Titanik: odhalená tajemství (TV film)

• Kanada

Titanic: Secrets Revealed

Dokumentární

Kanada / Velká Británie / USA, 1998, 90 min

John Tindall

Rozhodně jeden z nejlepších dokumentů o Titanicu, které jsem zatím shlédla. S přehledem zmínil veškeré apekty: stavba, vyplutí, potopení, lidi z Titanicu, posádka... ale také vrak, cesta k němu, dojmy z tohohle děsivého podmořského hrobu... Well done.(29.6.2013)

Pro seznámení s historií skutečného Titanicu, skvělé. Ale pro ty, kteří již o něm něco ví, prakticky nic nového. Navíc s několika faktickými chybami, kdy kupříkladu dobové záběry z Olympicu vydávají za opravdový Titanic. 70%(4.3.2012)

Průvodcem tohohle vynikajícího dokumentu je symbolicky Bernard Hill. Ten by o tom - z pozice kapitána Cameronova "Titanicu" - měl něco vědět ! :) ... Je tu poodhalena spousta pro mě nových skutečností a souvislostí, a řeší se i případná "co kdyby". To vše velmi srozumitelným i napínavým stylem.(14.1.2005)

Zatím nejlepší a pravděpodobně nejvěrohodnější dokument, který jsem viděl. Jednak jsou zde výpovědi lidí, kteří katastrofu přežili a jednak je vrak Titanicu podrobně prozkoumáván, čímž vznikají další informace a teorie, které dopomáhají k zjištění, co vše se té osudné noci odehrálo. Pokus s modelem Titanicu byl sice zajímavý, ale dle mého názoru možná zbytečný, protože napodobit přesně podmínky tak jak tomu bylo ve skutečnosti je podle mě nemožné, takže i přesto, že jsem spokojeně nakrmen novými informacemi, spoustu otázek mi zůstalo nezodpovězeno.(1.5.2011)

Zajímavej dokument, kde mě však rozčilovalo, že moderátor mluvil o těch výzkumných cestách do hlubiny k Titanicu v budoucím čase, i když i z jeho pohledu to bylo minimálně deset let zpátky. Měli tam několik zajímavých postřehů, ale vlastně veskrze nic, co by už nebylo řečeno jinde a co člověk jen trochu se o Titanik zajímající už dávno nevěděl. Ale ten test s modelem Titanicu mě vůbec nepřesvědčil, že by otevření přepážek zapříčinilo dřívější potopení, protože byl za prvý dutej (bez palub a skladů, takže se to mohlo přelívat, jak chtělo), za druhý byl Titanic naložen i zbožím a vybavením, s čímž nepočítali a za třetí do něj pouštěli vodu skrz čtyři hadičky na přídi místo spoustou trhlin po celém boku. Uvedli pár zajímavostí (třeba nález peněženky jednoho z cestujících, který ji ztratil, když rozmotával lano záchranného člunu), pár dobrých fakt (ale o tom románu o ztroskotání lodi Titan z roku 1898 jsem četl už dávno předtím) a hezké obrázky. ale celkovej můj dojem je, že sice něco řekli, ale nechtěli toho říct moc, aby mohli točit i další dokumenty.(21.12.2005)