dokážou natočit romantický film se vkusem. Prázdninový příběh očima dospívajícího chlapce, ze kterého vyrůstá gentleman. ()