Zahradnictví: Rodinný přítel

Záhradníctvo: Rodinný priateľ

Garden Store: A Family Friend

(festivalový název)

Česko / Slovensko / Polsko, 2017, 130 min

Budu spoilerovat, tak to nečtěte!! Úplně vidím, jak scéna s koněm byla absurdní v realitě, rozepře o lustr, nebo setkání starých přátel po zmrtvýchvstání chladně emotivní a nebo komunitní bydlení tří žen ve vile na kraji města. Všechno super, ale (!) z plátna to je plytce mělké a jednoduše nefungující. Víme, že to nemá být humorné, ale to neznamená že to bude rozvláčné. (z kina se vracet po skoro dvou hodině a půl je moc.) (Sokola jsem se bál že film pohřbí, ale docela herecky roste, tak jako vesnická tetka Sabina, ale dialogy někdy zmatené, a gesta prázdná.... přesto věřím, že bude líp.. .. Možno ještě podotknouti, že se mi líbily "lidské prvky" v herectví, např. skočení si do textu, špatně se zapalující svíčka, prostě věci ze života, které se ve filmu, pokud není artový, moc nenosí.(27.4.2017)

• Eleanor05

No jo, no. Ke vzniku dobrého filmu zkrátka opravdu nestačí, abyste jej nazvali prequelem k jednomu z nejlepších českých snímků vůbec. Zvlášť, když nemáte pořádný nosný příběh, nemáte dobrý scénář a hrají vám v tom průměrní až lehce nadprůměrní herci. Protože pak vznikne Rodinný přítel. Nudný, nemastný, neslaný film, kde ani jedna z postav není osobnost, ani na jedné vám nezáleží, a kde sice lidi zatýká Gestapo, ale vy nevíte za co. Zato se třičtvrtě hodiny díváte na to, jak tři ženské, jeden chlap a dvě děti slaví za války Vánoce. Cokoli se ve filmu děje, nemá na diváka žádný dopad. Ani scény, které by měly zřejmě vyznívat dramaticky, vás nechají naprosto chladnými. Výprava je chudá, nemáte pocit Prahy za války, protože celý film se odehrává v jedné osamocené prvorepublikové vile a v jejím několik metrů vzdáleném okolí, a když tvůrci potřebují chabý děj „posunout dál“, vloží mezi scény kousek archivního materiálu. Rodinný přítel je zkrátka všechno to, co Pelíšky nebyly – nudný, bezdějový, nezajímavý, postavami bez povahových rysů oplývající, dobově nevýstižný film bez nadprůměrných hereckých výkonů a bez jakékoli atmosféry. Takto tuctový snímek by se mi nelíbil ani, kdyby běžel v neděli večer na ČT1, chtít za něj peníze v kinech pak hraničí s drzostí.(30.9.2017)

• HAL

Technicky bez velkých průserů, takže na české poměry vlastně nadprůměr, ale hlavně je to intenzivní nuda - u těch nekonečných scének z obyčejného života plných dialogů o hovně jsem až doufal, ať na plac vtrhne Tarantino, a zakončí to svou typickou pointou kde všichni brutálně pomřou. Nestane se tak, unyle to plyne přes dvě prozívané hodiny až do nijakého konce. Přitom škoda, ta povídka má dobrý potenciál na docela zajímavý čtyřicetiminutový film, takže velká chyba že tu trilogii točí opravdu jako "trilogii" a ne jako jeden povídkový film. 5/10(26.4.2017)

Jde o zajímavý příběh, který však nemá potenciál naplnit dvě celé hodiny. Takhle by asi vypadalo Musíme si pomáhat, kdyby se tvůrci drželi pouze jedné dějové linie a snažili se ji natáhnout na sto dvacet minut. Ani taková představa se však nejeví moc strašidelně. Mix tragikomedie a dramatu překvapivě funguje. Bezchybné to není, ale špatné zdaleka také ne. Na další Musíme si pomáhat si budeme muset ještě počkat - snad jenom několik měsíců. 70%(27.4.2017)

Je možné, že Zahradnictví: Rodinný přítel by nemělo být hodnoceno samostatně, ale pouze po zhlédnutí celé trilogie. Jelikož si nicméně na pokračování ještě několik měsíců počkáme, musím pouze poznamenat, že první díl je tak zapomenutelný a nevýrazný, že za měsíc budu mít problém vyjmenovat jedinou scénu, která mi utkvěla v paměti. Je to zkrátka jen takový dlouhý prolog k něčemu dalšímu, jehož nevýjimečnost podtrhávají i zbytečné natahované scény (Vánoce) a vyumělkované, nepřirozeně působící dialogy a monology (nevěra).(1.5.2017)

• - Natáčení v Jaroměři zkomplikoval 16. 10. 2016 požár agregátu. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Nikomu se nic nestalo. (Scelleton)

• - Natáčelo se v Jaroměři, Praze a Žatci. Natáčení trvalo celkem 80 dní a probíhalo od června do prosince 2016. (M.B)

• - Scény v zahradnictví byly natáčeny v zámku Veltrusy. (Brtniik)