Rodinné štěstí

• Maďarsko Ernelláék Farkaséknál (více)

Když vás okolnosti donutí ubytovat příbuzné u sebe doma, nebývá to žádný med. Stačí chvilka a jeden je podrážděný, druhý ukřivděný a třetí vám závidí auto. S přibývajícím počtem dní strávených v jednom bytě graduje tahle výbušná situace do sledu vtipných, dramatických i absurdně banálních historek, až se nakonec ukáže, že toho, kdo vám nejvíc leze na nervy, máte vlastně hrozně rádi. Živě a autenticky vykreslené rodinné setkání natočil maďarský režisér Szabolcs Hajdu, který si ve snímku zahrál i se svou ženou a dětmi a z 51. MFF Karlovy Vary si po právu odvezl jak cenu za nejlepší herecký výkon, tak hlavní cenu festivalu za nejlepší film. (Aerofilms)

ostravak30

Sociální vazby, vztahy mezi partnery či rodinné vztahy jsou nesmírně složité. I když, jak se to vezme. Já tvrdím, že tomu tak není, že vztahy složité nejsou, jen lidi je dělají složitými. Film každopádně pojednává o klasické situaci, které i já naprosto rozumím. Jedna rodina je bohatší, druhá chudší. Jedna ze sester to vidí tak, že její mladší ségra měla v životě vždycky štěstí a vše se jí dařilo. Za to jí se nedařilo nikdy nic a lepí se na ně jen smůla. Závist a nevyřešené spory z puberty a dospívání se vylívají na povrch. Tohle se týká i naší rodiny a z tohohle pohledu tomu rozumím. Na druhé straně se ukazuje, že ani peníze nejsou všechno. Ani bohatší rodina nemusí být úplně šťastná. Myslím, že se ve filmu hodně lidí pozná a najde a možná i svou rodinu či rodiny přátel. Rozumím ale také argumentům, že se tenhle film může zdát nudnější. Je to zajímavá sonda do překomplikovaných vztahů lidí, ale jak ostatně ukazuje i film, nic není tak komplikované, aby se to nedalo rozluštit a platí to, co jsem řekl v úvodu: vztahy nejsou složité, to jen lidi je dělají složitými. ()

Pete

Jeden byt, dvě rodiny. Úplně obyčejné rozhovory úplně obyčejných lidí - v tom je největší síla, a zároveň slabina tohoto snímku. Trochu zde chybí emocionálně vypjatější situace, na druhou stranu i tak mě dokázali tvůrci chytit. Jen mě napadlo, proč něco obdobného nemůže vznikat i u nás..? 70% ()

blondboss

Takéto filmy sú jednoducho o ničom. Nie že by som si niekedy rád nepozrel proste nejaký úvahový či konverzačný film, ale musí sa v ňom niečo diať, minimálne dialógy by mali byť ako tak na úrovni a nenudiť. Tu som to nenašiel a mal som problém tento snímok dopozerať. Nuda na n-tú podčiarknutá nie veľmi dobrými hereckými výkonmi, možno ten režisérov stál za to. Neviem, toto akosi šlo mimo mňa. 40 % ()

Renswo

Rodinné šťastie : zvláštny to film. S herectvom som bol spokojný , páčilo sa mi to , len som mal pocit že nič take zvláštne sa tam nestalo. V skratke nevieme skoro nič , prečo sa niekto vrátil domov , boli nútený ? na ako dlho ? čo ďalej sa bude diať , veľa otázok a žiadne odpovede . Veľa nelogickych situácii “ naše dieťa je nezvestné, stratilo sa mi “ reálne to dieťa by šla matka hľadať a ponáhľala by sa domov. Tu sa matka vytratí vonku a ide sa prejsť. Časom sa dieťa nájde a kde bolo alebo kam sa schovalo ... si divák musí domyslieť. Príbeh je nerealisticky a to je škoda . Je pekne vnímať dve rodiny v jednej domácnosti a je zaujímavé ako reagujú na seba, ale to niekedy nestačí. Osobne si myslím že každá rodina má problémy a keď sa stretnú po dlhej dobe tak sa posťažujú. ()

Víteček

Sled epizod, které nikam nevedou, nic neposouvají, nic z nich ani pořádně nevyplyne a některé jsou přímo o ničem. Není tam žádné vyústění nebo katarze a film tak vyšumí úplně do prázdna. Opravdu nevím, co si z toho vzít. ()

karnifex

Film, od kterého jsem čekal něco úplně jiného, který se vyvíjel úplně jinak, než jsem předpokládal (a právě tak nečekaně skončil) a který ve mě vyvolal velmi pozitivní pocit.. ()

bonovox

Slabá rodinná dráma, bez výrazného momentu. Hlavne v závere mi chýbal nejaký prekvapivý zvrat a moment prekvapenia. ()

PTuranyi

Rodinná vzťahová dráma o vyprázdnenosti, nenaplnení, zlyhaní a vzájomných putách. Stretávajú sa tu rodiny dvoch sestier, teda vlastne akoby jedna veľká rodina. Spojená ale svojím spôsobom rozdelená. Každá má svoj život a problémy i radosti. Dôjde na rany, výčitky ale nakoniec... čo nakoniec? Tento film nedáva odpovede, len ukazuje že život je život. ()

Swallowdale

Komorní film natočený v jednom jediném bytě. Režisér, který se dostal do sporu s orbánovskou klikou skrze financování maďarské kinematografie natočil tenhle film na truc. Jen se svojí rodinou a se svými studenty místo rozsáhlého filmového štábu. Zajímavý je výkon režisérovy dcery Lujzy Hajdu. Pokaždé, když pojedu v Budapešti přes Blaha Lujza tér, náměstí pojmenované po slavné maďarské herečce, tak si na její jmenovkyni zaručeně vzpomenu... 80% ()

thorax65

Zdánlivě obyčejný film o sžívání starousedlíků s nově přišedšími navrátilci z ciziny. Přesto, že se celý film odehrává pouze v bytě a je snímán 13 kameramany - rejžovými žáky a stál 5000 dolarů (!!), válcuje bez příkras všechny blockbustery posledního járu na prach. Klobouček dolů pane Hajdu. 90/100 ()

pavelpetr

Když jsem si přečetl, že jde o vítěze KVIFF, tak jsem si říkal, že to bude muset být dobré. Po hodně dlouhé době jsem byl ovšem zklamaný. Dodívali jsme se a první co mě napadlo: to je jako všechno? Na druhou stranu film se nebojí otevřít ožehavé téma sourozenců, kdy jeden je očividně úspěšnější. To bylo super. U mě to na víc jak dvě hvězdy není. ()

Mates Hradecky

Nemám rád, když jsem jako divák odsouzen trpět. V tomto případě mě neskutečně lezl na nervy hyperaktivní synek a liberární výchova jeho matky. No, nechtěl bych být v kůži otce hostitelské rodiny. ()

Unlikelyhero

Neobyčejně obyčejný příběh, který alespoń v části zná každý z nás osobně a tak se člověk občas kouká do zrcadla a moc příjemné to není, ikdyž? ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary