,,Víš co Sašo? Jdi do prdele!" Tak přesně na tu hlášku nezapomenu a ještě na pár dalších. Jedna z nejlepších českých komedií. Milan hřebejk zrežíroval šedesátá léta výborně. Do toho nekompromisní herci Bolek Polívka, Jiří Kodat a Miroslav Donutil. Všech tří postav excelentní herecké výkony a já se nemohl nic jiného než smát. Zajímavé jak jde na vážné téma zpracovat i dobrá komedie... 10/10 = 100%(22.1.2011)

Byť jsem si k Pelíškům vytvořil trochu despekt, jako obranu proti jejich davové nekritické popularitě, musím uznat, že je to jeden z nejlepších českých filmů min. polistopadového období, dýchající skutečnou nostalgií a kouzlem dnů, které śe nevrátí... Scénář je śvižný a vtipný, zahrané je to do puntíku bezchybně (nade všemi se tyčí Kodetův cholerik) a krásný je i soundtrack, kterému dominuje Sluneční hrob od Blue Effectu spolu s Neckářovou Kytarou Je to marné, půjdu s davem a při další projekci si nějaké ty mouchy najdu a basta...90%(19.6.2006)

Pelíšky jsem viděl až s odstupem času, a ve světle všech velenadšených názorů a superpochvalných kritik jsem byl mírně zklamán. Nicméně na druhý pokus už jsem zjistil, že tento film patří skutečně mezi absolutní českou špičku 90. let a na další pokusy už jsem ho zařadil i do mých oblíbených filmů. Spousta skutečně klasických hlášek (hlavně o "nerozbitných" skleničkách a plastových lžičkách) diváka spolehlivě pobaví i dnes. Herecké výkony osvědčených matadorů Donutila, Polívky, Kodeta, Stašové a dalších jsou opravdu skvostné a jejich mladí herečtí kolegové jim opravdu výborně sekundují. Na tento film se rád podívám v budoucnu ještě několikrát. EDIT 1/2014: Po posledním shlédnutí tlačím na pilu a zvyšuji na 5 hvězdiček. Je to česká špička!(15.12.2002)

Snímek pojednává o sousedském hašteření mezi zeleně komunistickým mozkem Šebkem a urputným bojovníkem proti režimu Krausem ("Pojď mi to povědět sám, ty Koněve! Nemusíš za sebe posílat spojku, tady nejsi na generálním štábu! Odkdy ty držíš Boží Hod, ty dobytku, kterej se i na Štědrej večer zleješ jako mužik!”) i škádlení mezi členy jejich rodin na pozadí událostí roku 1968. Film samotný není žádným veledílem, ale obsahuje spoustu kultovních hlášek, nezapomenutelných scén i skvěle padnoucí dobové muziky.(30.11.2008)

Usínám a chtěl bych se vrátit o nějakej ten rok zpátky, bejt zase malým klukem, kterej si rád hraje a který je s tebou... V letech 1998 - 2001 se situace v Českém filmu opět začala vyjasňovat. Vladimír Michálek natočil "Je třeba zabít Sekala", který já řadím mezi 10 nejlepších českých filmů (a určitě nejlepší porevoluční), Petr Zelenka svoji prapodivnou hudební mystifikaci "Rok ďábla" a Jan Hřebejk "Pelíšky". To ještě byly časy, kdy duo Hřebejk - Jarchovský neplodilo každý rok jeden film se stejnými herci, o jednom a tom samém, a přitom o ničem. Melancholicky úsměvný vzpomínkový film s příjemným humorem a skvělými herci. Miroslav Donutil svého fanatického bolševika, majora Šebka ztvárnil s úžasnou ironií a nadhledem. Stejně tak byl vynikající Jiří Kodet, válečný hrdina, pedant a člověk fanaticky lpějící na konvenčnosti. Rozkošné role si rovněž střihli Bolek Polívka či Boris Hybner. Tak kvalitních filmů, jako jsou právě "Pelíšky" vzniklo za poslední léta minimum. Hlášky, které za krátkou dobu po natočení zlidověly, mluví za všechno. 95%.(8.1.2008)

• - Film se odehrává v roce 1968. V jednom ze záběrů je možné si všimnout bílého vozu Škoda 120. Tento model se však začal vyrábět až v roce 1976. (109)

• - Ve scéně, kdy pije Šebek (Miroslav Donutil) hořící vodku a z úst mu vyletí plamen, je za ním možné zahlédnout autogen. (Ole92)

• - Píseň "Slunečný hrob" od kapely Blue Effect, použitá ve filmu, byla za komunistů zakázána, a to kvůli věnování Janu Palachovi. Obnovenou polpularitu této písni přinesl až Jan Hřebejk, když ji použil do filmu Pelíšky. (šerminator)