Jedni na Pelíšky nadávají, druzí je do samotného Nebe chválí. Každopádně je jasné, která strana vítězí a vítězí na plné čáře. Krom toho, že zdejší hodnocení přesahuje devadesátku, mávnutím oka, staly se také nejúspěšnějším českým filmem současnosti. A to nejen díky návštěvnosti a výdělkům, ale díky tomu, že je opravdu tak povedený a takových filmů je opravdu pomálu. Od České sody Jan Hřebejk pokouší štěstí ve filmu, který poprvé kombinuje vážnost a humor do jednoho. Tenkrát se mu zadařilo, v dnešní době už takového úspěchu nenabírá jako dříve. Každopádně nemůžu než souhlasit. Pelíšky se prostě a jednoduše povedly. Díky hercům, díky atmosféře a také díky skvělým dialogům, na které se i v dnešní době příjemně vzpomíná. --- Co to je? - Lžičky. - No, lžičky. To se hodí, tolik lžiček. - No pozor. To nejsou obyčejné lžičky. To jsou lžičky z umělé hmoty - lehké, ohebné, pružné. To jsou lžičky, které vyvynuli výzkumníci z NDR.(22.11.2007)

nejraději mám Gagarinova bratra:-) Centrofixa Masaříková z Píšťan, která má oblíbený seriál Divoký anděl a oblíbeného herce Boba Marleyho, s nadhledem a objektivností, vlastní jejímu věku a národnosti, vyplivla svůj názor: "odpad! Nudný film, trápny humor". Myslím, blbko, že trápná jsi ty. Některý humor je prostě pro starší a chytřejší, víš? Zkus třeba něco jednoduššího, Teletubbies nebo reklamy, to bys mohla dát:-))(21.12.2009)

Spolu s Musíme si pomáhat jde o vrchol Hřebejkovy tvorby. Scénáristicky dobře vypointovaný příběh, o kterém se většina pamětníků shodne, že tak nějak to bylo. Ono to ve skutečnosti bylo opravdu jen "tak nějak", spousta temnějších motivů a celá složitost té doby se Hřebejkovi do filmu nedostala, ale to vůbec nevadí, protože Hřebejk jen postupuje stejně jako postupuje lidský mozek. Odfiltrovává to nepříjemné nebo si to aspoň náležitě upravuje. Nemyslím, že Pelíšky jsou Hřebejkův nejlepší film, ale určitě je nejkomerčnější a nejmainstreamovější. Je to velmi profesionálně udělaný komediální rodinný snímek pro všechny generace, kterému se z hlediska řemesla nedá nic podstatného vytknout. Kdyby takhle profesionálně fungovala výroba většiny českých filmů, byla by na tom naše kinematografie opravdu dobře. Jen tu pátou hvězdičku se mi nějak dávat nechce. Tvůrčí odvaha riskovat a posunovat hranice filmového umění někam dál Hřebejkovi vlastní není a nebude. Herecky je to prakticky bez komentáře, taková paleta hvězd se v současném českém filmu vidí opravdu zřídka. Celkový dojem: 85 %.(1.1.2008)

Pokud bych měl zvolit náš jeden nejlepší polistopadový film, byl by to bez jakýchkoli okolků právě tento. Pelíšky jsou neuvěřitelně svěží retro komedií a opravdu nemají jedinou chybu. Velmi poutavý příběh, k tomu můžeme připočíst skvělou hudbu a výtečné herecké výkony. Jiří Kodet je naprosto bravurní a právem získal Českého lva. Za ním nezaostávají ani Miroslav Donutil, Bolek Polívka či Jaroslav Dušek jako Saša Mašlaň. Z žen vyčnívá Simona Stašová, Eva Holubová a v menší roli Stella Zázvorková. Prostě herecký koncert. Když to všechno sečtem a podtrhnem, dostanem skutečný filmový klenot!(9.5.2009)

Pelíškům jsem nikdy nepřišel na chuť, snad i proto jsem je při jejich nesčetných televizních reprízách ještě nikdy nedokoukal do konce. Jednoduše mi je celá ta šabachovská poetika cizí... neoslovuje mě ani téma generační vzpoury, ani nostalgie "starých zlatých šedesátek" (o příšerné dobové hudbě ve filmu nemluvě), ani ta záplava zkultovnělých hlášek a situační mimiky. Za sebe nemám prohlásit, že mě tahle hřejivá pelíškovka prostě jen... nudí.(25.12.2012)

• - Dávní kolegové z Divadla Na provázku a dlouholetí kamarádi Miroslav Donutil (Šebek) a Boleslav Polívka (strýc Václav) při natáčení bavili štáb žertíky a improvizacemi, takže místy plynule a nepostřehnutelně přecházeli z rolí do civilu a naopak. Podle jejich slov však - na rozdíl od postav bratrů Šebkových, kteří se neustále trumfují a sázejí o hlouposti - se na scéně nikdy nechovali jako rivalové. (dinamit_1)

• - Natáčení filmu Pelíšky začalo 22. července 1998 v barrandovském studiu č. 4. Další interiéry se poté natáčely v modřanské sokolovně. (Stocki)

• - Ve scéně, kdy Saša (Jaroslav Dušek) přichází k Evě (Eva Holubová) na návštěvu, přešlapuje na rohožce ve vzorovaných ponožkách. Poté na gauči má však ponožky jednobarevné. (Kroup4)