Letecký konstruktér Robert Cummings je svědkem nacistického atentátu na továrnu, ve které pracuje. Během výbuchu je zabit Robertův nejlepší přítel a on sám je obviněn ze sabotáže. Aby očistil své jméno, vydává se na neúprosný hon napříč celou zemí, který vyvrcholí v závěrečném souboji na vrcholku sochy Svobody. Hitchcockův první film pouze s americkým obsazením uhání dopředu závratnou rychlostí skrze atmosféru strachu, z níž jde mráz po zádech, a představuje tak hotové mistrovské dílo napětí. (oficiální text distributora)

Kovaja

Opět nesmrtelý Hitch!!!!Takové filmy se už točit nebudou a to je škoda:-(Uvodní pasáže filmu které se odehrávají v divočině a probíhá pátrání po údajném viníku sabotáže je za 5 hvězd,o tom žádná.Později mě film trošku omrzel ale i tak se jedná o nadstandartní kousek. ()

MacGuffin

Cameo - mistr stojí před drogerií, když zastaví sabotérovo auto. (60. minuta) Původně mistr plánoval náročnější scénu. Chtěl jít se svou sekretářkou ulicí a ukazovat jí něco posunkovou řečí, načež mu měla dát pohlavek. Producenti to ovšem odmítli z obavy, že by to mohlo být chápáno jako urážka tělesně postižených. ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY When you think about it, Mr. Kane, the competence of totalitarian nations is much higher than ours. Ještě nedávno, v časech víry ve zdárný konec dějin, šlo Sabotéra sledovat s pousmáním nad patosem, s okem kritickým vůči válečné propagandě, která sugerovala, že [sabotage is] worse than murder. Dnes je to trochu obtížnější, zvlášť vezmeme-li v úvahu výtky směřované na tvůrce, že si berou na paškál kromě amerických nácků též zoufalou nekompetenci jistých amerických institucí. Všechna tíha úkolu padá na bedra křivě obviněného muže, jenž se ubírá na východ východní cestou, aby diverzanta zlikvidovat na místě nesmyslnějším než kukuřičné pole, ve scéně symbolické i alibisticky rozporuplné. A pochopitelně ikonické. Film překvapuje velmi tempem, které se muselo připadat dobovým divákům překotné, a cestopisným rozměrem snímku, který donutil pohodlného a vše-kontrolujícího Hitchcocka vykročit do nevyzpytatelných exteriérů. Až na Sochu Svobody - tu bylo nutné postavit v ateliéru :-) A snake charmer! Well, well. You never can tell about women. ()

Disease

Ve své době to mohla být bomba, ale jelikož jsem to viděl až teď, je to přehlídka hitchcockovských klišé, ovšem bez momentů, jaké lze vidět např. v North by Northwest. ()

Mikino00

Tak krásně naivní, zároveň zábavný i napínavý thriller, který sjednocuje Ameriku v boji proti nepřátelům, jsem dlouho neviděl. Hitchovi se povedl malý zázrak, když z takového příběhu, plného nelogičností, dokázal udělat takovou podívanou. Líbilo se mi jak skupinu zlých nepřátel vyvažovala spousta ochotných a milých lidí, kteří věděli co je správné. Blond slečna taky nebyla špatná. ()

aLPaC

Výborný scénář a režie, skvělý padouch, jen ten hlavní hrdina se castingu nepovedl. Tam by se hodil takový Gary Cooper a bylo by to jasně na plný počet. Samozřejmě logika tady občas dostává na prdel, ale v tomto filmu mi to nějak nevadilo. ()

Emzet

Když vezmeme v úvahu, že Hitchcock natočil několik filmů podle scénáře "nespravedlivě obviněný muž na útěku", musíme se zamyslet nad tím, jak je možné, že všechny tyto filmy, ač mají zápletku skoro stejnou, ve vás probouzejí ten pocit "ještě neviděného". Čím to, že pokaždé vás zajímá jak to bude a pokaždé máte pocit, že toto jste ještě neviděli? Odpověď je jednoduchá, přátelé... Hitch je především geniálni filmař a tento film to také dokazuje (spolu s jinými). Přestože nepatří mezi Hitchovu špičku, stále mi přijde mnohem dokonalejší, než většina současné produkce. ()

Tumáš

Asi to není nejlepší mistrův kousek, ale napětí tu bylo solidně ukázáno. Preferuji přeci jen Mistrovy komorní herce. Zřejmě by to zahráli líp. Slepý děda byl příjemnou podívanou. škoda, že na konci u sochy svobody nejsou Barry a jeden ze sabotérů prohozeni. Dlouho jsem váhal, jestli 4* nebo 5*, tak teď momentálně *** 90% ()

Jenni

Sám Hitchcock říká: "V několika ohledech patří Sabotér k typu filmů jako je Třicet devět stupňů, Zahraniční dopisovatel a Na sever Severozápadní linkou. Zase tu máme MacGuffina, pouta a příběh, který zahrnuje velké území, rozličná místa." Ani se mi nechce věřit, že na tenhle snímek na Oscarech zapomněli, protože především první půle (road-movie před přesunem do New Yorku se slepým mužem, cirkusem či mrtvým městem Soda City) nemá chybu. A jestli tu někdo kritizuje scénář, pak já naopak scénáristy vynáším do nebes (jedinou chybou, s níž se film ve druhé půli vypořádává, je Hitchovo "vysvětlování", které se u předchozích britských filmů neobjevuje, abychom nemohli zjistit, zda McBlbost je opravdu blbost). Sabotér je mimochodem jeden z těch mála filmů, které vznikly podle originálního námětu Alfreda Hitchcocka, nikoli jako adaptace něčeho jiného (ačkoli to nikdy nebylo důležité). Když navíc sleduješ "válečné" filmy tohoto režiséra, objeví se ti jiná tvář, než kterou známe. Zmizení staré dámy (1938) varuje před "tajným paktem mezi dvěma evropskými zeměmi" a politikou usmořování. Zahraniční dopisovatel (1940) naléhá na Ameriku, aby vstoupila do války ("Jsou to jediná světla, která ještě svítí!"). Sabotér (1942), film už ve válce, se vypořádává s "proněmeckými prvky" americké společnosti, "jež byly ve skutečnosti americkými fašisty" (A. Hitchcock). Po meditativním Záchrannému člunu (1943), "který se týkal pouze války. To byl mikrokosmos války" (A. Hitchcock), přicházejí dva snímky pro britské ministerstvo propagandy (Bon Voyage, Malgašské dobrodružství), aby vše skončilo poválečnou Pochybnou ženou (1946). Určité dozvuky lze nalézt i v Provazu (1948), po němž se budeme stydět za to, že jsme kdysi přemýšleli v kategoriích vyšších a nižších bytostí. Vše v souhrnu dokazuje, že Hitchcock se (snad více než jiní) zajímal o svět kolem a měl ambici jej svými filmy proměňovat. "Svět si vybírá tábory. Já vím, kde stojím." ()

Lyžař

Po Psychu zatím nejlepší snímek od A.H.. Pro mě daleko zajímavější podívaná než Ptáci. A.H. je opravdovým mistrem napětí..dokáže natáhnout napětí na pěkně dlouho, doslova si s tím hraje:-) ()

Folky

Celkem povedená záležitost. První zhruba polovina je rozhodně povedená a napínavá. V té druhé tomu napětí chybí, s vyjímkou konce. Podle mě lepší, než nějaké známější režisérovy kousky. ()

GOREGASM

U nás se točily ve velkém filmy pro pamětníky, Alfred Hitchcock v Americe brázdil nezoraná pole světového thrilleru. Sabotér mě hlavně zaujal vynikající režií a kamerou, herecké výkony nic nekazí a má to i docela dobré napětí, které se Hitchovi daří stupňovat až k finále na Soše Svobody, kdy potěší pohled na poloprázdný Liberty Island, který jsem loni osobně zažil v absolutním obležení turistů. Tak jako u většiny filmů z této doby a je jedno, kdo je natočil, tady defacto nefungují žádné emoce, a proto nelze jinak než takto. 65% ()

Killingjoke

Druhá světová válka se často bojovala i jinde než v první bojové linii. Záškodnické skupiny složené ze sympatizantů Třetí říše se rovněž formovaly v USA, kde se snažily ztížit postup osvoboditelských vojsk do Evropy a Asie. Do takového prostředí nás přivádí film Alfreda Hitchcocka Sabotér, kde je dělník Barry Kane nespravedlivě obviněn ze sabotáže a smrti nejlepšího přítele. Aby mohl očistit své jméno, musí utéct před policií a najít tajemného pana Frye, který je skutečným strůjcem sabotáže. Spolu s Barrym a jeho zpočátku nedobrovolnou společnicí Pat procestujeme celé území USA od západu až na východ, poznáme rozličné charaktery a postavičky, abychom toto špionážní roadmovie završili na samém vrcholku pochodně Sochy svobody… Jistě, budu li se na film dívat velmi současnýma a kritickýma očima, musím objektivně přiznat, že je plný klišé, nelogičnosti a režisérských berliček. Nicméně, všechno bylo velmi zábavné a ústřední dvojice Robert Cummings a Priscilla Lane mi byla od samého počátku hodně sympatická. Navíc zde Hitchcock použil svůj oblíbený prvek neprávem obviněného muže a pro jeho filmy typické stupňování napětí. Ano, čekal jsem špionážní thriller a dostal spíše lehce pohádkový příběh s romantickou zápletkou a rytířem na bílém koni. A víte co, nakonec mi to vůbec nevadilo… ()

Biopler

Príbeh filmu zaujme až pokým sa protagonisti nepresunú do Soda City, kde sa dovtedajšia dobrodružná jazda či útek naprieč krajinou zvrtnú tak, že na svete je prvá trhlina snímky a na mieste je otázka či takéto chyby môže robiť organizácia sabotérov, alebo skôr amatérov. Top scény sa odohrávajú na bále či plese, kde je ústredná dvojica zovretá a divák im v ich napätí neváha fandiť dostať sa preč. V neskorších scénach sa Hitchcock nechá uniesť tým, že chce "americky" veľmi ohúriť, preto v poslednej tretine sa dej premiestni do NY, na obrovské lodenice s množstvom komparzu či ostentatívne na Sochu slobody, no nezakryje tým neskoršiu naivitu boja jedného muža (popr. jednej ženy) proti organizácii, ktorej budúci osud už film bohužiaľ nehodlá objasniť. Smiešne vyznieva letiaci papier z Rockefellerovho centra či nerozumný postup Frya v závere kedy sa ide "uväzniť" na Liberty Island. Preto je Saboteur vo výsledku nemastný-neslaný. ()

arkie

Celkom zaujimave, iked bolo nutne vydrzat caste dobovo nudne pasaze s teatralnymi hereckymi prejavmi. Koniec mi prisiel divny, ale to je asi na vrub odlisnej doby. ()

šokin

Film, ke kterému jsem před shlédnutím přistupoval trochu rezervovaně mně, díky vynikajícímu scénáři, vyborně napsaným dialogům a skvělé režii, na něj úplně změnil názor. ()

Kragujevac

Skvělý, svižný,akční,inteligentní thriller od vynikajícího režiséra Alfreda Hitchcoka. Filmu není vůbec co vytknout, jedná se o naprosto luxusní záležitost, na kterou když se díváte ,tak mnohdy nestačíte ani zavřít ústa. Jediná věc, která mi trochu vadila, byl milostný vztah mezi dvěma hlavními hrdiny, který byl až přespříliš uspěchaný a působil až přespříliš urychleně. Záverečná scéna na soše svobody je naprosto luxusní. Film bych určitě doporučil všem, co se chtějí příjemě pobavit nad inteligentním, ale dost akčně laděným thrillerem. ()

rivah

Pro Hitchcocka průměrná, senzacechtivá záležitost s nereálnými charaktery a neúspěšným zachraňováním na soše Svobody.(50%) ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd