Zahradnictví: Rodinný přítel

• Česko Zahradnictví: Tři sestry (více)

Filmová trilogie Zahradnictví se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky (1999). Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů. Rodinný přítel je melodrama odehrávající se ve 40. letech za německé okupace. Tři mladé ženy a dvě děti čekají na návrat svých vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství obětavě pomáhá rodinný přítel a lékař Jiří. Film je příběhem lásky, která nesměla být naplněna, vypráví o věrnosti, touze, vině a lásce, o odchodech a návratech, o rodině, rodičích a dětech. Jde o rodinný portrét viděný pohledem žen, které osud svedl dohromady. (Cinemart)

rinnovka odpad!

Původně jsem chtěla dát *, ale nemůžu, nepamatuju si, kdy naposledy jsem se v kině tak trápila. Někdo mi řekl, že pointu příběhu pochopí divák až po shlédnutí všech tří filmů, mě stačil jeden, nechci vědět v čem je pointa, na ty další nepůjdu. Zahradnictví ve mě udusilo poslední zbytky náklonnosti k českým filmům. Pro mě je to film bez začátku, s divným koncem, prostředek se táhnul do nekonečna a celé to ve mě vyvolalo emocí asi jako reklama na prací prášek. Další várka utrpení přichází v momentě, kdy se mě někdo zeptá: "A o čem to teda bylo?" "O ničem kamaráde, úplně o ničem." ()

Vlkopec

Film který prostě nefunguje. A to mám Hřebejkovy filmy rád. (I ty kritičtěji přijímané). Nechápu, jak se to mohlo takovým zkušeným tvůrcům stát. Adekvátnější by asi byly dvě hvězdičky, ale jednu strhávám za zklamání a za to, že jsem se fakt nemohl dočkat konce. ()

Kreptry

Vidím plno komentářů a hodnocení, které něco vytýkají, než těch co chválí. A to mi přijde, že je škoda. Ano, asi na to pohlížím jinak kvůli hereckému obsazení a uznávám, že bych po důkladném zapátrání v paměti taky nějaké nedostatky objevila, ale pořád je jich méně než těch kladných. Pro mě tam bylo všechno – zasmála jsem se, poplakala, byla jsem ohromená i naštvaná. Ondřej Sokol by za svůj herecký výkon zasloužil potlesk ve stoje. O Martinu Fingerovi nemluvě. Oba odvedli ohromnou práci. Klobouk dolů. A nesmím zapomenout na hudbu. Ta tomu všemu dodávala, to něco, co se mi na tom líbí! ()

durkes

Nesúrodé dielo, ktoré ma miestami nudilo a len tak nudne plávalo časom....... Oživenie prišlo jedine s príchodom Sabiny Remundovej na scénu. Ináč to bolo také nemastné neslané........Žiaľ, lebo Hřebejka môžem, ale aj majster tesár sa utne......Dialógy miestami z telenovely Jednoducho Mária, takmer všetko v náznakoch a nič nedotiahnuté dokonca. Vrcholom diletantstva bolo strohé konštatovanie, že rodinný priateľ zgegol niekde na týfus v Terezíne.....Pán Hřebejk, veľmi zbúchané, ďaleko od vašich ranných diel..... ()

Mr.Nobody

Možná kdyby si tvůrci nechali informaci, že děj trilogie má předcházet všem dobře známému filmu Pelíšky udělali by lépe. Jednak tím dali divákům možnost srovnat tyto filmy, což Zahradnictví vůbec neprospívá. A v neposlední řadě divák pak může mít tendenci spojovat si postavy, které nelze s pelíšky spojovat. Celkově mám pocit, že jediným pojítkem tak zůstává rodina Krasouvých. Děj filmu je poněkud kusý, ale jistě proto, aby dávala smysl celá trilogie. Některé z předchozích komentářů narážeí na to, že období 2. sv. války se ve filmu moc neodráží. Nicméně válka se v příběhu poměrně významně odráží ve svých důsledcích, které ovlivňují vývoj postav. Postavy jsou velmi dobře vymyšleny. A zřejmě se v dalších pokračováních zajímavě vyvinou. Nicméně jedna z postav mne poněkud iritovala, protože je oproti ostatním poněkud nepřiměřeně výrazná. Konkrétně se jedná o postavu "Marči" v podání Sabiny Remundové. Řada otazníků mi pak zůstala u postavy Jiřího Macháčka. Celkově obsazení hodnotím jako velmi dobré. Rovněž i práce s hudbou byla dobře zvládnuta a filmu dodávala zajímavý rozměr. Byly tam i dílčí věci, které mi trochu vadily, ale výsledné hodnocení. Například Určité pochybnosti kolem postavy lékaře, či onoho zaměstnance železnice, které však negativně neovlivnily celkový dojem z filmu. ()

Lucy1905

Filmy, které se odehrávají v období 2. světové války mám obecně ráda. Tento mě ovšem nezaujal, ale ani nějak extrémně nelituji těch dvou hodin a deseti minut, které jsem na to koukala. Herecké obsazení je v pořádku nijak nepřekvapí. Doufám, že druhý díl bude lepší. ()

ssarka odpad!

tohle natočil Hřebejk?... ten co natočil nejlepší porevoluční filmy?...... co fetoval scénárista s jeho dialogy o ničem?... co fetoval režiser s jeho scénami o ničem a střihy uprostřed ničeho?....... co fetoval KULISÁK s jeho poválečnými luxusními interiéry,opravenými fasádami a ulicemi plnými světla a potichusedícími ruskými vojáky,co zírají do ohně?..... Hřebejku,tohle je totální odpad a kdybych mohla jít ještě níž,tak bych šla,tady se nedá omluvit nic...ps: podotýkám,že film měl 130 minut a hlavní aktér umřel ZA 2 SEKUNDY nakonci v Terezíně na tyfus bo co a to tak,že to hlavní hrdinka píše do deníku,takže kdybych měla ještě nějakou životní energii po této tragedii,tak bych se hoodně smála,ale už to nejde.. ()

d_stirling

Komentář k Rodinnému příteli vkládám po půl roce a po nedávném shlédnutí Po strništi bos. Mezitím byly popsány stohy papíru diskuzemi o domnělých dramaturgických chybách ve filmu, nejednotou v jazykovém projevu protagonistů, inscenačním tempu apod. Jako celek však film neskutečně fungoval. Byl dramatický, dlouhé scény nenudily (dobrá, vyjma Štědrého večera) a udržel mou plnou pozornost po celou dobu i přes svou velkorysou stopáž, to vše za doprovodu všudypřítomných výčitek z korelující nenaplněné lásky a neprožité radosti z konce války a návratu manžela. ()

fricek12

Sokol je moderátor podřadných pořadů na nově. Jeho herecké schopnosti jsou bohužel žalostné. Nesedí mu žádná role, a už vůbec ta hlavní. ()

Pavelkedar

Velké zklamání! Zmatečné , neskutečně rozvleklé a bez atmosfery. Pro mě jako milovníka Pelechů naprostá ztráta času. ()

Capri2016

V kratkom case po sebe som videla 2 filmy z II. svetovej vojny. "Po strnisti bos"- film co ma bavil a "Zahradnictvi - rodinny priatel" - film co ma nudil. Film "Zahradnictvi - Rodinny priatel"mal nadhernu vypravu, krasne kostymy a vynikajucu Sabinu Remundovu (ktora v malej rolicke jedina bavila svojou zivelnostou). Inak ostatni hlavni predstavitelia cely film hrali velmi trpitelsky - ze som to nechapala. Aj smutny pribeh moze predsa zaujat - ale toto taky pribeh urcite nebol. Hrebejk / Jarchovsky - super tema, ale zapletka a trpitelsky pohlad na vec - nechapem - tak daleko od Peliskov uz tito pani dlho neboli.... Pre mna proste slabych 50% a to len kvoli super vyprave a krasnym kostymom! A Remundovej! ()

teckax

Atmosféra, kterou na mě Rodinný přítel dýchl, je natolik silná a hmatatelná, že prostě nemůžu jinak než hodnotit plným počtem hvězd. Příběh byl syrový, opravdový, uvěřitelný. Naprosto dokonalá filmařina - výprava? Fantastická. Kostýmy? Přenádherné. Interiéry? Naprostá pecka. A to herectví? Kdy postavy nemusí ani mluvit a přesto je nenásilně čitelné co cítí a co si myslí. Zahráli to famózně všichni včetně obyčejně kýčovitého a ohraného Sokola. Jsem unešená. Tomuhle "tichému obrazovému hraní" například u Krobota nerozumím, nicméně Jarchovskému s Hřebejkem to žeru do posledního sousta. Mojekrevniskupina.cz ()

BruceTichac

Hezký český film s kvalitním dějem i herci. Velice mile mě překvapil svým výkonem Ondřej Sokol. Nechápu negativní hodnocení.... ()

ABC1

Abych nemusela pocítit jako chudáci diváci v biografu existenční tíhu své prdele na sedačce kina (Marigold), rozhodla jsem se počkat až toto dílko uvede česká televize a musím říct, že jsem se výjimečně rozhodla mimořádně moudře, protože něco takového jsem nečekala ani po těch nejhorších recenzích, Kam se poděl talent Jarchovského a Hřebejka, jak je možné, že jejich první filmy byly vynikající, další průměrné až skončily u naprosto nesnesitelně nudné limonády bez jakéhokoliv (zatím!!!) vtipného momentu. Ano, dobrá byla první čtvrthodinka, a tím to končí…snad se jim to příště povede líp nebo proboha ať už nic dalšího netočí!!! ()

Sa.sa

První díl, který ukazuje dobu okupace a konec 2 světové války... Je o 3 sestrách a 1 lékaři, který je rodinný přítel... Jinak je to docela nudný, ale bez problémů koukatelný... No tak asi tak ()

Leithien

O hlavní zápletku filmu jsem se asi sama připravila svou znalostí Pelíšků. Děj mi tedy přišel poněkud plytký a konec hlavní postavy tohoto dílu "jen tak mimochodem" poměrně neuctivý. Aspoň že málo Macháčka vyvažují opravdu nádherné exteriéry a kostýmy. ()

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST