Reklama

Reklama

Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (210)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Aj keď hviezdičkami nehýrim bol som s filmom spokojný. Cary Grant a Ingrid Bergman boli prirodzenejší, než v iných filmoch, podarilo sa vybudovať celkom slušné napätie, dialógom tiež nie je veľmi čo vytknúť, takže problémom filmu ostáva iba príbeh, v ktorom sa násilne splieta špionážna téma s romantikou. Na druhej strane je pozoruhodné, že vo filme nakrútenom v roku môjho narodenia, je záujmovou látkou uránová ruda a tiež bozkávanie mileneckej dvojice, ktoré bolo na tú dobu nevídané-neslýchané. Vydarený film, ktorý je v tesnom závese za majstrovými majstrštykmi. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Alfred Hitchcock je stálym členom v rebríčku mojich najobľúbenejších režisérov. Videl som už mnoho jeho snímkov. Má jedinečný rukopis. Bol to geniálny režisér. Dnes som si kolekciu jeho filmov rozšíril titulom "Notorious", ktorý natočil v roku 1946. Zhliadol som výborne spracovaný romanticko špionážny noir-thriller, v ktorom stvárnili hlavné úlohy vysoko profesionálnym hereckým prejavom Cary Grant a Ingrid Bergmanová. Maestro sir Alfred Hitchcock opäť zabodoval. **** ()

Reklama

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Po nudném Paradine Case jsem si spravil chuť. Notorius je skvělým mixem špionáže a neobvyklé lovestory. Obě linie se znamenitě doplňují a s přibývajícími minutami přibývá na napětí. Herecké duo je znamenité a nejvíce vynikne v závěrečné půlhodině, jejíž bezvýchodnost je bezpochyby třešničkou na dortu. Tento snímek překvapivě nezestárl, neboť vše funguje jak má. 80% ()

brit84 

všechny recenze uživatele

Jednoznačně nejslabší Hitchcock, co jsem zatím viděl. Jestli to chcete vidět za účelem pobavení, šáhněte po jiném filmu. Já si chtěl doplnit filmové znalosti o další kus, což se podařilo, ale radši bych ten čas prospal. Za zmínku stojí jen velmi špatně provedená počáteční jízda autem "před plátnem", kdy volantem točí jako o život, ale jízda na plátně je krásně plynulá:D ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Hitchcock v nejlepší formě! Tak konzistentní film, že byste tam nestrčili ani prst. Obdivuji propracovanost některých záběrů a naprosto suverénní režii. Biják ze zlatých časů Hollywoodu, se všemi jeho typickými atributy, jako jsou neustále kouřící nádherní herci, zadní projekce, jízda autem s řidičem, co nesleduje cestu, objednávky DVOJITÉ whisky, oduševnělé dialogy (... "v jedné ruce mávat vlajkou a druhou vykrádat cizí kapsy, to je ten váš patriotismus..."), líbačka s hollywoodským záklonem, atd. Tehdy 31 letá Ingrid Bergmanová, zde o 4 roky starší než ve své nejslavnější roli v Casablance z r. 1942, je rozkošná, jak jen může být, navzdory příšerným účesům a na dnešní dobu poměrně hustému obočí (které překonává snad už jen Emmanuelle Seigner v Polanského Hořkém měsíci z r. 1992 :). Cary Grant k ní maximálně pasoval, je zde o 13 let mladší než v dalším Hitchcockově filmu Na sever severozápadní linkou z r. 1959, kde už byl jeho věk znát - v Notorious je to dosud 42 letý elegán, který strčí do kapsy většinu těch dnešních pěstěných hollywoodských floutků. Naprosto odzbrojující chemie ústřední dvojice a napínavé finále. V Notorious jsem identifikoval řadu schémat a motivů, které se v pozdějších letech nesčetněkrát opakovaly v jiných filmech. Nejvíc mě zaujalo pojetí hlavního záporňáka Sebastiana, kterého si musela Alicia vzít - Hitchcock ho podává v podstatě jako neškodného chlápka v krizi středního věku, který má evidentně problém s Oidipovým komplexem, protože slepě poslouchá svou matku, s kterou sdílí dům. V novějších filmech, odhadem tak od 80. let, se zde velmi přitlačilo na pilu, a hlavní záporňák je už všehoschopná bestie, nevypočitatelná, často závislá na drogách, která by na Sebastianově místě dala Alicii chladnokrevně oddělat jednou ze svých goril. Výsledný dojem bohužel kazil dabing, především pak hlas Ingrid Bergmanové, který mi skutečně šel na nervy. Je mi fakt líto, že noční filmový klub na ČT2 vysílá všechny filmy v dabingu :( Těch pár pošuků, kteří ponocují kvůli 65 let starýmu filmu, by IMHO ocenilo spíš film v původním znění s titulky, alespoň já určitě. Ale jinak díky ČT2 za další skvělý film, za mě maximální spokojenost a 5*. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (25)

  • Jako suvenýr si Cary Grant po natáčení nechal onen klíč s nápisem UNICA. Po několika letech jej věnoval své nejlepší přítelkyni a filmové partnerce Ingrid Bergmanové se slovy, že mu klíč přinesl štěstí a doufá, že stejnou službu jí klíč prokáže také. O deset let později při slavnostní poctě režisérovi Hitchcockovi Ingrid Bergmanová při své řeči zaimprovizovala a klíč ukázala režisérovi, který byl tak velmi mile překvapen. (Trainspotter)
  • Alfred Hitchcock se ve filmu objeví jako muž popíjející šampaňské na večírku u Alexandra Sebastiana. (Kulmon)
  • Vnitřek domu Alexe Sebastiana může být viděn také ve filmu The Locket (1946) jako dům paní Willisové. (Kulmon)

Reklama

Reklama