Rozdvojená duše

• USA Spellbound (více)

Do psychiatrického ústavu Green Manors přichází dr. Anthony Edwards, aby nahradil současného ředitele dr. Murchisona, který má odejít do penze. Během prvního dne se do něj zamiluje mladá, krásná, ale poněkud chladná psychoanalytička dr. Constance Petersenová. Ta také brzy zjistí, že tento muž trpí ztrátou paměti a není lékařem, jenž měl stanout ve vedení ústavu. Tím ale překvapivá odhalení nekončí, policie se domnívá, že právě on je podezřelý z vraždy.
Romanticky laděný thriller natočil režisér Alfred Hitchcock podle scénáře Bena Hechta. Příběhu o síle psychoanalýzy vtiskl neobyčejnou působivost, snové sekvence a momenty šílenství pak patří mezi přednosti filmu. Bizarní surrealistický sen schizofrenního hlavního hrdiny (na jeho realizaci spolupracoval známý malíř Salvador Dalí) přitom slouží jako klíč k rozluštění vraždy. Velký důraz byl věnován obsazení hlavní dvojice, kterou ztvárnily hollywoodské hvězdy Ingrid Bergmanová a Gregory Peck. Vynikající představitel ruské herecké školy v Americe, Michael Chekhov vytvořil úlohu Dr. Alexandera Brulova. (Česká televize)

dobbin

Opět trochu jiný Hitch. Filmová příručka pro psychoanalytika a možná jedna z inspirací Davida Lynche...Holt, Dalí je Dalí..Ale ta jízda na lyžích, to je ostuda:D ()

Asdas

Prvý film v ktorom Hitchcock nie je hviezdou ,pretože medzi krásnou Bergman( ako doktorke jej to svedčalo !)a charizmatickým Peckom to nádherne iskrí a ak sa k tomu pridá (zo začiatku nie tak jasný) Hitchov pomaly sa zamotaní mysteriózny príbeh o výhru je postarané . ()

ozzman111

Hitchcock a Dáli to nemôže dopadnúť zle, hovoril som si pred zhliadnutím filmu. Nevyvážená kvalita neradí Spellbound medzi vrcholné diela Hitchcockovej tvorby. Snová sekvencia Dáliho, na ktorú sa čaká takmer na koniec filmu je výborná, taktiež prejavy šialenosti hlavného hrdinu s typickou aurou režiséra. Kontrast spôsobí naivná a zamilovaná doktorka ( Ingrid Bergman). Skoky medzi nervy drásajúcou atmosférou a lovestory sú akési neučesané. Alfrede tentokrat to bude za ***. ()

Verkulent

Na tak věhlasná jména hodně chabý výsledek. Snímek se táhne jako čokoládový toping, aby ke konci měl rychlý spád, jakoby tvůrce film přestal bavit a chtěli se jej rychle zbavit. Ingrid a Gregory se propůjčili komicky a naivně vykresleným postavičkám, které se hodí spíše do nějaké pohádky o princezně a zakletém žabákovi. Jako romantický film, proč ne... Celkově na mě Spellbound působí nějak nedotaženě.... jako geniálně sestavená kostra, jejíž každý díl funguje dokonale, ale na tuto kostru se naplácali zbytečnosti, kýčovitosti a klišé, které funkčnost kostry zacela pohltili. Například krásně napínavá scéna s Gregorym, který schází ze schodů s břitvou v ruce , je v následující minutě zcela nesmyslně ukončena a nikdy se nedovíme, co Gregory s břitvou plánoval. V tuhle chvíli jsem pochopila, že Spellbound je sešit horkou jehlou a pravděpodoně jde jen o fascinaci duševními poruchami a sny, přičemž se nikdo nenamáhal nahlédnout do této problematiky hlouběji a pečlivě ji prostudovat. Kromě Dalího, samozřejmě.Krásný výklad snu pod jeho taktovkou je jediným klenotem v jinak průměrném filmu, jakých existují mraky. ()

petrik11

Tvorcov príliš zaujal Freud? Dejovo inak dosť povrchné, záver veľmi, veľmi naivný. Postava zákeráka bola jasná od úvodnej chvíle čo sa objavila na plátne. Inak Bergman bola vskutku fešanda. ()

MaxForValue

Jung by asi s Hitchcockom nesúhlasil. Trochu nešťastné bazírovanie na psychoanalýze, v ktorom sa stráca ako Hitch, tak i Jung. Nedivím sa, že s filmom maestro s odstupom času úplne spokojný nebol, má aj lepšie filmy. ()

tatopulos

Asi nejsem ten správný filmový fanoušek, točit filmy bych asi neuměl, přesto mi to celé přišlo k smíchu. Střídání romantické hudby a napínavé. Zamilovaná dívka, která bude bránit svého milého a přejde k "myšlence" - to co cítím je pravda, i kdyby můj milý byl třebas vrah Manson. Kolikrát už to tady bylo ? Při vší úctě Gregory Peckovi- jeho flasbacky a amnésie, působí jako stařecká demence - "Vzpomněl jsem si, byla to jiskra, jsem vrah, jak můžeš milovat vraha ?" Herci, za kterými jede film- šup a o "napětí" je postaráno. Jedině ta snová, surrealistická scéna s očima byla brilantní (taky to byl mistr Dálí). Jakoby nás celý film provázel učebnicový úvod do psychoanalýzy a podprahové paradigma- všichni lidé jsou pacienti. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 84%, Audience Score - 82% | FDb.cz - 79.1% | Tak "Sir Hitch" nás opět dostal! Tentokrát vymyslel naprosto nadčasovou (ve své době nedoceněnou) dějovovou filmu o moderní psychologií a k tomu si přizval dva skvělé herce, kteří si ze svého talentu tentokráte odtrhli obzvláště velký kus! A to celé v neuvěřitelném napětí, filmu který ani na vteřinu nenudí, geniální vizi Dalího a několika závěrečných plot-twistech, které se spojí do nezapomenutelného finále, když Ingrid odcházela z pokoje ke dveřím.....ani jsme nedýchali! 90% ()

Gortyna

Neviděl jsem v tom nic jiného než upovídanou červenou knihovnu. Kdybych neviděl před časem Bílý žár z téže doby, málem bych si myslel, že se tehdy nedaly filmy točit jinak. ()

Lucbric

Napínavý děj, skvělá hudba, krásný Gregory Peck a sympatická Ingrid Bergman... :) jeden z nejlepších Hitchcockových filmů. Vtipná byla ta lyžovačka, která vypadala, jak když letí oba na koštěti (ten efekt + jejich výrazy = spíš to mělo být strašidelný, ale bylo to tak "roztomilý", že jsem se u toho zasmála nahlas) :D ()

pollstro

Hitchcock a jeho filmový hrdina je tentokrát pronásledován pseudopsychologickou analýzou plnou schizofrenie a tajemně záhadné amnézie. Samotná struktura vyprávění je pevná jakmile film odkryje své tajemství a opustí zbytečné melodrama. Poté film získá plynulý tok obrazu a začne být typicky Hitchcockovský s nádherným mysteriózním tónem napětí a teroru způsobené skvělým a perfektním hudebním podkladem, který je v tomto případě naprosto fantastický a právem oceněn cenou nejvyšší. Příběh o přitažlivé romanci dvou hlavních představitelů a jejich vzájemném hlubokém zájmu, který je zahalený v hlubokém psychologickém rozboru. Surrealistická snová sekvence v režii samotného Salvadora Dalího je fantastická. Stejně tak jako závěrečná scéna s pistolí, která je technicky skvěle zpracovaná. ()

Kloktaldo

Takovou atmosféru plnou napětí umí vytvořit snad jenom Hitchcock, ale řada věcí v tomto dílku už trochu pokulhává (ať už slabší herecké výkony, prostý scénář nebo samotné rozuzlení, které je dost ubohé). Film je to sice napínavý , ale výrazněji neosloví. ()

Gor'seye

Dr. Alexander Brulov je úplný Freud - prízvuk cudzinca, expert v psychoanalýze,.... Veľmi dobrý film so skvelou Ingrid Bergman. ()

zazka

Hitchcock teda vie, ako vygradovať napätie. A vy len čakáte na sedačke a pýtate sa: "Zabije ju? Zabije sa? Zabije oboch?" No napriek majstrovsky natočeným scénam ako scéna pitia pohára mlieka, snová scéna a scéna samovraždy pištoľou musím dať len 3 *. Azda aj kvôli rozťahanému deju, vysoké napätie sa strieda s nudou až do chvíle rozuzlenia. Ale uvítala by som remake :). ()

OwenBobby

Postava Ingrid Bergman byla tak neskutečně hloupá, že se na film dalo koukat jen stěží. Odhalení bylo očividné dříve, než na něj doktorka přišla a vzhledem k tomu, že celý film byl založen na stavění indicií k tomuto okamžiku, nezbyde mnoho, co by si člověk z filmu zapamatoval nebo odnesl. Snad jen Hitchcockovy typické close-up záběry na objekty podtrhující předmět zájmu (břitva, revolver) a hlavně skvělá snová sekvence, na které se podílel Salvador Dalí. ()

buchannon

První Hitchcockův povedený snímek (sledoval jsem pouze ty jeho filmy, které byly na ČSFD v červených číslech). Celkem zajímavý a poutavý příběh o všedních hrdinech s nevšedními problémy a také o psychoanalýze. Není přehnaně užvaněný a má hlavu a patu, zkrátka strefil se mi do noty. Těšil jsem se na Bergmanovou a Pecka a dopadlo to opravdu skvěle. Ale Hitchova předchozí tvorba se vyznačuje tím, že nestála vůbec za nic, nebo alespoň mě se nelíbila, a to píšu převelice slušně. Nejsem totiž artový pozér, který by si liboval v hodně starých filmech. Ale když ani Hitch neuměl točit dobré filmy, potom tedy kdo? Možná byl ve své době mistr krimi thrillerů, dnes už to ale neplatí. Vypadá to, že mě zajímá kinematografie až od takových 50. let, a to ještě zřídkakdy, minimálně a výjimečně. Dle mého skromného názoru, kdyby dnes někdo natočil film stejným způsobem jako ve 30., 40 letech, měl by hodnocení tak 50%. Opravdu nechápu, co na Hitchově rané tvorbě lidé vidí. ()

Taliga

Hitchcocka až tak nemusím, ale toto je klenot nad všetky klenoty, čo do thrillerovosti a noirového napätia. A tá hudba vás načisto rozseká. Film za tie roky nezostarol ani o kúsoček. ()

allegria

Tento film mě překvapil geniálně vymyšleným dějem, který nemá hluchá místa a je plný překvapení. Krom toho Gregory Peck (v tomto snímku ještě krásnější chlap, než kde jinde) a Ingrid Bergmanová jsou dokonalá herecká dvojice. Po celou dobu jsem sledovala se zatajeným dechem, jaké další překvápko si na diváky Hitchcock vymyslí. A vzhledem k tomu, že film se točil v roce 1945, docházejí mi slova k vyjádření jeho kvalit. ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (více)