Zahradnictví: Rodinný přítel

Garden Store: A Family Friend

(festivalový název)

Česko / Slovensko / Polsko, 2017, 130 min

• Enšpígl

Vážím si pozvání Cinemartu na slavnostní premiéru, ale to bohužel ještě nedává automaticky pět hvězdiček. Četl jsem, co film znamená pro pana Petra Jarkovského i Honzu Hřebejka, ale i když bych rád, nemůžu jinak. Zhruba první hodinu jsem absolutně netušil, která bije, která postava patří ke které, proč postavy z první scény zmizeli z děje, atd. Proč se ve filmu nic neděje nebo o co v něm vlastně jde ? Pak, když jsem si vysloveně přetrpěl první hodinu sice začne svítat, ale zase ty dialogy...Fakt chtejí ženy bejt zbouchnutý v době kdy si myslí že nepřežijou ?? (viz postelový dialog).Mimochodem ta scéna je jinak skvěla zahraná, Anička je výborná, ale tohle ?, Pak střih a projíždí se rusák na koni v domě na samotě u města ??? No nechci se v tom radši moc pitvat, ale nudilo mně to. V podstatě se jedná o dialogovou interiérovku s naprosto brutálním střihem, kde vyčnívají kvalitní práce, tu interiéry, tu herecké výkony (Aňi a David Novotný ) i když Ondra Sokol a herec.... fakt sorry jako. Zkrátka to nejnudnější, co jsem od mého oblíbeného dua Hřebejk - Jarkovský viděl.(26.4.2017)

Na Zahradnictví jsem byla hodně zvědavá, když přišlo pozvání na premiéru do pražské Lucerny, nemohla jsem odolat. Nic mě nemohlo naladit lépe, než procházka rodným městem a zdobný interiér kina. U příběhu jsem od počátku vnímala atmosféru příběhu dokreslenou zdařilou kamerou. Nevadilo mi pomalé tempo příběhu, které přesně zapadalo do doby, ve které se děj odehrával. Ani jistá dávka stylizace a způsob herectví podtrhující dojemnou složku příběhu nepůsobili rušivě. Záměrem autorů bylo vytvořit navazující trilogii v odlišných žánrech s posuny v čase, ale zároveň samostatné filmy. To první zatím nemohu posoudit, ale to druhé se určitě podařilo. Ocenila jsem míru humorných a dramatických prvků. Oboje bylo vyváženo, tak, aby nebyla narušená hlavní linie melodramatu. Kdo bude chtít pouze kritizovat, určitě si něco najde. Osobně se domnívám, že Zahradnictví bude spíš divácky úspěšné.(1.5.2017)

• GANOUSEK

Myslím si, že od doby kdy do dua Hřebejk Jarchovský přišel egomaniak Viktor Tauš, jde jejich tvorba z cesty. Tauš autor jediného "dobrého" filmu (Kanárek, který je nápadná kopírka Pulp fiction), všechny přesvědčuje, že je to on kdo má klíč ke kvalitní kinematografii a televizní tvorbě. Tauš je přesvědčený o své genialitě, ale je to jen další přechytračený sebeobdivovatel, který tímto projektem zničí sám sebe a jedno z nejlepších polistopadových dvojic H&J.(4.5.2017)

• HAL

Technicky bez velkých průserů, takže na české poměry vlastně nadprůměr, ale hlavně je to intenzivní nuda - u těch nekonečných scének z obyčejného života plných dialogů o hovně jsem až doufal, ať na plac vtrhne Tarantino, a zakončí to svou typickou pointou kde všichni brutálně pomřou. Nestane se tak, unyle to plyne přes dvě prozívané hodiny až do nijakého konce. Přitom škoda, ta povídka má dobrý potenciál na docela zajímavý čtyřicetiminutový film, takže velká chyba že tu trilogii točí opravdu jako "trilogii" a ne jako jeden povídkový film. 5/10(26.4.2017)

• venison

Tak nějak jsem čekala, že trilogie „Zahradnictví“ od pánů Hřebejka a Jarchovského bude srdcově vymazlené dílo.. Zatím jsem viděla pouze první film „Zahradnictví: Rodinný přítel“ a naprosto nechápu, že se pod ním mohli právě tito dva pánové podepsat.. Opravdu jde něco podobného do kin? Nemělo spíš jít o mini seriál na nedělní večer s ČT1? Na obrazovce se děje spousta věcí, ale tak nějak nelogicky.. V prvním konání se seznamujeme s mužskými protagonisty v zahradnictví.. Ty poté zatknou (proč? co s nimi je? Co prožívají?) a najednou jsou nám představeny tři sestry (manželky zatčených).. Ženy se sestěhují do jednoho domu a tam nějak čas plyne.. Kolem nich se míhá spousta dětí (proč příběh např. neukázat z pohledu dětské poetiky)? Vlastně se nestane za celé dvě hodiny nic zajímavého, převratného, mimořádného.. Spíš jsem se snažila zorientovat, které postavy jsou těmi hlavními aktéry, kam film směřuje a kde vlastně je ten příběh.. Nakonec jsem pochopila, že se asi mělo jednat o to, že jedna z žen tak dlouho neviděla manžela, až se zamilovala jinde.. Nebo spíš na ní zbyl manželův kamarád, který se celou dobu jeho pobytu ve vězení staral o všechny tři ženy a všechny jejich děti stejně, když její choť byl prohlášen za mrtvého.. Světe div se, manžel se o pár scén později vrací, a tím se cesta k rodinnému příteli (se kterým si nedala ani pusu, nevyznali si lásku a celý jejich vztah postrádal vášeň, lásku a jiskru) uzavírá.. Do toho si ostatní postavy prožívají svoje epizodní úskalí (např. afektovaná tetička v podání Sabiny Remundové zběsile bojuje nejen o moučníky, ale také o poděděný lustr).. Film „Zahradnictví: Rodinný přítel“ absolutně nezachycuje tíživou atmosféru tehdejší doby.. Nezachycuje ani tíživou životní situaci jedné velké rodiny.. Podle mě ukazuje „jen“ nádherné prvorepublikové lokace, vybavení, jídlo, zvyky a tradice.. Takže taková reklama na prvorepublikový životní styl bez kousku emocí.. Herecky něco ušlo (sestry) a něco už bylo horší (Ondřej Sokol).. Po shlédnutí mám v hlavě chaos a překvapuje mě naprostá nesložitost příběhu a prostota scénáře.. Za mě propadák..(24.11.2017)

• - Natáčelo se v Jaroměři, Praze a Žatci. Natáčení trvalo celkem 80 dní a probíhalo od června do prosince 2016. (M.B)

• - Natáčení v Jaroměři zkomplikoval 16. 10. 2016 požár agregátu. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Nikomu se nic nestalo. (Scelleton)

• - Pôvodne bol do úlohy Jindricha zvažovaný Martin Finger. Nakoniec ho ale stvárnil Ondřej Sokol. (classic)