Letecký konstruktér Robert Cummings je svědkem nacistického atentátu na továrnu, ve které pracuje. Během výbuchu je zabit Robertův nejlepší přítel a on sám je obviněn ze sabotáže. Aby očistil své jméno, vydává se na neúprosný hon napříč celou zemí, který vyvrcholí v závěrečném souboji na vrcholku sochy Svobody. Hitchcockův první film pouze s americkým obsazením uhání dopředu závratnou rychlostí skrze atmosféru strachu, z níž jde mráz po zádech, a představuje tak hotové mistrovské dílo napětí. (oficiální text distributora)

Rimland

Vynikající film se špičkovou režií a řadou vpravdě geniálních scén (např. úvodní požár, celá pasáž v Soda City, loděnice, kino, "tiché" finále na Soše svobody). Tématicky i strukturou taková generálka na Na sever severozápadní linkou. Co mi napoprvé brání dát plný počet, je mdlá (po stránce herectví a chemie) ústřední dvojice, poplatnost době a (částečně z toho plynoucí) některé zbytečné/natahované scény/dialogy (jmenovitě scéna s cirkusáky by zasloužila nějaký ten střih. Mám ale pocit, že napodruhé už to bude lepší... ()

dawydx

Nadprůměrný thriller, který se mohl stát legendou nebýt několika podstatných chyb. Jednání postav místy postrádá na logice, hlavní postava je zahrána příliš průměrně a toporně a patetické hlášky všech zúčastněných spíš vyvolávají úsměv než tichou bázeň. Po technické stránce je film v pořádku, např. kamera mě příjemně překvapila, ale filmu jako celku chybí nějaký duch, ucelenost. I tak ale slušný nadprůměr. ()

MaxForValue

Alfred Hitchcock jednom zo svojich raných filmov obetoval temnejšiu atmosféru naratívnej zložke filmu a možnosti vykresliť priam čierno-biele videnie sveta a akési "dobré" momenty na úkor tých cynických, ktoré vidíme v neskorších filmoch. Pre niekoho to môže byť priemerný thriller, no na druhú stranu to je trochu iný Hitchcock, ktorý v tom čase ešte len utrieďoval svoj špecifický režíjný rukopis. Prítomnosť humoru je jasným dôkazom Hitchovho nazerania na svet. ()

pollstro

Scénaristicky velice bohatý špionážní válečný thriller využívající atraktivní prostředí, skvělou režii a úctyhodné tempo. Sabotér je navíc typickým příkladem nedůvěry v autoritu, která dnes patří mezi charakteristické znaky režiséra. Tváří v tvář k politické propagandě a intelektuální mobilizaci USA před vstupem do války vytváří Hitchcock vzrušující dobrodružný thriller, který zábavně pracuje s únikovým motivem hlavního hrdiny ve snaze očistit vlastní jméno a zabránit hrozícímu nebezpečí. Bohužel Hitchcock poměrně často a pravidelně zpomaluje celkové tempo vývoje příběhu, které se znatelně projevuje na dynamičnosti celého filmu, která je pro takto tematický film nesmírně důležitá. Láskyplná chemie mezi hlavními postavami je zbytečně uspěchaná a zcela nevěrohodná. Navíc film v mnoha ohledech postrádá logiku a smysl ve snaze co nejvíce zdůraznit pochybnost vyšší státní moci, a zároveň vyzdvihnout vlastenectví a symbolizující tyranii proti demokracii v období 2. světové války. V těch nejvíce klíčových a napínavých scénách není Hitchcock tak přesvědčivý, jako u svých předchozích filmech, a to především kvůli absenci hudebního doprovodu, která zde byla více než znatelná. I přesto je veškeré dění a vývoj příběhu stále atraktivní. Vůbec poprvé se jedná o film čistě s americkým obsazením, který po vizuální stránce, díky svému zajímavému prostředí, vypadá opravdu skvěle. Závěrečná scéna odehrávající se na ostrově Sochy svobody je jednoduše nezapomenutelná. ()

LencaN

Zatím bohužel nejslabší Hitchcock co jsem měla tu čest vidět. Napětí jsem zaznamenala minimálně. Spíš mi vadil scénář. Zbytečně překombinovaný děj, občas jsem nechápala, proč některá postava dělá to, co zrovna dělá, něco mi přišlo úplně na hlavu a něco dokonce i směšné. Trochu moc velkou úlohu tady má náhoda. Čas od času byl obraz málo ozvučený, chyběl zvuk auta, křik nebo rachot. Ústřední dvojici jsem ani nevěřila některé jejich citové výlevy a vůbec jejich vzájemnou náklonnost. ()

surprise

Poprvé, co jsem se zamiloval do hlavní herečky z filmu 40-tých let. Priscilla je prostě dokonalá. Robert Cummings přirozeně taky, ale to mě zas tak nebere. Navíc sežral veškerou moudrost, zručnost, zdatnost, bystrost, odvahu i štěstí. No prostě Američan během druhé světové. Umím si představit, jak diváci v té době žasli a byli ohromeni. Vynikající start pro Alfreda H. ()

Dr.dogous

Nepovedené, době poplatné dílo. Benzínem oheň neuhasíš. Z doby, kdy se vlastenectví nosilo. (1942) Scénář plný logických chyb. Např. Scéna se slepým dědečkem v chaloupce uprostřed lesa. I závěrečná potyčka se zlosynem na Soše Svobody, byla značně nevěrohodná, ke škodě lidstva. 45% viz také Madison. http://www.imdb.com/video/screenplay/vi2709520665/ Priscilla Lane http://www.imdb.com/media/rm2442827776/nm0485509 ()

charles3

I po 80 letech zajímavý a poutavý film, který Hitch natočil mezi svými snímky Rebecca (Mrtvá a živá) a Ani stín podezření. Kromě jiného je také jeho bezprostřední filmovou reakcí na vstup USA do 2. sv. války. Zamrzí pouze prakticky neznámí hlavní představitelé s mírně problematickými hereckými výkony. Měl jsem neodbytný pocit, že v roli služebné matky zemřelého přítele vidím onu pozdější oběšenou stařenkou z prvního Připoutejte se, prosím!, ale její jméno (Ann Nelson) tady v obsazení nevidím, ani na IMDb. Celkově jde ale o další z ozdob mé hitchcockovské DVD-téky... ()

StaryMech

"39 stupňů" podruhé a hůř. Svižná akce a svěží dialogy podle scénáře, v němž jeden nesmysl stíhá druhý. Škoda že někde uprostřed film nadlouho ztratí tempo a divákům je nadto vyslechnout několikeré vlastenecké řečnění. Nejlepší epizodou - s potulným cirkusem - prý do hotového scénáře přispěla Dorothy Parker, rozená Rothschild, feministicky a levicově zaměřená básnířka, prozaička, kritička a scénáristka. ()

phoenix9

Je až neuveriteĺné , ale tento film za 73 rokov veĺmi nezostarol . Prvá hodinka je perfektná , a tiež posledná 15 minútovka , a medzitým zhruba 20 minút , ktoré sa odohravajú v dome je slabších , ale celkovo dobrý dojem. 70 % ()

eexDon

Für mich - 75%, - /hodný slepý dědeček a hodní cirkusáci americky naivní, jako nějaká pohádka pro malé dětičky, je vidět, že Amíci na tý naivitě vždycky ujížděli, poslední třetina filmu nějak odpadla, kromě finále na soše Svobody/, + /Priscilla dobře vypadala a občas i něco zahrála, docela vtipné to bylo, první dvě třetiny filmu docela bavily a měly tempo/, hodnocení - slušný, takový průměrný a tradičně docela vyprchalý thriller od Alfréda, tentokrát s průměrným dějem, zápletkou, nějakou tou naivitou a hezkými hlavními představiteli a bez zbytečné americké romantiky, která byla tentokrát docela redukovaná, ale jo docela to šlo, solidní průměr, AA- 3/5 ()

Chung

Sabotér je typický Hitchcock, pokud jde o scénář a režii: nevinný muž prchající před padouchy i policií, silně nepravděpodobné dějové zvraty (některé postavy jsou opravdu naivně důvěřivé), hned několik parádních scén, které si zapamatujete (úvodní sabotáž, jednozáběrová taneční scéna, ve které se hrdina ostatním nemůže svěřit, slavné finále na soše Svobody,…) a až chirurgicky a naprosto chladnokrevně dávkované napětí s perfektně vygradovaným finále. Film nicméně trochu kulhá v hereckém obsazení: Hitch nezískal žádnou velkou hvězdu typu Caryho Granta a je to opravdu škoda. Ne že by byl Cummings špatný, ale zejména jeho vztah s Priscillou Laneovou prostě není přesvědčivý. Extratřída to tentokrát není, každopádně pokud si odmyslíme trochu dobově poplatné vlastenecké agitace, Sabotér rozhodně režisérovi nedělá ostudu a, troufám si říct, nezklame. Rozhodně stojí za zhlédnutí, pokud chcete poznat Hitchcockův vývoj na poli špionážního thrilleru vrcholící filmem North by Northwest. ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd