Letecký konstruktér Robert Cummings je svědkem nacistického atentátu na továrnu, ve které pracuje. Během výbuchu je zabit Robertův nejlepší přítel a on sám je obviněn ze sabotáže. Aby očistil své jméno, vydává se na neúprosný hon napříč celou zemí, který vyvrcholí v závěrečném souboji na vrcholku sochy Svobody. Hitchcockův první film pouze s americkým obsazením uhání dopředu závratnou rychlostí skrze atmosféru strachu, z níž jde mráz po zádech, a představuje tak hotové mistrovské dílo napětí. (oficiální text distributora)

YURAyura

7/10 Co asi nejvic kazi dojem z celeho filmu jsou podprahove signaly k podpore maticky Ameriky, kdyz je v tak tezke chvili, jakou je valka nekde za oceanem. Bijte na poplach podvratny nepritel nikdy nespi - jako diverzantske filmiky v letech 50. - 60. tady u nas. Jsou tam ovsem i nezapomenutelne okamziky potycky na sose Svobody ;]] nebo setkani s cirkusovymi umelci. Do jiste miry agitka, ale to je Kral Sumavy taky.... ()

MATADOR

Já bych tak rád hodnotil tenhle film lépe, ale nějak se nemůžu přenést přes pocit, že během války jsou lidé k "sabotérům" tak hodní. Sabotér má strašně úžasný námět, ale to provedení, tak jako u ostatních "hitchcocků" je prostě takové neuvěřitelné. Ostatně o tom filmy mají být, ale zkrátka se mi chtělo věřit málo věcem a to u takového to filmu je škoda. ()

swed

Přestupní stanice mezi "The 39 Steps" a "North by Northwest". Drtivé vítězství zábavy nad logikou není u Hitche žádnou novinkou. 8/10 ()

Wiliem

Slušná režie je naprosto ubita prahbídným scénářem, který není bohužel jen k neuvěření ale některé jeho sekvence jsou tak zcela mimo chápání, že jsem si připadal jak v nějakém béčkovém, ne-li céčkové thrilleru. Toto Alfredovi trochu ujelo. 40% ()

CageDepp

Tak tenhle film moc nepohltil čas, jak by se dalo čekat od film z roku 1942. Napětí tady vůbec nevázne a asi to bude tim, že v tom měl prsty Alfred Hitchcock. :-) ()

Martin741

Spionazny film z rannej Hitchcockovej filmarskej tvorby je sice zrucne odvedene filmarske remeslo, ale North By Northwest mam ovela radsej. Aspon, ze tu hrala krasna Priscilla Lane /Jezinky a Bezinky, Bourliva dvadsata leta /. 84 % ()

honajz2

Je v tom pár ne zrovna dobře napsaných dialogů, postavy se párkrát zachovají v danou situaci docela divně a Cummings místy hraje docela prkenně. Ačkoli to může působit, že Sabotérovi vytýkám dost, ve skutečnosti to tak není. Tyhle mínusy v tom jsou, ale všechny v malé míře a jinak tomu už snad nemám co vytýkat. Děj mě zaujal a napínal po celou dobu, má to slušnou atmosféru, sympatického hlavního hrdinu a celkově jsem si ten film dost užil a klidně bych si ho pustil někdy znova. Takže ani tady mě Hitchcock naštěstí nezklamal. 4* ()

M.i.k.e

slibná zápletka okořeněná válečnou náladou a velkou porcí naivity, které ale v průběhu hned několikrát spadne řetěz a vždycky chvilku trvá než se ho podaří znovu nasadit. Finále každopádně solidní a oproti zbytku filmu funguje velmi dobře...60% ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. Sabotér je svižným špionážním thrillerem s nezbytnou romantickou linkou a pozitivní propagací při utužování bdělosti a odhodlání státního zájmu během světové války. Alfred Hitchcock jde na věc s účelnou přímočarostí a zjednodušením. Dobro se nevzdává ani proti přesile zla, patos podpírá heroismus, efekt si schovává velkolepost až do pro všechny uspokojivého vyvrcholení. Hlavní postavou aktualizovaného Hitchcockova tématu obviněného, prchajícího a bojujícího jedince je Barry Kane (příjemný Robert Cummings), poctivý mladý dělník. Bezelstnost a počestnost je zavlečena do pocitu beznaděje a chaosu. Cílem je očištění, pomsta a občanská povinnost. Hrdina proti všem navzdory, vrtkavá štěstěna je výsměšně nakloněna, odvaha překonává stín vlastního strachu. Vítězství spravedlnosti na rtech ve vichru událostí. Hlavní ženskou postavou je Patricia "Pat" Martin (zajímavá Priscilla Lane), mladá atraktivní modelka, ctitelka zákona a pořádku a na dně srdce je stále zachován smysl pro spravedlnost v čistém balení. Nedobrovolný pomocník musí pochybovat o skutečnosti a nepravděpodobnosti. Výraznou postavou je Charles Tobin (sympatický Otto Kruger), ctihodný americký občan, oduševnělý elegán a spořádaný rančer. Spořádanost je kultivovanou maskou vlastním osobním ambicím přízemnosti. K výraznějším postavám patří také Frank Fry (Norman Lloyd), zarputile unikající Kaneova černá můra a jediná zarputile bránicí se stopa naděje k očištění. A také Phillip Martin (Vaughan Glaser), slepý Patriciin dědeček se šlechetným srdcem. Vzor prozíravé moudrosti a pietního humanismu. Z dalších rolí: jeden z řídících a spolehlivých podvratných záškodníků Freeman (Alan Baxter), nedůvěřivý záškodník Neilson (Clem Bevans), ctihodná a tajemství skrývající společensky vážená paní Henrietta Sutton (Alma Kruger), osobní tragédií zasažená paní Mason (Dorothy Peterson), přátelský a pomáhající řidič náklaďáku (Murray Alper), Barryho kamarád a nutná oběť na oltáři zla Ken Mason (Jeffrey Sayre), či svérázné osazenstvo cirkusového obludária ve složení dobrácký a zachraňující Bones (Pedro de Cordoba), vzteklý trpaslík Major (Billy Curtis), nemluvná tlustá žena Titania (Marie LeDeaux), vousatá žena s rozhodujícím slovem Esmeralda (Anita Sharp-Bolster) a hašteřivé siamské dvojče (Jean Romer a Lynne Romer). Sabotér je nenáročnou akční zábavou i efektní filmovou propagandou vyššího zájmu. Účel světí prostředky, Hitchcock uměl pružně reagovat na potřeby trhu. ()

zette

V tom scenari nelze verit ani te romanticke linii..., je az s podivem, ze i pres tento vyrazny handicap dokazal Hitchcock svou uzasnou rezii udelat z filmu nadprumerny thriller. Porad se tam neco deje a ma radu zajimavych postav. ()

mortak

Naivní vlastenecká pohádka. Stačí srovnat Sabotéra s dnešními trháky typu Pád Bíleho domu, a hned je vidět, že na poli americké národní hrdosti se nic nezměnilo. Dnes umíme bombastické efekty, umíme točit lépe akci, ale scénář je stejně hloupý a nesmyslný. Na venkově jsou lidé nezkažení, a odhadnou vnitřní čistotu hlavního hrdiny na první "pohled" (slepý muž, cirkusáci), ale ve městě bohatí ztratili kontakt s lidem.Hitchcock se učí, občas z filmu zableskne jeho preciznost, ale jinak jde o průměr ve všech ohledech. ()

majo25

Vojnovej dobe priali konšpiračné teórie. A čo je atraktívnejšie pre amerického diváka, než že úzku skupinku ľudí pri ich snahe ovládnuť (naivné) stádo Američanov a ovládnuť ich strachom načape človek so srdcom na tom 'správnom' mieste - národniar bojujúci za slobodu. Ani celá konšpiračná tlupa na takéhoto človeka potom nemá. Páčilo sa mi, ako Hitchock do rolí záporákov obsadil typy hercov, na ktorých by ste to vôbec nepovedali a zasial tak do (amerického) diváka v tej dobe iskierku strachu, že 'zlo' sa môže objaviť kdekoľvek, aj na miestach, kde by to nečakali. Film ma celkom bavil, je solídne spracovaný, dobrodružné scény striedajú tie (trochu) trilerové, film nie je príliš ukecaný, divák si aj pocestuje po viacerých miestach - pomaly to koketovalo aj s žánrom road movie. V závere symbolicky aj na soche Slobody. Škoda, že záver bol uťatý a že Hitchcock nekládol viac dôrazu sa napätie a menej na romantickú linku. ()

AGO

Prvá polovica bola fantastická, tajomná a kúzelne dobrodrúžna. S príchodom do New Yorku celý film naberá na tempe a stráca istú “rozprávkovosť”. Ani finálny súboj na Soche slobody ma pochopitelne nenadchol, ako ludí (hlavne Amíkov) v roku 1942. S tým súvisí aj hlavný hrdina. Robert Cummings je skôr “barbie typ” a v druhej časti film sedel menej ako strúčik cesnaku v ústach Draculy. Ale aj tak ide o zaujímavé zoznámenie s Alfredovou rannou tvorbou... ()

Mol

BARRY, WHY COULDN'T I HAVE MET YOU A HUNDRED YEARS AGO? ON A BEACH SOMEWHERE? BATHING SUITS LOOKED AWFULLY FUNNY A HUNDRED YEARS AGO!! Jako buchta dobrá, ale zbytek slabota. Je to starší snímek a tak se bohužel nedočkáme pořádného napětí, ani v závěrečné Barryho záchranářské akci. Spíš jsem se pousmál nad tím, jak vystrašil chudáka Frye, který kvůli tomu přepadl přes zábradlí. Jo, málem bych zapomněl. Hned úvodní scéna s hasičákem a ohnivou smrští hned potom měla něco do sebe. ()

liuk

Je radost sledovat utíkací thriller 65 let starý, při jehož skoro každé vypjatější scéně se jen vybavují dnešní podobné filmy. Je velmi potěšující poznat film, který se jistě stal jednou z inspirací pro všechny Uprchlíky a Prison Breaky. Tento trend navozuje sabotér bohužel první polovinu, kdy se děj odehrává v perfektně zvládnutých exteriérech. Poté se ovšem děj přesune do města, do New Yorku, a i když obsahuje pár vypjatých scén (ples, Socha Svobody), není film už tak soudržný. A to také proto, protože některé scény jakoby chybí (opravdu divné přesuny postav), zajímalo by mě, jestli byly pásky s nimi poškozeny a nebo Hitchcock chtěl, ať si je domyslím. Jestli to druhé, tak to moc šťastné rozhodnutí nebylo, protože takhle to vypadá, jako když si scénarista jen nevěděl rady, jak postavy dostat tam a tam. Nějaká proamerická nálada způsobená světovou válkou mi ani nevadila, spíše jsem si zalíbil trefné použití vedlejších postav, které se vyžívají v trápení někoho jiného. Hitchcockovy filmy jsou prostě takové, že těžko o nich bude někdo vyprávět negativně a tenhle k nim určitě patří. ()

Han22

Klasická téměř až klišoidní podívaná. Opět tu máme neprávem obviněného muže, v tomto případě dělníka, který měl způsobit sabotáž v továrně na letadla a smrt kamaráda. Opět je tu pronásledování policií, žena která mu nevěří, ale zamiluje se a banda všeho schopných grázlů. Chvílemi mi to přišlo přehnaně proamerické a naivní (všichni ti dobří a ochotní lidé), scénář mírně vázne, nicméně spád to má výborný a závěrečné finále na Soše svobody bych v takhle starým filmu rozhodně nečekal. Krimi/thriler roku 1942. ()

Eraserhead

Pro mě zatím nejslabší Hitchcock. To, že je hlavní hrdina, každým na koho narazí, považován okamžitě za nevinného, působí až příliš naivně a nepravděpodobně. Scéna se slepým, dobrotivým starcem v chaloupce uprostřed lesa navíc jakoby vypadla z Frankensteinovy nevěsty. ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd